Աշոտ Արսենյանի ընկերությունը չի հայտնում, թե երբ է Սուրեն Պապիկյանը ամրագրել 412 000 դոլարանոց բնակարանը
Նախկին ՀՀԿ-ական պատգամավոր Աշոտ Արսենյանի ընկերությունը չի պարզաբանում, թե երբ է պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ամրագրել «Բյուրեղ» բնակելի համալիրում գտնվող թանկարժեք բնակարանը։
«Հետքը» նախորդ շաբաթ գրեց, որ 2022 թ․ հուլիսի 27-ին պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը 69 միլիոն դրամով (168 հազար ԱՄՆ դոլար) Երևանում 165 քմ մակերեսով բնակարան է գնել։ Մենք հարց էինք առաջ քաշել, թե ինչպես կարող էր ներկայում 412 հազար դոլար արժեցող բնակարանը 6 ամիս առաջ 100 միլիոն դրամով պակաս արժենալ։ Սուրեն Պապիկյանը մեզ առաջարկել էր այդ հարցի պատասխանը ստանալ բնակարանը վաճառող ընկերությունից։
Մեր գրավոր հարցմանն ի պատասխան՝ ՀՀԿ-ական նախկին պատգամավոր Աշոտ Արսենյանին պատկանող «Ջերմուկ գրուպ» ՓԲ ընկերության տնօրեն Վլադիմիր Պողոսյանը գրավոր հայտնել է, որ «հնարավոր գնորդները կարող են բնակարանն ամրագրել դեռևս մինչև շինարարությունը սկսելը։ Ամրագրումից մինչև գնման իրավունքի վաճառքի գործարքի իրականացման պահը կարող է անցնել տևական ժամանակ (դա ենթադրում է ընկերության կողմից համապատասխան թույլտվությունների ստացում, կադաստրում իրավունքի գրանցման ընթացակարգ և այլն)»։
Թեև մենք մեր հարցերը «Ջերմուկ գրուպ» ՓԲ ընկերության տնօրենին ուղղել էինք կոնկրետ Արշակունյաց պողոտա 18/4 հասցեի «Դ» մասնաշենքում գտնվող բնակարանի գնման գործարքի վերաբերյալ, կառուցապատող ընկերության տնօրենը անորոշ և ընդհանրական ձևակերպումներով պատասխան էր ուղարկել։
Այդուհանդերձ, մենք մի քանի լրացուցիչ հարց ուղղեցինք «Ջերմուկ գրուպ» ՓԲԸ-ի տնօրեն Վլադիմիր Պողոսյանին, որոնցից գլխավորը հետևյալն էր․ «Ե՞րբ է տեղի ունեցել Արշակունյաց պողոտա 18/4 հասցեի համալիրի «Դ» մասնաշենքի 94 նախագծային բնակարանի ամրագրումը։ Խնդրում ենք տրամադրել պատասխանը հավաստող փաստաթուղթ, տեղեկանք, գրություն, որը լրացուցիչ ստուգելու կարիք չի լինի»։
«Ջերմուկ գրուպ» ՓԲԸ-ի տնօրենը մեր այս հարցին փաստացի չի պատասխանել։
«Անդրադառնալով ամրագրումը հավաստող փաստաթղթերի տրամադրմանը՝ հայտնում ենք, որ ՀՀ օրենսդրությամբ ամրագրման որևէ կարգ սահմանված չէ, ամրագրումն իրականացվել է կառուցապատող «Ջերմուկ գրուպ» ՓԲ ընկերության ներքին շրջանառության փաստաթղթերով»,- գրել է ընկերության տնօրեն Վլադիմիր Պողոսյանը։
Արբանյակից արված լուսանկարներն էլ փաստում են, որ պաշտպանության նախարարի կողմից բնակարանի գնման գործարքի ժամանակ «Բյուրեղ» բնակելի համալիրի «Դ» մասնաշենքն ամբողջությամբ կանգուն է եղել։ Google Earth ծրագրում առկա արբանյակային լուսանկարներից մեկը արվել է 2022 թ․ օգոստոսի 17-ին, որտեղ երևում է շինարարության ընթացքը, իսկ բնակարանի վաճառքի գործարքը տեղի է ունեցել հուլիսի 27-ին՝ 20 օր առաջ։
Մեր նախորդ հրապարակման մեջ գրել էինք, որ Սուրեն Պապիկյանի կողմից 100 միլիոն դրամով էժան բնակարան գնելը, հավանաբար, պայմանավորված է եղել Աշոտ Արսենյանի անձով։ Նախկին պատգամավոր Աշոտ Արսենյանը 2018 թվականից հետո արագ հրաժեշտ տվեց Սերժ Սարգսյանի քաղաքական թիմին և մտերմացավ Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության հետ, կասկածելի հանգամանքներում ստացավ «Բյուրեղ» թաղամասի շինթույլտվությունը, կարճվեց բանակից ազատվելու դեպքով նրա որդու դեմ հարուցված քրեական գործը։ Շատ չանցած՝ նույն որդին «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության միջոցով ստանձնեց Ջերմուկ համայնքի ղեկավարի պաշտոնը։

Компания “Джермук групп” не сообщает, когда министр обороны забронировал квартиру стоимостью $412.000
Компания бывшего депутата Национального Собрания от Республиканской партии Армении Ашота Арсеняна не сообщает, когда министр обороны Сурен Папикян забронировал дорогую квартиру в жилом комплексе “Бюрег”.
На минувшей неделе Hetq.am опубликовал статью, в которой сообщалось, что 27 июля 2022 г. глава оборонного ведомства Сурен Папикян купил в Ереване квартиру площадью 165 кв.м за 69 млн драмов (168 тысяч долларов США). Нас заинтересовало, как квартира, стоимость которой на данный момент составляет 412 тысяч долларов, шесть месяцев назад стоила на 100 млн драмов дешевле. С.Папикян предложил получить ответ на этот вопрос у компании-застройщика.
Директор ЗАО “Джермук-групп”, принадлежащего бывшему депутату-республиканцу Ашоту Арсеняну, Владимир Погосян в ответ на наш письменный запрос сообщил следующее: “Потенциальные покупатели могут бронировать квартиру еще до начала строительства. С момента бронирования и до заключения сделки купли-продажи может пройти довольно много времени (данный процесс предполагает получение соответствующих разрешений компании, процедуру регистрации права в Комитете кадастра и т.д.)”.
Несмотря на то, что директору ЗАО “Джермук групп” мы задали вопросы конкретно о сделке купли квартиры в корпусе “Д” жилого комплекса по адресу пр.Аршакуняц, 18/4, он прислал нам неопределенный ответ, который состоял из общих формулировок.
Тем не менее, мы адресовали Владимиру Погосяну несколько дополнительных вопросов, в том числе самый главный: “Когда была забронирована 94-я проектная квартира в корпусе “Д” ЖК по адресу пр.Аршакуняц, 18/4? Просим предоставить документ, справку, записку, которые бы подтверждали ответ и не требовали дополнительной проверки”.
На этот вопрос директор ЗАО “Джермук групп” фактически не ответил. “Что касается предоставления подтверждающих бронирование квартиры документов, сообщаем, что законодательством РА какой-либо порядок бронирования не установлен. Бронирование было осуществлено в соответствии с внутренними документами компании-застройщика – ЗАО “Джермук групп”,- написал в своем ответе директор компании Владимир Погосян.
Сделанные со спутника фотографии свидетельствуют о том, что на момент покупки министром обороны квартиры корпус “Д” ЖК “Бюрег” был полностью построен. На одном из спутниковых снимков в программе Google Earth, который был сделан 17 августа 2022 г., можно увидеть ход строительства, а сделка продажи квартиры была заключены 27 июля, то есть на 20 дней раньше.
В нашей предыдущей публикации мы отметили, что покупка Суреном Папикяном квартиры на 100 млн драмов дешевле ее реальной стоимости, по всей видимости, обусловлена личностью Ашота Арсеняна. Бывший депутат парламента вскоре после смены власти в 2018 г. покинул политическую команду Сержа Саргсяна и сблизился с властью Никола Пашиняна, получил при сомнительных обстоятельствах разрешение на строительство ЖК “Бюрег”, а уголовное дело об уклонении его сына от службы в армии было закрыто. Спустя некоторое время этот же сын А.Арсеняна при содействии правящей партии “Гражданский договор” получил должность главы общины Джермук.