Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը պետք է իրականացվի Հայաստանի ու Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության սկզբունքի հիման վրա. Օլաֆ Շոլց
Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ խոսել է Ղարաբաղյան հակամարտության մասին, ինչպես նաև՝ Ուկրաինայում առկա իրավիճակի ու Ադրբեջանի ու ողջ Հարավային Կովկասի վրա դրա ազդեցության վերաբերյալ։ Այդ մասին մարտի 14-ին նա նշել է Բեռլինում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Գերմանիայի կանցլերը ընդգծել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության կարգավորումը պետք է իրականացվի Հայաստանի ու Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության սկզբունքի հիման վրա։ «Ես հստակ շարադրել եմ մեր դիրքորոշումը»,- նշել է Շոլցը։
Գերմանիայի կանցլերի խոսքով՝ Գերմանիան մտահոգված է Լեռնային Ղարաբաղում առկա իրավիճակով։ «Մեզ համար կարևոր է, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև երկարատև հակամարտությունը կարգավորվի խաղաղ ճանապարհով»,- հայտարարել է Գերմանիայի կանցլերը։
«Մեր ընդհանուր նպատակը պետք է լինի այն, որ այս հակամարտությունն արագ հանգեցնի ամուր և կայուն լուծման՝ ի շահ Ղարաբաղում ապրող մարդկանց։ Հակամարտության խաղաղ կարգավորումը պետք է իրականացվի Հայաստանի և Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության սկզբունքի հիման վրա։ Դա ներառում է Ղարաբաղում բնակչության անվտանգությունը»,- հայտարարել է Շոլցը՝ հավելելով, որ Գերմանիան պատրաստ է ցուցաբերել իր աջակցությունը։
Խոսելով Հայաստանում Եվրամիության քաղաքացիական առաքելության տեղակայման մասին՝ Գերմանիայի կանցլերը նշել է, որ աջակցում է առաքելությանը և ապահովում առաքելության առաջնորդությունը։ Նրա խոսքով՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորումը պետք է իրականացվի որքան հնարավոր է արագ։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը երկուշաբթի օրը՝ մարտի 13-ին, երկօրյա աշխատանքային այցով ժամանել էր Գերմանիա։ Օլաֆ Շոլցից զատ, նա հանդիպումներ է ունեցել նաև Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի ու գերմանացի գործարարների հետ։

Territorial Integrity of Armenia, Azerbaijan Critical to Solve Karabakh Conflict, Says Olaf Scholz
German Chancellor Olaf Scholz, during his meeting in Berlin with visiting Azerbaijani President Ilham Aliyev on March 14, said Germany is concerned about the unstable situation on the Armenian-Azerbaijani border.
"The situation is unsustainable in the long term and harbors the risk of further escalations. The events of the past few weeks and months have shown this again and again,” Scholz said according to his office.
Scholz stressed that any settlement of the Karabakh conflict “must be based on the principle of the territorial integrity of Armenia and Azerbaijan. This includes respecting the rights and safety of the people in Karabakh.”
Scholz described those rights as “human and minority rights”.
Aliyev, according to his office, claimed that Armenian PM Nikol Pashinyan missed its chance for peace when he announced in 2019 that “Karabakh is Armenia, full stop.”
“Now is the time for peace. We have proposed peace to Armenia and offered a peace treaty based on five principles. I do hope that Armenia does not miss this chance and era of peace and cooperation finally begins in the South Caucasus,” Aliyev is quoted as saying.
Aliyev’s office also quotes Scholz as saying that Germany has always supported the territorial integrity of Azerbaijan and never accepted Nagorno Karabakh as an independent republic.