Ադրբեջանի «հաղթանակի» ընթրիքին մասնակցած ֆրանսիացի պատգամավորը՝ Երեւան ժամանած պատվիրակության կազմում
Պաշտոնական այցով Երեւանում գտնվող Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահ Յաել Բրաուն-Պիվեի պատվիրակության կազմում ընդգրկված է պատգամավոր Անն Ժենետեն, որին Ֆրանսիայի հայկական շրջանակները եւ Ֆրանսիայի հայամետ քաղաքական գործիչները քննադատում են Ադրբեջանի հետ կապերի մեջ։
Ժենետեն Ֆրանսիայի 11-րդ ընտրատարածքի պատգամավոր է, ներկայացնում է Ֆրանսիայից դուրս ապրող ֆրանսիացիներին 49 երկրներում, այդ թվում՝ Հայաստանում։
2021 թվականի նոյեմբերի 13-17-ը Անն Ժենետեի այցը Երեւան, «Հայաստան-Ֆրանսիա» բարեկամության խմբի կազմում, չեղարկվեց մի սկանդալի պատճառով։ Այցից օրեր առաջ՝ նոյեմբերի 9-ին, երբ Հայաստանը սգում էր 44-օրյա պատերազմում կորցրած զավակների հիշատակը, Փարիզում Ադրբեջանի դեսպանությունը ընթրիք-բանավեճ էր կազմակերպել ֆրանսիացի քաղաքական գործիչների եւ գործարարների համար՝ նվիրված «Ղարաբաղի ազատագրման 1-ին տարեդարձին»։ Դեսպանատան ֆեյսբուքյան էջում ընթրիքի մասին գրառումն ուղեկցվում է «Հաղթանակի օր», «Ղարաբաղն Ադրբեջան է» հեշթեգով։
«Ղարաբաղը խաղաղության ժամին. հույսեր և մարտահրավերներ. ի՞նչ դեր ունի Ֆրանսիան» խորագրով ընթրիքին մասնակցում էր նաեւ Անն Ժենետեն։ Նա Թվիթերում լուսանկար էր հրապարակել՝ Ֆրանսիայում Ադրբեջանի դեսպանի կողքին եւ գրել, որ Ֆրանսիան պետք է գործի հանուն խաղաղության, եւ խորհրդարանական դիվանագիտությունը կարող է նպաստել դրան։
🇦🇿 🇫🇷 Hier, j'ai participé à un dîner-débat: "Le Karabakh à l'heure de la paix : espoir et défis. Quel rôle pour la France?" avec @AzAmbassadeFr. Je me rendrai la semaine prochaine en Arménie🇦🇲. La 🇫🇷 doit œuvrer pour la #paix et la diplomatie parlementaire peut y contribuer. pic.twitter.com/zYkKvVT5L5
— Anne GENETET (@AGenetet) November 10, 2021
Ժենետեի այս գրառումը հրապարակային լուրջ քննադատության արժանացավ, որի արդյունքում 2021-ի նոյեմբերի 11-ին նա հայտարարեց իր ճանապարհորդության հետաձգման մասին և տարածեց հետևյալ հաղորդագրությունը.
«Ինձ՝ որպես Ֆրանսիայից դուրս ապրող ֆրանսիացիների 11-րդ ընտրատարածքի պատգամավորի, որն ընդգրկում է 49 երկիր, այդ թվում՝ Հայաստանը և Ադրբեջանը, պարբերաբար կոչ են անում երկկողմ շփումներ ունենալ՝ հուսալով, որ կկարողանամ բազմակողմ շփումների հնարավորություն ստեղծել Հայաստանի և Ադրբեջանի բոլոր շահագրգիռ կողմերի միջեւ ...
Երեքշաբթի՝ նոյեմբերի 9-ին, Ազգային ժողովի տարբեր քաղաքական խմբերի պատգամավորների հետ Ադրբեջանի դեսպանատան հրավերով մասնակցեցի ընթրիք-բանավեճի։ «Ղարաբաղը խաղաղության ժամին. հույսեր և մարտահրավերներ». ո՞րն է Ֆրանսիայի դերը» խորագրով այս ընթրիքին իմ մասնակցությունը ճիշտ չընկալվեց Հայաստանում մեր ֆրանսիական համայնքի շրջանակներում եւ հայ քաղաքական և ինստիտուցիոնալ աշխարհում: Ես խորապես ափսոսում եմ այս իրավիճակի համար, ես ոչ մի տարեդարձ չեմ նշել։
Պահպանելով հարաբերությունները Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ՝ ես խորհրդարանական մակարդակով ցանկանում եմ մասնակցել երկխոսության և խաղաղության հաստատման գործընթացին՝ հանուն խաղաղության։ Ես ծրագրել էի նոյեմբերի 13-ից 17-ը մեկնել Հայաստան ֆրանսիացի խորհրդարանականների պատվիրակության հետ՝ ավելի լավ հասկանալու իրավիճակը և այն անմիջականորեն քննարկելու տեղական իշխանությունների, ինչպես նաև Հայաստանում ապրող ֆրանսիացիների հետ: Մինչ օրս ես Ադրբեջանում չեմ եղել։
Խորհրդարանականի իմ դերը ոչ թե որեւէ մեկին կողմ լինելն է, այլ իրավիճակը հասկանալն ու կամուրջներ կառուցելը […] Որպես այդպիսին, ինձ համար, իհարկե, կարևոր է, որ կարողանամ մեկնել այս երկրներ և հանդիպել ֆրանսիական համայնքների և տեղական իշխանությունների հետ»։
Այս միջադեպից մեկ տարի անց՝ 2022-ի հունիսին «Le Courrier d'Erevan»-ին տված հարցազրույցում Անն Ժենետեն ընդունել է իր սխալը՝ հայերի համար վշտալի այդ օրը Ադրբեջանի հրավերն ընդունելը եւ ներողություն խնդրել հայերին վիրավորելու համար։
«Հետքը» պարզաբանում խնդրեց Հայաստանի Ազգային ժողովից՝ ինչպես է Անն Ժենետեն ընդգրկվել պատվիրակության կազմում, եւ ինչ դիրքորոշում ունի խորհրդարանի խոսնակը, որի հրավերով պատգամավորները ժամանել են Հայաստան։
ԱԺ նախագահի մամուլի խոսնակ Ծովինար Խաչատրյանն ասաց, որ նախ՝ Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահի բացառիկ իրավունքն է իր պատվիրակության կազմը որոշելը, եւ որ իրենք տեղյակ չեն եղել Ժենետեի անվան հետ կապված պատմությանը, սակայն պատգամավորի գործունեությունը, ընդհանուր առմամբ, «գնահատում են հայանպաստ, քանի որ վերջինս ոչ միայն կողմ է քվեարկել Ֆրանսիայի խորհրդարանի՝ Հայաստանին աջակցող և Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցներ առաջարկող բանաձևին, այլեւ այն հեղինակողներից է։ Այսօր էլ պատգամավորը հարգանքի տուրք է մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին եւ այցելել Ցեղասպանության թանգարան»։

В составе французской делегации в Ереван прибыла депутат, участвовавшая в ужине по случаю “победы” Азербайджана
В составе делегации во главе с председателем Национального Собрания Франции Яэль Браун-Пиве входит депутат Анн Женетен, которую армянские круги Франции и проармянские политические деятели этой страны критикуют за ее связи с Азербайджаном.
Г-жа Женетен избрана депутатом от 11-го избирательного округа Франции и представляет проживающих за пределами страны французов в 49 странах, в том числе в Армении.
Запланированный с 13 по 17 ноября 2021 года визит этого депутата в Армению в составе группы дружбы Армения-Франция был отменен из-за скандала. За несколько дней до визита, 9 ноября, когда Армения чтила память погибших в 44-дневной войне своих сыновей, посольство Азербайджана в Париже организовало для французских политических деятелей и предпринимателей ужин-дискуссию под названием “Первая годовщина освобождения Карабаха”. На фейсбуковской странице азербайджанского посольства запись об этом ужине сопровождалась хэштегами “День победы” и “Карабах – это Азербайджан”.
В дискуссии на тему “Карабах в мирное время: надежды и вызовы. Какова роль Франции?” приняла участие и Анн Женетен. Депутат опубликовала в Твиттере фото, на котором она сидит рядом с послом Азербайджана во Франции, и написала, что Франция должна действовать во имя мира, чему может способствовать парламентская дипломатия.
🇦🇿 🇫🇷 Hier, j'ai participé à un dîner-débat: "Le Karabakh à l'heure de la paix : espoir et défis. Quel rôle pour la France?" avec @AzAmbassadeFr. Je me rendrai la semaine prochaine en Arménie🇦🇲. La 🇫🇷 doit œuvrer pour la #paix et la diplomatie parlementaire peut y contribuer. pic.twitter.com/zYkKvVT5L5
— Anne GENETET (@AGenetet) November 10, 2021
Эта запись мадам Женетен удостоилась публичной критики, в результате которой 11 ноября 2021 г. она заявила об отмене своей поездки и распространила следующее сообщение:
“Меня как депутата от 11-го избирательного округа французов, проживающих за пределами Франции, который охватывает 49 стран, в том числе Армению и Азербайджан, регулярно призывают иметь двусторонние контакты, надеясь, что я смогу создать возможности для многосторонних контактов между всеми заинтересованными сторонами в Армении и Азербайджане...
Во вторник, 9 ноября, по приглашению посольства Азербайджана я вместе с депутатами различных политических групп Национального Собрания приняла участие в ужине-дискуссии. Мое участие в этом ужине под названием «Карабах в мирное время: надежды и вызовы. Какова роль Франции?” не было правильно воспринято в кругах нашей французской общины в Армении и армянском политическом и институциональном мире. Я глубоко сожалею об этой ситуации, я никакую годовщину не отмечала. Поддерживая отношения с Арменией и Азербайджаном, я хочу на парламентском уровне участвовать в процессе диалога и утверждения мира. Я планировала побывать с 13-го по 17-е ноября в Армении в составе делегации французских парламентариев, чтобы лучше понять ситуацию и обсудить ее непосредственно с местными властями, а также живущими в Армении французами. Я до сих пор не была в Азербайджане.
Моя роль как парламентария состоит не в том, чтобы быть на той или другой стороне, а в том, чтобы навести мосты. […] Поэтому для меня, конечно, важно иметь возможность ездить в эти страны и встречаться с представителями французских общин и местными властями”.
Спустя год после этого инцидента, в июне 2022 года, Анн Женетен в интервью «Le Courrier d'Erevan» признала, что, приняв приглашение Азербайджана в скорбный для армян день, она совершила ошибку и попросила прощения за то, что обидела армян.
Hetq.am обратился в Национальное Собрание Армении с просьбой разъяснить, каким образом Анн Женетен была включена в состав прибывшей в Ереван делегации и какую позицию занимает спикер, по приглашению которого французские парламентарии прибыли в нашу страну.
Пресс-секретарь председателя НС Цовинар Хачатрян сообщила, что исключительное право определять состав своей делегации принадлежит председателю Национального Собрания Франции, кроме того они не были осведомлены о скандале с участием Женетен. Пресс-секретарь спикера НС также отметила, что деятельность французского депутата в целом “расценивают как проармянскую, поскольку она не только голосовала за принятую в поддержку Армении резолюцию о введении санкций против Азербайджана, но и является одним из авторов этого документа.
А сегодня Анн Женетен посетила мемориал в Цицернакаберде, где почтила память жертв Геноцида армян и побывала в Музее Геноцида.