ԱԱԾ հայտարարությունը՝ փողերի լվացման դեպքով հարուցված քրեական գործի վերաբերյալ
ՀՀ ԱԱԾ քննչական վարչության կողմից 25.05.2012թ. հարուցվել է քրեական գործ՝ հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով եկամուտներն օրինականացնելու /փողերի լվացում/ դեպքով, նախատեսված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով:
Քրեական գործով նախաքննություն է իրականացվում՝ ԱՄՆ-ում գրանցված «Պոլիմեր Մատերիալս» և «Հանթսման Ինթերնեյշնլ» կորպորացիաներին պատկանող, Հայաստանի Հանրապետությում հիմնադրված «Հանթսման Բիլդինգ Փրոդաքթս» ՍՊ ընկերության 100% բաժնեմասը շուրջ 2.000.000 ԱՄՆ դոլարով փաստացի վաճառելու, սակայն գործարքը ոչ ճիշտ պայմանագրային ձևակերպումների արդյունքում հարկային մարմնին չներկայացնելու, դրանից հնարավոր առաջացող հարկային պարտավորությունները չկատարելու, ամերիկյան կողմի ցանկությամբ Հայաստանի Հանրապետությունում թողնված և բացառապես բարեգործության համար նախատեսված այդ գումարից մոտ 1.135.000 ԱՄՆ դոլարը իրականում բարեգործական նպատակներին չուղղելու, չօգտագործելու, այդ գումարը «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի հիմնադիր և նախագահ Վարդան Օսկանյանի ու նույն հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Տիգրան Կարապետյանի անվամբ բացված հաշվեհամարներին փոխանցելու, ինչպես նաև գումարների մի մասն անձնական նպատակներով ապօրինի օգտագործելու դեպքերով:
Բացի այդ՝ «Սիվիլիթաս» հիմնադրամը, խախտելով իր իսկ կանոնադրության և գործող օրենսդրության պահանջները, 2011թ. համար, ֆինանսավորման աղբյուրների, ֆինանսական տարում օգտագործված միջոցների, այդ թվում «Պոլիմեր Մատերիալս» և «Հանթսման Ինթերնեյշնլ» կորպորացիաների կողմից բարեգործական նպատակներով հատկացված մոտ 2.000.000 ԱՄՆ դոլար գումարի վերաբերյալ հաշվետվության չի ներկայացրել:
Քրեական գործով նշանակվել են հարկային ստուգումներ, ապրանքագիտական փորձաքննություն, կատարվում են հարցաքննություններ և այլ քննչական գործողություններ, միջոցներ են ձեռնարկվում դեպքի լրիվ հանգամանքները պարզելու, օբյեկտիվ և բազմակողմանի նախաքննություն կատարելու համար:

Заявление СНБ по поводу уголовного дела об отмывании денег
Служба национальной безопасности РА распространила сегодня заявление, в котором, в частности, сообщается, что 25.05.2012 г. следственным управлением СНБ было возбуждено уголовное дело по факту узаконивания полученных преступным путем доходов в особо крупных размерах (отмывание денег), предусмотренного п.1 ч.3 ст.190 УК РА.
“Предварительное следствие по уголовном делу ведется по эпизодам продажи за 2.000.000 долларов США 100% акций ООО “Хантсман Билдинг Продактс”, принадлежащего зарегистрированным в США корпорациям “Полимер Материалс” и “Хантсман Интернейшенл”, но непредставления сделки налоговому органу в результате неправильно оформленного договора, невыполнения вследствие этого возможных налоговых обязательств, ненаправления на благотворительные цели 1.135.000 долларов, оставленных по желанию американской стороны в Республике Армения и предусмотренных исключительно в целях благотворительности, переводе этой суммы на расчетные счета, открытые учредителем и председателем фонда “Сивилитас” Варданом Осканяном и членом совета попечителей того же фонда Тиграном Карапетяном, а также незаконного использования части этой суммы в личных целях.
Кроме того, фонд “Сивилитас”, нарушив требования своего же устава и действующего законодательства, не представил отчет за 2011 г. об источниках финансирования, использованных в финансовом году средствах, в том числе выделенной корпорациями “Полимер Материалс” и “Хантсман Интернейшнл” на благотворительные цели сумме в размере 2.000.000 долларов США.
С целью проведения объективного и всестороннего расследования уголовным делом назначены налоговые проверки, товароведческие экспертизы, проводятся допросы и другие следственные действия, принимаются меры по выяснению всех обстоятельств. Предварительное следствие продолжается”,- говорится в заявлении СНБ.