30 րոպեանոց դասեր՝ վերարկուներով ու գլխարկներով
Արդեն չորրորդ օրն է՝ առավոտյան 08։35-ին հինգ տարեկան Արթուր Աղաջանյանը նախաճաշից հետո հագնում է ձմեռային տաք բաճկոնը, դնում մոխրագույն, սպիտակ գծերով գլխարկը, կապում է տատիկի գործած եռագույն շարֆը, որ գնա դպրոց։ Գրքերով լի պայուսակն ուսերին է, իսկ աջ ձեռքում՝ խաղալիք մեքենան, որի բացվող ու փակվող դռների մասին նա երկար խոսում է հոր հետ։ Արթուր Աղաջանյանը հաճախում է Ստեփանակերտի թիվ 10 երկարօրյա դպրոցի նախադպրոցական խումբ։ Հայրը՝ Արմեն Աղաջանյանն է նրան ուղեկցում դպրոց։
Գազամատակարարման խափանումների պատճառով Արցախում դպրոցները հունվարի 19-ից փակ էին։ Հունվարի 29-ի առավոտյան գազամատակարարումը մասնակի վերականգնվեց, և նույն օրը որոշվեց վերսկսել դասերը բոլոր դպրոցներում։ Դպրոցները գործելու են քանի դեռ անխափան գազամատակարարում կա։
-Արթու՛ր, լավա՞ վեր շկոլը պեցվալա,- հարցնում եմ։
-Հա։
-Հա՞, խե՞ պա։
-Որովհետև օզումըմ մըծանամ։
-Իսկ գիդումը՞ս խեյն իլալ կապած շկոլը։
-Հա, ես ասալըմ՝ մա-մա, խե չը՞ն շկոլը պեց անում, հանցուվեր քինամ շկոլ, մաման էլ ասումա՝ որովհետև գազը էնա անջատած։ Ես էլ կրեցալ չում քինամ շկոլ, 5 օր տաննում իլալ։
Ստեփանակերտի 10-րդ դպրոցը, որն Արթուրի տանն ամենամոտ դպրոցն է, ավերվել էր 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ժամանակ։ Վերականգնողական աշխատանքները բավական երկար տևեցին։ Դպրոցը պետք է պատրաստ լիներ շահագործման 2022 թվականի ուսումնական տարվա սկզբին, սակայն նախադպրոցական խումբը սկսեց հաճախել միայն նոյեմբերի 1-ին՝ ուսումնական տարվա սկզբից երկու ամիս անց։ Այս պահին էլ դպրոցի միայն մի մասն է ենթակա շահագործման։
Արթուրի խմբում սովորում է 20 աշակերտ։ Դասվար Նելլի Սարգսյանի խոսքով՝ երկուշաբթի նրանցից միայն 8-ն է հաճախել դպրոց։ «Երեխաների մի մասը հիվանդ է, մյուս մասը, իրավիճակով պայմանավորված, գյուղերում են՝ տատիկների ու պապիկների մոտ»,- պատմում է Նելլի Սարգսյանը։
Թեեւ գազամատակարարումը վերականգնվել է, և դասասենյակները սկսել են ջեռուցվել, միևնույն է, դպրոցում ցուրտ է, քանի որ գազի ճնշումը ցածր է։ Սենյակի ջերմաստիճանը 9-10°C է։ «Երեխաները վերարկուներով, ոմանք՝ շարֆերով ու գլխարկներով են դաս անում»,- նշում է Նելլի Սարգսյանը։
Արթուրին հարցնում եմ՝ դասարանում ցու՞րտ էր, ասում է՝ «հա, մրսալում, բայց կուրտկաս կեցալում, մենակ մեջքս ու ծերքերսն մրսալ»։
Երբ դպրոցները փակ են, և Արթուրը տանն է, թվերի գումարում ու հանում անելուց բացի, կրտսեր քույրերի՝ Արփիի ու Աստղիկի հետ է խաղում։ Բայց ամենաշատը նրան հետաքրքրում է հոր հետ մաթեմատիկայի վարժություններ կատարելը։
«Արթուրը էներգիայով լի բալիկ է, նրա հետ պետք է անընդհատ զբաղվել, որ չձանձրանա։ Երբ նա տանն է, աշխատում եմ նրան աչքաթող չանել, չթողնել ինքն իր հույսին, աշխատում եմ նրա օրը հետաքրքիր կազմակերպել։ Առավոտյան նախաճաշելուց հետո, առանց իմ ասելու, նա վերցնում է թուղթն ու գրիչը, որպեսզի դաս անի։ Այնպես չէ, որ ես նրանից դա պահանջում եմ։ Ինքն է ինձ կանչում, ասում է՝ «մամա, արի դաս անենք»։ Միասին արդեն գրեթե բոլոր տառերը սովորել ենք գրել, սկսել ենք տառերը ճանաչել, ինչը դեռևս դպրոցում չեն արել։ Ընթացքում բանաստեղծություններ եմ սովորեցնում»,- պատմում է Արթուրի մայրը՝ Վիկտորյա Պետրոսյանը։
Արտադասարանական պարապմունքներ չեն իրականացվում, ու եթե դպրոցը նորից փակվի ջեռուցման պատճառով, Արթուրը կրկին կմնա տանը։ Դասվարի խոսքով՝ իրենց հանձնարարված չէ դասարանից դուրս որևէ ծրագիր իրականացնել երեխաների հետ։ Ասում է՝ «մեր կըլխու կարել չընք ինչ-որ պեն անինք»։
«Լույսերի պատճառով օնլայն պարապմունքներ անհնար է անել։ Բացի դրանից, օնլայն պարապմունքների ծրագիր նույնպես չունենք։ Եթե նման պայմաններում երեխաների հետ աշխատելու ծրագիր մշակեն, մենք, իհարկե, պատրաստ ենք երեխաների հետ աշխատել»,- ասում է Նելլի Սարգսյանը։
Դպրոցում դասերը 30 րոպեանոց են։ Ասում է՝ դպրոցում ամենաշատը դաս անելն է սիրում։ Սովորում են տառերը, թվերով վարժություններ անում, երգի ու պարի դասեր ունեն։
Քանի որ երկարօրյա դպրոցը չի գործում, Արթուրը ժամը 13։00-ին ավարտում է։ Դպրոցի բակում սպասում է՝ հայրն ուր որ է կգա։
-Արթու՛ր, վեր շկոլը նորից կապվե, հինչավը՞ս զբաղվելու,- հարցնում եմ ես։
Հոգոց է հանում։
- Զբաղվելուվում խաղ ընելավ, տաս սըվըրելավ, մաթեմատիկա սըվըրելավ,- կարճատև դադարից հետո պատասխանում է Արթուրը։
Արցախի գործող 118 դպրոցներ է հաճախում 20 000 երեխա, նրանցից 1300-ը նախադպրոցական տարիքի է։
«Գազամատակարարման աշխատանքները սկսելուց հետո բոլոր դպրոցներում վերսկսվել է դասապրոցեսը։ Ներկայումս աշխատանքներ են կատարվում դպրոցների ջեռուցման համակարգերը փոխելու ուղղությամբ։ Գազով ջեռուցումից անցում կկատարենք փայտով ջեռուցմանը։ Եթե մինչ այդ ունենանք գազամատակարարման խափանում, դպրոց կհաճախեն միայն 9-12-րդ դասարանի աշակերտները։ Նրանք հաճախելու են ներկայումս փայտով ջեռուցվող դպրոցներ։ Այս պահին կրթական ծրագրից հետ ենք ընկել մի շաբաթով, որը լրացնելու ենք գարնանային արձակուրդները մի շաբաթով հետ տալու հաշվին։ Մյուս բացթողումները լրացրել ենք դասապրոցեսի ընթացքում՝ համապատասխան բաշխումների շնորհիվ»,- «Հետքին» հայտնեց Արցախի Կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Մինասյանը։ Նրա խոսքով՝ ուսումնական տարին կավարտվի հունիսի 1-ին։

30-минутные уроки в пальто и шапках
Уже четвертый день в 08։35 утра пятилетний Артур Агаджанян, позавтракав, собирается в школу. Он надевает теплую куртку, шапку, обматывается связанным бабушкой шарфом, берет рюкзак с учебниками, игрушечную машину с открывающимися дверцами, о которой они с отцом так долго беседовали, и выходит из дома. Артур ходит в дошкольную продленную группу школы номер 10 в Степанакерте. В школу мальчика отводит отец, Армен Агаджанян.
Из-за перебоев с газоснабжением 19 января школы в Арцахе закрылись. Утром 29 января подача газа частично возобновилась, и в тот же день было решено возобновить занятия во всех школах. И пока газ поступает, уроки будут проводиться.
- Хорошо, что школа открылась? – спрашиваю я Артура.
- Да.
- Да? А почему?
- Потому что я хочу повзрослеть.
10-я школа в Степанакерте, в которой учится Артур, во время 44-дневной войны 2020 года была разрушена. Восстановительные работы длились довольно долго. Школа должна была быть сдана в эксплуатацию в начале сентября 2022 года, однако дошкольная группа начала действовать только с 1 ноября. На сегодняшний день для эксплуатации пригодна только часть школьного здания.
В дошкольной группе, кроме Артура, еще 20 детей. По словам классного руководителя Нелли Саргсян, в понедельник на занятия пришли лишь восемь учеников. “Часть детей больна, часть из-за создавшейся ситуации уехала к живущим в деревнях бабушкам и дедушкам”,- рассказала учительница.
И хотя подача газа возобновилась и классы уже отапливаются, в школе все равно холодно, так как давление в газопроводе низкое. В комнате 9-10 градусов тепла. “Дети сидят в пальто, кто-то даже шарфы и шапки не снимает”,- говорит Нелли Саргсян.
Когда занятия в школах отменяются, Артур дома не только решает примеры по арифметике, но и играет с младшими сестрами Арпи и Астхик. Но больше всего он любит решать с отцом математические задачи.
“Артур очень энергичный ребенок, его нужно все время чем-то занимать, чтобы не заскучал. Когда он дома, я стараюсь организовать его день как можно интереснее. Утром после завтрака Артур берет тетрадку и ручку, потом зовет меня, чтобы я помогла ему сделать уроки. Мы с ним уже научились писать почти все буквы, что они в школе еще не проходили. Учим наизусть стихотворения”,- рассказывает мама Артура Виктория Петросян.
По словам классного руководителя, “из-за отсутствия электричества проводить уроки в онлайн-режиме невозможно, к тому же такой программы нет”.
Уроки в школе длятся 30 минут. Артуру больше всего нравится выполнять задания по различным предметам – писать буквы, решать арифметические примеры. Он также любит уроки музыки и танца.
Занятия в школе заканчиваются в 13։00. В школьном дворе Артур ждет прихода отца.
“Если школа вновь закроется, чем будешь заниматься?” – спрашиваю Артура. Он со вздохом отвечает: “Буду играть, учить уроки, математику…”
В Арцахе 118 школ, которые посещают 20 тысяч детей. 1300 из них – дошкольного возраста.
“После возобновления газоснабжения возобновились также уроки во всех школах. В настоящее время ведутся работы по замене систем отопления в школьных зданиях. От отопления газом мы переходим на отопление дровами. Если подача газа вновь прекратится, школу будут посещать только учащиеся 9-12 классов. На данный момент мы отстаем от образовательной программы на неделю. Пропущенные занятия восполним во время весенних каникул. Остальные пропуски будут восполнены благодаря соответствующим распределениям в процессе обучения”,- сообщила Hetq.am министр образования, науки, культуры и спорта Арцаха Асмик Минасян. По словам министра, учебный год завершится 1 июня.