Միրզոյանը ՌԴ փոխարտգործնախարարի հետ քննարկել է Ադրբեջանի կողմից անցակետի տեղադրման հարցը
Ապրիլի 25-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունում տեղի են ունեցել երկկողմ հարաբերությունների զարգացման և տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման թեմայով խորհրդակցություններ ՀՀ և ՌԴ արտգործնախարարությունների միջև: Այս մասին հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
Հայկական պատվիրակությունը գլխավորում էին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալներ Մնացական Սաֆարյանը և Վահե Գևորգյանը, ռուսական պատվիրակությունը՝ ՌԴ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Միխայիլ Գալուզինը:
Խորհրդակցությունների շրջանակներում կողմերը քննարկել են հայ-ռուսական երկկողմ օրակարգի մի շարք հարցեր: Մասնավորապես, տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակում արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների գծով համագործակցության հետագա խթանման, Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև առևտրատնտեսական փոխգործակցության զարգացման, հայ-ռուսական հումանիտար կապերի առաջմղման հեռանկարների, ինչպես նաև Հարավային Կովկասում անվտանգության ապահովման հարցերի շուրջ:
Կողմերը ընդգծել են միջազգային հարաբերությունների՝ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող առանցքային հարցերի քննարկման պրակտիկայի շարունակման կարևորությունն ու տրամադրվածությունը:
Խորհրդակցությունների ավարտին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ՌԴ ԱԳ նախարարի տեղակալ Միխայիլ Գալուզինին: Պաշտոնական Բաքվի սադրիչ հայտարարությունների և ագրեսիվ գործողությունների հետևանքով տարածաշրջանում ձևավորվող վտանգավոր իրավիճակի, այդ թվում՝ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության գոտում գտնվող միջանցքում անցակետի տեղադրման ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերի համատեքստում, ՀՀ ԱԳ նախարարի կողմից շեշտվել է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթներին համապատասխան Լաչինի միջանցքի ռեժիմի վերականգնման ուղղությամբ Հայաստանի դաշնակիցների և գործընկերների կողմից հստակ արձագանքի և գործուն քայլերի անհրաժեշտությունը։

The Armenian and Russian Foreign Ministries held consultations yesterday in Yerevan on the development of bilateral relations and ensuring regional security.
The Armenian delegation was headed by Armenian Deputy Ministers of Foreign Affairs Mnatsakan Safaryan and Vahe Gevorgyan. The Russian delegation was headed by the Deputy Minister of Foreign Affairs Mikhail Galuzin.
The parties, according to the Armenian Foreign Ministry, discussed several issues of the Armenian-Russian bilateral agenda. They exchanged ideas on the further promotion of cooperation in foreign political departments, the development of trade and economic cooperation between Armenia and Russia, the prospects of promoting Armenian-Russian humanitarian ties, and issues of ensuring security in the South Caucasus.
The parties emphasized the importance and willingness to continue the practice of discussing key issues of mutual interest in international relations.
In the context of the dangerous situation emerging in the region as a result of the provocative statements and aggressive actions of Baku, including steps taken to install a checkpoint along the Lachin Corridor monitored by Russian peacekeeping troops, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with Galuzin and emphasized the need for a clear response and effective steps by Armenia's allies and partners to reopen the Lachin Corridor in accordance with the provisions of the tripartite declaration of November 9, 2020.