Նորվեգիայից Հայաստան՝ 75 օրում․ հեծանվորդ զույգի ճամփորդությունը
75 օր հեծանիվով ճամփորդելուց հետո նորվեգացիներ 64-ամյա Լայֆն ու 51-ամյա Հայիդին Ծաղկաձորի Գրողների միության հանգստյան տանն են։ Զույգը ճամփորդությունը սկսել է 2022 թ․-ի սեպտեմբերի 1-ին Նորվեգիայի հյուսիսում գտնվող Համերֆեսթ քաղաքից և Հայաստան է հասել նոյեմբերի 14-ին։
Լայֆն ու Հայիդին Սկանդինավիայից այստեղ հասնելու համար 12 երկրի սահման են հատել, երթուղին անձամբ են մշակել՝ հաշվի առնելով տեղանքը, ճանապարհների մատչելիությունն ու անվտանգությունը։
«Ես էլ չէի պատկերացնում, որ այս ճանապարհորդությունն այսքան երկար կարող է տևել, ինձ թվում էր՝ կհասնեինք Թուրքիա, կթեքվեինք աջ ու արդեն Հայաստանում կլինեինք, այնինչ Թուրքիայից Հայաստան դեռ կես ճանապարհ էլ ունեինք»,-պատմում է Լայֆը։
Լայֆ Կագգեն (Leif Kagge) թոշակառու է, աշխատել է Աֆրիկայից, Աֆղանստանից և այլ երկրներից Նորվեգիա տեղափոխված փախստականների հետ։ Այս ճամփորդության մասին նա երկար է մտածել, իսկ Հայաստանը պատահական չի ընտրել։
«Հայաստան գալու իմ ամենամեծ մոտիվացիան եղել է Ֆրիտյոֆ Նանսենը։ Երկար ժամանակ ուսումնասիրել եմ Նանսենի գործունեությունը, նա մեծ մարդասեր էր, շատ երկրներում է աշխատել ու օգնել մարդկանց, այդ թվում՝ հայերին Եղեռնի ժամանակ։ Պարզեցի, որ Հայաստանում Նանսենի թանգարան կա, դա ես չգիտեի, ինչպես երևի ցանկացած այլ նորվեգացի, այդ պահից սկսած՝ իմ երազանքն այստեղ գալն էր»,- պատմում է հեծանվորդը։
Լայֆն ասում է, որ երբ Նորվեգիայում ընդունվել է Նանսենի ակադեմիա, պատմել է, որ նպատակ ունի հեծանիվով ակադեմիայից Նանսենի թանգարան ճամփորդություն կազմակերպել։ Ակադեմիան ավարտելուց հետո ամռանը պատրաստվել են, իսկ սեպտեմբերի 1-ին ճանապարհ ընկել դեպի Հայաստան։
«Ամենալավ զգացողությունն այն է, երբ տանդ դիմացից նստում ես հեծանիվդ ու մի քանի ժամ, օր կամ ամիս հետո հասնում ես նշանակետիդ»,-ասում է Հայիդի Կվամենը (Heidi Kvammen)։
Հայիդին ուսուցչուհի է, դասավանդում է նորվեգերեն և նորվեգական գրականություն, ամեն օր դպրոց հեծանիվով է գնում։ Այս ճամփորդության համար նա աշխատանքից մեկ տարով արձակուրդ է վերցրել։
«Միասին ես ու Լայֆը հեծանիվով շատ տեղեր ենք գնացել՝ Իտալիա, Շվեդիա, Դանիա, իսկ Լայֆը՝ նաև Հյուսիսային և Հարավային Ամերիկա, եվրոպական բազմաթիվ այլ երկրներ»,-պատմում է Հայիդին։
Ճանապարհորդության ընթացքում ի սկզբանե նախատեսված է եղել գիշերել վրանում, հետո մի անգամ, երբ գիշերվա կեսին վայրի կենդանիների բարձր ձայներից արթնացել են, որոշել են, որ պետք է հյուրատներում գիշերեն։
«Կարծեմ Լեհաստանում էինք, սարսափելի ձայներից արթնացանք, տպավորություն էր, թե մեր վրանի կողքին 20 արջ է մռնչում, հետո իմացանք, որ վարազներ էին, հաջորդ գիշեր դրանցից մեկը ժանիքով մեր վրանն էր ճանկռում։ Դա մեր վերջին վրանային գիշերն էր, դրանից հետո հյուրանոցներում կամ հյուրատներում ենք մնացել»,-պատմում է Հայիդին։
Հայաստան հասնելուց հետո Լայֆն ու Հայիդին այցելել են Նանսենի ինստիտուտ և Նանսենի անվան դպրոց։ «Ինձ համար դա շատ էմոցիոնալ ու կարևոր պահ էր։ 17 տարեկան մի աշակերտ ինձ ասաց, որ Հայաստանը երբեք չի մոռանա, թե ինչ է արել Նանսենը հայերի համար, դա շատ տպավորիչ էր, ու երբ գնամ Նորվեգիա, անպայման բոլորին պատմելու եմ»,-ասում է Լայֆը։
Մոտ 5000 կիլոմետր անցնելուց և Երևան հասնելուց հետո, երբ վերջապես զույգը պիտի այցելեր Ֆրիտյոֆ Նանսենի թանգարան, պարզվում է, որ այն փակ է։ Ասել են, որ ինչ-որ տեղից թանգարան ջուր է լցվել ու այս պահին նորոգման աշխատանքներ են կատարվում։
«Շատ տխուր էր, որ չկարողացանք ներսից տեսնել թանգարանը։ Դեկտեմբերի 10-ին Նանսենի՝ խաղաղության Նոբելյան մրցանակ ստանալու 100-ամյակն էր, բայց դա էլ ոչ ոք չնշեց, նշանակում է տուն գնալու ժամանակն է արդեն»,-կատակում է Լայֆը։
Այս ճանապարհորդության համար զույգը երկար ժամանակ գումար է տնտեսել։ Լայֆը պատմում է, որ գումար խնայելու իր հիմնական միջոցը եղել է երկար ժամանակ ուտելիք չգնելը, մեքենա չունենալը, որը ծախսեր կպահանջեր։
«Բավականին հաճախ ես ուտելիք գտնում եմ աղբամանից։ Նորվեգիան հարուստ երկիր է, և ես շատ եմ ամաչում, թե որքան շատ սնունդ է այն վատնում, երբ աշխարհի տարբեր անկյուններում մարդիկ ուտելիք չունեն։ Օրինակ, մեզ մոտ կարտոֆիլի պահպանման ժամկետը խանութներում մի քանի շաբաթ է, դրանից հետո չնայած այն պիտանի է, լցնում են աղբը, իսկ ես հանում եմ, քանի որ նորմալ վիճակում է։ Նույն սկզբունքով, երբ կաթ եմ գնում, աշխատում եմ վերցնել այն, որի ժամկետը շուտով լրանալու է, այդպես փորձում եմ նվազեցնել սննդի վատնումը»,-ասում է Լայֆը։
Չնայած ճամփորդությունը բավականին երկար է տևել, բայց զույգն ասում է, որ ամեն ինչ շատ լավ է ընթացել, ոչ մի տհաճ միջադեպ չի եղել, ոչ ոք իրենց չի թալանել, չի սպառնացել, հեծանիվների հետ կապված որևէ լուրջ խնդիր չի առաջացել։
«Հեծանիվով այսպիսի ճանապարհորդություն սկսելուց առաջ կարևոր է ամեն ինչ ճիշտ պլանավորել, քանի որ շատ սահմանափակ բան կարող ես վերցնել, պետք է ընթացքում նորոգես իրերդ, գոնե մի քիչ հեծանիվներից գլուխ հանես։ Այս անգամ մեզ հետ վերցրել էինք սրճեփ, կաթսա, մի քանի հագուստ, վրան ու հեծանիվի պահեստային անվադողեր։ Սրանցից բացի, ավելի կարևոր է ունենալ մեծ ու բաց սիրտ, լինել հետաքրքրասեր ու մարդասեր»,-ասում է Հայիդին։
75 օրերի ընթացքում հեծանվորդների առօրյան հիմնականում բաղկացած է եղել 6 ժամ հեծանիվ վարելուց, քնից և ուտելուց․ «Նախատեսում էինք, որ ընթերցանության ժամանակ էլ կունենայինք, բայց հիմնականում շատ հոգնած էինք լինում, փոխարենն այստեղ շատ ենք կարդում»,-ասում է Հայիդին։
Դեպի Հայաստան ճանապարհին, բացի երթուղու հարմարավետությունից, Լայֆն ու Հայիդին առանձնակի ուշադրություն են դարձրել նաև անվտանգությանը, քանի որ երբեմն անհրաժեշտություն կար խուսափելու որոշ հատվածներից։
«Մենք եկել ենք աշխարհի ամենախաղաղ անկյուններից մեկից ու այստեղ հասնելով՝ հասկացանք, թե ինչքան շատ կոնֆլիկտներ կան տարածաշրջանում։ Մենք, իհարկե, լսել էինք պատերազմի, Լեռնային Ղարաբաղի կոնֆլիկտի, Եղեռնի մասին, բայց աշխարհի մյուս ծայրում դու դրանք այնքան էլ լավ չես հասկանում, իսկ այստեղ դու զգում ես դա։ Մի քանի օր առաջ հրավիրված էի հայերից մեկի տուն, նրանց տղան տանը չէր, ասացին՝ գնացել է ընկերոջ հուղարկավորությանը՝ սահմանին է զոհվել, դա պարզապես սարսափելի է»,-պատմում է Լայֆը։
Հայիդին հիշում է, որ երբ գնացել են Նանսենի անվան դպրոց, առաջին բանը, որն իրեն խիստ զարմացրել է, աշակերտների մարտական պատրաստություն անցնելն է եղել․ «Ես ուղղակի ապշած էի, որ երեխաները դպրոցում նման բաներ են սովորում, միաժամանակ շատ տխուր է, որ նրանք ստիպված են դա անել։ Դպրոցի պատին զոհված շրջանավարտների լուսանկարներն էին ամրացված։ Շատերի հետ ենք ծանոթացել այստեղ, գրեթե բոլորը զոհված կամ վիրավորված ծանոթներ ու հարազատներ ունեն, դա իսկապես շատ տխուր է»,-ասում է Հայիդին։
Ճանապարհորդները Հայաստանում արդեն հասցրել են ընկերներ գտնել․ Անտոնը ռուս է, եկել է Հայաստան Ծաղկաձորում դահուկավազքի նոր ուղի սարքելու համար, նույն հանգստյան տանն են ապրում, միասին ճաշում, թեյում ու երբեմն էլ օրվա ընթացքում մոտակա անտառներ արշավի գնում։
Լայֆն ասում է, որ իր բոլոր ճամփորդությունները միշտ որևէ նպատակ ունեն, ցանկացած երկիր այցելությունը հստակ ինչ-որ առիթով է, իսկ հեծանիվ վարելը, նոր ծանոթությունները, նոր տեղեր բացահայտելն ուղղակի հաճելի բոնուսներ են, որոնք հիմնական նպատակից պակաս կարևոր չեն։
«Ես ինձ համար կանոն ունեմ, որն, իհարկե, 100 տոկոս չէ, բայց եթե ես լինում եմ որևէ երկրում և լավ ժամանակ անցկացնում, ապա այցելելու համար նոր տեղեր եմ փնտրում, եթե, իհարկե, Հայաստանում առաջիկայում դահուկավազքի մրցում չկազմակերպվի։ Բացի այդ, մենք խուսափում ենք թռչել ինքնաթիռով, քանի որ այն աղտոտում է բնությունը, իսկ Հայաստան գալու համար ամեն անգամ չես կարող 75 օր հեծանիվ վարել»,-ասում է Լայֆը։
Հարցին, թե Հայաստանում ամենաշատը ինչն է իրենց զարմացրել, Լայֆը պատասխանում է, որ մի անգամ տեսել է, թե մարդիկ ինչպես են մորթված կենդանու ամբոջական մարմինը մեքենայի բեռնախցիկում դրած վաճառում։ «Նորվեգիայում երբեք նման բան չես տեսնի, դա սովորաբար արվում է հատուկ տեղերում, հատուկ պայմաններով, այնքան զարմացա, որ նկարեցի, տղայիս ուղարկեցի»,-ասում է Լայֆը։
Նորվեգացի ճանապարհորդները կարծում են, որ Հայաստանում կմնան ևս մեկ ամիս ու գարնանը, երբ ճանապարհները սառած չեն լինի, իսկ եղանակը բարենպաստ կլինի, կվերադառնան տուն՝ Նորվեգիա, նորից անցնելով բոլոր 12 երկրներով։

Из Норвегии в Армению – за 75 дней: путешествие на велосипедах
После 75-дневного путешествия 64-летний Лайф и 51-летняя Хайди оказались в доме отдыха Союза писателей в Цахкадзоре. Пара начала свое путешествие 1 сентября 2022 года из города Хаммерфест на севере Норвегии и добралась до Армении 14 ноября.
Чтобы приехать из Скандинавии в Армению, Лайф и Хайди пересекли границы 12 стран. Маршрут разрабатывали сами, учитывая местность, доступность и безопасность дорог.
“Я не представлял, что это путешествие окажется таким долгим. Мне казалось, что мы доберемся до Турции, повернем направо и окажемся в Армении. Между тем, чтобы попасть из Турции в Армению, нам надо было проделать еще достаточно пути”,- говорит Лайф.
Лайф Кагге (Leif Kagge) – пенсионер. Он работал с беженцами, прибывавшими в Норвегию из Африки, Афганистана и других стран. К этому путешествию Лайф готовился долго. Армению выбрал не случайно. “Самой большой мотивацией для моего приезда в Армению стал Фритьоф Нансен. Я долгое время изучал его деятельность. Нансен был великим гуманистом, он во многих странах помогал людям, в том числе армянам во время Геноцида. Я выяснил, что в Армении есть музей Нансена, о чем я не знал, как, наверное, и любой норвежец. Начиная с этого момента моей мечтой стало посещение этого музея”,- рассказывает путешественник.
По словам Лайфа, когда в Норвегии он поступил в Академию Нансена, то поставил целью организовать путешествие из Академии в музей Нансена. После окончания учебы в Академии он летом начал готовиться к путешествию, а 1 сентября Лайф и Хайди тронулись в путь.
“Самое приятное ощущение, когда напротив своего дома ты садишься на велосипед и через несколько часов, дней или месяцев достигаешь цели”,- говорит Хайди Кваммен (Heidi Kvammen).
Хайди – учительница, преподает норвежский язык и литературу. Каждый день она едет в школу на велосипеде. Ради этого путешествия Хайди взяли годовой отпуск.
“Вместе с Лайфом мы объездили на велосипедах Италию, Швецию, Данию, а Лайф также Северную и Южную Америку, многие другие европейские страны”,- рассказывает Хайди.
Изначально планировалось, что в дороге пара будет ночевать в палатке. Но после того, как однажды ночью они проснулись от громких звуков, издаваемых дикими животными, Лайф и Хайди решили оставаться на ночь в мотелях.
“Кажется, это было в Польше, мы проснулись от ужасных звуков. Нам показалось, что нашу палатку окружили 20 медведей. Потом мы узнали, что это были кабаны, один из которых следующей ночью царапал клыком нашу палатку. Это была последняя ночь, которую мы провели в палатке. После этого мы ночевали в гостиницах”,- рассказала Хайди.
Приехав в Армению, Лайф и Хайди отправились в Институт Нансена и школу имени великого гуманиста. “Для меня это был очень эмоциональный и важный момент. Один из 17-летних учеников сказал, что Армения никогда не забудет, что сделал Нансен для армян. Это произвело большое впечатление, и когда я вернусь в Норвегию, то обязательно расскажу всем об этом”,- сказал Лайф.
Преодолев около 5000 километров и приехав в Ереван, где путешественники должны были наконец посетить музей Фритьофа Нансена, оказалось, что он закрыт. Им сказали, что в здании музея прорвало трубы и сейчас там идут ремонтные работы.
“Было грустно, что нам не удалось побывать в музее. 10 декабря исполнилось 100-летие вручения Нансену Нобелевской премии мира, но эту дату никто не отметил, значит, пора возвращаться домой”,- пошутил Лайф.
Чтобы организовать эту поездку, пара долгое время откладывала деньги. По словам Лайфа, он экономил в основном на продуктах питания, которые старался не покупать, а искать на мусорных свалках, от использования машины, которая требует расходов.
“Еду я часто нахожу на свалках. Норвегия – богатая страна, и мне часто бывает стыдно от того, сколько еды у нас используется, в то время как люди в различных уголках мира голодают”,- говорит Лайф.
Несмотря на то, что путешествие длилось довольно долго, пара считает, что все прошло удачно, неприятных инцидентов не было, их никто не ограбил, им не угрожали, серьезных проблем с велосипедами не возникло.
“Перед тем, как начать такое путешествие на велосипедах, очень важно тщательно все спланировать, поскольку ты можешь взять с собой ограниченное количество вещей. То, что выходит из строя, приходится чинить в процессе поездки, нужно немного разбираться в велосипедах. На этот раз мы взяли с собой кофеварку, кастрюлю, немного одежды, палатку и запасные шины для велосипеда. А самое важное – нужно иметь большое и открытое сердце, быть любознательным, любить людей”,- говорит Хайди.
В течение 75 дней будни путешественников состояли в основном из 6-часовой езды на велосипеде, сна и приема пищи. “Нам казалось, что у нас будет время и на чтение, но мы очень уставали. Зато здесь много читаем”,- сказала Хайди.
По пути в Армению пара, помимо удобного маршрута, особое внимание уделяла вопросу безопасности, поскольку иногда нужно было избегать определенных участков.
“Мы приехали из одного из самых мирных уголков мира, а прибыв сюда, поняли, как много конфликтов в этом регионе. Мы, конечно, слышали о войне, о нагорно-карабахском конфликте, о Геноциде, но, живя в другом конце земного шара, ты не так хорошо все представляешь, здесь же ты начинаешь все это чувствовать. Несколько дней назад мы были приглашены домой к одному из армян. Их сына не было дома. Нам сказали, что он на похоронах друга, который погиб на границе. Это просто ужасно”,- говорит Лайф.
А Хайди вспомнила, что когда они посетили школу имени Нансена, первое, что их очень удивило, был урок боевой подготовки учеников. “Я была поражена, что дети в школе проходят такие вещи. В то же время очень грустно, что им приходится заниматься всем этим. В школе были вывешены фотографии погибших выпускников. Здесь мы познакомились со многими людьми, и почти у всех были погибшие или получившие ранения родственники или знакомые. Это действительно очень печально”,- говорит Хайди.
Во время путешествия пара успела приобрести друзей. Антон – русский, приехал в Армению прокладывать новую лыжную трассу. Они живут в одном и том же доме отдыха, вместе обедают, пьют чай, а иногда ходят в поход в ближайшие леса.
По словам Лайфа, все его путешествия преследовали определенную цель. Посещение любой страны было обусловлено тем или иным поводом, а езда на велосипеде, новые знакомства, открытие новых мест – просто приятные бонусы, которые не менее важны, чем основная цель поездки.
“У меня есть правило, которого, конечно, удается придерживаться не на 100 процентов. Но если я бываю в какой-либо стране, где хорошо провожу время, то потом ищу новые места для посещения. Если, конечно, в ближайшее время в Армении не будет организованы соревнования по лыжным гонкам. Кроме того, мы не хотим летать на самолетах, так как они загрязняют природу. А для приезда в Армению невозможно каждый раз 75 дней ехать на велосипеде ”,- говорит Лайф.
На вопрос, что их больше всего удивило в Армении, Лайф ответил, что однажды видел, как люди продавали из багажника автомобиля тушу забитого животного.
“В Норвегии никогда ничего подобного не увидишь. Это обычно делается в специально отведенных местах, где есть специальные условия. Я был настолько удивлен, что даже сделал фото и отправил его сыну”,- рассказал Лайф.
Путешественники из Норвегии планируют остаться в Армении еще месяц, а весной, когда снег на дорогах растает, а погода будет благоприятной, вернутся домой, вновь проехав через все 12 стран.