Ադրբեջանցիները ներխուժել են մեքենաներից մեկը, քաղաքացիներից 3-ը ուշաթափվել են․ Գեղամ Ստեփանյան
Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է ադրբեջանցիների կողմից արցախցիների մուտքը Արցախ արգելելու դեպքի մանրամասներին և տեսանյութ տարածել։
«Մի քանի ամիս ընտանիքներից բաժանված թվով 27 քաղաքացիական անձինք՝ այդ թվում` տարեցներ, երեխաներ և հաշմանդամություն ունեցող անձինք, ռուսական կողմի հետ ձեռք բերված համաձայնությամբ և ռուսական խաղաղապահների ուղեկցությամբ ապրիլի 4-ին՝ ժամը 15:30-ի սահմաններում, Հայաստանի Հանրապետության Գորիս քաղաքից ուղևորվել են դեպի Ստեփանակերտ։
Չնայած վերադարձի վերաբերյալ նախնական ձեռք բերված պայմանավորվածության՝ Շուշիի հատվածում՝ Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղու արգելափակված մասում, «էկոակտիվիստ» ձևացող ադրբեջանական կառավարական գործակալները արգելափակել են քաղաքացիական անձանց տեղափոխող ռուսական խաղաղապահ ուժերի մեքենաների անցումը։ Դրա հետևանքով քաղաքացիները այդ հատվածում են մնացել շուրջ 5 ժամ։ Ռուսական կողմի և ադրբեջանցիների միջև անարդյունք բանակցություններից հետո մեքենաները այժմ վերադառնում են Գորիս։
Ըստ տեղեկությունների՝ որոշ ադրբեջանցիներ նույնիսկ ներխուժել են սպասող մեքենաներից մեկը: Սպասման ու բանակցությունների ընթացքում քաղաքացիական անձանցից 4-ի ինքնազգացողությունը վատացել է, նրանցից 3-ը ուշաթափվել են։ Ռուսական խաղաղապահների ուղեկցությամբ նրանք տեղափոխվել են Ստեփանակերտի հանրապետական բժշկական կենտրոն։ Մյուս քաղաքացիական անձինք՝ թվով 23 հոգի, հետ վերադառնում են Գորիս։
114 օր շարունակվող շրջափակման առաջին օրից ադրբեջանական կողմը տարբեր հարթակներում հայտարարում է, որ ճանապարհը բաց է քաղաքացիական անձանց և բեռների փոխադրման համար՝ ուղիղ կասկածի տակ դնելով ոչ միայն հայկական կողմի հիմնավոր պնդումները, այլ նաև միջազգային բազմաթիվ դերակատարների դիրքորոշումներն ու հայտարարությունները, ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի փետրվարի 22-ի որոշմամբ արձանագրված իրողությունը։
Գրանցված դեպքը հավելյալ անգամ ապացուցում է ադրբեջանական ղեկավարության կեղծ և շինծու պնդումների ողջ էությունը, միջազգային հանրությանը ակնհայտ և անթաքույց ստելու և մոլորեցնելու գործելաոճը։
Ավելին, տարբեր ձևերով թույլ տալով Արցախից մարդկանց ելքը, բայց արգելելով մուտքը՝ ադրբեջանական իշխանությունները բացահայտորեն իրականացնում են էթնիկ զտման քաղաքականություն, ինչպես հերթական անգամ խոստովանել էր Իլհամ Ալիևը հունվարի 10-ի հայտարարությամբ:
Վաղուց ակնհայտ է, որ ադրբեջանական կողմի լկտի պահվածքի, միջազգային հանրության կոչերի և Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշման չկատարելու միակ պատճառը ստեղծված ամենաթողությունն է, խաղաղապահ առաքելության նկատմամբ ցուցաբերվող արհամարանքն ու միջազգային շահագրգիռ բոլոր դերակատարների կողմից հասցեական ու գործնական պատժիչ գործողությունների բացակայությունը։
Այս պահին Գորիս քաղաքում և ՀՀ այլ բնակավայրերում հարյուրավոր քաղաքացիական անձինք ուղղակի զրկված են իրենց ընտանիքներին վերամիավորվելու հնարավորությունից։ Ադրբեջանական կողմը, օգտվելով ամենաթողության մթնոլորտից, այս հարցով չի համագործակցում ոչ ռուս խաղաղապահների, ոչ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի, ոչ էլ այլ միջազգային կառույցների հետ»,- գրել է նա։

Азербайджанцы ворвались в одну из машин. Трое пассажиров потеряли сознание – Гегам Степанян
Защитник прав человека Арцаха Гегам Степанян на своей странице в Фейсбуке представил подробности инцидента и видеозапись того, как азербайджанцы запрещают арцахцам въезд в Арцах.
“27 гражданских лиц, в том числе пожилые люди, дети и лица с инвалидностью, которые несколько месяцев были оторваны от своих семей, в соответствии с достигнутой с российской стороной договоренностью и в сопровождении российских миротворцев 4 апреля около 15:30 направились из города Горис (Республика Армения) в Степанакерт. Несмотря на достигнутую заранее договоренность о возвращении, на заблокированном шушинском участке автотрассы Горис-Степанакерт выдающие себя за “экоактивистов” агенты азербайджанского правительства запретили проезд автомобилей российских миротворцев, перевозивших гражданских лиц. Вследствие этого людям пришлось ждать на этом участке около пяти часов. После безрезультатных переговоров между российской стороной и азербайджанцами машинам пришлось вернуться в Горис.
По имеющимся сведениям, некоторые азербайджанцы даже ворвались в одну из машин. Из-за многочасового ожидания состояние четырех человек ухудшилось, трое из них потеряли сознание. Почувствовавших себя плохо граждан в сопровождении российских миротворцев доставили в Республиканский медицинский центр в Степанакерте. Остальные 23 человека вернулись в Горис.
С первого дня 114-дневной блокады Арцаха азербайджанская сторона на различных площадках заявляет, что дорога открыта для проезда гражданских лиц и грузов. Тем самым азербайджанцы ставят под сомнение не только обоснованные утверждения армянской стороны, но и заявления многочисленных представителей международной общественности, реальность, получившую подтверждение в решении Международного суда ООН от 22 февраля 2023 г.
Этот инцидент еще раз доказывает всю лживость утверждений азербайджанского руководства, их стремление обмануть, ввести в заблуждение международную общественность.
Более того, разрешая людям выезжать из Арцаха, но запрещая им въезд в Арцах, азербайджанские власти открыто осуществляют политику этнической чистки, как в этом в очередной раз признался в своем заявлении от 10 января Ильхам Алиев.
Давно уже очевидно, что единственной причиной наглого поведения азербайджанской стороны, игнорирования ею призывов международной общественности и невыполнения решения Международного суда является создавшаяся вседозволенность, презрение к миротворческой миссии и отсутствие адресного и действенного наказания со стороны всех заинтересованных международных акторов.
В настоящее время сотни гражданских лиц, которые находятся в городе Горисе и других населенных пунктах Республики Армения, лишены возможности воссоединиться со своими семьями в Арцахе. Азербайджанская сторона, пользуясь атмосферой вседозволенности, не сотрудничает в этом вопросе ни с российскими миротворцами, ни с Международным Комитетом Красного Креста, ни с какими-либо другими международными структурами”,- пишет Г.Степанян.