Շահումյանի շրջանը ոչնչացվում է. Սամվել Կարապետյան
«Մեր քարոզչությունը ադրբեջականից գրեթե ոչնչով չի տարբերվում՝ թերևս բացառությամբ այն բանի, որ Արցախի շրջանների մասին մենք խոսում ենք որպես ազատագրված հողերի, իսկ նրանք դրանք ներկայացնում են որպես հայերիս կողմից գրավված»,- Շահումյանի շրջանի ոչնչացման թեմայով ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց գրականության ինստիտուտի փոխտնօրեն Վարդան Դևրիկյանը: Նրա համոզմամբ ամոթ չէ բանակցային գործընթացների ժամանակ միջազգային հանրությանը ներկայացնել նաև մեր կորուստները, թե չէ ստացվում է` մենք այս տարածքն ենք ազատագրել, այն տարածքն ենք ազատագրել կամ գրավել (թեկուզև պատմական հայկական հողեր), և ոչինչ չենք կորցրել ռազմական գործողությունների ընթացքում: Ստացվում է մենք իրո՞ք օկուպանտ ենք:
Հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանը հիշեցրեց, որ մինչև 1992 թվականը մենք տանտիրոջ հոգածությամբ պահպանում էինք հայկական մշակույթի տարրերը Արցախի հյուսիսային շրջանում, իսկ այժմ, երբ այդ հողերը զինադադարից հետո գտնվում են թշնամու տարածքում, հերթով ոչնչացվում է հայկական գոյությունը հիշեցնող գրեթե ամեն ինչ՝ բացառությամբ այն շինությունների, որոնք գործնականում կիրառվում են` կամուրջներ, աղբյուրներ: Դրանց վրայից ուղղակի հանվում է ճարտարապետի անունը:
Կարապետյանը նշեց, որ Արցախի հյուսիսում կորցրած տարածքների, ինչպես նաև Նախիջևանում գտնվող և աննկատ ոչնչացվող պատմամշակութային արժեքների մասին շատ կցտկուր ժամանակակից տեղեկություններ ունենք:
«Երբ աշխարհով մեկ սփռված շուրջ տասը միլիոն հայերից մոտավորապես 7-8 միլիոնը զբաղված է առևտրով և արհեստով, բնական է, որ թուլանում է հանուն հողի ապրելու գիտակցությունը»,- եզրափակեց իր խոսքը ՍամվելԿարապետյանը:

Шаумянский район уничтожается – Самвел Карапетян
“Наша пропаганда почти ничем не отличается от азербайджанской. Исключение, пожалуй, составляет то, что о районах Арцаха мы говорим как об освобожденных землях, а они их представляет как оккупированные армянами”,- заявил на пресс-конференции по вопросу уничтожения Шаумянского района заместитель директора Института литературы Вардан Деврикян. По его словам, не стыдно в ходе переговорного процесса представлять международной общественности и наши потери, “а то получается, что мы освободили или заняли ту или иную территорию (пусть даже это исторические армянские земли) и ничего во время военных действий не потеряли”. “Получается, что мы действительно оккупанты?”, – задался вопросом В.Деврикян.
Памятниковед Самвел Карапетян напомнил о том, что до 1992 года мы с хозяйской заботой относились к сохранению элементов армянской культуры в северных районах Арцаха, а сейчас, когда после установления перемирия эти районы находятся на территории врага, там последовательно уничтожается почти все, что напоминает о существовании армян, за исключением тех сооружений, которые имеют практическое значение – мосты, источники. С них просто стирается имя архитектора.
С.Карапетян отметил, что мы располагаем скудными сведениями о потерянных на севере Арцаха территориях, а также о находящихся в Нахиджеване и незаметно уничтожаемых культурно-исторических ценностях.
“Когда из 10 миллиона рассеянных по всему миру армян около 7-8 миллионов занимаются торговлей и ремеслами, то естественно, что осознание необходимости жить ради земли ослабляется”,- сказал в заключение Самвел Карапетян.