Ադրբեջանը իրադրությունը զարգացնում է դեպի նոր էսկալացիա. Փաշինյան
Լաչինի միջանցքի ապօրինի փակման 100-րդ օրը Ադրբեջանը նշանավորեց Լեռնային Ղարաբաղի բնական գազի մատակարարման 13-րդ անջատումով։ Այս մասին Կառավարության մարտի 23-ի նիստի մեկնարկին հայտնեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Սրան նախորդեց ԼՂ էթնիկ զտման ենթարկված Թալիշ գյուղում Ադրբեջանի ղեկավարի ունեցած ելույթը, որն այլ կերպ, քան ագրեսիվ, դժվար է որակել։
Թալիշում տեղի ունեցածն Ադրբեջանի կողմից իրականացվող էթնիկ զտման և ցեղասպան քաղաքականության հիմնարար ապացույց է։
44-օրյա պատերազմի հետևանքով հայաթափված այդ գյուղում սեփականության իրավունքով հայերին պատկանող տներն Ադրբեջանը քանդում է և նրանց փոխարեն կառուցում ադրբեջանցիների համար նախատեսված տներ։
Այն, ինչի մասին ահազանգում էինք երկար ժամանակ, այլևս իրականություն է։
Ադրբեջանի ղեկավարությունը ցույց է տալիս ԼՂ հայության իրավունքների և անվտանգության երաշխավորման կամ «ինտեգրացիայի» իր մոդելը։
Սեփականության իրավունքով հայերին պատկանող տները քանդել, դրանց փոխարեն կառուցել ադրբեջանցիների համար նախատեսված տներ, զուգահեռ՝ հինավուրց հայկական կոթողների վրայից ջնջել հայերեն արձանագրությունները և հարցը համարել լուծված»,- նշեց վարչապետը։
Ըստ Փաշինյանի՝ այս գործողություններն ապօրինի են և բացահայտ կերպով հակասում են նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 7-րդ կետին, որում ասվում է՝ ներքին տեղահանված անձինք և փախստականները վերադառնում են ԼՂ տարածք և հարակից շրջաններ՝ ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գլխավոր հանձնակատարի վերահսկողության ներքո։
«Սա նշանակում է, որ մարտի 18-ը պետք է նշանավորվեր հայ բնակչության Թալիշ վերադառնալով, և ոչ թե նրանց տները քանդելու վանդալային ակտով։
Ադրբեջանի ղեկավարության այս գործողություններին հետևեց ԼՂ-ից և հարակից շրջաններից բռնագաղթած մեր հայրենակիցների հայտարարությունը, ովքեր 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը ստորագրած երկրների ղեկավարներից, ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գլխավոր հանձնակատարից պահանջում են ապահովել ԼՂ-ից և հարակից շրջաններից բռնագաղթած հայերի անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձն իրենց պատմական հողեր և նախկին բնակավայրեր՝ համաձայն նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների, մարդու և մարդասիրական իրավունքի»,- ասաց նա։
Փաշինյանը ասաց՝ որպես նշված հայտարարության հասցեատերերից մեկը՝ տվյալ պահանջը արդարացի է համարում։
«ՀՀ կառավարությունը պետք է ձեռնարկի քաղաքական և դիվանագիտական բոլոր միջոցները հայտարարության հեղինակների և շահառուների իրավունքները պաշտպանելու համար։
Ադրբեջանի ղեկավարի մարտի 18-ին ունեցած ելույթից կարելի է մեկ հիմնական ուղերձ դուրս բերել։
Նա բացահայտ, բառացի ասաց, որ Հայաստանը պետք է ընդունի Ադրբեջանի պայմանները և համաձայնվի իր պայմաններով դելիմիտացիա իրականացնել, հակառակ դեպքում՝ ոչ մի խաղաղության պայմանագիր չի լինելու»,- ասաց վարչապետը։
Կառավարության ղեկավարը Ադրբեջանի այս գործողությունը Հայաստանի նկատմամբ ագրեսիայի ակտ և բարձրագույն մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կոպիտ ոտնահարում համարեց՝ հիշեցնելով նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։
«Այս հայտարարություններից հետո, որն ուղիղ արձանագրումն է այն բանի, որ խորհրդային հանրապետությունների սահմանները վեր են ածվել պետական սահմանների, Ադրբեջանը շարունակաբար խոսում է ինչ-որ պատմական քարտեզների հիման վրա դելիմիտացիա անելու մասին, որը բացարձակապես անընդունելի է այն պատճառով, որ հակասում է բարձրագույն մակարդակով ձեռք բերված գրավոր պայմանավորվածություններին։
Պայմանավորվածությունները խախտելու Ադրբեջանի այս գործելակերպն է պատճառը, որ մենք շարունակում ենք պնդել, որ թե՛ Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի, թե՛ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգության և իրավունքների հարցով Ստեփանակերտ-Բաքու ֆորմատում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործման համար հուսալի միջազգային մեխանիզմներ են հարկավոր»,- հայտնեց վարչապետը։
«Խաղաղության պայմանագիր լինելու է». վարչապետ
Ըստ Փաշինյանի՝ Ադրբեջանի կողմից միջազգայնորեն ձեռք բերված պայմանավորվածությունների անպատիժ խախտումները նրան քաջալերում են գնալ նորանոր սադրանքների։
«Նման մի հրեշավոր սադրանք տեղի է ունեցել երեկ, երբ ադրբեջանական կողմը նպատակային դիպուկահար կրակոցով սպանել է ՀՀ ԶՈՒ զինծառայող Արշակ Սարգսյանին»,- նշեց Փաշինյանը՝ ցավակցելով զինծառայողի հարազատներին։
Նիկոլ Փաշինյանը միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրեց այն ակնհայտ փաստի վրա, որ Ադրբեջանը իրադրությունը զարգացնում է դեպի նոր էսկալացիա։
«Սա ավելի է հիմնավորվում Ադրբեջանի պետական մակարդակով վարվող, այսպես կոչված, Արևմտյան Ադրբեջանի անհեթեթ խոսույթով, որը ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ոտնձգության բացահայտ ակտ է։
Պիտի ընդգծեմ, որ այս խոսույթը ևս մեկ անգամ ի ցույց է դնում, որ մեր Կառավարությունը հենց սկզբից ճիշտ է ընթերցել Ադրբեջանի ուղերձները, և այս շարունակական, ՀՀ գոյության իրավունքը կասկածի տակ դնող քաղաքականությունն ու խոսույթն է ԼՂ հակամարտության չկարգավորման պատճառը»,- նշեց նա։
Ամփոփելով խոսքը՝ Փաշինյանն ասաց. «Խաղաղության պայմանագիր լինելու է, և լինելու է մինչ օրս բարձրագույն մակարդակում ձեռք բերված գրավոր փաստաթղթերի հիման վրա։ ՀՀ կառավարությունն ու հանրությունը պետք է զբաղվեն ամենօրյա ստեղծարար աշխատանքով՝ կառուցելով, բարեփոխելով, բարիք ստեղծելով, անվտանգային համակարգը ուժեղացնելով։ Մենք ոչ մի րոպե չպետք է շեղվենք Հայաստանի զարգացման, հզորացման և մեր ժողովրդավարությունը ամրապնդելու ճանապարհից»։

Азербайджан ведет ситуацию к новой эскалации – Н.Пашинян
100-й день незаконного блокирования Лачинского коридора Азербайджан ознаменовал прекращением в 13-й раз подачи природного газа в Нагорный Карабах. Об этом на заседании правительства сегодня, 23 марта, сообщил премьер-министр Никол Пашинян.
“Этому предшествовало выступление руководителя Азербайджана в подвергшемся этнической чистке селе Талыш Нагорного Карабаха, которое иначе, чем агрессивным, не назовешь.
Произошедшее в Талыше – весомое доказательство осуществляемой Азербайджаном политики геноцида и этнических чисток.
В этом селе, которое армяне покинули вследствие 44-дневной войны, Азербайджан сносит дома, принадлежащие армянам на праве собственности, и вместо них строит дома для азербайджанцев.
То, о чем мы долгое время предупреждали, уже стало реальностью.
Руководство Азербайджана демонстрирует свою модель гарантии прав и безопасности, или “интеграции”, армянства НК.
Сносить дома, принадлежащие армянам на праве собственности, и строить вместо них дома, предусмотренные для азербайджанцев, параллельно стирать с древних армянских памятников надписи на армянском языке и, тем самым, считать вопрос решенным”,- отметил премьер.
По словам Пашиняна, эти действия незаконны и противоречат 7-му пункту трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 г., в котором говорится: внутренне перемещенные лица и беженцы возвращаются на территорию НК и в сопредельные районы под контролем Верховного комиссара по делам беженцев ООН.
“Это значит, что 18 марта должно было ознаменоваться возвращением армянского населения в Талыш, а не вандальным сносом их домов.
За этим действием руководства Азербайджана последовало заявление насильственно депортированных из НК и сопредельных с ним районов наших соотечественников, которые требуют от руководителей стран, подписавших трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 г., Верховного комиссара по делам беженцев ООН обеспечить безопасное и достойное возвращение депортированных из НК и соседних с ним районов армян на свои исторические земли и прежние населенные пункты в соответствии с обязательствами в рамках трехстороннего заявление от 9 ноября, правами человека и гуманитарным правом”,- сказал глава правительства.
Никол Пашинян также отметил: “Правительство РА должно использовать все политические и дипломатические средства для защиты прав авторов заявления и бенефициаров. Выступление руководителя Азербайджана 18 марта содержало один основной мессидж. Он открыто и буквально заявил, что Армения должна принять условия Азербайджана и согласиться на проведение делимитации на его условиях, в противном случае никакого мирного договора не будет”.
Это действие Азербайджана премьер расценил как акт агрессии в отношении Армении и грубое нарушение достигнутых на высоком уровне договоренностей.
“После этих заявлений, которые прямо констатируют, что границы советских республик превратились в государственные границы, Азербайджан продолжает говорить о проведении делимитации на основании каких-то исторических карт, что абсолютно неприемлемо, поскольку противоречит письменным договоренностям, достигнутым на самом высоком уровне. Именно из-за этих действий Азербайджана по срыву договоренностей мы продолжаем настаивать на том, что как для заключения мирного договора между Арменией и Азербайджаном, так и для реализации достигнутых в формате Степанакерт-Баку договоренностей по вопросам безопасности и прав народа Нагорного Карабаха необходимы надежные международные механизмы”,- подчеркнул Никол Пашинян.
“Мирный договор будет”
По словам Пашиняна, безнаказанные нарушения Азербайджаном достигнутых на международном уровне договоренностей поощряют эту страну к новым провокациям.
“Подобная чудовищная провокация произошла вчера, когда азербайджанская сторона прицельным снайперским выстрелом убила военнослужащего вооруженных сил Республики Армения Аршака Саргсяна”,- отметил премьер, выразив соболезновение родственникам погибшего военнослужащего.
Никол Пашинян обратил внимание международной общественности на тот очевидный факт, что Азербайджан ведет ситуацию к новой эскалации.
“Это еще больше обосновывается абсурдными заявлениями Азербайджана на государственном уровне о так называемом “Западном Азербайджане”, что является открытым актом посягательства на суверенную территорию Республики Армения.
Должен подчеркнуть, что это выступление еще раз показывает, что наше правительство с самого начала правильно читало послания Азербайджана. И именно эта продолжающаяся политика и заявления, ставящие под сомнение право Республики Армения на существование, являются причиной неурегулирования нагорно-карабахского конфликта”,- отметил Пашинян.
В заключение глава правительства сказал: “Мирный договор будет, и он будет заключен на основе письменных документов, которые по сей день подписаны на высшем уровне. Правительство и общественность РА должны заниматься каждодневным созидательным трудом, реформами, создавая блага, усиливая систему безопасности. Мы ни на минуту не должны отклоняться от пути развития и усиления Армении, укрепления нашей демократии”.