«Սա խայտառակություն է քաղաքակիրթ աշխարհի համար». բողոքի ակցիա՝ Կարմիր Խաչի Ստեփանակերտի գրասենյակի առջև
Արցախցի կանայք այսօր՝ հունվարի 9-ին բողոքի ակցիա էին կազմակերպել Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի Ստեփանակերտի գրասենյակի առջև։ Նրանք պահանջում էին, որ Կարմիր Խաչը գործադրի բոլոր հնարավորությունները ստեղծված իրավիճակը փոխելու համար։
«Կոչ ենք անում կազմակերպությանը գործի դնել բոլոր ջանքերը հումանիտար աղետը կանխելու համար։ Մենք ողջունում ենք Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի մինչ այս կատարած բոլոր քայլերը, բայց սրանք բավարար չեն, քանի որ վիճակն օրեցօր վատանում է»,-կոմիտեի գրասենյակի առջև ասաց ցույցի մասնակիցներից Մարիամ Աբրահամյանը։
Ակցիայի մասնակիցները մայրեր էին եւ իրենց հետ բերել էին նաեւ երեխաներին։ Նրանք նշում էին, որ Լաչինի միջանցքի փակումը լուրջ հումանիտար աղետի առջև է կանգնեցրել Արցախի 120 000 բնակիչներին։
Տաթև Խաչատրյանն իր ելույթում նշեց, որ ստեղծված իրավիճակն անթույլատրելի է։ «Սա խայտառակություն է քաղաքակիրթ աշխարհի համար, ընտանիքները կիսված են, արդեն մեկ ամիս է` շատ երեխաներ երազում են իրենց մայրերին, հայրերին ուղղակի գրկել, ուստի խնդրում ենք աշխահի բոլոր ծայրերում ապրող մայրերին, եթե աշխարհը լուռ է, գոնե մայրերն իրավունք չունեն լռելու, թակեք բոլոր դռները, կիսվեք բոլոր սոցիալական ցանցերում, դիմեք բոլոր լրատվամիջոցներին, խդրեք, որ բարձրաձայնեն այս հարցը, այո, մենք 120 000 ենք, բայց այսքան ենք մնացել, քանի որ մեզ անընդհատ փորձել են կոտորել ու բնաջնջել, եկեք թույլ չտանք, որ դա տեղի ունենա»,-նշեց Տաթև Խաչատրյանը, որը «Արցախի մայրիկների ակումբ» խմբի անդամ է։
Մարիամ Աբրահամյանը նշեց, որ հավաքի գաղափարը մի օրում չի ծագել։ Ըստ նրա՝ ամեն ինչ ավելի ծայրահեղ է, քան ներկայացվում է, ու եթե ճանապարհը օր առաջ չբացվի, շուտով նաև առաջին անհրաժեշտության սնունդ չի լինի։
«Բացի այդ, մենք մեծացնում ենք երեխաներ, որոնց համար պատասխանատու ենք, իրենք, ինչպես աշխարհի բոլոր երեխաները պետք է մեծանան խաղաղ երկնքի տակ, մենք պատասխանատու ենք, որպեզի նրանք լինեն առողջ թե ֆիզիկապես, թե հոգեպես, դա հնարավոր է ապահովել միայն խաղաղ ու ազատ երկրում ապրելով»,-մեզ հետ զրույցում նշեց Մարիամ Աբրահամյանը։
Հիշեցնենք, որ արդեն 29-րդ օրն է՝ փակ է Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը։ 120 000 արցախցիներ շրջափակման մեջ են։

“Это позор для цивилизованного мира”: акция протеста перед офисом МККК в Степанакерте
Сегодня, 9 января, арцахские женщины провели акцию протеста перед офисом Международного Комитета Красного Креста в Степанакерте. Они требовали, чтобы Красный Крест использовал все возможности для изменения ситуации в Арцахе.
“Мы призываем организацию приложить все усилия для предупреждения гуманитарной катастрофы. Мы приветствуем все те шаги, которые предпринял до сих пор Международный Комитет Красного Креста, однако этого недостаточно, так как ситуация ухудшается с каждым днем”,- заявил участница акции Мариам Абрамян.
Многие женщины пришли к офису МККК со своими детьми. Они отмечали, что блокирование Лачинского коридора, связывающего Арцах с Арменией, чревато для 120 тысяч человек гуманитарным кризисом.
Член Клуба арцахских матерей Татев Хачатрян в своем выступлении подчеркнула недопустимость создавшейся в Арцахе ситуации. “Это позор для цивилизованного мира. Многие семьи разобщены, и уже месяц дети из этих семей мечтают просто обнять своих матерей и отцов. Поэтому мы обращаемся к матерям во всех уголках земного шара: если даже весь мир молчит, матери не имеют права молчать. Стучитесь во все двери, делитесь в социальных сетях, обращайтесь во все СМИ, просите, чтобы подняли этот вопрос. Да, нас осталось 120 тысяч, так как нас постоянно пытались убивать, истреблять. Давайте не позволим, чтобы это произошло”,- заявила Татев Хачатрян.
По словам Мариам Абрамян, все гораздо хуже, чем представляется, и если дорога не будет разблокирована как можно скорее, то наступит день, когда в Арцахе не останется даже продуктов первой необходимости.
“Мы растим детей, за которых несем ответственность. Они, как и дети во всем мире, должны расти под мирным небом. Мы ответственны за то, чтобы они были здоровы и физически, и душевно. Это возможно только в мирной и свободной стране”,- сказала в беседе с нами Мариам.
Напомним, уже 29-й день единственная дорога, связывающая Арцах с Арменией, заблокирована Азербайджаном. 120 тысяч арцахцев находятся в блокаде.