Էդուարդ Շարմազանով. «Օկուպացված տարածքներից պետք է դուրս գան հենց թուրքերն ու ադրբեջանցիները»
Երեկ հերթական «դարակազմիկ» հայտարարությամբ հանդես է եկել Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուն, ով ասել է, թե «երբ Հայաստանը դուրս կգա օկուպացված տարածքներից, նրա հետ ևս հնարավոր կլինի հարաբերություններ հաստատել»:
Արձագանքելով Ա. Դավութօղլուին` ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ասել է.
«Թուրքիան համառորեն շարունակում է արհամարհել իր իսկ կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորությունները եւ խեղաթյուրել իրականությունը: Սա եւս մեկ անգամ ապացուցում է, որ այսօր Թուրքիա եւ եվրաինտեգրում հասկացությունները հոմանիշներ լինել չեն կարող: Ի գիտութուն, թե Հայաստանից արեւմուտք եւ թե Արցախից արեւելք ընկած երկրների ղեկավարների` եւս մեկ անգամ փաստեմ, որ, այո, կան օկուպացված տարածքներ, եւ այդ օկուպացված տարածքներից պետք է դուրս գան հենց թուրքերն ու ադրբեջանցիները:
Թարմացնելով Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավարի հիշողությունը` տեղեկացնեմ, որ իր երկիրն օկուպացրել է Եվրամիության նախագահությունը ստանձնող Կիպրոսի հանրապետության հյուսիսային մասը` իսկ Ադրբեջանը Արցախի հանրապետության տարածք հանդիսացող Շահումյանը, Գետաշենը, Մարտունաշենը…
Անընդունելի եմ համարում Թուրքիայի` վերջնագրերով խոսելու գործելաոճը եւ եւս մեկ անգամ վերահաստատում, որ մենք վճռական ենք մեր համազգային նպատակներին հասնելու ուղղությամբ»:

Sharmazanov Responds to Davutoglu: Turks/Azerbaijanis Must Withdraw From Parts of Artsakh Still Occupied by Baku
In response to yesterday’s statement by Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu that “Turkey would be able to establish relations with Armenia once it withdraws from the occupied territories”, Deputy Speaker of the Armenian National Assembly Edward Sharmazanov said that, “Yes, there are occupied territories and it is the Turks and Azeris that must leave them.”
Sharmazanov was referring to the regions of Shahoumyan, Getashen and Martounashen of the Artsakh Republic under Azerbaijani military control
The deputy speaker said he found it unacceptable for Turkey to talk with ultimatums and that Ankara would do well to remember its occupation of the northern part of Cyprus.
“I would like to once again verify our determination in reaching our pan-national objectives,” Safaryan concluded in his official statement.