ՀԾԿՀ-ն չի թույլատրում վաճառել «ՄՏՍ Հայաստան»-ը. կարող են վնասվել ազգային անվտանգությունը կամ պետական շահերը
«ՄՏՍ Հայաստան» ՓԲԸ-ն այս տարվա հունվարի 26-ին դիմել է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով (ՀԾԿՀ)՝ ընկերության նկատմամբ հսկողության փոխանցման համաձայնություն ստանալու համար։ Ավելի պարզ ասած՝ ընկերության բաժնետերերը մտադիր են այն վաճառել։ Քանի որ «ՄՏՍ Հայաստան»-ը հանրային ծառայություններ մատուցող ընկերություն է, հետևաբար, ինչպես օրենքն է պահանջում, բաժնետոմսերը վաճառելու համար պետք է համաձայնություն ստանան նաև ՀԾԿՀ-ից։
Սակայն, ինչպես տեղեկանում ենք հանձնաժողովի՝ ապրիլի 12-ին կայանալիք նիստի որոշման նախագծից, հանձնաժողովը մտադիր է մերժել «ՄՏՍ Հայաստան»-ի հայտը։
«ՄՏՍ Հայաստան»-ի ներկա բաժնետերերը
Ըստ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի (ՀԾԿՀ) տրամադրած փաստաթղթի՝ «ՄՏՍ Հայաստան»-ի (ապրանքանիշը՝ Viva MTS) միակ բաժնետերը Կիպրոսում գրանցված «Արամայո ինվեսթմենթս լիմիթեդ» ՍՊ ընկերությունն է։ «Արամայո ինվեսթմենթս լիմիթեդ»-ն էլ իր հերթին պատկանում է Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսությունում գրանցված «Ալլեգրետտո հոլդինգ» ՍՊԸ-ին։
«Ալլեգրետտո Հոլդինգ»-ն էլ պատկանում է ռուսաստանյան հեռահաղորդակցության օպերատոր «Մոբիլնիե Տելեսիստեմի» հանրային բաժնետիրական ընկերությանը (ПАО «МТС»):
Այդպիսով՝ «ՄՏՍ Հայաստան»-ը ռուսական «ՄՏՍ» խմբի անդամ է։
Այդ մասին նշված է նաև «ՄՏՍ»-ի կայքում։
Հայտը մերժվել է. գործարքը վնասում է կամ կարող է վնասել ազգային անվտանգությանը կամ պետական շահերին
Ըստ հանրային ՀԾԿՀ ներկայացված հայտի՝ Կիպրոսում գրանցված «Ֆեդիլքո գրուպ լիմիթիդ» ընկերությունը մտադիր է գնել «ՄՏՍ Հայաստան»-ի միակ բաժնետեր հանդիսացող «Արամայո ինվեսթմենթս լիմիթեդ» ընկերությունը։ Արդյունքում կիպրոսյան ընկերությանը կանցներ «ՄՏՍ Հայաստան»-ի նկատմամբ հսկողությունը։
Այդպիսով, ընկերությունն այլևս չէր հանդիսանա ռուսական «ՄՏՍ խմբի» մասնակից, ինչը ևս հաշվի է առնվել հայտը մերժելու ժամանակ։
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը քննարկել է «ՄՏՍ Հայաստան»-ը վաճառելու հարցը և առարկել։
Մերժելու հիմքում նշված է, որ ըստ օրենքի՝ գործարքի համաձայնությունը կարող է մերժվել, եթե իրավասու մարմնի գնահատմամբ այն վնասում է կամ կարող է վնասել ազգային անվտանգությանը կամ պետական շահերին։ Ըստ էության, նախարարությունն էլ իր հերթին հարցը քննարկել է Ազգային անվտանգության ծառայության հետ։
Այս որոշումն ուժի մեջ մտնելու պահից երեսուն օրվա ընթացքում «ՄՏՍ-Հայաստան»-ը այն կարող է բողոքարկել Հանձնաժողովում կամ երկու ամսվա ընթացքում՝ վարչական դատարանում։
«Վիվա ՄՏՍ»-ի հանրային կապերի բաժնից մեզ հետ զրույցում հրաժարվեցին որևէ բանավոր մեկնաբանություն տալ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի որոշման վերաբերյալ։

КРОУ не разрешает продажу “МТС Армения” из-за потенциальной угрозы национальной безопасности или государственным интересам
26 января этого года ЗАО “МТС Армения” обратилось в Комиссию по регулированию общественных услуг (КРОУ) для получения согласия на передачу контроля за компанией. Иными словами, акционеры компании намерены продать компанию. Поскольку “МТС Армения” оказывает общественные услуги, то, согласно закону, для продажи акций требуется согласие Комиссии по регулированию общественных услуг.
Однако, как следует из проекта решения, который должен быть рассмотрен на предстоящем 12 апреля заседании, Комиссия намерена отклонить заявку “МТС Армения”.
Акционеры “МТС Армения”
Согласно предоставленному КРОУ документу, единственным акционером “МТС Армения” (торговая марка Viva MTS) является зарегистрированное на Кипре ООО “Арамайо инвестмент лимитед”. Последнее в свою очередь принадлежит зарегистрированному в Графстве Люксембург ООО” Аллегретто холдинг”. В свою очередь владельцем этой компании является публичное акционерное общество российского телекоммуникационного оператора “Мобильные ТелеСистемы” (ПАО “МТС”).
Таким образом, “МТС Армения” – член российской Группы “МТС”. Соответствующая информация размещена и на сайте “МТС”.
Заявка отклонена: сделка может причинить вред национальной безопасности или государственным интересам
Согласно представленной в КРОУ заявке, купить компанию “Армайо инвестмент лимитед”, являющуюся единственным акционером “МТС Армения”, намерена зарегистрированная на Кипре компания “Федилко групп лимитед”. В результате сделки контроль за “МТС Армения” перейдет к кипрской компании, а “МТС Армения” перестанет быть членом российской “Группы МТС”, что также было учтено при отклонении заявки.
Министерство высокотехнологичной промышленности обсудило вопрос продажи “МТС Армения” и выступило против этой сделки.
В основании отказа говорится, что, согласно закону, сделка может быть отклонена, если по оценке компетентного органа она может причинить вред национальной безопасности или государственным интересам. По сути, этот вопрос МВТП обсудило со Службой национальной безопасности.
“МТС Армения” может обжаловать данное решение в КРОУ в течение тридцати дней с момента вступления его в силу или в административном суде в течение двух месяцев.
В отделе общественных связей “Вива МТС”, куда мы обратились для получения разъяснений, отказались комментировать решение Комиссии.