Փաշինյանը հրատապ է համարում միջազգային առաքելության գործուղումը ԼՂ՝ նոր ագրեսիան կանխելու նպատակով
«Երեք ամիս Լաչինի միջանցքի` Ադրբեջանի կողմից փակ լինելու պայմաններում իրադրության նոր սրում ունենք Lեռնային Ղարաբաղում»,- Կառավարության մարտի 9-ի նիստում ասաց նա։
Նախորդ կիրակի Ադրբեջանի զինված ուժերի մի ստորաբաժանում դարանակալել և հարձակվել է ԼՂ մայրաքաղաք Ստեփանակերտից «ՈՒԱԶ» մարդատար ավտոմեքենայով ծառայողական նպատակներով Հին Շեն և Մեծ Շեն գյուղեր ուղևորվող ոստիկանների վրա։ Ոստիկաններից երեքը զոհվել են, մեկը՝ վիրավորվել։
«Ցավակցություն հայտնելով զոհված ոստիկանների հարազատներին և ծառայակիցներին՝ ուզում եմ ընդգծել, որ նրանք երեքն էլ ծնվել են ԼՂ-ում։ Այս հանգամանքը հատուկ կարևորություն է ստանում 2023 թ. փետրվարի 18-ին Մյունխենի անվտանգության համաժողովում Արբեջանի նախագահի արած մի հայտարարության ֆոնին»,- հայտնեց նա։
Ըստ Փաշինյանի՝ Ադրբեջանի նախագահը Մյունխենում ընդունել էր, որ գոյություն ունի միջազգային պայմանավորվածություն, համաձայն որի՝ իրենք պետք է ԼՂ հայության ներկայացուցիչների հետ քննարկեն վերջիններիս իրավունքների և անվտանգության հարցը։ Ադրբեջանի նախագահը, սակայն, ընդգծել էր, որ քննարկումներն իրենք պատրաստվում են ունենալ ԼՂ-ում ծնված և ապրած մարդկանց հետ։
«Մարտի 1-ին ԼՂ-ում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի կենտրոնակայանում տեղի էր ունեցել ԼՂ և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների առաջին հանդիպումը, և ահա այդ հանդիպումից չորս օր անց Ադրբեջանը ձեռնարկեց վերը նկարագրված սադրանքը, որն այլ կերպ, քան ահաբեկչական ակտ, դժվար է որակել։ Այդ ահաբեկչական ակտին զոհ գնացին ԼՂ-ում ծնված, ԼՂ-ում ընտանիքներ կազմած, 3, 2 և 1 երեխա ունեցող երեք քաղաքացիներ»,- ասաց վարչապետը։
Նրա խոսքով՝ մարտի 5-ի ահաբեկչությամբ Ադրբեջանը մի քանի նպատակ է հետապնդում։ Առաջինը ԼՂ ներկայացուցիչների հետ հետագա բանակցությունների վիժեցումն ու նոր ռազմական սադրանքի համար անհրաժեշտ ֆոն ստեղծելն է։
«Այս առումով պիտի ընդգծեմ, որ ԼՂ արտաքին գործերի նախարարությունը երեկ հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ արտահայտելով պատրաստակամություն շարունակելու խոսակցությունն Ադրբեջանի հետ, և սա չափազանց կարևոր հայտարարություն է։ Կարծում եմ՝ անհրաժեշտ է միջազգային հուսալի մեխանիզմներ ստեղծել, որ Բաքու-Ստեփանակերտ անխափան և ինստիտուցիոնալ խոսակցություն տեղի ունենա, և սա վերը հիշատակված միջազգային պայմանավորվածության իրացման արդյունավետ երաշխիք կարող է դառնալ»,- նշեց Փաշինյանը։
Մարտի 5-ի սադրանքի հաջորդ նպատակն, ըստ Կառավարության ղեկավարի, կեղծ ապացույցներ ստեղծելն է, թե Հայաստանից դեպի ԼՂ զենք-զինամթերք է տեղափոխվում։
«Այս թեման Ադրբեջանի համար կարևոր է հատկապես Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ փետրվարի 22-ի որոշումից հետո, երբ դատարանը միանշանակ և աներկբա մերժեց Հայաստանի նկատմամբ ժամանակավոր միջոց կիրառելու՝ Ադրբեջանի պահանջը, որով Ադրբեջանը Հայաստանին մեղադրում էր ականապատումներ իրականացնելու մեջ։
Այդ մերժմամբ արդեն մի քանի ամիս բոլոր միջազգային հարթակներում Հայաստանի դեմ ծավալվող անհիմն մեղադրանքները ականապատումների մասին փլուզվեցին։
Եվ ահա Ադրբեջանը մարտի 5-ի միջադեպը փորձ էր անում ներկայացնել որպես ՀՀ-ից ԼՂ զենք-զինամթերք տեղափոխելու ապացույց, ինչը չստացվեց երկու պատճառով։ Նախ՝ ոստիկանության «ՈՒԱԶ»-ը ոչ թե գնում էր դեպի Ստեփանակերտ, այլ Ստեփանակերտից էր դուրս եկել, երկրորդ՝ «ՈՒԱԶ»-ի հետագիծը Ստեփանակերտից մինչև դեպքի վայր նկարահանվել էր ԼՂ ներքին գործերի նախարարության տեսախցիկների կողմից, ինչից ակնհայտ էր դառնում, որ մեքենայում բացի փաստաթղթերից և տաբելային զենքերից որևէ այլ բան չի եղել»։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ Ադրբեջանի հաջորդ կարևոր նպատակը արյունոտ ահաբեկչությամբ նոր խոսույթներ, տեղեկատվական նորանոր հոսքեր ձևավորելն էր, որոնք կծածկեին այն փաստը, որ Ադրբեջանը բացահայտ կերպով չի կատարում համաշխարհային բարձրագույն դատական ատյանի՝ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը` Լաչինի միջանցքը բացելու վերաբերյալ։
Վարչապետը հիշեցրեց՝ դատարանը շեշտել էր, որ իր որոշումը պարտադիր իրավական ուժ է առաջացնում Ադրբեջանի համար։
«Եվ ահա այս որոշումը շուրջ 15 օր չի կատարվել, և սա բացառապես Ադրբեջանի պատասխանատվությունն է։ Դեռ հակառակը՝ Ադրբեջանը գնում է նորանոր սադրանքների իրադրությունը ԼՂ-ում էլ ավելի սրելու համար։
Այս ամենի ընդգծումով ավելի ու ավելի հրատապ է դառնում ԼՂ և Լաչինի միջանցք անհապաղ միջազգային փաsտահավաք առաքելության գործուղման անհրաժեշտությունը՝ կանխելու Ադրբեջանի կողմից նոր ագրեսիայի սանձազերծումը և ԼՂ ժողովրդին էթնիկ զտումների ու ցեղասպանության ենթարկելու Ադրբեջանի ակնհայտ նախապատրաստությունները, որոնք արտահայտվում են միջազգային դատարանների որոշումները չկատարելով, Լաչինի միջանցքը փակ պահելով, ռազմական սադրանքներ և ահաբեկչական գործողություններ ձեռնարկելով»,- ասաց Փաշինյանը՝ վերահաստատելով Հայաստանի՝ տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու ձգտումը և հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին։

Н.Пашинян считает актуальным направление международной миссии в НК с целью предупреждения новой агрессии
Премьер-министр Никол Пашинян назвал терактом убийство трех полицейских в Нагорном Карабахе. “В условия трехмесячного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора мы имеем новое обострение ситуации в Нагорном Карабахе”,- заявил Пашинян на заседании правительства сегодня, 9 марта.
В минувшее воскресенье одно из подразделений вооруженных сил Азербайджана организовало нападение из засады на полицейских, направлявшихся на автомобиле “УАЗ” из столицы НК Степанакерта на службу в села Хин Шен и Мец Шен. Трое полицейских были убиты, один получил ранение.
“Выражая соболезнование родным и сослуживцам погибших полицейских, хочу подчеркнуть, что все они родились в Нагорном Карабахе. Это обстоятельство особенно важно на фоне заявления, сделанного президентом Азербайджана на Мюнхенской конференции по безопасности 18 февраля 2023 года”,- сказал премьер. По словам Пашиняна, в Мюнхене президент Азербайджана признал, что существует международная договоренность, согласно которой они должны обсудить с представителями армянского населения НК вопросы их прав и безопасности. Вместе с тем президент Азербайджана заявил, что проводить обсуждения они собираются с людьми, родившимися и живущими в Нагорном Карабахе.
“1 марта в штаб-квартире миротворческого контингента РФ в Нагорном Карабахе состоялась первая встреча представителей НК и Азербайджана. И спустя четыре дня после этой встречи Азербайджан организовал вышеупомянутую провокацию, которую иначе, чем терактом, нельзя назвать. Жертвами этого теракта стали родившиеся в Нагорном Карабахе, создавшие там семьи граждане”,- сказал глава правительства.
По словам Н.Пашиняна, организацией теракта 5 марта Азербайджан преследует несколько целей. Во-первых, сорвать дальнейшие переговоры с представителями НК и создать необходимый фон для новой военной провокации.
“В этом плане должен подчеркнуть, что вчера МИД НК выступил с заявлением, в котором выразил готовность продолжить диалог с Азербайджаном, и это чрезвычайно важное заявление. Думаю, необходимо создать надежные международные механизмы налаживания бесперебойного и институционального диалога Баку-Степанакерт, что может стать эффективной гарантией реализации вышеупомянутой международной договоренности”,- подчеркнул Пашинян.
Другой целью провокации 5 марта, по мнению премьера, является создание ложных доказательств того, что из Армении в НК перебрасываются оружие и боеприпасы.
“Для Азербайджана эта тема приобрела особую важность после принятия 22 февраля решения Международным судом правосудия, который однозначно и твердо отклонил требование Азербайджана применить промежуточную меру в отношении Армении, которым Азербайджан обвинил Армению в проведении минирования.
Этот отказ привел к развалу беспочвенных обвинений в минировании, которые уже несколько месяцев выдвигаются против Армении на всех международных платформах.
Организованный 5 марта инцидент Азербайджан попытался представить как доказательство переправки оружия и боеприпасов из РА в НК, что, однако, не удалось по двум причинам. Во-первых, полицейский “УАЗ” направлялся не в Степанакерт, а из Степанакерта, во-вторых, маршрут автомобиля от Степанакерта до места инцидента зафиксирован камерами видеонаблюдения Министерства внутренних дел НК, что однозначно доказывает, что в машине ничего, кроме документов и табельного оружия, не было”.
По словам Никола Пашиняна, следующей важной для Азербайджана целью является формирование посредством теракта новых информационных потоков, которые скроют тот факт, что Азербайджан открыто не выполняет решение высшей мировой судебной инстанции – Международного суда правосудия – о разблокировании Лачинского коридора.
Суд подчеркнул, что его решение имеет для Азербайджана обязательную правовую силу, добавил премьер.
“И вот уже 15 дней это решение не выполняется, что предусматривает ответственность исключительно для Азербайджана. Мало того, Азербайджан осуществляет новые провокации с целью обострения ситуации в Нагорном Карабахе. С учетом всего этого все более актуальной становится необходимость направления в НК и Лачинский коридор международной миссии по сбору фактов, чтобы предупредить развязывание Азербайджаном новой агрессии и его открытую подготовку к осуществлению этнических чисток и геноцида народа НК, что выражается в невыполнении решений международных судов, продолжении блокады Лачинского коридора, организации военных провокаций и терактов”,- заявил Никол Пашинян, еще раз подтвердив стремление Армении к достижению мира в регионе и ее приверженность мирной повестке.