Արսեն Թորոսյանի հայրն այլևս ձկնաբուծական ընկերության բաժնետեր չէ
Առողջապահության նախկին նախարար, այժմ ԱԺ պատգամավոր Արսեն Թորոսյանի հայրը` Գևորգ Թորոսյանը, օրեր առաջ` մարտի 16-ին, դուրս է եկել «Ֆիշ Ֆարմ Մենեջմենթ» ՍՊԸ-ից, որտեղ ուներ 80% բաժնեմաս: Այժմ ընկերության միակ բաժնետերը Արագածոտնի մարզպետի խորհրդական Ռազմիկ Թադևոսյանի հայրն է` Սարգիս Թադևոսյանը:
Հիշեցնենք՝ «Հետքը» դեռ 2022թ. հոկտեմբերին էր գրել, որ պատգամավորի ընտանիքը ձկնաբուծական բիզնես է սկսել Արագածոտնի մարզի Ղազարավան գյուղում: «Ֆիշ Ֆարմ Մենեջմենթ» ՍՊԸ-ի բաժնետերերից մեկը թեև պաշտոնյայի հայրն էր՝ գյուղում ձկնաբուծարանն ավելի հայտնի է որպես «Արսեն Թորոսյանի ձկնաբուծարան»։
Չնայած որ Արսեն Թորոսյանի հայրը դուրս է եկել ընկերությունից՝ կարող ենք ենթադրել, որ այն ձևական է` հաշվի առնելով վերջին ամիսներին նրա անվան շուրջ շրջանառվող լուրերը` նախարար եղած ժամանակ «Covid-19»-ի դեմ պայքարի ընթացքում նախարարության աշխատակիցների իրականացված յուրացումների, ոչ արդյունավետ ծախսերի վերաբերյալ: Յուրացումների փաստով քրեական գործ է հարուցվել, կալանավորվել են նախարար Թորոսյանի տեղակալը, այլ պաշտոնյաներ:
Երբ Արսեն Թորոսյանն Առողջապահության նախարար էր, Ռազմիկ Թադևոսյանը եղել է նրա վարորդը: Այնուհետև դարձել է Թորոսյանի օգնականը, երբ վերջինս ընտրվել է ԱԺ պատգամավոր: Ռազմիկ Թադևոսյանը Ազգային ժողովից էլ «գործուղվել» է Արագածոտնի մարզպետարան՝ ավելի մոտ գտնվելով երկու ընտանիքի համատեղ բիզնեսին:
«Ֆիշ Ֆարմ Մենեջմենթ» ՍՊԸ-ն ստեղծվել է 2021թ. մայիսի 27-ին: Ընկերության հիմնադիրը եղել է Շավարշ Գրիգորյանը և նրա կինը՝ Էդիտա Գուրօղլյանը: Գրիգորյանը Արսեն Թորոսյանի նախարար աշխատած ժամանակահատվածում զբաղեցրել է առողջապահության նախարարի տեղակալի պաշտոնը: Աշխատել է «Առողջապահական ծրագրերի իրականացման գրասենյակ» պետական հիմնարկի տնօրենի պաշտոնակատար, ինչպես նաև զբաղեցրել է Սևանի հոգեկան առողջության պահպանման կենտրոնի տնօրենի պաշտոնը: Իսկ 2021թ. հոկտեմբերից մինչև 2022թ. ապրիլի 28-ը զբաղեցրել է ՊԵԿ նախագահի խորհրդականի պաշտոնը:
Գրել էինք, որ հիմնադրումից ամիսներ անց «Ֆիշ Ֆարմ Մենեջմենթ» ՍՊԸ-ի բաժնետերերը փոխվել են: 2021թ. հոկտեմբերի 19-ից ընկերության 80% բաժնեմասը պատկանում էր Արսեն Թորոսյանի հորը՝ Գևորգ Թորոսյանին: Իսկ 20%-ի սեփականատերը Արագածոտնի մարզպետի խորհրդական Ռազմիկ Թադևոսյանի հայրն է՝ Սարգիս Թադևոսյանը: Վերջինս նույնպես պաշտոն է զբաղեցրել Արագածոտնի մարզպետարանում: 2016թ. նշանակվել է Արագածոտնի արդեն նախկին մարզպետ ՀՅԴ-ական Գաբրիել Գյոզալյանի օգնականի պաշտոնում: Օգնականի պաշտոնից ազատվել է 2017թ. օգոստոսի 11-ին: Մինչ այդ էլ աշխատել է հարկային մարմնում:
Մեր հրապարակման հիման վրա Հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ: Ինչպես հայտնել էին Գլխավոր դատախազությունից, հրապարակումը հոկտեմբերի 28-ին ուղարկվել է Հակակոռուպցիոն կոմիտե՝ քրեական վարույթ նախաձեռնելու հարցը լուծելու համար:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում նոյեմբերի 4-ին Քրեական օրենսգրքի 444-րդ հոդվածի հատկանիշներով (հայտարարագիր ներկայացնելու պարտականություն ունեցող անձի կողմից հայտարարագրում կեղծ տվյալներ ներկայացնելը, հայտարարագրման ենթակա տվյալները թաքցնելը կամ հայտարարագիր չներկայացնելը) նախաձեռնվել է քրեական վարույթ: Կատարվում է նախաքննություն:

Отец А.Торосяна больше не является собственником рыбоводческой компании
Отец бывшего министра здравоохранения, ныне депутата Национального Собрания Арсена Торосяна Геворк Торосян, которому принадлежали 80% ООО “Фиш Фарм Менеджмент”, 16 марта покинул компанию. Сейчас единственным акционером “Фиш Фарм Менеджмент” является Саркис Тадевосян, отец советника губернатора Арагацотнской области Размика Тадевосяна.
Напомним, что в опубликованной в октябре 2022 г. статье Hetq.am сообщалось, что семья депутата Торосяна основала в селе Казараван Арагацотнской области рыбоводческий бизнес. И хотя одним из акционеров ООО “Фиш Фарм Менеджмент” является отец должностного лица, в селе все знают, что рыбоводческое хозяйство принадлежит Арсену Торосяну.
Несмотря на то, что отец депутата покинул компанию, можно предположить, что этот шаг носит формальный характер и обусловлен распространившимися в последние месяцы слухами о том, что А.Торосян, будучи главой Минздрава, допустил в рамках борьбы с Covid-19 хищения и растрату.
По этим фактам возбуждено уголовное дело, задержаны заместитель министра Торосяна, другие должностные лица.
Когда Арсен Торосян занимал должность министра здравоохранения, Размик Тадевосян был его водителем. Когда же Торосян стал депутатом, то взял Р. Тадевосяна к себе помощником. Вскоре, однако, тот был “командирован” из парламента в администрацию Арагацотнской области, поближе к совместному бизнесу двух семей.
ООО “Фиш Фарм Менеджмент” было создано 27 мая 2021 г. Учредителями были Шаварш Григорян и его жена Эдита Гуроглян. В период выполнения Торосяном обязанностей главы Минздрава Ш.Григорян занимал должность замминистра здравоохранения, был также врио директора Офиса реализации медицинских программ, директором Центра охраны психического здоровья в городе Севан, а с октября 2021 г. по 28 апреля 2022 г. занимал должность советника председателя Комитета госдоходов.
Мы сообщили о том, что через несколько месяцев после основания ООО “Фиш Фарм Менджмент” произошла смена акционеров. С 19 октября 2021 г. собственником 80% компании стал отец Арсена Торосяна Геворк Торосян, а собственником 20% - отец советника губернатора Арагацотна Саркис Тадевосян, который также занимал должность в областной администрации. В 2016 г. его назначили помощником члена АРФ Дашнакцутюн Габриела Гезаляна. С этой должности Тадевосян ушел 11 августа 2017 г. А до этого он работал в налоговой системе.
На основании нашей публикации в Антикоррупционном комитете возбуждено уголовное производство. Как сообщили из Генпрокуратуры, 28 октября статья была передана в АКК для возбуждения уголовного производства.
4 ноября Антикоррупционный комитет инициировал уголовное производство по ст.444 УК РА (представление в декларации ложных сведений или непредоставление декларации), ведется предварительное следствие.