Արցախը Հայաստանից սնուցող միակ բարձրավոլտ գծի մի հատված վթարվել է
Հունվարի 9-ին` ժամը 14։35-ին, Գորիս-Ստեփանակերտ 110 կՎ Արցախը Հայաստանից սնուցող միակ բարձրավոլտ գծի 33-րդ կմ-ում արձանագրվել է վթար։ Ըստ սարքավորումներով արձանագրված տվյալների` վթարը գտնվում է Աղավնո-Բերձոր հատվածում։ Այս մասին հայտնում է «ԱրցախԷներգո»-ն։
«Ադրբեջանական կողմի ապակառուցողական դիրքորոշման պատճառով նշված հատվածում այս պահի դրությամբ հնարավոր չէ իրականացնել շրջայց և կազմակերպել վթարավերականգնողական աշխատանքներ, ուստի որոշում է կայացվել հանրապետության էլեկտրամատակարարումը իրականացնել տեղական արտադրող կայանների միջոցով՝ համապատասխան սահմանափակումներով։
Ելնելով տվյալ իրավիճակից` հանրապետությունում հունվարի 10-ից իրականացվում են հովհարային անջատումներ, որոնց մասին պարբերաբար կարող եք տեղեկանալ «Արցախէներգո» ՓԲԸ կայքից և ֆեյսբուքյան էջից։ Հավանական լրացուցիչ անջատումներից խուսափելու նպատակով, խնդրում ենք հնարավորինս խնայողաբար օգտագործել էլեկտրաէներգիան»,-նշված է հաղորդագրությունում։

Поврежден отрезок высоковольтной ЛЭП, снабжающей Арцах электроэнергией
9 января в 14։35 произошла авария на 33-ем километре единственной высоковольтной линии электропередач, по которой электроэнергия поступает из Армении в Арцах. Место аварии находится на отрезке Агавно-Бердзор, сообщает “АрцахЭнерго”.
“Из-за деструктивной позиции азербайджанской стороны организовать работы по устранению аварии на указанном участке на данный момент невозможно. В связи с этим принято решение осуществлять электроснабжение республики посредством местных вырабатывающих станций с соответствующими ограничениями. Исходя из создавшейся ситуации, с 10 января в республике будут введены веерные отключения, информацию о которых можно получать на сайте и фейсбуковской странице ЗАО “АрцахЭнерго”,- говорится в сообщении.