Հայաստանը ստեղծվել է տուրիզմի համար, Նոյն էլ եղել է առաջին տուրիստը
«Հայաստանն Աստված ստեղծել է տուրիզմի համար և Նոյին`աշխարհի առաջին տուրիստին, ուղարկել Արարատ լեռ»,- կատակում է Տուրիզմի հայկական ինստիտուտի ռեկտոր Ռոբերտ Մինասյանը:
Նա համոզված է, որ տուրիզմը միայն զբոսաշրջությունը չէ, այլ նաև արդյունաբերությունը, բիզնեսը. այն ճիշտ ուղու վրա դնելու դեպքում պետբյուջեն կարող է հարստանալ մինչև 1 միլիարդ դոլարով:
Մինասյանը տեսիլք է համարում պետական այն ծրագիրը, որի համաձայն` մինչև 2030 թվականը 3 մլն արտասահմանցի կարող է այցելել Հայաստան, որոնց համար ապահովված կլինի 51 հազար ննջատեղ:
Նրա խոսքերով` ոչ մի ոլորտում միևնույն տեսակի արտադրանքը 20-30 տարի հետո հնարավոր չէ նույն հաջողությամբ իրացնել: Հայաստանում տուրզիմի զարգացումը անկախության 20 տարիների ընթացքում չնչին առաջընթաց է ապրել: Մենք ունենք տուրիստական շատ լավ ապրանք, որը, ցավոք, չենք կարողանում ներկայացնել ու վաճառել: Պատճառներից մեկը այդ ապրանքը վաճառողների` համապատասխան կադրերի բացակայությունն է: Նույնիսկ աշխարհի մասշտաբով տուրիզմի գծով մասնագետների պատրաստումն ունի 25-30 տարվա պատմություն:
Բացի կադրեր պատրաստելուց` Մինասյանը տուրիզմի զարգացման հարցում կարևորում է ևս մեկ հանգամանք. անհրաժեշտ է աշխատել այն թիրախային երկրների ուղղությամբ, որոնք ավանդաբար համարվում են աշխարհին տուրիստ մատակարարողներ: Ամենաշատը ծախսում են գերմանացի տուրիստները. 2011-ին նրանք իրենց շրջագայությունների վրա ծախսել են 44 միլիարդ դոլար, ամերիկացիները` 31 միլիարդ, ռուսաստանցիները զբոսաշրջության ժամանակ ծախսած 30 միլիարդով երրորդն են: Ամբողջ աշխարհում տուրիզմից տարեկան եկամուտն անցնում է 1 տրիլիոնը:
Մինասյանը Հայաստանում տուրիզմի զարգացման կարևոր նախապայման է համարում նաև հայկական տուրիստական բրենդի ստեղծումը: Ֆրանսիայում դա առաջին հերթին Էյֆելյան աշտարակն է, Եգիպտոսում` բուրգերն են, Հայաստանում, նրա կարծիքով, կարող է լինել Արարատ լեռը, կամ ավելի ճիշտ կլինի ասել` դեպի Արարատ լեռը բացվող տեսարանը, քանի որ այն դեռ Թուրքիայի տարածքում է:

Армения была создана для туризма, а первым туристом был Ной
“Бог создал Армению для туризма, а Ноя – в качестве первого в мире туриста, которого отправил на гору Арарат”,- пошутил ректор Армянского института туризма Роберт Минасян.
Он убежден, что туризм не просто путешествие, это также промышленность, бизнес, а в случае правильного развития данной сферы в госбюджет может поступить до 1 миллиарда долларов.
Минасян считает утопией государственную программу, согласно которой до 2030 г. Армению могут посетить до 3 млн туристов, для которых будет обеспечно 51 тыс. спальных мест.
По его словам, за 20 лет независимости Армении в сфере туризма был достигнут незначительный прогресс. У нас есть очень хороший “туристический товар”, который мы, к сожалению, не можем подать и продать. Одна из причин – отсутствие “продавцов товара”, то есть соответствующих кадров. Даже в мировом масштабе история подготовки специалистов в сфере туризма насчитывает 25-30 лет.
Кроме подготовки кадров большое значение в вопросе развития туризма Роберт Минасян придает необходимости работать в направлении тех стран, которые традиционно “поставляют” миру туристов. Больше всего на путешествия тратят немцы. В 2011 г. в Германии этот показатель составил 44 млрд долларов, в США – 31 млрд, в России – 30 млрд. А в мире в целом годовой доход от туризма превышает 1 триллион.
Важным условием развития туризма в Армении Роберт Минасян считает создание армянского туристического бренда. Во Франции это Эйфелева башня, в Египте – пирамиды, а в Армении, по его мнению, может стать гора Арарат, или, если быть более точным, вид на Арарат, поскольку гора пока находится на территории Турции.