Գագիկ Ծառուկյանը դադար է վերցրել․ Հիսուսի արձանի ճակատագիրն անհայտ է
Հատիս լեռան վրա Հիսուսի արձանը կառուցելու մտադրության մասին Գագիկ Ծառուկյանի հայտարարությունից 7 ամիս է անցել, սակայն գաղափարի իրագործումը գործնական փուլ այդպես էլ չի մտել։
«Հետք»-ը տեղեկություններ է ստացել, որ Ծառուկյանն արձանի կառուցման ծրագիրն անորոշ ժամանակով դադարեցրել է։ Պարզաբանում ստանալու նպատակով գրավոր հարցմամբ դիմեցինք «Գագիկ Ծառուկյան» բարեգործական հիմնադրամի տնօրեն Անահիտ Ծառուկյանին։ Նախ հետաքրքրվեցինք, թե ինչու է դադարեցվել արձանի կառուցման ծրագիրը, ապա՝ արդյոք արձանի կառուցման այլ վայր է քննարկվում։ Անահիտ Ծառուկյանը մեր հարցերն անպատասխան թողեց։
Հատիսի գագաթին արձանի կառուցման ծրագրի դադարեցման մասին տեղեկությունը փորձեցինք ստուգել նաև պետական և համայնքային մարմիններից։
Ակունք խոշորացված համայնքի ղեկավար Հունան Ռուբենյանը հայտնեց, որ «Գագիկ Ծառուկյան» հիմնադրամը Հատիս լեռան վրա միայն ջրագիծ կառուցելու նախագծման թույլտվության համար է դիմել, որը ստացել է 2022 թ.-ի հուլիսին։
Շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Տիգրան Գաբրիելյանի խոսքով՝ նախարարությունում և նախարարության ենթակա կառույցներում «Գագիկ Ծառուկյան» բարեգործական հիմնադրամը Հատիս լեռան վրա կառուցապատում իրականացնելու վերաբերյալ դիմում չի ներկայացրել, հետեւաբար նախարարությունը եզրակացություն, համաձայնեցում կամ թույլատրող փաստաթուղթ չի տրամադրել։
Հատիսի գագաթին Հիսուսի արձանի կառուցման հիմնարկեքի արարողությունից հետո Գագիկ Ծառուկյանն իր երկու հարցազրույցներում փորձել է շրջանցել Հատիս լեռան վրա կառուցապատման հարցը։ Առաջին հարցազրույցում ( 2022 թ․-ի նոյեմբեր), որը բաղկացած էր երկու հարցից, Ծառուկյանը պատասխանում է իրեն քննադատող ակտիվիստներին՝ չպնդելով, որ Հիսուսի արձանը կառուցվելու է հենց Հատիս լեռան վրա։ Իսկ արդեն երկրորդ հարցազրույցում (2022 թ.-ի դեկտեմբեր), որն անհամեմատ ծավալուն էր՝ ոչ մի խոսք Հիսուսի արձանի կառուցման մասին։ Գործարարը միայն մի անորոշ հայտարարություն է անում առհասարակ կառուցելու, ինչ-որ բան ստեղծելու գաղափարի մասին։
Հատիսի նորահայտ սեփականատերերը
Չնայած նրան, որ Հատիսի վրա կառուցապատման ծրագիրը կանգ է առել, «Հետքը» լեռան սեփականատերերի նոր շրջանակ է պարզել։ 2022 թ.-ի ամռանը Հատիսի վրա հողակտորներ են ձեռք բերել Ակունք համայնքի ՔՊ-ական ղեկավար Հունան Ռուբենյանի հետ փոխկապակցված անձը և «Գազպրոմ Արմենիա»-ին պատկանող «Տրանսգազ» ՍՊԸ-ի մասնաճյուղի տնօրենը։
Ակունք համայնքի ավագանու, ապա համայնքի ղեկավարի 10.08.2022 թ.-ի որոշմամբ Հատիս լեռան վրա գտնվող 3 առանձին հողամաս վաճառվել է Վահե Արտաշեսի Օհանյանին։ Վահե Օհանյանն Աբովյանի քաղաքապետարանի «Կոմունալ տնտեսություն» ՀՈԱԿ-ի տնօրենի նախկին ժամանակավոր պաշտոնակատար Արտաշես Օհանյանի որդին է։ Վահե Օհանյանը Ակունքի համայնքապետարանում պարբերաբար հանդես է եկել որպես «Ալեքսանդր Ազիզյան Էդիկի» ԱՁ-ի տնօրեն։ Այդ ԱՁ-ն շահագործում է Ակունք գյուղում գտնվող «Բյուրակն» ռեստորանը։ «Ալեքսանդր Ազիզյան Էդիկի» ԱՁ-ի հիմնադիրը՝ Ալեքսանդր Ազիզյանը, Ակունք համայնքի ղեկավար Հունան Ռուբենյանի կնոջ` Աննա Ազիզյանի եղբայրն է։ Այս կապը հաշվի առնելով` կարելի է ենթադրել, որ Վահե Օհանյանը ձևական է հանդես գալիս որպես գնորդ, իրական գնորդը հենց համայնքի ղեկավարն է՝ Հունան Ռուբենյանը։ Ի դեպ, ուսումնասիրելով Ակունքի համայնքապետարանի կայքը՝ պարզեցինք, որ Վահե Օհանյանը տարբեր տարիների ձեռք է բերել Ակունք համայնքի սեփականություն հանդիսացած բազմաթիվ հողամասեր։ Բացի այդ, համայնքի ղեկավար Հունան Ռուբենյանի որդին՝ Ժորա Ռուբենյանը, 2021 թ.-ին Ալեքսանդր Էդիկի Ազիզյանից (ԱՁ-ի սեփականատիրոջից) 4 հողակտոր է նվեր ստացել։
Հունան Ռուբենյանը Ակունք համայնքը ղեկավարում 1996 թ.-ից։ Մինչև 2017 թվականը Ռուբենյանը Ակունք գյուղի գյուղապետն էր, դրանից հետո՝ Ակունք խոշորացված համայնքի ղեկավարը։ Նախկին ԲՀԿ-ական Հունան Ռուբենյանը 2022 թ.-ին Ակունք համայնքի ավագանու ցուցակը գլխավորում էր արդեն որպես «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամ։ «Ապագա կա» կարգախոսով մասնակցելով ընտրություններին՝ «ՔՊ»-ն Ակունք համայնքում ստացավ ընտրողների ձայների մեծամասնությունը, իսկ Հունան Ռուբենյանը ևս մեկ անգամ ստանձնեց համայնքի ղեկավարի պաշտոնը։
Հունան Ռուբենյանի հետ փոխկապակցված անձ Վահե Օհանյանը Ակունք համայնքի Կոտայք բնակավայրից Կապուտան բնակավայր տանող ճանապարհի աջակողմյան մասում 1.2 և 1.6 հա մակերեսով գյուղատնտեսական հողամասերը գնել է համապատասխանաբար 570 հազար և 760 հազար դրամով։ Այդ երկու հողամասերը Օհանյանը հետագայում միացրել է՝ դարձնելով 2.8 հա մակերեսով մեկ ամբողջական հողամաս։
Բացի այդ, Վահե Օհանյանը Հատիս լեռան վրա ձեռք է բերել 3.5 հեկտար մակերեսով գյուղատնտեսական հողամաս, որը գտնվում է «Գագիկ Ծառուկյան» բարեգործական հիմնադրամի հողակտորների հարևանությամբ (ոչ գագաթի հողերի)։ Այդ հողատարածքի համար Վահե Օհանյանը Ակունք համայնքի բյուջե վճարել է 1 միլիոն 383 հազար դրամ։
Հունան Ռուբենյանին գրավոր ներկայացրինք իր և Վահե Օհանյանի փոխկապակցվածության վերաբերյալ մեր ուենցած և վերը շարադրված փաստերը, դրանց վերաբերյալ մեզ մոտ ծագած ենթադրությունը, որ հողամասերի իրական սեփականատերը հենց համայնքի ղեկավարն է։ Ըստ Հունան Ռուբենյանի՝ Վահե Օհանյանը, հողամաս գնելով, իր սահմանադրական իրավունքն է իրացրել։ «Հարցման մեջ արծարծված «իրական սեփականատեր» արտահայտությունը անհասկանալի է, անհասկանալի է նաև, թե հարցման մեջ նշված ենթադրությունները ինչ հիմք ունեն»,- գրավոր պատասխանում նշել է Ակունք համայնքի ղեկավարը։
2022 թ.-ի օգոստոսին աճուրդով վաճառված հողամասերից մյուսը Ակունք համայնքի Կոտայք բնակավայրի վարչական տարածքում է, ունի 1.3 հա մակերես։ Գյուղատնտեսական նշանակությամբ այդ հողամասը 620 հազար դրամով գնել է Խորեն Զաքարի Զաքարյանը։ Խորեն Զաքարյանը «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ին պատկանող  «Տրանսգազ» ՍՊԸ-ի ստորգետնյա աշխատանքների մասնագիտացված մասնաճյուղի տնօրեն Արգիշտի Զաքարյանի հայրն է։ Խորեն Զաքարյանի գնած հողամասը Կոտայք գյուղից Կապուտան տանող ճանապարհի աջ մասում է, Վահե Օհանյանի հողամասի անմիջական հարևանությամբ։ Այդ հողամասի հարևանությամբ է գտնվում Հատիսի գագաթ տանող՝ նոր հարթեցված ճանապարհը։
Լիլիթ Դամիրյան
Պարզվում է, որ դադար չի վերցրել, այլ սուսուփուս կառուցում է: Մեկ տարուց ուզում է աշխատանքներն ավարտել ու տեղադրել: Պետք է կասեցնել այդ փառասիրության մարմաջով առաջնորդվող նախաձեռնությունը: Հայ Առաքելական Եկեղեցին թույլ չի տալիս և իրավամբ անընդունելի է մեր Փրկչի արձանի տեղադրումը: Կարելի է ստեղծել հարթաքանդակ, նկարներ, բայց ոչ երբեք արձան: Պետք է արգելել հնարավոր բոլոր միջոցներով:

Гагик Царукян взял паузу: судьба скульптуры Христа неизвестна
Семь месяцев прошло после того, как лидер партии “Процветающая Армения”, крупный предприниматель Гагик Царукян объявил о своем намерении установить на вершине горы Атис монументальную скульптуру Иисуса Христа, однако идея так и не начала претворяться в жизнь.
Hetq.am стало известно, что Царукян отложил на неопределенное время осуществление этого проекта. Для получения комментариев мы обратились к директору благотворительного фонда “Гагик Царукян” Анаит Царукян. Нас интересовало, почему прекращена реализация проекта, а также обсуждается ли вопрос установки скульптуры в другом месте. Однако наши вопросы А.Царукян оставила без ответа.
Сведения о прекращении строительных работ мы попытались уточнить также в государственных и общинных органах. Руководитель укрупненной общины Акунк Унан Рубенян сообщил, что фонд “Гагик Царукян” обратился для получения разрешения на проведение водовода на горе Атис, которое получил в июле 2022 года.
Заместитель министра окружающей среды Тигран Габриелян отметил, что фонд “Гагик Царукян” не подавал заявку на осуществление строительства на вершине Атиса, соответственно какого-либо разрешения на проведение этих работ выдано не было.
После проведения на вершине горы Атис торжественной церемонии закладки первого камня в установку скульптуры Иисуса Христа Г.Царукян в своих интервью пытался обойти вопрос реализации этого проекта. В первом интервью (ноябрь 2022 г.) Царукян в ответ на критику активистов не утверждал, что скульптура будет возведена именно на вершине Атиса. Во втором, более пространном интервью (декабрь 2022 г.) он ни словом не обмолвился об установке скульптуры, а лишь неопределенно высказался о некоей идее создания чего-либо.
Новоявленные собственники Атиса
Несмотря на приостановку реализации проекта строительства на вершине Атиса, Hetq.am стало известно о новых собственниках горы. Летом 2022 года земельные участки на Атисе приобрели два человека: лицо, взаимосвязанное с руководителем общины Акунк, членом правящей партии “Гражданский договор” Унаном Рубеняном, и директор филиала ООО “Трансгаз”, принадлежащего компании “Газпром”.
Решениями совета старейшин общины, а затем и ее руководителя от 10.08.2022 г. расположенные на горе Атис три отдельных земельных участка были проданы Ваге Оганяну. Последний является сыном бывшего врио директора ГНКО “Коммунальное хозяйство” мэрии города Абовяна Арташеса Оганяна. В администрации Акунка В.Оганян всегда представлялся директором индивидуального предприятия “Александр Эдикович Азизян”. Эта организация эксплуатирует действующий в селе Акунк рсторан “Бюракн”. Учредителем ИД является Александр Азизян, шурин главы общины Акунк Унана Рубеняна. Учитывая эту связь, можно предположить, что Ваген Оганян – лишь формальный покупатель, настоящий же покупатель – сам глава общины Унан Рубенян. Отметим, что изучение сайта администрации Акунка показало, что в разные годы В.Оганян приобретал многочисленные земельные участки, являвшиеся собственностью общины.
Кроме того, сын Унана Рубеняна Жора Рубенян в 2021 г. получил в подарок от Александра Азизяна (владельца ИП) 4 земельных участках.
Рубенян руководит общиной Акунк с 1996 года. До 2017 г. он был старостой села Акунк, затем руководителем одноименной укрупненной общины. Будучи в прошлом членом партии “Процветающая Армения”, Унан Рубенян в 2022 году возглавил список кандидатов в совет старейшин общины как член правящей партии “Гражданский договор”. “ГД” получила в Акунке большинство голосов, а Рубенян в очередной раз возглавил общину.
Ваге Оганян, являющийся взаимосвязанным с Рубеняном лицом, приобрел за 570 тысяч и 760 тысяч драмов два земельных участка (1.2 и 1.6 га), расположенных справа от дороги, ведущей из населенного пункта Котайк в село Капутан общины Акунк. В дальнейшем Оганян объединил эти участки в один общей площадью 2.8 га.
Кроме того, он приобрел на горе Атис 3,5 гектара земли сельскохозяйственного назначения, которая находится по соседству с земельными участками благотворительного фонда “Гагик Царукян”, расположенными ниже вершины. За эти земли В.Оганян заплатил в бюджет общины 1 млн 383 тыс. драмов.
Мы представили в письменной форме Унану Рубеняну имеющиеся в нашем распоряжении факты относительно связи между ним и Ваге Оганяном, высказав предположение, что реальным собственником этих земельных участков является сам глава общины. По словам Рубеняна, В.Оганян, покупая эти земли, реализовал свое конституционное право. “Непонятно использование в запросе выражение “реальный собственник”. Непонятно также, на чем основаны выказанные в запросе предположения”,- написал в своем ответе глава Акунка.
Другой земельный участок площадью 1,3 га, который был продан на аукционе в августе 2022 г., находится на административной территории населенного пункта Котайк общины Акунк. Эту землю сельскохозяйственного назначения купил за 620 тысяч драмов Хорен Закарян, отец директора филиала подземных работ ООО “Трансгаз”, принадлежащего ЗАО “Газпром Армения”, Аргишти Закаряна. Приобретенный Х.Закаряном земельный участок находится на правой стороне дороги, ведущей из села Котайк в село Капутан, по соседству с земельным участком Ваге Оганяна. Рядом проходит проложенная к вершине Атиса новая дорога.