«Միայն Արցախում ապրելով կարող ենք ոտքի կանգնել». Լալայան ընտանիքը հույսով սպասում է Լաչինի միջանցքի բացմանը
Էլեոնորա Լալայանը 10 տարեկան էր, երբ 1988 թվականին, արցախյան շարժման ժամանակ նրա ընտանիքը Բաքվից տեղափոխվեց Արցախ՝ ջարդերից խուսափելու։ Հաստատվել էին Շուշիում։
Մինչև 2020-ի պատերազմը Էլեոնորան աշխատում էր Շուշիի մշակույթի կենտրոնում, ամուսինն աշխատում էր շինարարության մեջ։ Պատերազմի ժամանակ՝ հոկտեմբերի 9-ին Շուշիից տարհանվեցին Երևան, իսկ պատերազմից անմիջապես հետո վերադարձան Արցախ՝ Ստեփանակերտ։
Ամեն ինչի պատրաստ են, միայն թե ստիպված չլինեն նորից թողնել հայրենիքը։ Հարցին, թե ի՞նչ են անելու, երբ Լաչինի միջանցքը բացվի, Էլեոնորան պատասխանում է. «Բոլորը մտածում են այստեղից հեռանալու, փախչելու մասին։ Բայց ամեն անգամ փախչելով ո՞ւր պետք է գնան։ Մենք փախստականներ ենք Բաքվից։ Դեռ փոքր էի, երբ տեղափոխվեցինք Արցախ։ Այստեղից գնամ Երևան, միգուցե Երևանից էլ է պետք լինելու փախչել, այնտեղի՞ց էլ ճամպրուկները հավաքել ու փախչել։ Ինչքա՞ն կարելի է փախչել։ Ինչքան շատ մարդ ապրի այստեղ, այնքան մեզ համար ավելի լավ կլինի։ Ինձ թվում է՝ միայն այդպես կարող ենք ոտքի կանգնել։ Իսկ եթե հերթով դուրս գանք, մեզ լավ բան չի սպասվի, Ղարաբաղն էլ չի մնա։ Եթե մարդ չմնա այստեղ, էլ ո՞ւմ է պետք այս հողը։ Ես ամեն օր ասում եմ, որ եկող շաբաթ ճանապարհը կբացվի, ու գուցե մի եկող շաբաթ, իրոք, բացվի»։
Լալայանների 5-հոգանոց ընտանիքն ապրում է Ստեփանակերտի «Հեղնար» հյուրանոցում։ Փոքրիկ սենյակում արդեն մեկ ամիս է՝ խոսակցություններն անորոշության ու հույսի մասին են։ «Lավ կլինի»,- ասում է Էլեոնորան, թեեւ Արցախի շրջափակումն Ադրբեջանի կողմից շարունակվում է։
Սնունդ չէին պահեստավորել։ «Խանութներում նույնիսկ հիգիենայի պարագաներ չկան»,- ասում է Էլեոնորա Լալայանը։ Եթե որեւէ ապրանք է գտնվում, սովորականից շատ են գնում։ «Վախից ենք գնում, մտածում ենք` եթե այսօր չգնենք, վաղն արդեն չի լինի։ Մարդիկ պահեստավորում են»,-պատմում է Էլեոնորա Լալայանը։
Առաջին անհրաժեշտության բազմաթիվ ապրանքներ դժվարությամբ են գտնում, նույնիսկ հերթ կանգնելով չեն կարողանում գնել։ «Մինչև հասնում է գնելու քո ժամանակը, վերջանում է։ Բոլոր ապրանքների դեպքում գրեթե նույն բանն է»,-շարունակում է Էլեոնորայի ամուսինը՝ Հրայր Լալայանը։
Հրայրը շինարար է, բայց հիմա չի աշխատում, քանի որ շինանյութ չկա։ «Սրան էլ ենք դիմանալու։ 1992-ին ավելի վատ էր, ոչ ոք աշխատանք չուներ»,- ասում է նա։
Դուստրը՝ 22-ամյա Յանան, հակադարձում է՝ հիմա 90-ականները չեն, շատերին հենց աշխատանքն է պահում Արցախում. «1992-ին աշխատանք չկար, բայց բոլորը մնում էին ու գնալու մտադրություն չունեին, հիմա այդպես չէ։ Ամեն ինչ փոխվել է․հիմա նույնիսկ տնտեսել չի ստացվում, ամեն ինչի շատ լինելուն ենք սովորել»։
Այս պահին ինչ ունեն՝ որոշ ժամանակ կբավարարի, հետո անցնելու են կտրոններին։ Շրջափակման առաջին օրերին համոզված էին, որ այն մի քանի օր կտեւի, բայց հիմա անորոշությունը վախեցնում է։ Ասում են՝ իրենցից միայն համախմբվել է պահանջվում, բայց թե ով է համախմբելու կամ ինչպես՝ լավ չեն պատկերացնում։ Դեմ են ճանապարհը ուժով բացելուն, քանի որ դա կարող է նոր պատերազմ հրահրել։
Լալայանները երեք երեխա ունեն։ Կրտսերը՝ 13-ամյա Նորայրը, դպրոցից է պատմում։ Ասում է՝ բուֆետը գործում է, բայց միայն կոնֆետ ու ադիբուդի կա, կարկանդակ, թխվածքներ չեն թխում։ Տրամադրությունը բարձր է, դասերից հետո Թումո կենտրոն է հաճախում, սպորտով է զբաղվում։
Լալայանների ավագ որդին՝ 19-ամյա Լենսերը ժամկետային ծառայության մեջ է: Մինչեւ 2020-ի պատերազմը Լենսերը սովորում էր Շուշիի ագրարային համալսարանում։
Յանան սովորում է Արցախի պետհամալսարանի օտար լեզուների ֆակուլտետի 4-րդ կուրսում: Նա երազում է դրսում կրթություն ստանալու եւ Արցախ վերադառնալու մասին` ինչ-որ բան փոխելու հույսով, պարզապես չգիտի՝ կհասցնի՞ այս տարի համալսարանն ավարտել, թե՞ ոչ։

“Только живя в Арцахе, мы сможем встать на ноги”: Лалаяны с надеждой ждут открытия Лачинского коридора
Элеоноре Лалаян было десять лет, когда в 1988 году, в время Арцахского движения, ее семья, спасаясь от погромов, переехала из Баку в Арцах. Обосновались в Шуши. До войны 2020 года Элеонора работала в Центре культуры Шуши, ее муж работал на строительстве. Во время войны, 9 октября, семья эвакуировалась из Шуши в Ереван, а сразу после войны вернулась в Арцах, Степанакерт. Лалаяны готовы ко всему, лишь бы не пришлось снова покидать родину. На вопрос, что они будут делать, когда Лачинский коридор откроется, Элеонора ответила: “Все думают о том, чтобы уехать, убежать отсюда. Но куда бежать? Мы сами беженцы из Баку. Я была маленькой, когда мы переехали в Арцах. Предположим, я уеду отсюда в Ереван. А вдруг и из Еревана придется уезжать? И что, там тоже собирать чемоданы и бежать? Сколько можно бежать? Чем больше людей будет здесь жить, тем лучше для нас. Мне кажется, что только живя здесь мы сможем встать на ноги. Если же друг за другом начнем уезжать, ничего хорошо нас не ждет, Карабаха не будет. Если никто здесь не останется, кому нужна эта земля? Я каждый день говорю, что на следующей неделе дорога откроется. И, возможно, на следующей неделе она действительно откроется”.
Семья Лалаянов из пяти человек живет в степанакертской гостинице “Эгнар”. Уже месяц все разговоры в небольшой комнате только о неопределенности и надежде. “Все будет хорошо”,- уверяет Элеонора, хотя блокада Арцаха со стороны Азербайджана продолжается.
Семья не запаслась продуктами питания. “В магазинах даже предметов гигиены нет”,- говорит Элеонора Лалаян. Если какой-то товар появляется, то его покупают больше, чем нужно. “Покупаем из страха, что завтра больше не получат. Люди запасаются”,- добавила наша собеседница.
Многие товары первой необходимости встречаются редко. Можно встать в очередь, но не купить то, что тебе нужно. “Пока очередь доходит, товар заканчивается. И это касается всех товаров”,- добавляет муж Элеоноры Грайр Лалаян.
Грайр строитель, но сейчас не работает, так как нет стройматериалов. “Мы и это выдержим. В 1992 году было намного хуже, работы ни у кого не было”,- вспоминает Грайр.
22-летняя Яна возразила отцу: сейчас не 90-е годы, многих в Арцахе держит именно работа. “В 1992-ом работы не было, но все оставались и не думали об отъезде. Сейчас не так, все изменилось…”- считает девушка.
Семья пока обходится тем, что имеет. Некоторое время продуктов хватит, а потом перейдут на талоны. В первые дни блокады все были уверены в том, что это продлится несколько дней, но сейчас неопределенность уже пугает. Арцахцы говорят, что от них требуется только консолидация, но кто будет консолидировать и как, представляют плохо. Люди против разблокирования дороги силой, поскольку это может спровоцировать новую войну.
У Лалаянов трое детей. Младший, 13-летний Норайр, рассказывает о своей школе. По его словам, буфет в школе действует, но сейчас продают только конфеты и попкорн. Настроение у Норайра хорошее – после уроков он посещает центр “Тумо”, занимается спортом.
Старший сын Лалаянов, 19-летний Ленсер, военнослужащий срочной службы. До войны 2020 г. учился в Шушинском аграрном университете.
Яна – студентка Арцахского государственного университета, учится на 4-ом курсе факультета иностранных языков. Она мечтает продолжить учебу за границей и вернуться в Арцах в надежде что-то здесь изменить. Вот только девушка не знает, успеет окончить в этом году университет или нет…