Պրոբացիայի շահառուները մասնագիտական ուսուցման կենտրոն ունեն
Արդարադատության նախարարության պրոբացիայի ծառայությունը 2022թ․-ի նոյեմբերին առաջին մասնագիտական ուսուցման կենտրոնն է բացել Արարատ գյուղում: Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակը 2019-2022 թվականների Հայաստանի գործողությունների ծրագրի շրջանակներում իրականացնում էր «Աջակցություն Հայաստանում պրոբացիոն ծառայության զարգացմանը» ծրագիրը։ Պրոբացիայի շահառուների մասնագիտական ուսուցման կենտրոնը բացվել է հիշյալ ծրագրի ֆինանսավորումով։
Կենտրոնին անհրաժեշտ սարքավորումների և նյութերի ձեռքբերման համար հատկացվել է 17 350 000 դրամ (մոտ 23,000 եվրո): Պրոբացիայի շահառուների մասնագիտական ուսուցման կենտրոնը 2023թ․-ից պրոբացիայի շահառուներին 4 դասընթաց է առաջարկում՝ կահույքի պատրաստում, կարի հիմունքներ, կոսմետոլոգիայի և վարսահարդարման հմտություններ։ Դասընթացներն ուսումնական կենտրոնում կսկսվեն մարտից:
Փետրվարի 17-ին Երևանում ԵԽ-ի գրասենյակի տնօրեն Մարտինա Շմիդտը, Եվրոպայի խորհրդի ծրագրային համակարգման գծով տնօրեն Կլաուս Նոյկիրխը, արդարադատության նախարարի տեղակալ Լևոն Բալյանը շրջայց կատարեցին Արարատի մասնագիտական ուսուցման կենտրոնում՝ աշխատանքներին ծանոթանալու նպատակով։
Պրոբացիայի ծառայության պետ Գևորգ Սիմոնյանը հյուրերին ներկայացրեց կենտրոնի ձեռք բերած տեխնիկան, հումքը, ծանոթացրեց արտադրական պրոցեսին։ Երիտասարդ տղամարդկանց մի խումբ կահույք էր պատրաստում, կանայք անկողնու սպիտակեղեն էին ձևում և կարում։ Կենտրոնը կահավորված էր արհեստագործական և կարի համար անհրաժեշտ տեխնիկայով, հումքով ու նյութերով։ Պրոբացիայի ծառայության պետը եվրոպացի այցելուներին հայտնեց, որ պատրաստված կահույքը տրամադրելու են շահառուներին, և արտադրանքի որակն ապահովելու համար նրանց խրախուսել է՝ ասելով․ «Այնպես պատրաստեք, որ կարողանաք տուն տանել»։
«Կենտրոնն օգնում է պրոբացիայի շահառուներին ձեռք բերել նոր մասնագիտական հմտություններ, որպեսզի հետագայում ավելի գրավիչ լինեն հնարավոր գործատուների համար: Այն նաև դրական է ազդում պրոբացիայի շահառուների հոգեբանական վիճակի բարելավման, նրանց ընտանեկան և սոցիալական կապերի և կրկնահանցագործության ռիսկի նվազեցման վրա»,- հայտնեց ծառայության պետը։
Եվրոպայի խորհրդի ծրագրային համակարգման գծով տնօրեն Կլաուս Նոյկիրխին ուղղված մեր հարցին, թե իր կարծիքով, պրոբացիայի շահառուների վարքագիծը վերափոխելու իմաստով, բավարար ազդեցություն կունենա՞ այս կենտրոնում ուսուցումը, վերջինս պատասխանեց․ «ԵԽ-ն աջակցում է այս մարդկանց, որպեսզի տարբեր արհեստներ սովորելու ճանապարհով կարողանան աշխատաշուկա դուրս գալ և իրենց հմտություններն օգտագործելով ապրուստ վաստակեն»։
Պրոբացիայի ծառայության պետ Գևորգ Սիմոնյանը հայտնեց, որ դասընթացները կենտրոնում սկսելու են մարտին։ Շահառուների առաջին խումբն արդեն ընտրվել է և հույս ունեն, որ նրանք կունենան այն որակավորումը, որն անհրաժեշտ է աշխատանք գտնելու համար։
Փաստված է, որ փակ հաստատությունները չեն նպաստում այնտեղ գտնվող անձանց ուղղմանը։ Մեր հարցին, թե այս կենտրոնն ստեղծելով և նրանց կրթելով ու աշխատանքում ներգրավելով ի՞նչ ազդեցություններ են ակնկալում, պրն Սիմոնյանն ասաց․ «Մենք անընդհատ խոսում ենք վերասոցիալականացման մասին և պետք է հասկանալ, թե ինչ ուղղություններով են կազմակերպում։ Ուղղություններից մեկը մեր շահառուներին կրթելն է, որպեսզի կարողանան նոր հմտություններ ձեռք բերել և իրենց տեղը գտնել հասարակության մեջ»։
Գևորգ Սիմոնյանը նշեց, որ ամենադժվար աշխատանքը շահառուների մոտ նոր կրթություն ստանալու ցանկություն առաջացնելն է։ Երբ շահառուն նոր գիտելիք ստանալու ցանկություն է հայտնում՝ փորձում են այդ հնարավորությունն ստեղծել նրա համար։
«Իհարկե, նոր ենք սկսել այս աշխատանքը, սա առաջին խումբն է, մենք ուսուցումը նրանց հետ կավարտենք գարնանը։ Ես հույս ունեմ, որ այս ուսումնական կենտրոնում կրթություն ստանալուց հետո ցանկացած շահառու իր տեղը կգտնի կյանքում»,- հավելեց Պրոբացիայի ծառայության պետը։
Եվրոպայի խորհուրդը Հայաստանի կառավարության հետ պրոբացիայի ոլորտում իր համագործակցությունն սկսել է 2013թ․-ին և մի քանի ծրագիր է իրականացրել այդ ուղղությամբ։ Երևանում ԵԽ-ի գրասենյակի ծրագրի պատասխանատու Արման Պողոսյանի ասելով՝ կարևոր քայլեր են ձեռնարկվել պրոբացիայի շահառուների համար վերականգնողական միջավայր ստեղծելու ուղղությամբ։ Այն, հիմնականում արվել է 2022թ․-ին մշակված և փորձնական կիրառվող վերականգնողական ծրագրի և պրոբացիայի նկատմամբ շահագրգիռ կողմերի ընկալումների փոփոխմանն ուղղված միջոցառումների միջոցով: Ծրագիրն աջակցում է պրոբացիայի շահառուներին՝ զարգացնելու պրոսոցիալական վարքագիծ և հարաբերություններ:
ԵԽ-ն վերջին տասը տարիներին աջակցել է՝
- «Պրոբացիայի մասին» օրենքի մշակմանը, նոր գործիքներ և մեթոդներ է ներդրել դրանց կիրառման համար,
- նպաստել է աշխատակազմի կարողությունների զարգացմանը և պրոբացիայի դերի մասին իրազեկվածության բարձրացմանը,
- բարելավվել և փորձարկվել է չափահասների և անչափահասների համար մշակված ռիսկերի և կարիքների գնահատման գործիքը, պրոբացիայի 70 ծառայողներ վերապատրաստվել են գործիքը ճշգրիտ օգտագործելու համար։ Ռիսկերի և կարիքների վերանայված գործիքը Պրոբացիայի ծառայությունը կիրառության մեջ է դրել 2022թ. հունվարից:
- Մշակվել է դատավորների վերապատրաստման դասընթաց և այն ներառվել է Արդարադատության ակադեմիայի ուսումնական ծրագրերում։
- Ուսումնական ծրագրեր են մշակվել Պրոբացիայի ծառայության անձնակազմի կարողությունները զարգացնելու համար: Ծառայությունը համալրվել է 14 դասընթացավարներից բաղկացած խմբով, նրանք վերապատրաստել են Պրոբացիայի ծառայության 40 աշխատակիցների։
Արման Պողոսյանը նշեց, որ պրոբացիայի ոլորտում իրականացվող բարեփոխումները համահունչ են քրեական արդարադատության ընթացիկ բարեփոխումներին։ Դրանց նպատակն է աստիճանաբար պատժիչ մոտեցումից անցնել վերականգնողական մոտեցման՝ ընդլայնելով ազատազրկման հետ չկապված պատժի տեսակները, ազատազրկումը դիտարկել որպես ծայրահեղ միջոց:

Armenia’s Ministry of Justice Probation Service, in November 2022, opened the first vocational training center in the country’s Ararat province. The Council of Europe Office in Yerevan implemented the "Support the scaling-up of the probation service in Armenia" project as part of the 2019-2022 Action Plan for Armenia. The vocational training center for probation beneficiaries was opened with funding of this project.
17,350,000 AMD (€23,000) were allocated for the purchase of necessary equipment and supply materials for the center. The vocational training center for probation beneficiaries offers four courses to probation beneficiaries starting in 2023: furniture making basics, sewing basics, cosmetology skills and hairdressing skills. Classes at the training center will begin in March.
On February 17, Martina Schmidt (Head of the Council of Europe Office in Yerevan), Claus Neukirch (Director of Programme Coordination of the Council of Europe), Levon Balyan (Armenian Deputy Minister of Justice, visited the Ararat vocational training center to get acquainted with the work of the center.
Probation Service Head Gevorg Simonyan displayed the equipment and raw materials acquired by the center and introduced the visitors to the production process. A group of young men were making furniture, while women were designing and sewing bed linen. The center is furnished with equipment, raw materials, and supplies necessary for craftworking and sewing. Simonyan told the European guests that the finished furniture will be provided to the beneficiaries and encouraged them to ensure product quality, saying: "Make it so that you would take it home yourself."
“The center helps probation beneficiaries acquire new professional skills to help them become more attractive to potential employers in the future. It also has a positive effect on improving the psychological state of the probation beneficiaries, their family and social ties and reducing the risk of recidivism," said Simonyan
When we asked Claus Neukirch if he thinks training at the center will positively change the behavior of probation beneficiaries, he answered: "The CoE supports these people so that they can enter the labor market by learning various crafts and earn a living using their skills."
Simonyan said training at the center will start in March. The first group of beneficiaries has already been selected and they hope they will have the qualifications necessary to find a job.
Evidence shows that closed institutions don’t facilitate inmate behavioral improvement. To our question, what effects they expect from creating this center, by educating probation beneficiaries and engaging them in work, Simonyan said: "We constantly talk about resocialization, and we need to understand the ways it should be organised. One of the ways is to educate our beneficiaries so that they can acquire new skills and find their place in society."
Simonyan said the biggest challenge is to make beneficiaries want to acquire a new education. When the beneficiary expresses a desire to acquire new knowledge, they try to create that opportunity.
"Of course, we have just started this work. This is the first group. We will finish their training in the spring. I hope that after receiving learning in this educational center, beneficiaries will find their place in life," Simonyan added.
The Council of Europe started its probation sector cooperation with the Armenian government in 2013 and implemented several projects in this regard. According to Arman Poghosyan (Senior Project Officer at the CoE Office in Yerevan), important steps have been taken to create a rehabilitation environment for probation beneficiaries. This was primarily done through a rehabilitation program developed and piloted in 2022 and interventions aimed at changing stakeholder perceptions of probation. The project supports probation beneficiaries to develop pro-social behaviors and relationships.
In the last ten years, the CoE has supported the following:
- Development of the Law on Probation, introduction of new tools and methods for its application.
- Contributed to staff capacity development and increased awareness of the role of probation.
- A risk and needs assessment tool for adults and juveniles was improved and piloted, and seventy probation officers were trained to use the tool correctly. The revised risk and needs assessment tool was introduced to the Probation Service in January 2022.
- A training course for judges was developed and included in the curricula of the Academy of Justice.
- Training programs have been developed to enhance the capacity of Probation Service staff. The service was complemented by a group of fourteen who trained forty Probation Service employees.
Arman Poghosyan said reforms implemented in Armenia’s probation sector are in line with current criminal justice reforms. Their goal is to gradually move from a punitive to a rehabilitative approach, expanding the types of non-custodial sentences, considering deprivation of liberty as a last resort.