Շահումյանի շրջանը ոչնչացվում է. Սամվել Կարապետյան
«Մեր քարոզչությունը ադրբեջականից գրեթե ոչնչով չի տարբերվում՝ թերևս բացառությամբ այն բանի, որ Արցախի շրջանների մասին մենք խոսում ենք որպես ազատագրված հողերի, իսկ նրանք դրանք ներկայացնում են որպես հայերիս կողմից գրավված»,- Շահումյանի շրջանի ոչնչացման թեմայով ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց գրականության ինստիտուտի փոխտնօրեն Վարդան Դևրիկյանը: Նրա համոզմամբ ամոթ չէ բանակցային գործընթացների ժամանակ միջազգային հանրությանը ներկայացնել նաև մեր կորուստները, թե չէ ստացվում է` մենք այս տարածքն ենք ազատագրել, այն տարածքն ենք ազատագրել կամ գրավել (թեկուզև պատմական հայկական հողեր), և ոչինչ չենք կորցրել ռազմական գործողությունների ընթացքում: Ստացվում է մենք իրո՞ք օկուպանտ ենք:
Հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանը հիշեցրեց, որ մինչև 1992 թվականը մենք տանտիրոջ հոգածությամբ պահպանում էինք հայկական մշակույթի տարրերը Արցախի հյուսիսային շրջանում, իսկ այժմ, երբ այդ հողերը զինադադարից հետո գտնվում են թշնամու տարածքում, հերթով ոչնչացվում է հայկական գոյությունը հիշեցնող գրեթե ամեն ինչ՝ բացառությամբ այն շինությունների, որոնք գործնականում կիրառվում են` կամուրջներ, աղբյուրներ: Դրանց վրայից ուղղակի հանվում է ճարտարապետի անունը:
Կարապետյանը նշեց, որ Արցախի հյուսիսում կորցրած տարածքների, ինչպես նաև Նախիջևանում գտնվող և աննկատ ոչնչացվող պատմամշակութային արժեքների մասին շատ կցտկուր ժամանակակից տեղեկություններ ունենք:
«Երբ աշխարհով մեկ սփռված շուրջ տասը միլիոն հայերից մոտավորապես 7-8 միլիոնը զբաղված է առևտրով և արհեստով, բնական է, որ թուլանում է հանուն հողի ապրելու գիտակցությունը»,- եզրափակեց իր խոսքը ՍամվելԿարապետյանը:

Samvel Karapetyan, a noted specialist in the preservation of Armenian cultural monuments, told reporters that Azerbaijan is destroying everything in the northern Artsakh district of Shahoumyan (now under Baku’s control) that testifies to an Armenian presence on those lands.
Karapetyan said that the only structures not being razed are those of any practical value – bridges, fountains, etc. He said that in these cases the names of the Armenian builders are being erased.
He said that we have very patchy up to date information as to the situation of Armenian cultural and historical monuments both in Azerbaijani-occupied northern Artsakh and in Nakhijevan.
“When some 7-8 million out of the worldwide Armenian population are shopkeepers, traders and artisans, naturally the awareness of living for the sake of the land grows weaker,” Karapetyan concluded.
Vardan Devrikyan, Deputy Director of the Literature Institute, said that Armenian public relations doesn’t mush differ from that of the Azerbaijanis regarding Artsakh except for the fact that Armenians regard those districts as liberated while they portray them as occupied.
Devrikyan said there was no shame in presenting the losses incurred by Armenians in liberating those lands.