Ադրբեջանն այնպիսի բանակ չունի, որ կարողանար պատերազմել. Կոմանդոս
«Ինչո՞ւ մեր տղաները պետք է զոհվեն ադրբեջանական զորքի համար հայկական հողի վրա»,- Արկադի Տեր-Թադևոսյանը`հայտնիԿոմանդոսը, օրինակ բերեց Ադրբեջանի մեջլիսում ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցչի խոսքերը, որպեսզի ավելի պատկերավոր դարձնի պատերազմի մասին առաջ քաշած իր տեսակետը:
Կոմանդոսը համոզված է, որ Ադրբեջանն այնպիսի բանակ չունի, որ կարող կլիներ և կցանկանար պատերազմել: Եթե այդ երկիրը պատրաստ լիներ պատերազմելու, ռազմական գործողություններ կսկսեր այն բանից հետո, երբ իր ոտնձգությունների դիմաց մեր կողմից ստացավ արժանի հակահարված: Պատերազմելու համար զինվորական գիտության օրենքներով պետք է դրան պատրաստ լինեն երեք կարևորագույն միասնություններ՝ ժողովուրդը, հրամանատարությունը և իշխանությունը: Չնայած Ադրբեջան պետության բնակչությունը համեմատաբար շատ է, բայց այնտեղ մեծ թիվ են կազմում մեկ տասնյակից ավելի ազգային փոքրամասնությունները՝ թալիշները, աֆղանները, որոնք երբեք չեն ցանկացել կռվել ադրբեջանական բանակում:
«Երբ մենք պատերազմում էինք,- հիշեցրեց Կամանդոսը,- ադրբեջանական կողմի առաջին գծում էին հենց ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչները»:
Հայաստանի հյուսիս-արևելյան սահմանների մոտ ադրբեջանցիների ռազմական գործողությունների չստացված փորձերը, Կամանդոսի կարծիքով, Ադրբեջանի քարոզչական ծրագրի մի մասն են, որն իրականացվում է պետական մակարդակով և բարձրաձայնվում ԶԼՄ-ների միջոցով: Ադրբեջանական կողմի համար դա կարող է կարճաժամկետ դրական արդյունք ապահովել, երբ հայաստանյան հասարակության մեջ ակամայից արթնանում են հետևյալ հարցերը՝ պատերազմ կլինի՞, թե՞ ոչ, Ադրբեջանն այդքան ուժե՞ղ է, թե՞ ոչ: Դա բնական է, սակայն արժանի հակահարված ստանալուց և ռազմական փորձագետների իրական գնահատականից հետո նույնիսկ ադրբեջանական հասարակությունը, որպես կանոն, սկսում է գիտակցել իր բանակի անզորությունը:
Բացի այս ամենը, Կոմանդոսը ևս մեկ չգրված օրենք հիշեցրեց ռազմական գիտությունից. «Որևէ երկիր սկսում է պատերազմ մեկ այլ երկրի դեմ, երբ իր խնդիրները այլ ճանապարհով չի կարողանում լուծել, և պատերազմն այդպիսով սկսվում է միայն ծայրահեղ անհրաժեշտության դեպքում, երբ այընտրանք չկա: Ադրբեջանցիների համար դա կենսական անրաժեշտություն չի կարող լինել, մանավանդ երբ միջազգային փորձագետներն էլ են վկայում, որ իր առջև ծառացած խնդիրները տարածաշրջանում ռազմական ճանապարհով լուծելու ընդունակ միակ պետությունը Հայաստանի Հանրապետությունն է»:

У Азербайджана нет такой армии, которая могла бы воевать – Командос
“Почему наши ребята должны погибать за азербайджанскую армию на армянской земле?” – эти слова представителя национальных меньшинств, высказанные в меджлисе Азербайджана, привел на сегодняшней пресс-конференции герой Арцахской войны, генерал-майор Аркадий Тер-Тадевосян – Командос, чтобы придать большую убедительность высказанной им точке зрения.
Командос убежден, что у Азербайджана нет такой армии, которая могла бы и хотела бы воевать. Если б эта страна была готова вести войну, то начала бы военные действия после того, как получила с нашей стороны достойный ответ на свои посягательства, сказал генерал-майор. По его словам, для того, чтобы вести войну по законам военного искусства, нужна готовность трех важнейших составляющих – народа, командования и власти. И хотя население Азербайджана превосходит население Армении, однако там большое число составляют представители национальных меньшинств, которые никогда не хотели воевать в составе азербайджанской армии.
“Когда мы вели войну, с азербайджанской стороны именно представители нацменьшинств находились на передней линии”,- напомнил Аркадий Тер-Тадевосян.
Неудавшиеся попытки азербайджанцев осуществить военные действия на северо-восточных границах Армении являются частью пропагандистской программы Азербайджана, которая реализуется на государственном уровне, отметил Командос. Для азербайджанской стороны это может обеспечить кратковременный положительный результат, поскольку в этом случае армянское общество невольно задается вопросами о том, будет ли война или нет и насколько силен Азербайджан. Однако после получения достойного ответа и высказывания военными экспертами объективных оценок даже азербайджанское общество начинает осознавать беспомощность своей армии.
Аркадий Тер-Тадевосян напомнил еще один неписаный закон военной науки: “Любое государство начинает войну с другим государством в том случае, когда не может решить свои проблемы другим путем. Таким образом, война начинается лишь в случае крайней необходимости, когда нет альтернативы. Для азербайджанцев это не может быть жизненной необходимостью, тем более, что международные эксперты тоже свидетельствуют о том, что единственным государством, способным военным путем решить в регионе стоящие перед ним проблемы, является Республика Армения”.