Սուրեն Պապիկյանը 168․000 դոլարով բնակարան է գնել, որն այսօր 412.000 դոլար արժե
Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը Երևանում թանկարժեք բնակարան է գնել։ Գործարքը տեղի է ունեցել 2022 թ-ի ամռանը։ Բնակարանի ձեռքբերման գործարքը ֆինանսավորել է(հիփոթեքային վարկով վարկավորել է) Ազգային Ժողովի պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանի ընտանիքին պատկանող «Հայէկոնոմբանկը»։ Իսկ շենքը, որտեղ գտնվում է նախարարի բնակարանը, կառուցում է նախկին պատգամավոր, այժմ գործող իշխանությունների աջակցությունը վայելող Աշոտ Արսենյանի ընկերությունը։ «Հետքը» մանրամասներ է պարզել անշարժ գույքի ձեռքբերման գործարքի վերաբերյալ։
Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը կնոջ՝ Արմինե Մուրադյանի հետ նոր բնակարան է գնել, որը դեռ չի հանձնվել շահագործման։ Նորակառույց շենքը գտնվում է Արշակունյաց պողոտա 18/4 հասցեում՝ նոր ձևավորվող «Բյուրեղ» բնակելի թաղամասում։ Շենքն ամբողջությամբ կառուցված է, ընթանում են երեսպատման և ներքին հարդարման աշխատանքներ։
Կադաստրի կոմիտեից ստացված տվյալների համաձայն, Սուրեն Պապիկյանի և Արմինե Մուրադյանի անունով, բնակելի համալիրում (Դ մասնաշենքում) «կառուցվող շենքում բնակարան ձեռք բերելու իրավունքը» գրանցվել է 2022 թ.-ի ամռանը՝ հուլիսի 27-ին։
«Հետք»-ին այլ աղբյուրից հաջողվեց պարզել, որ նորակառույց շենքում գտնվող բնակարանը 165 քառակուսի մետր է, իսկ գործարքի գինը կազմել է 69 միլիոն դրամ։ Այս գումարը բնակարանը ձեռքբերելու ամսվա դրությամբ Կենտրոնական բանկի սահմանած տարադրամի միջին փոխարժեքով կազմում է 168 հազար ԱՄՆ դոլար (1 ԱՄՆ դոլարը 410 դրամ): Այսինքն՝ 1 քմ-ի արժեքը հուլիսի 27-ի դրությամբ կազմել է 1019 դոլար։ Մենք զրուցել ենք «Բյուրեղ» բնակելի համալիրում բնակարան գնել ցանկացողների հետ, որոնց փոխանցմամբ՝ 2020 թ.-ին` մինչեւ պատերազմը, երբ անշարժ գույքի գներն ավելի ցածր էին, նշված համալիրում 1 քմ մակերեսով գույքն ավելի թանկ էր՝ սկսվում էր 1 քմ-ն 1200 դոլարից (ցածր հարկերը՝ 1100 դոլարից)։
«Բյուրեղ» բնակելի համալիրում այսօր անշարժ գույքի 1 քմ-ի արժեքը սկսվում է 2500 ԱՄՆ դոլարից։ Այդ պայմաններում Սուրեն Պապիկյանի գնած գույքն արժե 169 միլիոն դրամ՝ շուրջ 412 հազար դոլար, բայց նախարարն այն գնել է 69 միլիոն դրամով (168 հազար դոլար)։
Գրավոր հարցմամբ դիմեցինք պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանին՝ խնդրելով պարզաբանել, թե ինչպե՞ս է իրեն հաջողվել այդ բնակարանը գնել շուրջ 100 միլիոն դրամ էժան։
Նախարարը գրավոր հայտնեց, որ 2022 թ-ի հուլիսին բնակարանը գնել է «Հայէկոնոմբանկի» վարկային միջոցներով։ «Անդրադառնալով ձեր կողմից բարձրաձայնված հարցին՝ պետք է նշեմ, որ հիշյալ բնակարանի շուկայական գնի վերաբերյալ առավել հստակ տեղեկատվություն ստանալու համար հարկ է դիմել բազմաբնակարան շենքի վաճառքով զբաղվող ընկերությանը»,- նշել է Սուրեն Պապիկյանը՝ փաստացի չպարզաբանելով հաջող գործարքի հանգամանքները։
Պարզաբանում ստանալու նպատակով գրավոր հարցմամբ դիմել ենք նաև «Բյուրեղ» բնակելի համալիրը կառուցող ընկերության՝ «Ջերմուկ գրուպ» ՓԲԸ-ի տնօրենին։ Քանի որ ընկերության ներկայացուցչից հեռախոսով չկարողացանք հստակ պատասխան ստանալ, թե կոնկրետ երբ կպատասխանեն մեր հարցերին, որոշեցինք նյութը հրապարակել։ Հարցման պատախանը ստանալուն պես այն նույնպես կհրապարակենք։
Ո՞վ է կառուցել բնակարանը և ո՞վ է ֆինանսավորել գործարքը
412 հազար դոլար արժողությամբ բնակարանը 168 հազար դոլարով գնելու հնարավորությունը, հավանաբար, պայմանավորված է գործարքի կողմ հանդիսացող մյուս անձի՝ Աշոտ Արսենյանի գործոնով։
Երևանի Կենտրոն վարչական շրջանում գտնվող Աշակունյաց 18/4 հասցեի բնակելի և հասարակական համալիրը կառուցում է «Ջերմուկ գրուպ» ՓԲԸ-ն, որը պատկանում է նախկին պատգամավոր Աշոտ Արսենյանին։ Արսենյանը Ազգային ժողովի պատգամավոր է եղել 2003-2012 թթ-երին, անդամակցել է Սերժ Սարգսյանի ղեկավարած Հանրապետական կուսակցությանը։ Ամեն բան, սակայն, փոխվեց 2018 թ.-ից հետո։ 2019 թ.-ին «Ջերմուկ գրուպ»-ը Երևանի քաղաքապետարանին ձյուն մաքրելու մեքենաներ նվիրեց, ապա ստացավ Արշակունյաց պողոտայում բարձրահարկ բազմաբնակարան համալիր կառուցելու թույլտվությունը։ Նույն տարում քրեական գործ հարուցվեց Արսենյանի որդու՝ Վահագն Արսենյանի` բանակից ազատվելու հանգամանքները պարզելու վերաբերյալ, որը, շատ չանցած, կարճվեց։ Իսկ արդեն 2021-ի հոկտեմբերին նույն Վահագն Արսենյանին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշանակեց Ջերմուկ համայնքի ղեկավարի պաշտոնակատար։ Պաշտոնակատարից համայնքապետ կես քայլ էր։ 2021 թ.-ի դեկտեմբերի 5-ին Ջերմուկ համայնքի ընտրություններում «Քաղաքացիական պայմանագիրը» հաղթեց, իսկ ՔՊ-ի ցուցակը գլխավորող Վահագն Արսենյանը դարձավ Ջերմուկ խոշորացված համայնքի ղեկավար։
Պաշտպանության նախարարի բնակարանի գնման գործարքը վարկավորել է «Հայէկոնոմբանկ» ԲԲԸ-ն, որի բաժնետոմսերի կեսից ավելին պատկանում է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անդամ, գործարար Խաչատուր Սուքիասյանի ընտանիքին։ Բանկի պաշտոնական կայքի տվյալներով, բանկի գրանցված և ամբողջությամբ վճարված բաժնետիրական կապիտալի 57.52%-ը պատկանում է Սուքիասյաններին։
Ի դեպ, «Հայէկոնոմբանկն» է ֆինանսավորել նաև Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի առանձնատան ձեռքբերման գործարքը, որը կազմել է 280 հազար ԱՄՆ դոլար։
2019 թ.-ին, երբ Սուրեն Պապիկյանը Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարն էր, Արաբկիր վարչական շրջանում գտնվող Ադոնցի փողոցում նոր կառուցված շենքում ձեռք է բերել 86 քմ մակերեսով բնակարան։ Այս դեպքում կառուցապատողը «Միկշին» ՍՊԸ-ն էր։ Բնակարանի արժեքը կազմել է 27 միլիոն դրամ։ Նույն տարում Սուրեն Պապիկյանը երկու տարբեր բանկերից վարկեր է վերցրել։ 18.7 միլիոն դրամ «Արդշինբանկից» է վարկ վերցրել, 1 միլիոն 850 հազար դրամ՝ «ՎՏԲ-Հայաստան» բանկից։ Բնակարանը ձեռք բերելիս պաշտոնյան օգտվել է «եկամտահարկի վերադարձի» որոշմամբ սահմանված արտոնությունից։

Сурен Папикян купил за 168 тысяч долларов квартиру, которая сегодня стоит 412 тысяч долларов
Министр обороны Сурен Папикян купил в Ереване дорогую квартиру. Сделка купли-продажи состоялась летом 2022 г., а профинансировал ее “Армэкономбанк”, принадлежащий семье депутата Национального Собрания Хачатура Сукиасяна. Здание, в котором находится купленная министром квартира, строит компания бывшего депутата, пользующегося ныне поддержкой властей Ашота Арсеняна. Hetq.am выяснил подробности сделки купли-продажи этой недвижимости.
Министр обороны Армении Сурен Папикян и его жена Армине Мурадян купили квартиру в новом жилом комплексе “Бюрех”, который строится в Ереване по адресу проспект Аршакуняц, 18/4. Здание уже полностью готово, сейчас ведутся работы по его облицовке и внутренней отделке.
Согласно данным Комитета кадастра, “право на приобретение Суреном Папикяном и Армине Мурадян квартиры в строящемся жилом комплексе (корпус “Д”) зарегистрировано 27 июля 2022 г.”.
Благодаря другому источнику Hetq.am удалось выяснить, что площадь квартиры в новостройке составляет 165 кв.метров, стоимость сделки – 69 млн драмов. На момент покупки квартира стоила 168 тысяч долларов США с учетом установленного Центробанком среднего курса валют: 1 доллар США – 410 драмов. То есть по состоянию на 27 июля цена 1 кв.метра составляла 1019 долларов. Желающие приобрести квартиры в жилом комплексе “Бюрех” сообщили нам, что до войны 2020 года, когда цены на недвижимость были ниже, 1 кв.метр жилья в этом комплексе стоил дороже – начиная с 1200 долларов за 1 кв.м (на нижних этажах – начиная с 1100 долларов).
Сегодня стоимость одного квадратного метра недвижимости в ЖК “Бюрех” начинается с 2500 долларов. В этих условиях купленная С.Папикяном квартира стоит 169 млн драмов, или около 412 тысяч долларов, однако глава Минобороны приобрел ее за 69 млн драмов, или за 168 тыс. долларов.
Мы направили Сурену Папикяну письменный запрос, которым просили разъяснить, как ему удалось купить эту квартиру дешевле почти на 100 млн драмов.
В своем ответе министр сообщил, что купил квартиру в июле 2022 г. за счет кредита, полученного в “Армэкономбанке”. “Касаясь поднятого вами вопроса, отмечу, что для получения более точных данных о рыночной стоимости упомянутой квартиры следует обратиться в компанию, занимающуюся продажей жилья в многоквартирном здании”,- написал С.Папикян, тем самым фактически не изложив обстоятельства удачной сделки.
Для получения разъяснений мы обратились также к директору компании-застройщика ЖК “Бюрех” - ЗАО “Джермук групп”. Поскольку в телефонном разговоре с представителем компании нам не удалось получить конкретную информацию о том, когда они ответят на наши вопросы, мы решили опубликовать материал. А ответ на наш запрос мы представим сразу по его получении.
Кто построил здание и кто профинансировал сделку купли-продажи квартиры?
Возможность приобрести квартиру стоимостью 412 тысяч долларов за 168 тысяч долларов, по всей видимости, обусловлена фактором являющегося стороной этой сделки Ашота Арсеняна.
Жилой комплекс по адресу пр.Аршакуняц, 18/4 в административном округе Кентрон Еревана строит ЗАО “Джермук групп”, принадлежащее бывшему депутату парламента Ашоту Арсеняну. Депутатские полномочия А.Арсенян выполнял с 2003 по 2012 гг., будучи членом возглавляемой Сержем Саргсяном Республиканской партии Армении. Однако после 2018 года ситуация изменилась. В 2019 г. компания “Джермук групп” подарила мэрии Еревана снегоуборочные машины, после чего получила разрешение на строительство многоквартирного жилого комплекса на проспекте Аршакуняц. В том же году на сына А.Арсеняна Ваагна Арсеняна было заведено уголовное дело с целью выяснения обстоятельств уклонения им от службы в армии. Вскоре, однако, это дело было закрыто. А уже в октябре 2021 года премьер-министр Никол Пашинян назначил Ваагна Арсеняна временно исполняющим обязанности главы общины Джермук. На состоявшихся 5 декабря 2021 г. выборах в органы местной власти Джермука В.Арсенян, возглавлявший пропорциональный список правящей партии “Гражданский договор”, стал руководителем этой общины.
Покупка министром обороны квартиры была профинансирована за счет кредитных средств ОАО “Армэкономбанк”, больше половины акций которого принадлежит семье депутата правящей парламентской фракции “Гражданский договор”, крупного предпринимателя Хачатура Сукиасяна. Согласно официальному сайту банка, Сукиасяны владеют 57.52% акционерного капитала “Армэкономбанка”.
Заметим, что этот же банк профинансировал сделку купли-продажи частного дома министра иностранных дел Арарата Мирзояна на сумму 280 тысяч долларов США.
В 2019 г., когда Сурен Папикян занимал должность министра территориального управления и инфраструктур, он приобрел квартиру площадью 86 кв.м в новостройке по улице Адонца в столичном административном округе Арабкир. Застройщиком здания было ООО “Микшин”. Стоимость квартиры составила 27 млн драмов. В том же году Папикян взял кредиты в двух банках: 18.7 млн драмов в “Ардшинбанке” и 1 млн 850 тыс.драмов в банке “ВТБ-Армения”. При покупке квартиры чиновник воспользовался льготой, установленной решением о возврате подоходного налога.
Квартира площадью 165 кв.метров была куплена за 69 млн драмов․ Сегодня квартира стоит 169 млн драмов