Ովքեր են «Լիդիան Արմենիա»-ի իրական շահառուները՝ ըստ ընկերության հայտարարագրի
Հայաստանի հանքարդյունաբերության ամենաաղմկոտ ու ամենաքննադատված նախագծերից մեկը՝ Ամուլսարի ոսկու հանքը, կշահագործվի: Կառավարությունը փետրվարի 22-ին «Լիդիան Արմենիա» ընկերության հետ 250 միլիոն դոլար արժեքով փաթեթ է ստորագրել։ Դրա 150 մլն դոլարը «Լիդիանը» կներդնի իր միջոցներից, 100 մլն դոլարը՝ վարկ կստանա Եվրասիական զարգացման բանկից:
Թե երբ կշահագործվի հանքը, կոնկրետ ժամկետներ չեն նշվում: Միայն հայտնի է, որ շինարարական և մյուս աշխատանքները վերսկսվելու են շուտով:
Կառավարությունը՝ ի դեմս Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանի, արդեն իսկ հայտարարել է, որ Կառավարությունն անհատույց ստանալու է «Լիդիան Արմենիա» ընկերության կանոնադրական կապիտալի 12.5%-ը: Այսինքն՝ Կառավարությունը դառնում է փայատեր այս ընկերությունում: Առայժմ հայտնի չէ՝ ինչու՞ կամ ինչի՞ դիմաց է ընկերությունը բաժնեմասեր նվիրել Կառավարությանը:
Ինչպես նաև ընկերությունը խոստացել է ծրագրի շինարարության ընթացքում տարեկան 7 մլն ԱՄՆ դոլար հատկացնել Ամուլսարի ազդակիր համայնքներին` որպես ֆինանսական աջակցություն Ջերմուկ, Վայք և Սիսիան խոշորացված համայնքներին: Նախատեսվում է, որ շինարարությունը կտևի մոտ 1.5 տարի:
«Կառավարությունը իր հերթին կտա ֆորսմաժորային՝ ոչ ֆինանսական երաշխիքներ ընկերությանը, որ ընկերությունը սկսի իր շինարարական աշխատանքները, այնուհետև շահագործի հանքավայրը: Դա ենթադրում է, որ Կառավարությունը նաև ներսից կունենա ինֆորմացիա, թե ինչ է կատարվում Ամուլսարում: Կունենա մոնիթորինգի հնարավորություն: Կունենան բազմաթիվ լծակներ՝ գործիքներ ծրագրի որակի և քանակի մասին և կկարողանա ընկերության հետ միասին հետագայում ունենալ նաև դիվիդենտներ»,- Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայտարարել է «Լիդիան Արմենիա» ընկերության գործադիր տնօրեն Հայկ Ալոյանը:
«Լիդիան Արմենիան» փակ բաժնետիրական ընկերություն է, հետևաբար՝ պետական ռեգիստրի փաստաթղթերում չի նշվում, թե սեփականատերերից ով որքան մասնաբաժին ունի ընկերությունում: Միայն ընկերության պաշտոնական կայքում նշված է, որ «Լիդիան Արմենիա»-ի 100% բաժնետերն է կանադա-ամերիկյան «Լիդիան Կանադա Վենչուրս» ՓԲԸ-ն, որը պատկանում է ամերիկյան Orion Mine Finance և կանադական Osisko Gold Royalties ընկերություններին:
Եթե մինչև Կառավարությանը 12.5% բաժնեմաս նվիրելը, ընկերությունը ամբողջությամբ պատկանել է «Լիդիան Կանադա Վենչուրս»-ին, նշանակում է այս գործարքից հետո վերջինիս մասնակցությունը դառնում է 87.5%, և նշված կանադական ու ամերիկյան երկու ընկերությունները կիսում են այդ 87.5%-ը:
Թե ով որքան բաժնեմաս ունի նշված կանադական ու ամերիկյան ընկերություններում, հայտարարագրերում չի նշվում: Էկոնոմիկայի նախարարությունից մեզ հետ զրույցում նշեցին, որ չեն տիրապետում այդ տեղեկություններին: «Լիդիան Արմենիա» ընկերությունից ևս չհաջողվեց դա պարզել:
«Լիդիան Արմենիա»-ի իրական շահառուները՝ ըստ հայտարարագրերի
«Լիդիան Արմենիան» ներկայացնում է իրական շահառուների հայտարարություն և հայտարարագրեր: Վերջին անգամ այն ներկայացվել է այս տարվա փետրվարի 13-ին:
Դրանից պարզ է դառնում, որ ընկերության իրական շահառուներից մեկը ընկերության ներկայիս գործադիր տնօրեն Հայկ Ալոյանն է: (Թարմացում՝ այս հոդվածի հրապարակումից հետո«Լիդիան Արմենիա»-ից պարզաբանեցին, որ Հայկ Ալոյանի պարագայում իրական շահառու հանդիսանալը դեռևս չի նշանակում, որ նա ընկերությունում սեփականատեր է։ Հայկ Ալոյանը որպես իրական շահառու է ներկայացվել գործադիր մարմնի ղեկավար լինելու հիմքով, մյուս երեք անձինք՝ որպես խորհրդի անդամներ: )
«Ջերմուկ քաղաքը ուղիղ գծով 12 կմ հեռավորություն վրա է Ամուլսարի հանքավայրից: Անվտանգության կոմպոնենտին գալով՝ ասեմ, որ մեր բաժնետերերն ամերիկյան և կանադական ընկերություններ են՝ Orion Mine Finance և Osisko Gold Royalties, իրենց ներկայությունն արդեն ենթադրում է անվտանգության կոմպոնենտ: Մեր հարևանները հաշվի են առնում, թե ներդրումները ում կողմից են արվում, հաշվի են առնում՝ որ երկրներն են այդ ներդրումները անում և որ ընկերությունները»,- Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասել է Ալոյանը:
Ըստ նրա՝ առնվազն 25 տարվա ծրագիր է Ամուլսարը:
Ընկերության երկրորդ իրական շահառուն Կանադայի քաղաքացի Մայքլ Դեյվիդ Սեյնոր Սպենսեռն է (MICHAEL DAVID SAYNOR SPENSER): Նա օֆշորային գոտի համարվող Բերմունդյան կղզիներում գրանցված Օսիսկո Բերմուդա Լիմիթիդ ընկերությունում (Osisko Bermuda Limited) է աշխատում: Osisko Bermuda Limited-ը փոխկապակցված է Osisko Gold Royalties-ին: Մայքլ Դեյվիդ Սեյնոր Սպենսեռը նաև «Լիդիան Արմենիա»-ի նկատմամբ լիակատար վերահսկողություն ունեցող «Լիդիան Կանադա Վենչրս Քորփ.»-ի ոչ գործադիր տնօրենն է: Այսինքն՝ նա «Լիդիանի» կանադական կողմի բաժնետերերից է:
Մյուս իրական շահառուն, ըստ հայտարարագրի, Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացի Ջեֆֆրեյ Էդմունդ Քոուչն է (JEFFREY EDMUND COUCH): Աշխատում է բրիտանական «Օրայն ռիսորս փարթներս» ընկերությունում (փոխկապակցված է ամերիկյան Orion Mine Finance-ին), ինչպես նաև «11910728 Կանադա Ինք․» ընկերության տնօրենն է և բաժնետիրոջ ներկայացուցիչ: Նա նաև «Լիդիան Արմենիա»-ի նկատմամբ լիակատար վերահսկողություն ունեցող «Լիդիան Կանադա Վենչրս Քորփ.»-ում տնօրենների խորհրդի անդամ է:
Չորրորդ իրական շահառուն Ամերիկայի քաղաքացի Վիկտոր Ֆլոռեսն է (Victor Flores), ով ևս աշխատում է «11910728 Կանադա Ինք․» ընկերությունում, ինչպես նաև՝ Orion Mine Finance ընկերության թիմի անդամ է: Նա նույնպես «Լիդիան Արմենիա»-ի նկատմամբ լիակատար վերահսկողություն ունեցող «Լիդիան Կանադա Վենչրս Քորփ.»-ում տնօրենների խորհրդի անդամ է:
Մինչև 2020 թվականը «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի 100%-ը պատկանել է «Լիդիան Ինթերնեյշնլ»-ին: «Լիդիան Ինթերնեյշնլը» բաց բաժնետիրական ընկերություն է եղել և ցուցակվել է Տորոնտոյի (Կանադա) Ֆոնդային բորսայում: Orion Mine Finance-ը խոշոր բաժնետերերից է եղել:
Սակայն, 2020 թվականին արդեն հայտնի է դառնում, որ «Լիդիան Ինթերնեյշնլ»-ը վնասներ է կրում և սնանկացման եզրին է: Նույն տարվա սեպտեմբերից սկսվեց «Լիդիան Ինթերնեյշնլ»-ի լուծարման գործընթացը: Ընկերությունից հայտարարում էին, որ վնասներ են կրում, քանի որ բնապահպանները ավելի քան երկու տարի (2018-2020թթ.) պարբերաբար փակում են Ամուլսար տանող ճանապարհը՝ թույլ չտալով հանքում շինարարական աշխատանքներ իրականացնել և շահագործել այն: Դրանից հետո հայաստանյան «Լիդիան Արմենա»-ի սեփականատեր դարձավ «Լիդիան Կանադա Վենչուրս»-ը:
Գլխավոր լուսանկարում՝ Ամուլսարի ծրագրի վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումից հետո, 22 փետրվարի 2023թ.
Ձախից՝ Եվրասիական զարգացման բանկի վարչության նախագահի տեղակալ Դենիս Իլյինը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, «Լիդիան Արմենիա» ընկերության տնօրենների խորհրդի անդամ Ջեֆֆրեյ Քոուչը

Реальные собственники “Лидиан Армения” по данным компании
22 февраля правительство Армении приняло решение об эксплуатации Амулсарского месторождения золота. Напомним, что этот скандальный проект подвергся жесткой критике со стороны армянской общественности и экологов. Несмотря на это, правительство подписало с добывающей компанией “Лидиан Армения” пакет на сумму 250 млн долларов. 150 млн компания внедрит из собственных средств, остальные 100 млрд будут получены в качестве кредита от Евразийского банка развития.
Конкретная дата начала эксплуатации месторождения пока не называется. Известно лишь, что в ближайшее время начнутся строительные и другие работы.
Правительство в лице министра экономики Ваана Керобяна уже заявило о безвозмездном получении 12.5% уставного капитала “Лидиан Армения”. Иными словами, правительство становится дольщиком компании. На данный момент неизвестно, почему или в обмен на что компания передала долю правительству.
Также “Лидиан Армения” пообещала в процессе проведения строительных работ оказывать финансовую поддержку общинам воздействия горнодобывающей промышленности – Джермуку, Вайку и Сисиану в размере 7 млн долларов США в год. Строительство планируется завершить через полтора года.
“В свою очередь правительство предоставит компании форсмажорные, нефинансовые гарантии с тем, чтобы она приступила к строительству, а затем и к эксплуатации месторождения. Это предполагает, что правительство по внутренним каналам будет получать информацию о ситуации на Амулсаре. Также кабмин получит возможность проводить мониторинг, иметь многочисленные инструменты, позволяющие получать информацию о проекте и в дальнейшем сможет вместе с компанией получать дивиденды”,- заявил в эфире Общественного телевидения исполнительный директор “Лидиан Армения” Айк Алоян.
“Лидиан Армения” – закрытое акционерное общество, а это значит, что в документах госреестра не указывается, кто из собственников какой долей компании владеет. Лишь на сайте “Лидиан” отмечено, что ее 100-процентным акционером является канадско-американское ЗАО “Лидиан Канада Венчурс”, принадлежащее американской компании Orion Mine Finance и канадской - Osisko Gold Royalties .
Если до передачи правительству 12.5% компания полностью принадлежала “Лидиан Канада Венчурс”, то после этой сделки участие последней составляет 87.5%, а значит, упомянутые выше американская и канадская компании делят эту долю между собой.
В декларациях не указано, какими долями владеют американская и канадская компании. Министерство экономики отметило, что не располагает подобной информацией. Получать нужные нам сведения не удалось и у самой “Лидиан Армения”.
Реальные бенефициары “Лидиан Армения” в соответствии с сайтом компании
“Лидиан Армения” представляет на своем сайте заявления и декларации реальных бенефициаров. В последний раз такая информация была размещена 13 февраля этого года.
Из представленных документов следует, что одним из собственников компании является нынешний исполнительный директор Айк Алоян. В компании он имеет непрямое участие. Это предполагает, что как А.Алоян, так и остальные реальные бенефициары владеют долями в тех компаниях или одной из компаний, к которым принадлежит “Лидиан Армения”.
“Город Джермук находится в 12 километрах по прямой от Амулсарского месторождения. Относительно компонента безопасности отмечу, что нашими акционерами являются американская и канадская компании Orion Mine Finance и Osisko Gold Royalties, участие которых уже предполагает наличие компонента безопасности. Наши соседи учитывают, какие страны и какие компании осуществляют инвестиции”,- заявил Алоян в интервью Общественному телевидению Армении.
Вторым собственником компании является гражданин Канады Майкл Дэйвид Сеньор Спенсер (MICHAEL DAVID SAYNOR SPENSER). Он работает в компании “Осиско Бермуда Лимитид” (Osisko Bermuda Limited), которая зарегистрирована в офшорной зоне – на Бермудских островах.
Osisko Bermuda Limited взаимосвязана с Osisko Gold Royalties. Майкл Дэйвид Сеньор Спенсер занимает также должность неисполнительного директора “Лидиан Канада Венчрс Корп.”, осуществляющей полный контроль над “Лидиан Армения”. Иными словами, он – один из акционеров канадской стороны “Лидиан”.
Другим реальным собственником, согласно декларации, является гражданин Великобритании Джеффрей Эдмунд Коуч (JEFFREY EDMUND COUCH). Последний работает в британской компании “Орайн рисорс партнерс”, взаимосвязанной с американской Orion Mine Finance, а также является директором и представителем акционера компании “11910728 Канада Инк.”. Кроме того, Коуч входит в состав совета директоров компании “Лидиан Канада Венчрс Корп.”, осуществляющей полноценный контроль над “Лидиан Армения”.
Четвертый реальный собственник – гражданин США Виктор Флорес (Victor Flores), кто также работает в компании “11910728 Канада Инк.”, а также является членом команды компании Orion Mine Finance. Флорес тоже входит в состав директоров “Лидиан Канада Венчрс Корп.”, осуществляющей полноценный контроль над “Лидиан Армения”.
До 2020 г. 100% акций ЗАО “Лидиан Армения” принадлежали ОАО “Лидиан Интернейшнл”. Эта компания была зарегистрирована на фондовой бирже Торонто (Канада). “Orion Mine Finance” была одним из крупных акционеров.
Однако уже в 2020 г. стало известно, что “Лидиан Интернейшнл” терпит убытки и находится на грани банкротства. С сентября того же года начался процесс ликвидации “Лидиан Интернейшнл”. Представители компании заявили, что несут убытки, так как экологи более двух лет (2018-2020 гг.) периодически перекрывают ведущую к Амулсару дорогу, не разрешая вести строительные работы и эксплуатировать месторождение.
После этого собственником армянской компании “Лидиан Армения” стала “Лидиан Канада Венчурс”.
На главном снимке: после подписания меморандума о взаимопонимании по проекту Амулсара, 22 февраля 2023 г. Слева направо: заместитель председателя правления Евразийского банка развития Денис Ильин, министр экономики РА Ваан Керобян, член совета директоров компании “Лидиан Армения” Джеффри Коуч