«Մամ, հասկանումը՞ս, վեր կարոտալում ծեզ»
13-ամյա Վլադիմիր Գալստյանն ընկերների ու երկու ուսուցիչների ուղեկցությամբ դեկտեմբերի 10-ին Ստեփանակերտից ճանապարհվել էր Երևան՝ «Մանկական Եվրատեսիլ 2022» երգի մրցույթին մասնակցելու։ Երկու օր հետո՝ դեկտեմբերի 12-ի առավոտյան, երբ 13 հոգանոց խումբը, որի մեջ էր նաև Վլադիմիրը, պատրաստվում էր վերադառնալ Ստեփանակերտ, պարզվեց, որ վերադարձի միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը, փակվել է։
«Այդ օրը առավոտյան Վովկան զանգեց ու ասաց, որ երևի չեն գա, քանի որ ճանապարհը փակ է։ Մտածում էի, որ կատակում է, ուզում է անակնկալի բերել»,- պատմում է Վլադիմիրի մայրը՝ Մարինա Վանյանը։
Զանգից անմիջապես հետո նա փորձել է ճշտել տեղեկությունը։ Եվ նույնիսկ այն հաստատվելուց հետո մտածել է, թե ճանապարհը նույն օրն էլ կբացվի, իսկ որդին հաջորդ օրը տանը կլինի։
«Չէի պատկերացնում, որ վիճակն այսքան կվատանա։ Սկզբում հանգստացնում էի որդուս, ուժ էի տալիս, ոգևորում էի, հիմա, երբ խոսում ենք հեռախոսազանգով կամ տեսակապով, արցունքներս չեմ կարողանում զսպել։ Ու հենց սկսում եմ լացել, Վովկան զանգն անջատում է»,- ասում է Մարինան։
Վլադիմիրը սովորում է Ստեփանակերտի Աշոտ Ղուլյանի անվան 2-րդ դպրոցի 8-րդ դասարանում։ Նա միաժամանակ Ստեփանակերտի Կոմիտասի անվան երաժշտական դպրոցի լավագույն աշակերտներից է։ Դաշնամուր ու ակորդեոն է նվագում։ «Վովկան երաժշտությամբ է ապրում։ Մինչև մի բան չնվագեր, չէր նստում հաց ուտելու»,- պատմում է Մարինան։ Շրջափակման պատճառով Վլադիմիրն արդեն 37 օր ապրում է Երևանի «Մեդիան» հյուրանոցում։ Մեկ շաբաթ է, ինչ սկսել է հաճախել Երևանի Չայկովսկու անվան երաժշտական դպրոց։
«Տղայիս աչքին նույնիսկ այս հնարավորությունն է ոչինչ թվում։ Փորձում եմ աշխուժացնել, ասում եմ՝ գալիս ես՝ ի՞նչ անես, հաշվիր արդեն ուսանող ես, հնարավորությունն օգտագործիր, համ էլ մենք այստեղ ուտելու բան չունենք։ Բարկացած պատասխանում է՝ «Մամ, հասկանումը՞ս, վեր կարոտալում ծեզ, ես մեր քաղաքն ու տոննում օզում, օրիշ վեշմին պեն օզում չում, սոված կմնամ, վեչինչ, բայց ծիզնհետ կընիմ»։ Ես էլ սկսում եմ նորից լացել»,- պատմում է Մարինա Վանյանը։
Վլադիմիրիի հայրը՝ Իգոր Գալստյանը, զինծառայող է։ Հորից ու մորից բացի, Վլադիմիրին սպասում են նրա կրտսեր քույրերը՝ 10-ամյա Էլինան և 5-ամյա Անգելինան։ Շրջափակման պատճառով ընտանիքը ստիպված է բազում խնդիրներ հաղթահարել, սակայն որդու բացակայությունն է, որ ընկճում է նրանց։
«Մենք մեր երեխաներին զոհաբերում ենք հանուն մեր հայրենիքի, որ մեզ ինչ-որ կարգավիճակ տան, վերջիվերջո, մենք էլ ենք մարդ, մենք էլ ունենք իրավունքներ, մենք ոչ մեկի հողում չենք ապրում, ոչ մեկի բաժինը չենք ուզում, մենք ընդամենը մեր քրտինքով ստեղծած տանն ենք ապրում։ Այս պահին ինձ նման շատ մայրեր են հեռու իրենց երեխաներից։ Մենք մեզ խաբում ենք, երեխաներին ենք խաբում, համոզում ենք, որ լավ կլինի, որ մի քանի օրից ճանապարհը կբացվի։ Այսքան ինքներս մեզ զսպելով՝ ուզում ենք, որ գոնե վերջում, իրոք, լավ լինի»,- ասում է Մարինան։ Նա անհամբեր սպասում է, թե երբ Վլադիմիրը նորից կնվագի Ստեփանակերտի իրենց տանը։
Հիշեցնենք, որ արդեն 37 օր է՝ Արցախի Հանրապետությունը շրջափակման մեջ է: Ադրբեջանցի այսպես կոչված «էկոակտիվիստները» փակել են Լաչինի միջանցքը: Այն Արցախը Հայաստանի հետ կապող միակ ճանապարհն է: Դադարեցվել են Արցախի գազամատակարարումը եւ էներգամատակարարումը, որոնց ենթակառուցվածքները գտնվում են արդբեջանցիների հսկողության տակ անցած տարածքներում։ Արցախի 120 հազար բնակիչ զրկված է սննդից, դեղորայքից, կենսական անհրաժեշտության այլ ապրանքներից: Մարդիկ չեն կարողանում ջեռուցել տները, Ադրբեջանը նաեւ պարբերաբար խլացնում է բջջային կապը:

“Мам, понимаешь, я скучаю по вас…”
Десятого декабря 13-летний Владимир Галстян вместе с друзьями и двумя учительницами приехал из Степанакерта в Ереван для того, чтобы присутствовать на международном конкурсе “Детское Евровидение-2022”. Спустя два дня, утром 12 декабря, когда группа из 13 человек, в которой был и Владимир, собиралась вернуться в Степанакерт, стало известно, что единственная связывающая Армению с Арцахом дорога, Лачинский коридор, перекрыта.
“В тот день утром Вовка позвонил и сказал, что, наверно, не приедет, так как дорога закрыта. Я подумала, что он шутит, хочет сделать нам сюрприз”,- рассказала мать Владимира Марина Ванян.
Сразу после звонка сына она попыталась уточнить эту информацию. Но даже получив подтверждение, Марина подумала, что дорога в тот же день откроется, и сын на следующий день будет дома.
“Я не представляла, что ситуация настолько ухудшится. Сперва я успокаивала сына, поддерживала, воодушевляла его. Сейчас, когда мы разговариваем по телефону или по видеосвязи, я уже не могу сдерживать слезы. И как только я начинаю плакать, Вовка отключает телефон”,- говорит Марина.
Владимир учится в 8-ом классе степанакертской школы имени Ашота Гуляна. В то же время он один из лучших учеников музыкальной школы имени Комитаса. Играет на фортепиано и аккордеоне. “Вовка живет музыкой. Пока что-нибудь не сыграет, за стол не садится”,- рассказывает Марина. Из-за блокады Владимир уже 37 дней живет в ереванской гостинице “Медиан”. Неделю назад он начал ходить на занятия в ереванскую музыкальную школу имени Чайковского.
“Но даже эта возможность не радует сына. Я пытаюсь поддержать его, говорю, считай, что ты уже студент, используй эту возможность, к тому же нам здесь нечего есть. Он сердито отвечает: “Мама, ты понимаешь, я соскучился по вас, по нашему городу. Я хочу домой, ничего другого мне не нужно. Пусть я буду голодать, но пусть я буду вместе с вами”. В ответ я опять начинаю плакать”,- говорит Марина Ванян.
Отец Владимира Игорь Галстян военнослужащий. Кроме родителей Владимира ждут его младшие сестры – 10-летняя Элина и 5-летняя Ангелина. Из-за блокады семье приходится преодолевать многочисленные трудности, но больше всего их волнует отсутствие сына.
“Мы жертвуем нашими детьми ради нашей родины, ради того, чтобы нам дали какой-либо статус. В конце концов мы тоже люди, у нас есть права. Мы не живем на чужой земле, мы ничего чужого не хотим. Мы живем в доме, созданном нашим трудом. На сегодняшний день многие матери находятся вдали от своих детей. Мы обманываем себя, обманываем наших детей, убеждая их, что все будет хорошо, что через несколько дней дорога откроется. Мы, так долго сдерживая себя, хотим, чтобы в конце концов все действительно было хорошо”,- сказала Марина. Она с нетерпением ждет, когда Владимир снова начнет играть в их доме в Степанакерте.
Напомним, что уже 37 дней Республика Арцах находится в блокаде. Так называемые азербайджанские “экоактивисты” перекрыли Лачинский коридор – единственную дорогу, связывающую Арцах с Арменией. Прекращена подача газа и электроэнергии, инфраструктуры которых находятся на подконтрольных Азербайджану территориях. 120 тысяч человек в Арцахе лишены продовольствия, лекарств, других жизненно важных товаров. Люди не могут обогревать свои дома. Кроме того, Азербайджан периодически заглушает сотовую связь.