Գեներալը ՊՆ-ի հողը գնել է 25 միլիոն դրամով, վաճառել՝ 420 միլիոնով․ գնորդն Իշխան Զաքարյանի որդու ընկերն է
Երևանի Նոր Նորք վարչական շրջանում ծրագրվում է 20 հարկանի բազմաբնակարան շենք կառուցել։ Դրա համար նախատեսված հողամասը տարիներ առաջ հատկացվել էր Պաշտպանության նախարարությանը։
«Հետք»-ը պարզել է, որ հողամասը ՊՆ-ից 25 միլիոն դրամով (62.5 հազար դոլար) ձեռք է բերել Գլխավոր շտաբի սպառազինության վարչության նախկին պետ, այժմ ԳՇ պետի օգնական Պողոս Պողոսյանը։ Պատերազմից անմիջապես հետո նա հողամասը նվիրել է իր զոքանչին։ Իսկ նախորդ տարվա սեպտեմբերին, երբ Ադրբեջանը հարձակվեց Հայաստանի վրա, նույն հողամասը 420 միլիոն դրամով (1միլիոն 40 հազար դոլար) վաճառել են ԱԺ պատգամավոր Իշխան Զաքարյանի որդու ընկերոջը։
5420 քմ հողամասի սեփականաշնորհման պատմությունը մենք սկսեցինք ուսումնասիրել 2020 թ-ին, մինչ պատերազմը։ Մեր հարցումներից հետո Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քրեական գործ հարուցվեց։ Պարզվում է, որ հողամասի վերջին օտարումը տեղի է ունեցել քրեական գործի նախաքննության ժամանակ՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի լուռ համաձայնությամբ։
Նոր Նորքի 4-րդ և 5-րդ զանգվածները կապող կամրջի հարևանությամբ Պաշտպանության նախարարությունը 1.6 հեկտար (16247 քմ) մակերեսով հողամաս ուներ։ Դա ՊՆ-ին փոխանցվել էր Վազգեն Սարգսյանի պաշտոնավարման ժամանակ։ Այդ ժամանակ ծրագրվել էր, որ հողամասի վրա պետք է կառուցվեր սպորտային համալիր, որը կօգտագործվեր ռազմական ակադեմիայի համար։ Այդ գաղափարից տարիներ անց՝
2013 թ.-ին 1.6 հեկտարից 0.54-ը առանձնացվել է և օտարվել։
Կադաստրի կոմիտեից ստացված տվյալների համաձայն, 5420 քմ հողամասը Պաշտպանության նախարարությունը 2013 թ.-ին վաճառել է Պողոս Պողոսյանին։ Ըստ ՊՆ-ի` հողամասի վաճառքի գինը կազմել է 25 միլիոն 215 հազար 556 դրամ։ Նախարարությունը հրաժարվել է տրամադրել հողամասի օտարման հիմքերը՝ պատաճառաբանելով, թե վաճառքի բոլոր փաստաթղթերը, բացառությամբ պայմանագրի, ոչնչացվել են։ Նախարարության հիմնավորումն այն է, որ փաստաթղթերի պահպանության ժամկետն անցել է, ուստիեւ ոչնչացվել են։
Հողամասը գնելիս Պողոս Պողոսյանը զբաղեցնում էր ՀՀ ՊՆ 2-րդ բանակային կորպուսի հրամանատարի պաշտոնը։ Հողամասը ձեռք բերելուց 3 տարի անց՝ 2016 թ.-ին Պողոսյանը նշանակվում է Գլխավոր շտաբի սպառազինության վարչության պետ։
2020 թ.-ի սեպտեմբերին, երբ Ադրբեջանը լայնամասշտաբ հարձակում էր ծրագրում Արցախի վրա, Պողոս Պողոսյանը որոշում է վաճառել հողամասը։ Այդ մասին իմանում ենք հողամասի վրա տեղադրված «վաճառվում է» ցուցանակից։
Ցուցանակը հողամասում փակցված է մնում մինչև պատերազմի ավարտը, որից հետո ընդմիշտ հանվում է։
Պատերազմի ավարտից հետո Հայաստանում քաղաքական ճգնաժամ է առաջանում, որը գագաթնակետին է հասնում Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի և մի քանի տասնյակ գեներալների հայտարարությամբ։ Զինվորականները վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականն են պահանջում։ Հայտարարությանը չի միանում 4 բարձրաստիճան գեներալ։ Նրանցիցի մեկը Պողոս Լյովայի Պողոսյանն է։ 2021 թ.-ին քաղաքական իրավիճակը հանդարտվում է, փոխվում է ԳՇ ղեկավարը, իսկ Պողոս Պողոսյանը 2021 թ.-ին ազատվում է վարչության պետի պաշտոնից։ 2022-ի հունվարի 11-ին Պողոս Պողոսյանը նշանակվում է Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի օգնական։
Մինչ քաղաքական իրավիճակը կսրվեր, Պողոս Պողոսյանը փորձում է «ազատվել» 5420 քմ հողամասից։ Զինված ուժերի սպառազինության վարչության պետը 2020 թ.-ի արյունալի պատերազմի ավարտից անմիջապես հետո ձեռնամուխ է լինում հողամասի ապահով փոխանցումը կազմակերպելու գործին։ Նոյեմբերի 20-ին նա հողամասը նվիրաբերում է իր զոքանչին՝ Լուսիկ Ռաֆիկի Հովսեփյանին։
2022 թ.-ին Հայաստանում քաղաքական իրավիճակը խաղաղվում է, ռազմական իրադրությունը` սրվում։ Ադրբեջանական ուժերը սեպտեմբերին հարձակվում են արդեն Հայաստանի վրա։ Նույն ժամանակահատվածում Պողոս Պողոսյանը փորձում է ավարտին հասցնել ՊՆ-ից ընդամենը 25 միլիոն դրամով ձեռք բերած հողամասի վերջնական օտարումը։ Գեներալին հաջողվում է հողամասը վաճառել 420 միլիոն դրամով։
Երբ տեղեկացանք հողամասի վերջնական օտարման մասին, կրկին դիմեցինք պաշտպանության նախարարություն։ Խնդրեցինք մեզ տրամադրել ՊՆ-ի հողը Պողոս Պողոսյանին վաճառելու պայմանագրի պատճենը։ Նախարարության գլխավոր քարտուղար Համլետ Բատիկյանը գրավոր հայտնեց, որ մեզ հետաքրքրող հողամասի օտարման վերաբերյալ Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քրեական գործ է հարուցվել և նախաքննություն է ընթանում։Այդ հիմքով մերժվեց պայմանագրի տրամադրումը։
Այս պատասխանից հարց է ծագում՝ ինչպե՞ս է հնարավոր եղել Հակակոռուպցիոն կոմիտեում (նախկին ՀՔԾ) քննվող քրեական գործի նախաքննության ժամանակ հողամասն օտարել։ Այն դեպքում, երբ հենց հողամասի օտարման (2013 թ.-ի գործարքի) առնչությամբ էր քրեական գործը հարուցվել։
Գրավոր հարցում ուղարկեցինք Հակակոռուպցիոն կոմիտե։ Կոմիտեի լրատվական ծառայությունից չպատասխանեցին գլխավոր հարցերին՝ ինչպե՞ս է հնարավոր եղել նախաքննության փուլում գույքի օտարումը, արդյո՞ք գույքի վրա արգելանք էր դրվել։ Միայն հայտնել են, որ 2022 թ.-ի ապրիլի 11-ին Քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 3-րդ մասով քրեական վարույթ է նախաձեռնվել (պաշտոնատար անձի կողմից պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ)։ Քրեական վարույթում մեղադրյալ չկա։
Սա Սասուն Խաչատրյանի ղեկավարած Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող առաջին գործը չէ, երբ նախաքննության ժամանակ քննիչները թույլ են տալիս կամ չեն խոչընդոտում, որ նախկին կամ գործող պաշտոնյաները կարողանան օտարել կասկածելի ծագում ունեցող իրենց գույքերը։ Այդպես է եղել նաև նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի առանձնատան վաճառքի դեպքում, պաշտպանության նախկին նախարար Վիգեն Սարգսյանի բնակարանի վաճառքի դեպքում։
Ո՞ւմ է վաճառվել հողը, և ի՞նչ են ծրագրում կառուցել
Պողոս Պողոսյանի զոքանչից 5420 քմ մակերեսով հողամասը նախորդ տարվա սեպտեմբերի 20-ին գնել է Գարուշ Պապիկյանը։ Հանրության ուշադրության կենտրոնում Գարուշ Պապիկյանը հայտնվեց 2019-ի մարտին, երբ նրա ընկերությունը սկսեց Ազգային ժողովի մաքրությունն իրականացնել։
Գարուշ Պապիկյանը Ազգային ժողովի պատգամավոր Իշխան Զաքարյանի որդու՝ Վարդան Զաքարյանի ընկերն է։ Իշխան Զաքարյանի փեսայի՝ Խաչատուր Սաֆարյանի հետ էլ բիզնես-գործընկեր է («Քլիներս» ՍՊԸ-ի բաժնետերերն են)։
Գարուշ Պապիկյանը հողամասի համար բանակցել է Պողոս Պողոսյանի հետ, բայց փաստաթղթերով գնել է Լուսիկ Հովսեփյանից։ Հողամասը վաճառվել է 420 միլիոն դրամով, որից 404 միլիոն դրամը Գարուշ Պապիկյանը «Ամերիաբանկից» վարկ է վերցրել, իսկ 16 միլիոնը վճարել է իր միջոցներից։
Գարուշ Պապիկյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում հաստատեց իր և Իշխան Զաքարյանի որդու ընկերության փաստը, փեսայի հետ գործընկերության հանգամանքը։ Պապիկյանը հայտնեց նաև, որ հողամասը գնելուց հետո հնարավոր ռիսկերի առաջացման դեպքում իր գումարը պետք է վերադարձնեն։ Այդպես են պայմանավորվել ինքն ու գեներալ Պողոս Պողոսյանը։ Հողի նոր սեփականատերը վստահեցնում է, որ այս գործարքը և ընդհանրապես իր բիզնես գործունեությունն ԱԺ պատգամավոր Իշխան Զաքարյանի հետ կապ չունեն։ Ըստ նրա՝ Հայաստանում հնարավոր է կառուցապատման բիզնես անել առանց քաղաքական ազդեցիկ կապերի։
Իշխան Զաքարյանի քաղաքական կուրսի շրջադարձային փոփոխության և այս գործարքի միջեւ Գարուշ Պապիկյանը կապ չի տեսնում։ Հիշեցնենք, որ Վերահսկիչ պալատի նախկին նախագահ, ապա ընդդիմադիր «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ցուցակով պատգամավոր դարձած Զաքարյանը իրավապահների ուշադրության կենտրոնում հայտնվելուց հետո դուրս եկավ խմբակցությունից եւ իրեն հռչակեց անկախ պատգամավոր։ Այդ կարգավիճակում Զաքարյանը միակն էր ընդդիմադիրներից, որ մասնակցեց Հայաստանի նախագահի պաշտոնում Վահագն Խաչատուրյանի ընտրությանը (Խաչատուրյանին այդ պաշտոնում առաջադրել էր ՔՊ-ն)։
Իշխան Զաքարյանը մեր գրավոր հարցմանն ի պատասխան հայտնել է, որ չի ճանաչում Գարուշ Պապիկյան անուն, ազգանունով մարդու։ Սա այն դեպքում, երբ Գարուշ Պապիկյանը մեզ ասել է, որ Իշխան Զաքարյանին վերջին անգամ հանդիպել է մեկ տարի առաջ՝ դահուկ քշելիս։
Երևանի Թևոսյան փողոց 4/1 հասցեի 5420 քմ հողամասում Գարուշ Պապիկյանը ցանականում է 20-հարկանի բնակելի շենք կառուցել։ Նա արդեն դիմել է Երևանի քաղաքապետարան, որպեսզի նախագծման թույլտվություն ստանա։ Դիմումին կից քաղաքապետարանին է ներկայացրել էսքիզային նախագիծը, որտեղ պատկերված է շենքի խիստ նախնական տեսքը։
Հ․Գ․ Եթե Հակակոռուպցիոն կոմիտեում իսկապես օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննություն տարվեր, որի նկատմամբ դատախազությունը պատշաճ հսկողություն իրականացներ, մեր այս նյութը հավանաբար չէր գրվի։ Բայց քանի որ այդպես չէ, հարց է ծագում, թե ինչպես է ՀԿԿ քննիչը շարունակելու այս գործի քննությունը, երբ թույլ է տվել հողամասն անխոչընդոտ օտարեն ու կառուցապատման ծրագիր սկսեն։

Генерал купил землю МО за 25 млн драмов, продал за 420 млн: покупатель – друг сына Ишхана Закаряна
В административном районе Нор Норк Еревана планируется построить 20-этажный многоквартирный дом. Предназначенный для застройки земельный участок несколько лет назад был выделен Министерству обороны.
Hetq.am выяснил, что землю приобрел у Министерства обороны за 25 миллионов драмов (62,5 тысячи долларов) бывший начальник Управления вооружений Генштаба, ныне помощник начальника ГШ Погос Погосян. Сразу после 44-дневной войны 2020 года он подарил участок своей теще. А в сентябре 2022 года, когда Азербайджан напал на Армению, Погосян продал тот же земельный участок за 420 млн драмов (1 млн 40 тысяч долларов) другу сына депутата Национального Собрания Ишхана Закаряна.
Историю приватизации земельного участка площадью 5420 кв.м мы начали изучать в 2020 году, еще до войны. После наших запросов в Антикоррупционном комитете было возбуждено уголовное дело. Оказалось, что последнее отчуждение земельного участка имело место в процессе предварительного следствия по уголовному делу с молчаливого согласия Антикоррупционного комитета.
По соседству с мостом, соединяющим 4-й и 5-й массивы столичного округа Нор Норка, Министерству обороны принадлежал земельный участок площадью 1,6 га (16247 кв. м).
Земля была передана МО при министре обороны Вазгене Саргсяне. Тогда на этом участке планировалось построить спортивный комплекс, который должен был использоваться Военной академией. Однако спустя годы, в 2013-ем, от участка отделили и отчуждили 0,54 гектара.
По данным Комитета кадастра, в 2013 г. участок площадью 5420 кв.метров Министерство обороны продало Погосу Погосяну. Стоимость сделки составила 25 млн 215 тысяч 556 драмов.
МО отказалось предоставить нам основания для отчуждения земельного участка, заявив, что все документы о продаже, за исключением договора, уничтожены. Ведомство объяснило это истечением срока хранения документов, в связи с чем они и были уничтожены.
На момент покупки земли Погос Погосян занимал должность командира 2-го армейского корпуса МО РА. Через 3 года после приобретения участка, в 2016 году, Погосян был назначен начальником Управления вооружений Генштаба.
В сентябре 2020 года, когда Азербайджан планировал широкомасштабное нападение на Арцах, Погос Погосян решил продать земельный участок. Об этом свидетельствует установленный на земельном участке щит с надписью “Продается”. Объявление о продаже сохранялось вплоть до окончания войны, после чего оно было снято.
По завершении войны в Армении возник политический кризис, кульминацией которого стало заявление начальника Генштаба ВС и нескольких десятков генералов, требовавших отставки премьер-министра Никола Пашиняна.
К заявлению не присоединились 4 высокопоставленных генерала, одним из которых был Погос Погосян. В 2021 году политическая ситуация в стране успокоилась, сменился начальник Главного управления, и в 2021 году П.Погосян был освобожден от должности начальника управления. А 11 января 2022 года его назначили помощником начальника Генштаба Вооруженных Сил.
До обострения политической ситуации Погос Погосян пытался “избавиться” от земельного участка площадью 5420 квадратных метров. Сразу после окончания кровопролитной войны 2020 года начальник Управления по вооружениям ВС приступил к организации безопасной передачи земельного участка. 20 ноября он подарил участок своей теще Лусик Овсепян.
В 2022 г. политическая ситуация в Армении успокоилась, а военная – обострилась. В сентябре азербайджанские силы напали на Армению. В этот же период Погос Погосян пытался окончательно отчуждить землю, купленную у Минобороны всего за 25 млн драмов. Ему удалось продать участок за 420 млн драмов.
Узнав об окончательной продаже земли, мы вновь обратились в Министерство обороны с просьбой предоставить копию договора продажи Погосу Погосяну участка земли, принадлежащего МО. В письменном ответе генеральный секретарь Минобороны Гамлет Батикян сообщил, что в Антикоррупционном комитете возбуждено уголовное дело, проводится предварительное следствие, на основании чего нам отказано в предоставлении затребованного документа.
Из этого ответа следовал вопрос: как можно было отчуждать землю в ходе предварительного следствия по уголовному делу, расследуемому в Антикоррупционном комитете, если уголовное дело было возбуждено именно по факту продажи земельного участка.
Мы обратились с запросом в Антикоррупционный комитет, однако пресс-служба ведомства не ответила на главные вопросы: как стало возможно отчуждение имущества на этапе предварительного следствия? был ли наложен арест на имущество? Нам лишь сообщили, что 11 апреля 2022 г. было инициировано уголовное производство по ч.3 ст.309 УК (превышение полномочий должностным лицом). Обвиняемого в уголовном деле нет.
Это не первое дело, расследуемое в Антикоррупционном комитете во главе с Сасуном Хачатряном, в рамках которого следователи на этапе предварительного следствия разрешают или не препятствуют бывшим или действующим должностным лицам отчуждать принадлежащее им имущество сомнительного происхождения. Так было при продаже своего роскошного особняка бывшим премьер-министром Овиком Абрамяном, при продаже квартиры бывшим министром обороны Вигеном Саргсяном.
Кому продана земля и что планируется на ней построить?
20 сентября этого года земельный участок площадью 5420 кв.м купил у тещи Погоса Погосяна Гаруш Папикян. Последний оказался в центре внимания общественности в марте 2019 г., когда принадлежащая ему компания начала выполнять работы по уборке здания Национального Собрания.
Г. Папикян – друг Вардана Закаряна, сына депутата Национального Собрания Ишхана Закаряна. Кроме того, он является бизнесом-партнером зятя депутата Хачатура Сафаряна (оба акционеры ООО “Клинерс”).
Переговоры по вопросу продажи земельного участка Гаруш Папикян вел с Погосом Погосяном, однако по документам землю он купил у Лусик Овсепян. Участок был продан за 420 млн драмов, из которых 404 млн составил кредит, взятый Папикяном в “Америабанке”, а 16 млн были его собственные средства.
В беседе с Hetq.am Гаруш Папикян подтвердил факт дружбы с сыном Ишхана Закаряна и ведение совместного бизнеса с его зятем. Он также заявил, что после покупки земли его деньги в случае возможных рисков должны быть возвращены. Об этом Папикян договорился с генералом Погосом Погосяном. Новый владелец земли уверяет, что эта сделка, да и вообще его бизнес-деятельность никакого отношения к депутату Закаряну не имеют. В Армении, по словам Г.Папикяна, можно заниматься строительным бизнесом без наличия влиятельных политических связей.
Предприниматель также не видит связи между изменением политического курса Ишхана Закаряна и заключенной с ним сделкой. Напомним, что после того, как бывший председатель Контрольной палаты И.Закарян, ставший депутатом парламента по списку оппозиционной фракции “Честь имею”, попал в поле зрения правоохранителей, он вышел из фракции и объявил себя независимым депутатом. В этом статусе Закарян единственный из оппозиционных депутатов принял участие в избрании Ваагна Хачатуряна президентом Армении (В.Хачатуряна выдвинула на этот пост властная фракция “Гражданский договор”).
Ишхан Закарян в ответ на наш письменный запрос заявил, что не знает человека по имени Гаруш Папикян. Между тем Папикян рассказал нам, что в последний раз встречался с Ишханом Закаряном год назад, катаясь на лыжах.
На земельном участке площадью 5420 квадратных метров по улице Тевосяна 4/1 в Ереване Гаруш Папикян хочет построить 20-этажный жилой дом. Он уже обратился в мэрию Еревана для получения разрешения на проектирование. К заявке он приложил предварительный эскизный проект здания.
PS: Если бы в Антикоррупционном комитете действительно было проведено объективное и всестороннее расследование, за которым осуществлялся бы надлежащий прокурорский надзор, то эта статья наверняка бы не появилась. Но поскольку это не так, возникает вопрос: как следователь АКК будет продолжать расследование этого дела, если разрешил беспрепятственно отчуждить землю и начать застройку?