Բաքվի պլանն է՝ մի քանի օրով բացել միջանցքը՝ ակնկալիքով, որ ԼՂ հայերը զանգվածաբար կլքեն իրենց տները. Փաշինյան
Լեռնային Ղարաբաղի նախադպրոցական հաստատությունների շուրջ 6000, հանրակրթական դպրոցների շուրջ 19 000 աշակերտներ, բուհերի շուրջ 6800 ուսանողներ արդեն մեկ ամիս զրկված են 21-րդ դարի ամենակենսական իրավունքներց մեկից՝ կրթության իրավոււնքից։ Այս մասին Կառավարության հունվարի 26-ի նիստի մեկնարկին հայտնեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Ըստ նրա՝ վերջին անգամ նման բան եղել էր 44-օրյա պատերազմի ժանանակ։
«Իսկ այն իրավիճակում, երբ հրանոթները չեն կրակում, կրթական հաստատությունները փակվել էին միայն կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով։
Այս անգամ, սակայն, Քովիդ 19-ի վիրուսը չէ կրթական հաստատությունների չաշխատելու պատճառն, այլ՝ Ադրբեջանի չակերտավոր բնապահպանական մտահոգությունները։ Չբավարարվելով Լաչինի միջանցքը փակելով՝ Ադրբեջանը փակում է նաև ԼՂ-ն սնուղոց գազի խողովակը, հետո բացում 10 %-ով, հետո նորից փակում, հետո բացում, ասենք, 25 %-ով և այսպես շարունակ»,- ասաց վարչապետը։
Փաշինյանը նշեց՝ մանկապարտեզները չեն աշխատում նաեւ սննդի բացակայության պատճառով, որն նույնպես միջանցքի փակման հետեւանք է։
Լեռնային Ղարաբաղի կյանքի ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը, որը սահմանվել է եռակողմ հայտարարությամբ և որի անխափան գործողության երաշխիքներ են տվել Ադրբեջանի Հանրապետությունը և Ռուսաստանի Դաշնությունը, փակ է արդեն 46 օր։ Արդեն 46 օր ԼՂ բնականոն կյանքը խաթարված է, և հումանիտար ճգնաժամը ծավալվում է ամբողջ թափով։
ԼՂ-ում էլեկտրական հոսանքի հովհարայաին անջատումներ են, որովհետև Ադրբեջանը խափանել է նաև ԼՂ-ն հոսանքով ապահովող գծերի աշխատանքը, բնակչությանը էլեկտրական հոսանք է մատակարարվում միայն տեղի էլեկտրակայանների արտադրական հզորությունների հաշվին, ինչը բավարար չէ։ Բնակչությանն առաջին անհրաժեշտության ապրանքներ մատակարարվում են կտրոնային համակարգով։
«Այս ամենով Ադրբեջանի իշխանությունը մի նպատակ է հետապնդում՝ կոտրել սեփական հայրենիքում ապրելու՝ ԼՂ հայության կամքը։ Ընդ որում, մեր ունեցած տեղեկություններով՝ Բաքվի պլանը հետևյալն է. ԼՂ-ում տնտեսական, հոգեբանական ճնշումը հասցնել ինչ-որ մի կուլմինացիոն կետի, դրանից հետո մի քանի օրով բացել միջանցքը՝ ակնկալիքով, որ ԼՂ հայերը զանգվածաբար կլքեն իրենց տները, կրկին փակել միջանցքը, և հետո կրկին մի քանի օրով բացել, և այսպես այնքան, մինչև վերջին հայը կլքի Լեռնային Ղարաբաղը»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Կառավարության ղեկավարն արձանագրեց՝ սա էթնիկ զտման բացահայտ քաղաքականություն է, և եթե մինչ այս միջազգային հանրությունը թերահավատությամբ էր վերաբերվում ԼՂ հայությանն էթնիկ զտումների ենթարկելու՝ Ադրբեջանի մտադրությունների մասին ահազանգերին, հիմա արդեն «այս ընկալումը դանդաղ, բայց հաստատուն քայլերով միջազգային հանրության շրջանում ավելի է ուժեղանում»։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ այս առումով դեր ունեցավ նաև հունվարի 17-ին խաղաղապահների ուղեկցությամբ ԼՂ վերադարձող երեխաներին ադրբեջանցի դիմակավորված, «բնապահպանական ակտիվիստների» կողմից ահաբեկելու տեսանյութը, որը հենց իրենք՝ ադրբեջանցիներն էին տարածել, և որն, ըստ նրա, աշխարհում լայնորեն տարածվեց։
«Բայց ԼՂ հայությանն իրենց տներից արտաքսելը Ադրբեջանի միակ նպատակը չէ։ Այս սադրիչ գործողություններով Ադրբեջանը նպատակ ունի նաև խափանել խաղաղության օրակարգը, խաղաղության բանակցային գործընթացը և նոր պատերազմ հրահրել տարածաշրջանում։
Հասկանալի է, որ Լաչինի միջանցքի փակման և ԼՂ հումանիտար ճգնաժամը մենք բոլորս շատ էմոցիոնալ ենք տանում, բայց պիտի կրկին ընդգծեմ իրավիճակի շուրջ զսպվածության անհրաժեշտությունը և խաղաղության օրակարգին հակասող բառապաշարի և գործողությունների բացառումը, առավել ևս՝ պետական իշխանության ներկայացուցիչների կողմից։ Շարունակում ենք հետևողական լինել խաղաղության օրակարգի առաջմղման ջանքերում»,- հայտնեց վարչապետը։
Ըստ նրա՝ արդեն երկար ժամանակ Ադրբեջանը փորձում է միջազգային հանրությանը համոզել, որ Լաչինի միջանցքն ամենևին էլ փակ չէ, գազամատակարարումն ու հոսանքի մատակարարումը դադարեցված չեն։
«Այս հակասությունը դե յուրե լուծելու լավագույն ձևը ԼՂ և Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելություն գործուղելն է, և մենք հետևողականորեն պիտի աշխատենք այս ուղղությամբ։
Մեր տարածաշրջանում առկա բոլոր խնդիրների խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի, և մենք առաջնորդվելու ենք հենց այս տրամաբանությամբ, ինչքան էլ հասկանում ենք դժվարություններն ու բարդությունները»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

Н. Пашинян: “План Баку – открыть на несколько дней коридор в надежде, что армяне НКР массово покинут свои дома”
Около 6000 воспитанников дошкольных учреждений, около 19.000 учащихся общеобразовательных школ, около 6800 студентов вузов уже месяц лишены одного из жизненно важных прав в 21-ом веке – права на образование, заявил на заседании правительства сегодня, 26 января, премьер-министр Никол Пашинян.
По словам премьера,в последний раз подобная ситуация была создана во время 44-дневной войны. Был также период, когда пушки не стреляли, однако образовательные заведения закрылись, и это было во время пандемии ковида. На этот раз причиной закрытия учебных заведений в Нагорном Карабахе стал не ковид, а так называемая “обеспокоенность экологией” со стороны Азербайджана. Не ограничиваясь перекрытием Лачинского коридора, Азербайджан перекрывает также газоснабжение Нагорного Карабаха, потом возобновляет подачу газа на 10%, после чего снова перекрывает, потом возобновляет, скажем, на 25%, и так постоянно, отметил Никол Пашинян.
Глава правительства подчеркнул, что детские сады не работают также из-за отсутствия продовольствия, что тоже является следствием блокирования коридора.
Лачинский коридор, являющийся для Нагорного Карабаха дорогой жизни, закрыт уже 46 дней, хотя Азербайджан и Российская Федерация дали гарантии его бесперебойной работы.
В НК действует режим веерных отключений электроэнергии, так как Азербайджан повредил линию электропередач, по которой в Карабах поступает электроэнергия. В настоящее время энергоснабжение населения осуществляется только за счет мощностей местных электростанций, которых, однако, не хватает.
“Этими шагами власть Азербайджана преследует одну цель – сломить волю армянства НК жить на своей родине. При этом план Баку, по нашим сведениям, состоит в следующем: довести экономическое и психологическое давление на Нагорный Карабах до кульминационной точки, после чего открыть коридор на несколько дней в надежде, что армяне НК массово покинут свои дома. Потом снова закрыть коридор, через несколько дней вновь его открыть. И так до тех пор, пока Нагорный Карабах не покинет последний армянин”,- сказал Н. Пашинян.
Глава правительства подчеркнул: это откровенная политика этнической чистки, и если до сих пор международная общественность скептически относилась к сигналам о намерениях Азербайджана подвергнуть армян НК этнической чистке, то сейчас “осознание этого международной общественностью укрепляется медленными, но твердыми шагами”.
По словам Пашиняна, в этом плане свою роль сыграл и распространенный во всем мире самими азербайджанцами видеоматериал о том, как азербайджанские “экоактивисты” в масках терроризируют детей, возвращающихся в Нагорный Карабах в сопровождении российских миротворцев.
“Однако выдворение армян НК из своих домов – не единственная цель Азербайджана. Этими провокационными действиями Азербайджан стремится сорвать мирную повестку, процесс мирных переговоров и спровоцировать новую войну в регионе.
Понятно, что мы все очень эмоционально воспринимаем блокирование Лачинского коридора и создание гуманитарного кризиса в НК, но должен еще раз подчеркнуть необходимость проявления сдержанности в отношении этой ситуации и исключения риторики и действий, противоречащих мирной повестке, особенно со стороны представителей государственной власти. Мы продолжаем последовательно прилагать усилия по продвижению мирной повестки”,- заявил Никол Пашинян.
Премьер также отметил, что Азербайджан уже длительное время пытается убедить международную общественность в том, что Лачинский коридор не закрыт, что подача газа и электроэнергии не прекращена.
“Лучший способ разрешить де-юре это противоречие – направить в НК и зону Лачинского коридора международную миссию по сбору фактов. И мы должны последовательно работать в этом направлении. Мирное решение всех существующих в нашем регионе проблем не имеет альтернативы, и мы должны руководствоваться именно этой логикой, невзирая на все трудности и сложности”,- сказал в заключение Н. Пашинян.