Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Կատրին Կոլոննան կայցելի Հայաստան
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Կատրին Կոլոննան ապրիլի 26-28-ը կայցելի Հարավային Կովկասի երկրներ: Այս մասին հայտնում են Ֆրանսիայի ԱԳՆ լրատվական ծառայությունից։
Կատրին Կոլոննան Հայաստանում է լինելու ապրիլի 27-28-ը: Երեւան նա ժամանելու է Բաքվից:
Բաքվում նախարարին կընդունի Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը: Նախարար Կոլոննան նաև կհանդիպի պաշտոնակից պարոն Ջեյհուն Բայրամովի հետ։ Նա նաև հարգանքի տուրք կմատուցի 1990 թվականի հունվարի 20-ի խորհրդային բռնաճնշումների զոհերի հիշատակին։
Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանությունից «Հետք»-ին հայտնեցին, որ Կոլոննան հանդիպումներ կունենա վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ, որից հետո տեղի կունենա մամուլի ասուլիս:
Ըստ նույն աղբյուրի՝ Կատրին Կոլոննան կայցելի նաեւ Ջերմուկ՝ Եվրամիության դիտորդական առաքելության կենտրոնակայան և Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում հարգանքի տուրք կմատուցի Հայոց ցեղասպանության զոհերին, որի 108-րդ տարելիցը Ֆրանսիան հիշատակում է ապրիլի 24-ին։
«Այս առիթով նախարարն կվերահաստատի Ֆրանսիայի հանձնառությունն ի աջակցություն երկու երկրների միջև բանակցությունների՝ հանուն արդար, կայուն խաղաղության, տարածքային ամբողջականության և միջազգային իրավունքի սկզբունքերի հարգման։ Նա նաև կոչ կանի երաշխավորել Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության իրավունքները և անհապաղ վերականգնել Լաչինի միջանցքի երկայնքով տեղաշարժը»,- ասված է դեսպանության՝ քիչ առաջ տարածած հաղորդագրության մեջ։

French Foreign Minister to Visit Armenia
French Foreign Minister Catherine Colonna will visit South Caucasus countries on April 26-28. This was reported by the press service of the French MFA.
Colonna will be in Armenia on April 27-28 after visiting Baku. She will then travel to Georgia.
The French Embassy in Armenia told Hetq that Colonna will have meetings with Prime Minister Nikol Pashinyan and Foreign Minister Ararat Mirzoyan, after which a press conference will be held.
Colonna will also visit the headquarters of the European Union's observation mission stationed in Jermuk, and will pay tribute to the victims of the Armenian Genocide at Yerevan’s Tzitzernakaberd Memorial Complex.
Colonna will reaffirm France's commitment to support negotiations between Armenia and Azerbaijan to achieve a just, sustainable peace, territorial integrity and respect for the principles of international law.
“She will also issue a call to guarantee the rights of the Armenian population of Nagorno-Karabakh and to immediately restore movement along the Lachin Corridor," the embassy said.