Ադրբեջանի «հաղթանակի» ընթրիքին մասնակցած ֆրանսիացի պատգամավորը՝ Երեւան ժամանած պատվիրակության կազմում
Պաշտոնական այցով Երեւանում գտնվող Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահ Յաել Բրաուն-Պիվեի պատվիրակության կազմում ընդգրկված է պատգամավոր Անն Ժենետեն, որին Ֆրանսիայի հայկական շրջանակները եւ Ֆրանսիայի հայամետ քաղաքական գործիչները քննադատում են Ադրբեջանի հետ կապերի մեջ։
Ժենետեն Ֆրանսիայի 11-րդ ընտրատարածքի պատգամավոր է, ներկայացնում է Ֆրանսիայից դուրս ապրող ֆրանսիացիներին 49 երկրներում, այդ թվում՝ Հայաստանում։
2021 թվականի նոյեմբերի 13-17-ը Անն Ժենետեի այցը Երեւան, «Հայաստան-Ֆրանսիա» բարեկամության խմբի կազմում, չեղարկվեց մի սկանդալի պատճառով։ Այցից օրեր առաջ՝ նոյեմբերի 9-ին, երբ Հայաստանը սգում էր 44-օրյա պատերազմում կորցրած զավակների հիշատակը, Փարիզում Ադրբեջանի դեսպանությունը ընթրիք-բանավեճ էր կազմակերպել ֆրանսիացի քաղաքական գործիչների եւ գործարարների համար՝ նվիրված «Ղարաբաղի ազատագրման 1-ին տարեդարձին»։ Դեսպանատան ֆեյսբուքյան էջում ընթրիքի մասին գրառումն ուղեկցվում է «Հաղթանակի օր», «Ղարաբաղն Ադրբեջան է» հեշթեգով։
«Ղարաբաղը խաղաղության ժամին. հույսեր և մարտահրավերներ. ի՞նչ դեր ունի Ֆրանսիան» խորագրով ընթրիքին մասնակցում էր նաեւ Անն Ժենետեն։ Նա Թվիթերում լուսանկար էր հրապարակել՝ Ֆրանսիայում Ադրբեջանի դեսպանի կողքին եւ գրել, որ Ֆրանսիան պետք է գործի հանուն խաղաղության, եւ խորհրդարանական դիվանագիտությունը կարող է նպաստել դրան։
🇦🇿 🇫🇷 Hier, j'ai participé à un dîner-débat: "Le Karabakh à l'heure de la paix : espoir et défis. Quel rôle pour la France?" avec @AzAmbassadeFr. Je me rendrai la semaine prochaine en Arménie🇦🇲. La 🇫🇷 doit œuvrer pour la #paix et la diplomatie parlementaire peut y contribuer. pic.twitter.com/zYkKvVT5L5
— Anne GENETET (@AGenetet) November 10, 2021
Ժենետեի այս գրառումը հրապարակային լուրջ քննադատության արժանացավ, որի արդյունքում 2021-ի նոյեմբերի 11-ին նա հայտարարեց իր ճանապարհորդության հետաձգման մասին և տարածեց հետևյալ հաղորդագրությունը.
«Ինձ՝ որպես Ֆրանսիայից դուրս ապրող ֆրանսիացիների 11-րդ ընտրատարածքի պատգամավորի, որն ընդգրկում է 49 երկիր, այդ թվում՝ Հայաստանը և Ադրբեջանը, պարբերաբար կոչ են անում երկկողմ շփումներ ունենալ՝ հուսալով, որ կկարողանամ բազմակողմ շփումների հնարավորություն ստեղծել Հայաստանի և Ադրբեջանի բոլոր շահագրգիռ կողմերի միջեւ ...
Երեքշաբթի՝ նոյեմբերի 9-ին, Ազգային ժողովի տարբեր քաղաքական խմբերի պատգամավորների հետ Ադրբեջանի դեսպանատան հրավերով մասնակցեցի ընթրիք-բանավեճի։ «Ղարաբաղը խաղաղության ժամին. հույսեր և մարտահրավերներ». ո՞րն է Ֆրանսիայի դերը» խորագրով այս ընթրիքին իմ մասնակցությունը ճիշտ չընկալվեց Հայաստանում մեր ֆրանսիական համայնքի շրջանակներում եւ հայ քաղաքական և ինստիտուցիոնալ աշխարհում: Ես խորապես ափսոսում եմ այս իրավիճակի համար, ես ոչ մի տարեդարձ չեմ նշել։
Պահպանելով հարաբերությունները Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ՝ ես խորհրդարանական մակարդակով ցանկանում եմ մասնակցել երկխոսության և խաղաղության հաստատման գործընթացին՝ հանուն խաղաղության։ Ես ծրագրել էի նոյեմբերի 13-ից 17-ը մեկնել Հայաստան ֆրանսիացի խորհրդարանականների պատվիրակության հետ՝ ավելի լավ հասկանալու իրավիճակը և այն անմիջականորեն քննարկելու տեղական իշխանությունների, ինչպես նաև Հայաստանում ապրող ֆրանսիացիների հետ: Մինչ օրս ես Ադրբեջանում չեմ եղել։
Խորհրդարանականի իմ դերը ոչ թե որեւէ մեկին կողմ լինելն է, այլ իրավիճակը հասկանալն ու կամուրջներ կառուցելը […] Որպես այդպիսին, ինձ համար, իհարկե, կարևոր է, որ կարողանամ մեկնել այս երկրներ և հանդիպել ֆրանսիական համայնքների և տեղական իշխանությունների հետ»։
Այս միջադեպից մեկ տարի անց՝ 2022-ի հունիսին «Le Courrier d'Erevan»-ին տված հարցազրույցում Անն Ժենետեն ընդունել է իր սխալը՝ հայերի համար վշտալի այդ օրը Ադրբեջանի հրավերն ընդունելը եւ ներողություն խնդրել հայերին վիրավորելու համար։
«Հետքը» պարզաբանում խնդրեց Հայաստանի Ազգային ժողովից՝ ինչպես է Անն Ժենետեն ընդգրկվել պատվիրակության կազմում, եւ ինչ դիրքորոշում ունի խորհրդարանի խոսնակը, որի հրավերով պատգամավորները ժամանել են Հայաստան։
ԱԺ նախագահի մամուլի խոսնակ Ծովինար Խաչատրյանն ասաց, որ նախ՝ Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահի բացառիկ իրավունքն է իր պատվիրակության կազմը որոշելը, եւ որ իրենք տեղյակ չեն եղել Ժենետեի անվան հետ կապված պատմությանը, սակայն պատգամավորի գործունեությունը, ընդհանուր առմամբ, «գնահատում են հայանպաստ, քանի որ վերջինս ոչ միայն կողմ է քվեարկել Ֆրանսիայի խորհրդարանի՝ Հայաստանին աջակցող և Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցներ առաջարկող բանաձևին, այլեւ այն հեղինակողներից է։ Այսօր էլ պատգամավորը հարգանքի տուրք է մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին եւ այցելել Ցեղասպանության թանգարան»։

Anne Genetet, a member of the French National Assembly delegation now in Yerevan, has been criticized by many for her cozy relations with Baku.
A member of the French National Assembly since 2017, Genetet represents the Eleventh constituency for French residents overseas, including Armenia.
Genetet cancelled her scheduled visit to Armenia in November 2021, as part of the "Armenia-France" friendship group, at the last minute after being roundly criticized by Armenians and others for attending a Paris dinner-debate organized by the Azerbaijani embassy celebrating the "1st anniversary of the liberation of Karabakh".
The embassy posted photos of the event. Genetet also publicized her presence at the event in a Twitter post showing her seated next to the Azerbaijani Ambassador to France.
The Tweet reads: Yesterday, I took part in a dinner-debate: "Karabakh at the time of peace: hope and challenges. What role for France?" with @AzAmbassadeFr. I will be going next week to Armenia. France must work for #peace and parliamentary diplomacy can contribute to this.
🇦🇿 🇫🇷 Hier, j'ai participé à un dîner-débat: "Le Karabakh à l'heure de la paix : espoir et défis. Quel rôle pour la France?" avec @AzAmbassadeFr. Je me rendrai la semaine prochaine en Arménie🇦🇲. La 🇫🇷 doit œuvrer pour la #paix et la diplomatie parlementaire peut y contribuer. pic.twitter.com/zYkKvVT5L5
— Anne GENETET (@AGenetet) November 10, 2021
Genetet’s post drew serious public criticism. On November 11, 2021, she announced the postponement of her trip to Armenia and posted the following message:
"As a deputy of the 11th constituency of the French living outside France, which covers 49 countries, including Armenia and Azerbaijan, I am regularly called to have bilateral contacts, hoping that I will be able to create opportunities for multilateral contacts between all interested parties in Armenia and Azerbaijan ...
On Tuesday, November 9, I participated in a dinner-debate with deputies of various political groups of the National Assembly at the invitation of the Embassy of Azerbaijan. "Karabakh at the time of peace. hopes and challenges". My participation in this dinner entitled "what is the role of France" was not perceived correctly in the framework of our French community in Armenia and in the Armenian political and institutional world. I deeply regret this situation. I did not celebrate any anniversary.
Maintaining relations with Armenia and Azerbaijan, I want to participate in the process of dialogue and peace establishment at the parliamentary level for the sake of peace. I planned to go to Armenia from November 13 to 17 with a delegation of French parliamentarians to better understand the situation and discuss it directly with the local authorities, as well as with French people living in Armenia. Until now, I have not been to Azerbaijan.
My role as a parliamentarian is not to side with anyone, but to understand the situation and build bridges […] As such, it is of course important for me to be able to travel to these countries and meet with French communities and local authorities.”
In a June 2022 interview with Le Courrier d'Erevan, Genetet admitted her mistake of accepting Azerbaijan's invitation on that sad day for Armenians and apologized for offending Armenians.
Hetq contacted Armenia’s National Assembly for clarification as to why Genetet was included in the list of French deputies invited to Armenia
Simonyan’s spokesperson, Tsovinar Khachatryan, said it's up to the French National Assembly President to decide the make-up of any delegation. She added that she wasn't aware of Genetet’s Paris story, and that the deputy is generally "regarded as pro-Armenian, because Genetet not only voted in favor of the resolution of the French Parliament supporting Armenia and proposing sanctions against Azerbaijan, but also is one of its coauthors.