Հայաստանի և Եգիպտոսի նախագահները հանդես են եկել մամուլի համար հայտարարություններով
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը և Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության նախագահ Աբդել Ֆաթթահ Ալ-Սիսին Երևանում տեղի ունեցած հանդիպումների արդյունքներն ամփոփել են զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների համար հայտարարություններով: Այս մասին հայտնում են նախագահի աշխատակազմից։
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հայտարարությունը.
«Ձերդ Գերազանցություն, Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության մեծարգո՛ նախագահ Աբդել Ֆաթթահ Ալ Սիսի,
Հարգարժա՛ն հյուրեր,
Մեզ համար մեծ պատիվ է հյուրընկալել Ձերդ Գերազանցության գլխավորած պատվիրակության պաշտոնական այցը Հայաստանի Հանրապետություն, որը հպարտությամբ կկոչեմ պատմական։
Մեր ժողովուրդների բարեկամությունը գալիս է դարերի խորքից, ինչն էլ իր հերթին շարունակում է ամրապնդվել Հայաստանի Հանրապետության և Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության ավելի քան 30-ամյա կայուն հարաբերություններով։
Արդյունավետ եմ գնահատում իմ գործընկերոջ՝ նախագահ Ալ Սիսիի հետ ունեցած բանակցությունները, որոնց ընթացքում քննարկեցինք մեր երկու պետությունների միջև այս տարիների ընթացքում ձևավորված համագործակցության լայն շրջանակը, այսօրեական ծրագրերը և երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հետագա անելիքները։
Գոհունակությամբ պետք է նշեմ, որ այսօր Հայաստանը և Եգիպտոսն արդյունավետ համագործակցում են քաղաքական, տնտեսական, գիտական, կրթական, մշակութային, զբոսաշրջային և այլ բնագավառներում: Արդյունավետ համագործակցություն է ձևավորվել նաև մի շարք բազմակողմ հարթակներում։
Իհարկե, երկկողմ առևտրաշրջանառության ծավալները դեռևս գոհացուցիչ չեն, սակայն, վստահ եմ, որ մեր քաղաքական լայն օրակարգը, ինչպես նաև երկու երկրների կառավարությունների գործադրվելիք համատեղ ջանքերի շնորհիվ առաջիկայում փոխշահավետ համագործակցության օրակարգն էլ ավելի կխորացվի, և մենք արդյունքներ կգրանցենք նաև թե՛ առևտրատնտեսական փոխանակման, թե՛ մի շարք այլ բնագավառներում։
Հարկ եմ համարում արձանագրել, որ անցած տարիների ընթացքում համագործակցության գրեթե բոլոր ոլորտներում էական առաջընթաց է գրանցվել: Ավելին, նշմարվում են համագործակցության նոր հեռանկարներ։ Մեր երկրների միջև ստորագրվել են համագործակցության հինգ տասնյակից ավելի փաստաթղթեր, այցի շրջանակներում ստորագրվեցին մի շարք փաստաթղթեր ևս, որոնք սկիզբ կդնեն նոր, հետաքրքիր նախաձեռնությունների։
Դինամիկ զարգացում է ապրում զբոսաշրջությունը։ Հայաստանի քաղաքացիների համար Եգիպտոսը տարիներ շարունակ հանդիսանում է հանգստի ամենանախընտրելի ուղղություններից մեկը, և տարեցտարի մեր զբոսաշրջիկների թիվը զգալիորեն աճում է։ Հայաստանի կողմից Եգիպտոսի քաղաքացիների համար մուտքի արտոնագրերի վերջերս իրականացված դյուրացումից հետո ակնկալում ենք նաև եգիպտացի զբոսաշրջիկների մեծ հոսք դեպի Հայաստան, ինչը մեծապես կնպաստի հայ-եգիպտական բարեկամական կապերի ամրապնդմանը և երկու ժողովուրդների փոխադարձ ճանաչելիությանը։
Անշուշտ, նախագահ Ալ Սիսիի հետ հանդիպման ընթացքում երկկողմ օրակարգից զատ անդրադարձել ենք նաև անվտանգային, քաղաքական և տարածաշրջանային նշանակության հարցերի: Քննարկեցինք նաև տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն հաստատելուն ուղղված Հայաստանի ջանքերը:
Չեմ կարող չնշել, որ հայ-եգիպտական հարաբերություններում առանձնահատուկ դերակատարություն ունի եգիպտահայ համայնքը, որը դարեր շարունակ իր նպաստն է բերում ինչպես Եգիպտոսի զարգացմանը, այնպես էլ՝ երկկողմ կապերի ամրապնդմանը։ Այս առնչությամբ հատուկ շնորհակալություն պետք է հայտնեմ այն հոգատարության համար, որը պետական մակարդակով վայելել և վայելում են Եգիպտոսում բնակվող մեր հայրենակիցները։ Հայ ժողովուրդը երբեք չի մոռանում եգիպտացի ժողովրդի կողմից ցեղասպանությունից փրկված իր զավակներին ցուցաբերված գրկաբաց ընդունելությունն ու օժանդակությունը։
Լիահույս եմ, որ բազմաթիվ մարտահրավերներով լի ներկայիս ժամանակաշրջանում հայ-եգիպտական բարեկամությունը կլինի այն գործոններից մեկը, որի շնորհիվ մեր երկրները կկարողանան հաղթահարել բոլոր դժվարությունները և վստահորեն քայլել դեպի լուսավոր ապագա։
Առիթ պատեհ համարելով՝ ընդունեք նաև իմ ջերմ շնորհավորանքը ՄԱԿ-ի՝ Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի կողմերի 27-րդ համաժողովի (COP27) գերազանց կազմակերպման և գրանցած հաջողության ու դրական արդյունքների առթիվ:
Վերստին ցանկանում են ընդգծել հիրավի պատմական այս այցի նշանակությունը և մաղթել մեր երկու պետություններին ամուր փոխհարաբերություններ և համատեղ աշխատանքում նոր ձեռքբերումներ՝ հանուն մեր ժողովուրդների բարօրության»։

Armenian, Egyptian Presidents Summarize Their Meeting in Yerevan
Following their meeting in Yerevan today, Armenian President Vahagn Khachaturyan and Egyptian President Fattah El-Sisi issued the following statements to the press.
President Khachaturyan:
Your Excellency, the Honorable President of the Arab Republic of Egypt Abdel Fattah El-Sisi.
It is a great honor for us to host the official visit of the delegation led by Your Excellency to the Republic of Armenia, which I will proudly call historic.
The friendship of our peoples comes from the depths of centuries which, in turn, continues to be strengthened by more than thirty years of stable relations between the Republic of Armenia and the Arab Republic of Egypt.
I consider the negotiations with my colleague, President El-Sisi, to be beneficial, during which we discussed the wide range of cooperation between our two states formed over the years, today's plans and future tasks for the development of bilateral relations.
I should note with satisfaction that today Armenia and Egypt cooperate effectively in political, economic, scientific, educational, cultural, tourist and other fields. Effective cooperation was also formed in several multilateral platforms.
Of course, the volume of bilateral trade is still not satisfactory, however, I am sure that due to our broad political agenda, as well as the joint efforts of the governments of the two countries, the agenda of mutually beneficial cooperation will be further deepened in the near future, and we will also record results in both trade and economic exchange, as well as a in a number of other fields.
I consider it necessary to record that during the past years significant progress has been made in almost all areas of cooperation. Moreover, new perspectives of cooperation are mentioned. More than five dozen cooperation documents were signed between our countries, several documents were also signed within the framework of the visit, which will start new, interesting initiatives.
Tourism is developing dynamically. Egypt has been one of the most preferred vacation destinations for Armenian citizens for years, and the number of our tourists is growing significantly every year. After the recent facilitation of visas for Egyptian citizens by Armenia, we also expect a large flow of Egyptian tourists to Armenia, which will greatly contribute to the strengthening of Armenian-Egyptian friendly ties and the mutual recognition of the two peoples.
Of course, during the meeting with President Al-Sisi, apart from the bilateral agenda, we also touched on issues of security, political and regional importance. We also discussed Armenia's efforts to establish peace and stability in the region.
I cannot fail to mention that the Egyptian-Armenian community has a special role in Armenian-Egyptian relations, which for centuries has been contributing to both the development of Egypt and the strengthening of bilateral ties. In this regard, I would like to express special thanks for the care that our compatriots living in Egypt enjoyed and enjoy at the state level. The Armenian people never forget the open arms reception and support shown by the Egyptian people to their children who survived the genocide.
I sincerely hope that in the current period full of many challenges, the Armenian-Egyptian friendship will be one of the factors, thanks to which our countries will be able to overcome all difficulties and confidently walk towards a bright future.
President El-Sisi:
Taking this opportunity, please accept my warm congratulations on the excellent organization of the 27th Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP27) and the success and positive results achieved.
Again, they want to emphasize the significance of this truly historic visit and wish our two states strong relations and new achievements in joint work for the welfare of our peoples.