Գեներալը ՊՆ-ի հողը գնել է 25 միլիոն դրամով, վաճառել՝ 420 միլիոնով․ գնորդն Իշխան Զաքարյանի որդու ընկերն է
Երևանի Նոր Նորք վարչական շրջանում ծրագրվում է 20 հարկանի բազմաբնակարան շենք կառուցել։ Դրա համար նախատեսված հողամասը տարիներ առաջ հատկացվել էր Պաշտպանության նախարարությանը։
«Հետք»-ը պարզել է, որ հողամասը ՊՆ-ից 25 միլիոն դրամով (62.5 հազար դոլար) ձեռք է բերել Գլխավոր շտաբի սպառազինության վարչության նախկին պետ, այժմ ԳՇ պետի օգնական Պողոս Պողոսյանը։ Պատերազմից անմիջապես հետո նա հողամասը նվիրել է իր զոքանչին։ Իսկ նախորդ տարվա սեպտեմբերին, երբ Ադրբեջանը հարձակվեց Հայաստանի վրա, նույն հողամասը 420 միլիոն դրամով (1միլիոն 40 հազար դոլար) վաճառել են ԱԺ պատգամավոր Իշխան Զաքարյանի որդու ընկերոջը։
5420 քմ հողամասի սեփականաշնորհման պատմությունը մենք սկսեցինք ուսումնասիրել 2020 թ-ին, մինչ պատերազմը։ Մեր հարցումներից հետո Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քրեական գործ հարուցվեց։ Պարզվում է, որ հողամասի վերջին օտարումը տեղի է ունեցել քրեական գործի նախաքննության ժամանակ՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի լուռ համաձայնությամբ։
Նոր Նորքի 4-րդ և 5-րդ զանգվածները կապող կամրջի հարևանությամբ Պաշտպանության նախարարությունը 1.6 հեկտար (16247 քմ) մակերեսով հողամաս ուներ։ Դա ՊՆ-ին փոխանցվել էր Վազգեն Սարգսյանի պաշտոնավարման ժամանակ։ Այդ ժամանակ ծրագրվել էր, որ հողամասի վրա պետք է կառուցվեր սպորտային համալիր, որը կօգտագործվեր ռազմական ակադեմիայի համար։ Այդ գաղափարից տարիներ անց՝
2013 թ.-ին 1.6 հեկտարից 0.54-ը առանձնացվել է և օտարվել։
Կադաստրի կոմիտեից ստացված տվյալների համաձայն, 5420 քմ հողամասը Պաշտպանության նախարարությունը 2013 թ.-ին վաճառել է Պողոս Պողոսյանին։ Ըստ ՊՆ-ի` հողամասի վաճառքի գինը կազմել է 25 միլիոն 215 հազար 556 դրամ։ Նախարարությունը հրաժարվել է տրամադրել հողամասի օտարման հիմքերը՝ պատաճառաբանելով, թե վաճառքի բոլոր փաստաթղթերը, բացառությամբ պայմանագրի, ոչնչացվել են։ Նախարարության հիմնավորումն այն է, որ փաստաթղթերի պահպանության ժամկետն անցել է, ուստիեւ ոչնչացվել են։
Հողամասը գնելիս Պողոս Պողոսյանը զբաղեցնում էր ՀՀ ՊՆ 2-րդ բանակային կորպուսի հրամանատարի պաշտոնը։ Հողամասը ձեռք բերելուց 3 տարի անց՝ 2016 թ.-ին Պողոսյանը նշանակվում է Գլխավոր շտաբի սպառազինության վարչության պետ։
2020 թ.-ի սեպտեմբերին, երբ Ադրբեջանը լայնամասշտաբ հարձակում էր ծրագրում Արցախի վրա, Պողոս Պողոսյանը որոշում է վաճառել հողամասը։ Այդ մասին իմանում ենք հողամասի վրա տեղադրված «վաճառվում է» ցուցանակից։
Ցուցանակը հողամասում փակցված է մնում մինչև պատերազմի ավարտը, որից հետո ընդմիշտ հանվում է։
Պատերազմի ավարտից հետո Հայաստանում քաղաքական ճգնաժամ է առաջանում, որը գագաթնակետին է հասնում Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի և մի քանի տասնյակ գեներալների հայտարարությամբ։ Զինվորականները վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականն են պահանջում։ Հայտարարությանը չի միանում 4 բարձրաստիճան գեներալ։ Նրանցիցի մեկը Պողոս Լյովայի Պողոսյանն է։ 2021 թ.-ին քաղաքական իրավիճակը հանդարտվում է, փոխվում է ԳՇ ղեկավարը, իսկ Պողոս Պողոսյանը 2021 թ.-ին ազատվում է վարչության պետի պաշտոնից։ 2022-ի հունվարի 11-ին Պողոս Պողոսյանը նշանակվում է Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի օգնական։
Մինչ քաղաքական իրավիճակը կսրվեր, Պողոս Պողոսյանը փորձում է «ազատվել» 5420 քմ հողամասից։ Զինված ուժերի սպառազինության վարչության պետը 2020 թ.-ի արյունալի պատերազմի ավարտից անմիջապես հետո ձեռնամուխ է լինում հողամասի ապահով փոխանցումը կազմակերպելու գործին։ Նոյեմբերի 20-ին նա հողամասը նվիրաբերում է իր զոքանչին՝ Լուսիկ Ռաֆիկի Հովսեփյանին։
2022 թ.-ին Հայաստանում քաղաքական իրավիճակը խաղաղվում է, ռազմական իրադրությունը` սրվում։ Ադրբեջանական ուժերը սեպտեմբերին հարձակվում են արդեն Հայաստանի վրա։ Նույն ժամանակահատվածում Պողոս Պողոսյանը փորձում է ավարտին հասցնել ՊՆ-ից ընդամենը 25 միլիոն դրամով ձեռք բերած հողամասի վերջնական օտարումը։ Գեներալին հաջողվում է հողամասը վաճառել 420 միլիոն դրամով։
Երբ տեղեկացանք հողամասի վերջնական օտարման մասին, կրկին դիմեցինք պաշտպանության նախարարություն։ Խնդրեցինք մեզ տրամադրել ՊՆ-ի հողը Պողոս Պողոսյանին վաճառելու պայմանագրի պատճենը։ Նախարարության գլխավոր քարտուղար Համլետ Բատիկյանը գրավոր հայտնեց, որ մեզ հետաքրքրող հողամասի օտարման վերաբերյալ Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քրեական գործ է հարուցվել և նախաքննություն է ընթանում։Այդ հիմքով մերժվեց պայմանագրի տրամադրումը։
Այս պատասխանից հարց է ծագում՝ ինչպե՞ս է հնարավոր եղել Հակակոռուպցիոն կոմիտեում (նախկին ՀՔԾ) քննվող քրեական գործի նախաքննության ժամանակ հողամասն օտարել։ Այն դեպքում, երբ հենց հողամասի օտարման (2013 թ.-ի գործարքի) առնչությամբ էր քրեական գործը հարուցվել։
Գրավոր հարցում ուղարկեցինք Հակակոռուպցիոն կոմիտե։ Կոմիտեի լրատվական ծառայությունից չպատասխանեցին գլխավոր հարցերին՝ ինչպե՞ս է հնարավոր եղել նախաքննության փուլում գույքի օտարումը, արդյո՞ք գույքի վրա արգելանք էր դրվել։ Միայն հայտնել են, որ 2022 թ.-ի ապրիլի 11-ին Քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 3-րդ մասով քրեական վարույթ է նախաձեռնվել (պաշտոնատար անձի կողմից պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ)։ Քրեական վարույթում մեղադրյալ չկա։
Սա Սասուն Խաչատրյանի ղեկավարած Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող առաջին գործը չէ, երբ նախաքննության ժամանակ քննիչները թույլ են տալիս կամ չեն խոչընդոտում, որ նախկին կամ գործող պաշտոնյաները կարողանան օտարել կասկածելի ծագում ունեցող իրենց գույքերը։ Այդպես է եղել նաև նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի առանձնատան վաճառքի դեպքում, պաշտպանության նախկին նախարար Վիգեն Սարգսյանի բնակարանի վաճառքի դեպքում։
Ո՞ւմ է վաճառվել հողը, և ի՞նչ են ծրագրում կառուցել
Պողոս Պողոսյանի զոքանչից 5420 քմ մակերեսով հողամասը նախորդ տարվա սեպտեմբերի 20-ին գնել է Գարուշ Պապիկյանը։ Հանրության ուշադրության կենտրոնում Գարուշ Պապիկյանը հայտնվեց 2019-ի մարտին, երբ նրա ընկերությունը սկսեց Ազգային ժողովի մաքրությունն իրականացնել։
Գարուշ Պապիկյանը Ազգային ժողովի պատգամավոր Իշխան Զաքարյանի որդու՝ Վարդան Զաքարյանի ընկերն է։ Իշխան Զաքարյանի փեսայի՝ Խաչատուր Սաֆարյանի հետ էլ բիզնես-գործընկեր է («Քլիներս» ՍՊԸ-ի բաժնետերերն են)։
Գարուշ Պապիկյանը հողամասի համար բանակցել է Պողոս Պողոսյանի հետ, բայց փաստաթղթերով գնել է Լուսիկ Հովսեփյանից։ Հողամասը վաճառվել է 420 միլիոն դրամով, որից 404 միլիոն դրամը Գարուշ Պապիկյանը «Ամերիաբանկից» վարկ է վերցրել, իսկ 16 միլիոնը վճարել է իր միջոցներից։
Գարուշ Պապիկյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում հաստատեց իր և Իշխան Զաքարյանի որդու ընկերության փաստը, փեսայի հետ գործընկերության հանգամանքը։ Պապիկյանը հայտնեց նաև, որ հողամասը գնելուց հետո հնարավոր ռիսկերի առաջացման դեպքում իր գումարը պետք է վերադարձնեն։ Այդպես են պայմանավորվել ինքն ու գեներալ Պողոս Պողոսյանը։ Հողի նոր սեփականատերը վստահեցնում է, որ այս գործարքը և ընդհանրապես իր բիզնես գործունեությունն ԱԺ պատգամավոր Իշխան Զաքարյանի հետ կապ չունեն։ Ըստ նրա՝ Հայաստանում հնարավոր է կառուցապատման բիզնես անել առանց քաղաքական ազդեցիկ կապերի։
Իշխան Զաքարյանի քաղաքական կուրսի շրջադարձային փոփոխության և այս գործարքի միջեւ Գարուշ Պապիկյանը կապ չի տեսնում։ Հիշեցնենք, որ Վերահսկիչ պալատի նախկին նախագահ, ապա ընդդիմադիր «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ցուցակով պատգամավոր դարձած Զաքարյանը իրավապահների ուշադրության կենտրոնում հայտնվելուց հետո դուրս եկավ խմբակցությունից եւ իրեն հռչակեց անկախ պատգամավոր։ Այդ կարգավիճակում Զաքարյանը միակն էր ընդդիմադիրներից, որ մասնակցեց Հայաստանի նախագահի պաշտոնում Վահագն Խաչատուրյանի ընտրությանը (Խաչատուրյանին այդ պաշտոնում առաջադրել էր ՔՊ-ն)։
Իշխան Զաքարյանը մեր գրավոր հարցմանն ի պատասխան հայտնել է, որ չի ճանաչում Գարուշ Պապիկյան անուն, ազգանունով մարդու։ Սա այն դեպքում, երբ Գարուշ Պապիկյանը մեզ ասել է, որ Իշխան Զաքարյանին վերջին անգամ հանդիպել է մեկ տարի առաջ՝ դահուկ քշելիս։
Երևանի Թևոսյան փողոց 4/1 հասցեի 5420 քմ հողամասում Գարուշ Պապիկյանը ցանականում է 20-հարկանի բնակելի շենք կառուցել։ Նա արդեն դիմել է Երևանի քաղաքապետարան, որպեսզի նախագծման թույլտվություն ստանա։ Դիմումին կից քաղաքապետարանին է ներկայացրել էսքիզային նախագիծը, որտեղ պատկերված է շենքի խիստ նախնական տեսքը։
Հ․Գ․ Եթե Հակակոռուպցիոն կոմիտեում իսկապես օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննություն տարվեր, որի նկատմամբ դատախազությունը պատշաճ հսկողություն իրականացներ, մեր այս նյութը հավանաբար չէր գրվի։ Բայց քանի որ այդպես չէ, հարց է ծագում, թե ինչպես է ՀԿԿ քննիչը շարունակելու այս գործի քննությունը, երբ թույլ է տվել հողամասն անխոչընդոտ օտարեն ու կառուցապատման ծրագիր սկսեն։

Armenian General “Flips” Ministry of Defense Land in Yerevan for Million Dollar Profit
A high-ranking general of the Armenian Armed Forces has flipped a piece of Yerevan real estate for a staggering million-dollar profit.
A Hetq investigation has revealed that Poghos Poghosyan, now serving as an assistant to the Head of the Armenian Armed Forces General Staff, purchased a plot of land allocated to the Ministry of Defense years ago in Yerevan’s Nork Nork district where developers now plan to build a twenty-story apartment building.
Poghosyan purchased the land from the ministry in 2013 for 25 million drams (US$62,500). He then transferred the land to his mother-in-law’s name after the 2020 Artsakh war. Last September, the family sold it for 420 million drams ($1.040 million) to a friend of the son of MP Ishkhan Zakaryan.
Hetq began investigating the privatization of the 5,420 square meter plot in 2020, prior to the war. Our inquiries led to the Anti-Corruption Committee launching its own case. The last selling of the plot took place during the preliminary investigation of the criminal case, with the silent consent of the Anti-Corruption Committee.
According to data received from the Cadastre Committee, the Ministry of Defense sold the 5,420 square meter plot to Poghos Poghosyan in 2013. According to the Ministry of Defense, the sale price of the plot was 25 million 215 thousand 556 drams. The Ministry refused to clarify why the land was sold, arguing that all the sales documents, except for the contract, were destroyed because the ministry was no longer obligated to maintain them.
Poghos Poghosyan was Commander of the 2nd Army Corps of the Armenian Ministry of Defense when he bought the land. In 2016, Poghosyan was appointed Head of the Armaments Department of the General Staff.
In September 2020, when Azerbaijan was planning a large-scale attack on Artsakh, Poghos Poghosyan decided to sell the land. A "for sale" sign posted on the plot until the war ended is evidence of this.
After the war, a political crisis arose in Armenia culminating in a statement of the Chief of the General Staff of the Armed Forces and several dozen generals demanding the resignation of Prime Minister Nikol Pashinyan. Four high-ranking generals balked and refused to sign the statement. One was Poghos Poghosyan.
In 2021, the political tensions calmed, the head of the General Staff changed, and Poghos Poghosyan was relieved as Head of the Armament Department of the Armed Forces. On January 11, 2022, Poghosyan was appointed Assistant to the Head of the General Staff of the Armed Forces.
As the political situation worsened, Poghosyan tried to "unload" the 5,420 square meter plot of land. In November 2020, immediately after the war ended, he set about organizing the safe transfer of the land, donating to his mother-in-law, Lusik  Hovsepyan.
In 2022, while the political situation in Armenia deescalated, the military situation worsened. When Azerbaijani forces attacked Armenia in September, Poghosyan was fervently trying to sell the land and did so for the staggering price of $1 million and change.
When Hetq learnt about the final sale of the land, we again asked the Ministry of Defense to provide a copy of the contract to sell the land to Poghosyan in 2013. The ministry rejected our request, arguing that a criminal case initiated by the Anti-Corruption Committee regarding the expropriation of the land is underway and that all documents are sealed.
Hetq also sent a written request to the Anti-Corruption Committee (ACC). The Committee's response failed to clarify how the land was finally during its preliminary investigation.  The ACC only reported that on April 11, 2022, criminal proceedings were initiated under Article 309, Part 3 of the Criminal Code (on the apparent crime of abuse of official powers by an official). No defendants were named in the criminal proceedings.
This is not the first case investigated by the Anti-Corruption Committee headed by Sasun Khachatryan, when, during the preliminary investigation, the investigators allow or do not prevent former or current officials from expropriating their properties of dubious origin.
This was the case with the sale of former prime minister Hovik Abrahamyan's private house, and the sale of former defense minister Vigen Sargsyan's apartment.
Who bought the land and for what purpose?
As stated above, on September 20 of this year Garush Papikyan purchased the land from Poghosyan’s mother-in-law, paying 420 million drams. Papikyan took a 4040 million loan from Ameribank and paid 16 million drams from his own pocket.
Garush Papikyan is a friend of Vardan Zakaryan, the son of National Assembly MP Ishkhan Zakaryan. He is also a business partner with Ishkhan Zakaryan's son-in-law, Khachatur Safaryan (they are the shareholders of Cleaners LLC).
Garush Papikyan confirmed the fact of his and Ishkhan Zakaryan's son's friendship in a conversation with Hetq and the fact of partnership with the son-in-law. Papikyan said he and Poghos Poghosyan agreed, in writing, that Poghosyan should get his money back if the deal “went sour”.  Papikyan assured Hetq that the transaction and his business activities in general have nothing to do with MP Ishkhan Zakaryan. He said it’s possible to engage in Armenia’s construction business without influential political connections.
In response to our written inquiry, Ishkhan Zakaryan stated that he does not know anyone named Garush Papikyan. Afterwards, Papikyan told us that he last met Ishkhan Zakaryan a year ago while skiing.
Garush Papikyan wants to build a 20-story residential building on the land and has filed a design permit with the Yerevan Municipality.