Իսկական բլոկադան մհենգ ա սկսլան
2023 թվականի ապրիլի 23-ին Ադրբեջանը փակել է Արցախ-Հայաստան սահմանագծին գտնվող Հակարիի կամուրջը եւ սահմանային անցակետ է տեղադրել:
Ստեփանակերտի 72-ամյա բնակիչ Լավրենտ Բախշիյանը, որը 27 տարի ծառայել է Պաշտպանության բանակում, ասում է, որ Ադրբեջանը հավատարիմ է այն ամենին, ինչ ասում է: «Ադրբեջանը հինչ ասում ա՝ անում ա: Լավ պեն սպասում չում էս ամեն հինչան: Իսկական բլոկադան մհենգ ա սկսլան, վեշմին ապրանք թուղլան չըն կյա ստեղ, հուր էլ օզին, կարողա փռնին»,- ասում է Լավրենտ Բախշյանը:
Նա ոչ մի սպասելիք չունի ո՛չ Արցախի, ո՛չ Հայաստանի կառավարությունից:
«Ես հիասթափվալում, վեշմինին հվատում չում, որովհետև մին պենն ասում, մին օրիշ պեն անում: Հայաստանը միզանա լրիվ ա հրաժարվալ: Հասկանում չում, հայ չը՞նք: Մեր ժողովուրդն էլ մտածում չի ասե՝ էս շտեղը՞նք քինամ, հու՞ր հետայնք քինամ: Վեր ստի եշում, ախր մունք ստի չնք է իլալ, մեր ժողովուրդը ստի չի իլալ, կլոխը կուրցրալա մեր ժողովուրդը, մտածում չի մեր ժողովուրդը: Հիբա՞ մտծլան, վեր թորքը քինա հսնե Երևան՝ ուրա՞նց տները: Ախր թորքեն անա վեշմին լավ պեն սպասելի չի, մի կուճիր զիջումս, վեննադ ծիքա տամ, ասում ա էլի, էլի»,- ասում է Լավրենտ Բախշյանը:
Նա համոոզված է, որ այս ամենը հայկական կողմի թույլ դիվանագիտության հետեւանքն է: «Մունք դիվանագիտություն չօնինք: Ռուսը էրկուսին նհետ էլ լավա, հու՞ր անգյուն պահե: Էտ մունք պիտի լվցնինք մեր կապերը ռուսներին նհետ: Ապրելիյա՝ ստեղում ապրում, մռնելիյա՝ ստեղում մռնըլան: Լհա մարթա մին ավտոմատ տան, օրիշ պեն չի պետք»,- ասում է Լավրենտ Բախշյանը:
54-ամյա շուշեցի Կարինե Հարությունյանը 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո ընտանիքի հետ բնակվում է Ստեփանակերտում: Ասում է՝ անցակետի մասին զրույցները վաղուց էին պտտվում, հիմա, փաստորեն, իրականություն է դարձել: «Եթե մեզ պայքարելի հստակ ուղիները ցույց տան, մունք ամեն հինչ էլ ընաննք: Մտահոգիչ ա էս ամեն հինչը, մունք նորից ապրիլի 24 օզում չընք, Արցախը պիտի հայկական մնա»,- ասում է Կարինե Հարությունյանը: Ռուսական խաղաղապահ առաքելության ներկայությունը Արցախում նրան ապահովության զգացում է ներշնչում, բայց Արցախի իշխանությունները պետք է բանակցեն նրանց հետ ու փորձեն դրական արդյունքի հասնել: «Իհարկե ճնշվածընք, բայց օզումընք վեր լոխ լավ ինի ու հավատը կուրցնում չընք»,- ասում Կարինե Հարությունյանը:
Լենա Ամիրխանյանը 21 տարեկան է: Սովորում է Արցախի Պետական համալսարանի 4-րդ կուրսում: Լենայի կարծիքով՝ եթե ռուսական խաղաղապահ առաքելության Արցախում մնալու ժամկետը չերկարաձգվի, ադրբեջանական անցակետի տեղադրումով Արցախն ամբողջությամբ կանցնի Ադրբեջանի տիրապետության տակ: «Սուտ կլինի, եթե ասեմ, որ իրավիճակից շատ զարմացած եմ: Սպասումներս ավելի շատ հույսի տեսքով են: Հստակ է այն, որ լուրջ աշխատանքներ պետք է տարվեն Ռուսաստանի, Արևմուտքի հետ, որովհետև 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի պայմանավորվածության ոչ մի կետ չի պահպանվում»,- ասում է Լենան:
Խաղաղապահ առաքելության գործունեությունը նա նույնիսկ բավարար չի գնահատում:
«Եթե Արցախին էլ բանակցությունների սեղանի շուրջ տեղ տան, կարծում եմ՝ հնարավոր կլինի ինչ-որ բան փոխել: Բայց բարիկադներից այն կողմ խոսել, կարծում եմ, անիմաստ էլ է: Ի վերջո, երբ մերոնք խաղաղապահների հետ խոսում են, ոչ իրենք են կարողանում բան փոխել, ոչ էլ այստեղ կանգնած խաղաղապահները կամ նույնիսկ ադրբեջանցի զինվորները: Իրենք հրաման են ստանում, ինչ հրաման ստանում են, այն էլ անում են: Իսկ հրամանները ավելի բարձր օղակներից են գալիս, հետևաբար նրանց հետ էլ պետք է բանակցել: Այդ ձև եմ լուծում տեսնում, եթե տեսնում եմ»,- ասում է նա:
Լենայի կարծիքով՝ Ռուսաստանը փրկության օղակ չէ, առհասարակ, ոչ մի պետություն չէ փրկության օղակ: «Չգիտեմ ինչու, բոլորին թվում է, թե Արցախը լրիվությամբ փրկություն տեսնում է Ռուսաստանի, մասնավորապես՝ Ռուսաստանի նախագահի մեջ: Այսինքն՝ ուրիշ ոչինչ չեն ուզում: Բայց ես մտածում եմ, եթե կա այլ երկրների միջամտության տարբերակ, որը խնդրին լուծում կտա, ապա միայն կողմ կլինեմ: Եթե հնարավոր է բանակցել, պարտադիր չի, որ դա միայն Ռուսաստանը լինի: Մենք այն իրավիճակում չենք, որ միայն մեկից կառչենք: Բացի դրանից, պարզ է, որ ամեն պետություն էլ իր շահն ունի: Սխալ է սպասել, որ Ռուսաստանը ամենալավն է մեզ համար անելու: Մե՛նք պետք է մի բան անենք, որ մեր ուզածը ստանանք»,- ասում է նա:
Լենայի խոսքով, ՝ ստեղծված իրավիճակն, իհարկե, ներքին հոգեբանական ազդեցություն թողնում է, բայց աշխատում է չկենտրոնանալ դրա վրա: «Իմ առօրյան չեմ սահմանափակում. գնում եմ աշխատանքի, ինձ զբաղեցնում ընթերցանությամբ, նաև ռազմական պատրաստության եմ գնում: Եթե ուզում ենք ինչ-որ բան փոխել, կամ թեկուզ վախենում ենք սեփական կյանքի համար, պետք է պատրաստվենք՝ և՛ ֆիզիկապես, և՛ հոգեպես, թեկուզ զենքից ու քարտեզից օգտվել: Ավելի լավ է պատրաստվես ու ինքդ քեզ վստահ զգաս, որ կարող ես գոնե քեզ օգնել, չեմ ասում ուրիշներին, առնվազն ինքդ քեզ, քան տանը նստես ու վախենաս»,- ասում է Լենա Ամիրխանյանը:

Настоящая блокада начнется только сейчас
23 апреля 2023 года Азербайджан перекрыл мост через реку Акари на границе Арцаха и Армении, установив там пропускной пункт.
72-летний житель Степанакерта Лаврент Бахшиян, прослуживший 27 лет в Армии обороны, утверждает, что Азербайджан выполняет все то, о чем говорит. “Ничего хорошего от происходящего я не жду. Настоящая блокада начнется только сейчас. Товары сюда пропускать не будут, начнут задерживать кого захотят”,- говорит пожилой мужчина.
У него нет ожиданий ни от правительства Арцаха, ни от правительства Армении: “Я разочарован. Никому не верю, потому что говорят одно, делают другое. Армения совсем отказалась от нас. Не понимаю, разве мы не армяне?”.
По мнению моего собеседника, все это следствие слабой дипломатии армянской стороны. “У нас нет дипломатии. Русские поддерживают хорошие отношения с обеими сторонами. Мы должны улучшить наши отношения с русскими. Если нам суждено жить, то мы должны жить здесь, если суждено умереть, то умрем здесь”,- сказал Лаврент Бахшиян.
54-летняя Карине Арутюнян, которая до войны 2020 года жила в Шуши, сейчас живет с семьей в Степанакерте. По ее словам, об установке пропускного пункта говорили давно, и сейчас это уже стало реальностью. “Если нам покажут конкретные пути борьбы, мы все сделаем. Все это очень тревожит, мы не хотим повторения 24 апреля. Арцах должен остаться армянским”,- подчеркивает Карине. По ее словам, присутствие в Арцахе российской миротворческой миссии придает чувство надежности, но местные власти должны вести переговоры с миротворцами и пытаться добиться положительных результатов. “Мы, конечно, подавлены, но очень хотим, чтобы все было хорошо, и не теряем надежды”,- добавляет Карине.
Лене Амирханян 21 год. Она учится на четвертом курсе Арцахского государственного университета. Девушка считает, что если срок пребывания в Арцахе российского миротворческого контингента не будет продлен, то с установкой азербайджанского пропускного пункта Арцах полностью отойдет к Азербайджану. “Не могу сказать, что удивлена этой ситуацией, но у меня есть надежды. Необходимо вести серьезную работу с Россией, Западом, потому что ни один пункт договоренностей от 9 ноября 2020 года не выполняется”,- отметила моя собеседница. Деятельность миротворческой миссии она не расценивает даже на “удовлетворительно”.
“Если смогут добиться участия Арцаха в переговорах, то, я думаю, можно будет что-то изменить. Но говорить с теми, кто по другую сторону баррикад, на мой взгляд, бессмысленно. Наши разговаривают с миротворцами ничего не могут изменить. Миротворцы выполняют приказ, а приказы поступают из вышестоящих звеньев, следовательно переговоры нужно вести и с ними. Решение я вижу в этом”,- говорит Лена.
По мнению девушки, ни Россия, ни какое-либо другое государство не могут быть спасательным кругом. “Почему-то всем кажется, что Арцах видит свое спасение только в России, в частности в президенте этой страны. Но я думаю, что если есть вариант вмешательства других стран, который поможет решить проблему, то я буду только “за”. Мы не в той ситуации, чтобы держаться только за одну страну. Кроме того, понятно, что каждое государство преследует свои собственные интересы. Не следует ожидать, что Россия сделает для нас самое лучшее. Мы сами должны добиться того, чего хотим”,- подчеркнула Лена.
Создавшаяся ситуация оказывает на нее психологическое воздействие, но девушка старается не концентрироваться на этом. “Я хожу на работу, читаю, занимаюсь военной подготовкой. Если мы хотим что-то изменить или, скажем, боимся за свою жизнь, то надо начать готовиться и физически, и психологически – хотя бы научиться пользоваться оружием и картой. Лучше заранее подготовиться и чувствовать себя уверенной, чтобы суметь помочь себе, не говоря уже о помощи другим, чем сидеть дома и испытывать страх”,- говорит Лена Амирханян.