«Ադրբեջանը պիտի տեսանելի ջանքեր գործադրի Լաչինի միջանքցը բացելու համար». Փաշինյան
Երեկ՝ փետրվարի 22-ին, Արդարադատության միջազգային դատարանը պարտավորեցրեց Ադրբեջանին ապահովել Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անխափան տեղաշարժը։ Միջազգային դատարանի որոշմանն անդրադառնալով՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կառավարության փետրվարի 23-ի նիստի մեկնարկին ասաց, որ սա չափազանց կարևոր որոշում է՝ նաեւ քաղաքական ազդեցության ու նշանակության տեսանկյունից։
Նա հիշեցրեց՝ դատարանը շեշետել է, որ իր որոշումը պարտադիր իրավական ուժ ունի Ադրբեջանի համար։
«Արդարադատության միջազգային դատարանն արձանագրեց, որ 2022թ. դեկտեմբերի 12-ից Լաչինի միջանցքը փակ է։ Սա կարող է հանրությանը տարօրինակ արձանագրում թվալ այն իմաստով, որ միջանցքի փակ լինելն ակնհայտ է բոլորիս համար, բայց Ադրբեջանը բոլոր միջազգային ատյաններում պնդում էր, թե Լաչինի միջանցքը փակ չէ։ Ինչքան էին միջազգային հանրության ներկայացուցիչները հավատում՝ դա ուրիշ հարց է։ Բայց սրանով արձանագրվեց միջազգային հանրությանը մոլորության մեջ գցելու՝ Ադրբեջանի գործելակերպը, և դա արձանագրեց համաշխարհային բարձրագույն դատական ատյանը»,- ասաց նա։
Երկրորդ կարևոր հանգամանքն, ըստ վարչապետի, այն է, որ դատարանն արձանագրեց Ադրբեջանի պատասխանատվությունը Լաչինի միջանցքի փակման համար՝ ըստ էության լուրջ չհամարելով միջանցքն «էկոակտիվիտսների» կողմից փակելու հանգամանքը և հենց Ադրբեջանին պարտավորեցրեց բացել այն։
«Դատարանը վերահաստատեց ՀՀ դիրքորոշումը, որ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ Լաչինի միջանցքը չպետք է լինի Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո, և Ադրբեջանը նույն փաստաթղթով պարտավոր է երաշխավորել միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների երթևեկության անվտանգությունը ԼՂ-ից դեպի Հայաստան և Հայաստանից դեպի ԼՂ, և Լաչինի միջանցքը պետք է լինի ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի վերահսկողության ներքո։ Դատարանն արձանագրեց որ սա Ադրբեջանի միջազգային պարտավորությունն է։
Դատարանը հստակ արձանագրեց ԼՂ միավորի գոյությունը՝ համաձայն 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության, ըստ այդմ՝ նաև տվյալ հայտարարությանն ու նրա դրույթներին, այդ թվում՝ ԼՂ-ի և շփման գծի առկայության վերաբերյալ տրվեց միջազգային իրավական նշանակություն։ Միևնույն ժամանակ, դատարանն արձանագրեց, որ Լաչինի միջանցքի փակման հետևանքով խաթարվել են սննդի, դեղամիջոցների, առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքների մատակարարումները ԼՂ-ին։ Սահմանափակվել է էթնիկ հայերի հասանելիությունը մի շարք կենսական բժշկական ծառայություններին՝ այսպիսով հաստատելով ԼՂ-ում հումանիտար ճգնաժամի առկայությյան փաստը»,- նշեց վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ նաև այն հարցին, որ Հայաստանը բավարար ապացույցներ չի ներկայացրել, որ հենց Ադրբեջանն է ԼՂ-ում բնական գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարումների դադարեցման մեղավորը։
«Նման վիճակի պատճառն այն է, որ ԼՂ-ին գազ մատակարարող խողովակի փականը գտնվում է Հայաստանի համար ոչ հասանելի տեղում, նույնը կարելի է ասել նաև էլեկտրական հոսանքի անջատման կետի մասին։ Այստեղ, իսկապես, ուղղակի անհերքելի ապացույցներ Հայաստանը չի կարողացել ներկայացնել, բայց սա նաև նշանակում է, որ այն պահին, երբ կարողանանք ձեռք բերել ուղղակի ապացույցներ, այդ հիմքով կկարողանաննք նորից դիմել դատարանին, և հավանականությունը, որ դատարանը կբավարարի նաև այս հայցապահանջը, մեծ կլինի։ Չնայած՝ այս պահին ԼՂ գազամատակարարումն իրականացվում է լիարժեք»,- ասաց նա։
Փաշինյանը շեշտեց՝ դատարանը մերժեց Հայաստանի նկատմամբ միջոց կիրառելու Ադրբեջանի պահանջը, որով Հայաստանը մեղադրվում էր ինչ-որ ականապատումների մեջ։ «Կարող ենք արձանագրել, որ արդեն մի քանի ամիս բոլոր միջազգային հարթակներում Հայաստանի դեմ ծավալվող անհիմն մեղադրանքներն ականապատումների մասին փլուզվեցին։ Ադրբեջանը պիտի տեսանելի ջանքեր գործադրի, միջոցներ ձեռնարկի Լաչինի միջանցքը բացելու համար։ Ամենասկզբում ու ամենապրիմիտիվ քայլը կարող է լինել, օրինակ, իշխանության բարձրագույն օղակից Լաչինի միանցքը բացելու կոչ-պահանջը «էկոակտիվիստներին»։ Ամեն դեպքում, միջանցքը բացելու կոնկրետ գործողությունների բացակայությունը Ադրբեջանի կողմից կարող է և պիտի հանգեցի կոնկրետ միջազգային հետևաքների»,- եզրափակեց Կառավարության ղեկավարը։

“Азербайджан должен приложить ощутимые усилия для разблокирования Лачинского коридора” – Н.Пашинян
Вчера, 22 февраля, Международный Суд ООН обязал Азербайджан обеспечить бесперебойное перемещение граждан, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору. На заседании 23 февраля премьер-министр Никол Пашинян, касаясь решения Международного Суда, назвал его чрезвычайно важным в том числе с точки зрения политического воздействия и значения. По словам премьера, Суд подчеркнул, что его решение имеет для Азербайджана обязательную правовую силу.
“Международный Суд констатировал, что Лачинский коридор закрыт с 12 декабря 2022 г. Общественности это может показаться странным в том смысле, что блокирование коридора очевидно для всех нас, однако Азербайджан во всех международных инстанциях утверждал, что Лачинский коридор не закрыт. Другой вопрос, в какой мере представители международной общественности верили этим утверждениям. Однако тем самым были констатированы действия Азербайджана по введению в заблуждение международной общественности, что зафиксировала высшая международная судебная инстанция”,- заявил Пашинян.
Вторым важным обстоятельством, по мнению премьера, является констатация Судом ответственности Азербайджана за блокирование Лачинского коридора. Это фактически означает, что Суд не посчитал серьезным закрытие коридора “экоактивистами”, обязав именно Азербайджан разблокировать его.
“Суд подтвердил позицию Республики Армения, согласно которой трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 г. Лачинский коридор не должен находиться под контролем Азербайджана. Кроме того, тем же документом Азербайджан обязан гарантировать безопасность перемещения по коридору граждан, транспортных средств и грузов из Нагорного Карабаха в Армению и из Армении в НК. Также Лачинский коридор должен находиться под контролем миротворческого контингента РФ.
Суд подчеркнул, что это международное обязательство Азербайджана. Суд четко зафиксировал существование единицы “Нагорный Карабах” в соответствии с трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 г., на основании чего данное заявление и его положения, в том числе существование НК и линии соприкосновения, получили международное правовое значение. В то же время Суд зафиксировал, что вследствие блокирования Лачинского коридора нарушены поставки в НК продовольствия, лекарств, других товаров первой необходимости. Ограничен доступ этнических армян к ряду жизненно важных медицинских услуг. Тем самым получил подтверждение факт наличия в НК гуманитарного кризиса”,- отметил премьер-министр.
Н. Пашинян коснулся также вопроса о непредоставлении Арменией достаточных доказательств того, что именно Азербайджан виновен в прекращении подачи природного газа и электроэнергии в Нагорный Карабах.
“Причина подобной ситуации в том, что вентиль на ведущем в НК газопроводе находится в недоступном для Армении месте. То же самое можно сказать о пункте отключения электроэнергии. В этом вопросе Армения действительно не смогла представить неопровержимые доказательства, но это также означает, что как только нам удастся получить прямые доказательства, мы на этом основании сможем вновь обратиться в суд. И вполне вероятно, что суд удовлетворит и этот иск. Хотя на данный момент газоснабжение Нагорного Карабаха осуществляется в полной мере”,- сказал премьер.
Глава правительства подчеркнул, что суд отклонил требование Азербайджана о применении меры в отношении Армении, по которому наша страна обвиняется в неких минированиях.
“Можем констатировать, что беспочвенные обвинения против Армении, которые в течение нескольких месяцев выдвигались на всех международных платформах, рухнули. Азербайджан должен приложить ощутимые усилия для разблокирования Лачинского коридора. Первым и наиболее примитивным шагом может стать, скажем, адресованный “экоактивистам” призыв-требование высшего звена власти разблокировать Лачинский коридор. В любом случае отсутствие со стороны Азербайджана конкретных действий по открытию коридора может и должно привести к конкретным международным последствиям”,- сказал в заключение Никол Пашинян.