Թռչնաբույծներն ահազանգում են. Վրաստանից էժան, սառեցված թռչնամիս է ներմուծվում և վաճառվում թարմի անվան տակ
Վրաստանից Հայաստան է ներմուծվում սառեցված թռչնամիս, որը վաճառվում է թարմ-պաղեցվածի անվան տակ։ Այս մասին «Հետք»-ին ահազանգում են տեղական արտադրողները:
Թարմ-պաղեցված թռչնամսի պիտանելիության ժամկետն արտադրման ավարտից սկսած կազմում է 48-72 ժամ (մասնատվածը՝ մինչև 48 ժամ, ամբողջական թռչունը՝ մինչև 72 ժամ, պահպանման ջերմային ռեժիմը՝ -1 մինչև +4c)։ Դրանից ավել պահելու համար այն սառեցվում է։ Շուկայում թարմ-պաղեցված թռչնամիսն ավելի թանկ է վաճառվում, քան սառեցվածը։
Տեղական արտադրողների մեկնաբանությամբ՝ Վրաստանից ներմուծված սառեցված հավի միսը բերվում է Հայաստան և ապասառեցվելուց հետո վաճառվում որպես թարմ-պաղեցված միս։ Արտադրողները դժգոհում են, որ Էժանագին, կասկածելի անվտանգային հատկանիշներով, խթանիչներով աճեցված, անհամեմատ բարձր քաշով սառեցված թռչնամսի ներմուծման արդյունքում իրենց համար անհավասար մրցակցային պայմաններ են ստեղծվել: Արդեն մեկ տարի է՝ շուկայում այս վիճակն է։
«Այդ թռչնամիսը Հայաստան է ներմուծվում պետության տված քվոտայի շրջանակներում, 0% մաքսատուրքով՝ առանց ավելացված արժեքի հարկի։ ԵԱՏՄ միասնական մաքսատուրքերն այստեղ չեն գործում հենց քվոտավորման շրջանակներում: Ստացվում է, որ հայկական արտադրության պաղեցված թռչնամիսն առավելագույնը երեք օրվա է, իսկ ներմուծվածը, թեև իրականում պաղեցված չէ և իրացվում է 10-15 օրում, ավելի էժան է»,- «Հետք»-ի հետ զրույցում ասում է Թռչնաբույծների միության նախագահ Սերգեյ Ստեփանյանը։
Այս իրավիճակում մի կողմից սպառողներն են մոլորության մեջ հայտնվում՝ իրականում գնելով սառեցված թռչնամիս, կարծելով, թե այն թարմ է, մյուս կողմից՝ տեղական արտադրողներն են տուժում։
Միության անդամները, ՍԱՏՄ մասնագետները խանութներում մոնիթորինգ և դիտարկումներ են անցկացրել ու պարզել, որ սուպերմարկետներից մեծ մասում ներմուծված վրացական թռչնամսի պիտակի վրա ո՛չ արտադրման ժամկետն է նշված, ո՛չ էլ արտադրողը։ Միայն որոշ խանութներում նկատել են, որ պիտակի վրա գրված է «վրացական»։
Թռչնաբույծների միության կազմում կա 18 արտադրող, այդ թվում՝ նաև հավի մսի խոշոր և հայտնի արտադրողները։ Մեզ հետ զրույցներում նրանք նշում են, որ բազմիցս ահազանգել են, նամակներ գրել և հանդիպումներ ունեցել Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանի և փոխնախարար Արման Խոջոյանի հետ, ՍԱՏՄ-ի ղեկավար կազմի հետ, առաջարկություններ արել՝ իրավական կարգավորումներով թռչնամսի շուկայում վիճակը կարգավորելու, սակայն խնդրի լուծումը, ըստ նրանց, արհեստականորեն ձգձգվում է:
«Ներկրումը՝ որպես բիզնես, դարձել է ավելի շահավետ։ ԵԱՏՄ երկրներում թռչնամսի ներմուծման մաքսատուրքի ամենացածր դրույքաչափը 20% է, և դա ճիշտ է, քանի որ դրանով տեղական արտադրողներին են պաշտպանում։ Իսկ Հայաստանում հակառակ մոտեցումն է՝ մաքսատուրքը զրոյական է։ Վերջին մեկ տարում առանձնահատուկ արտոնյալ վիճակում է հայտնվել վրացական արտադրող «Չիրինա» ընկերության թռչնամիսը ներկրող 2 տնտեսվարող (որպես լիազորված անձ), որոնք բացի զրոյական դրույքաչափի արտոնությունից, ներկրում են թարմ-պաղեցվածի անվան տակ թռչնամիս»,- նշում է Սերգեյ Ստեփանյանը։
Օրեր առաջ մենք ևս խանութներում դիտարկել ենք վաճառվող թարմ-պաղեցված թռչնամսի գներն ու պիտակները։ Թարմ-պաղեցված թռչնամսի բաժիններում, տեղական մսի պիտակների վրա, բոլոր դեպքերում նշված է արտադրողի անունը։ Ափսեներով փաթեթավորվածների պարագայում՝ նաև արտադրման ժամկետը, արտադրողի անունը, հասցեն և այլն։
Նույն թարմ-պաղեցվածի կողքին «տեղավորվել է» վրացականը։ Մեծ մասամբ պիտակի վրա նշված էր «վրացական», սակայն չկար արտադրման օր, և փաթեթավորված էր միայն մեկանգամյա օգտագործման պոլիէթիլենային տոպրակներով։
Սուպերմարկետներից միայն մեկում պիտակի վրա գրված էր, որ այն վրացական է, նշված էր փաթեթավորման օրը, և որ պիտանի է 5 օր։
Անանուն մնալու պայմանով՝ մեր աղբյուրը լուսանկար է տրամադրել Վրաստանից Հայաստան ներմուծված թռչնամսից, որը դեռևս ապասառեցված չէ։ Անզեն աչքով երևում է, որ այն չի կարող թարմ կամ պաղեցված լինել (լուսանկարը՝ ստորև)։
Թռչնաբույծների ահազանգերի վերաբերյալ «Հետք»-ը հարցում է ուղարկել Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանին՝ հասկանալու՝ ծանո՞թ է խնդրին, քայլեր ձեռնարկվո՞ւմ են այն լուծելու համար։
Հարցում ենք ուղարկել նաև Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմին։ Առաջացած տնտեսական մրցակցային խնդիրների վերաբերյալ հարցում ենք ուղարկել նաև Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողով։
Թեմային կանդրադառնանք պատասխանները ստանալուց հետո։
Հայաստանում սպառվող թռչնամսի միայն 30%-ն է ապահովում տեղական արտադրությունը
Ըստ Վիճակագրական կոմիտեի (ՀՀ ՎԿ)՝ 2022 թվականին Հայաստան է ներմուծվել 38 հազար տոննա հավիս միս։ Նույն ընթացքում արտադրվել է 15 հազար տոննա։
Վերջին հինգ տարվա ընթացքում ներմուծման և արտադրության տվյալները ցույց են տալիս, որ հանրապետությունում տարեկան սպառվում է 50-55 հազար տոննա հավի միս, որի միայն շուրջ 30%-ն է ապահովում տեղական արտադրությունը։
Տեղական թռչնաբույծները դժգոհում են, որ առանց այն էլ շուկայում տեղական արտադրության մասնաբաժինն ընդամենը մեկ երրորդ է։ Ներմուծման զրոյական մաքսատուրքերի և դրա որակի վերաբերյալ չարաշահումներն ավելի խոցելի են դարձնում տեղական արտադրողներին։
Թռչնաբույծների միության տվյալներով՝ տեղական թռչնամսի 85-87%-ը շուկա է հանվում թարմ-պաղեցված, մակնշված վիճակում՝ օրական 45-50 տոննա։

Импортируемое из Грузии в Армению замороженное мясо курицы продается под видом свежего
Из Грузии в Армению импортируеся замороженное куриное мясо, которое продается под видом свежего охлажденного. Об этом Hetq.am сообщили местные производители.
Срок хранения охлажденной курятины составляет 48-72 часа с момента производства (срок хранения разделанного мяса составляет до 48 часов, тушек – до 72 часов при температурном режима от -1 до +4c). Для хранения на более длительный срок мясо замораживается. На рынке свежее охлажденное мясо курицы стоит дороже замороженного.
По утверждению местных производителей импортированное из Грузии замороженное куриное мясо в Армении размораживается и продается как свежее охлажденное. Производители недовольны тем, что в результате импорта замороженного мяса курицы с сомнительными характеристиками безопасности и использованием гормонов роста, имеющего сравнительно большой вес, создает для них неравные конкурентные условия. И такая ситуация сохраняется на рынке уже несколько лет.
“Куриное мясо завозится в Армению в рамках государственной квоты, без уплаты таможенной пошлины и налога на добавленную стоимость. В этом случае единые таможенные пошлины Евразийского экономического союза не действуют именно в рамках квотирования. Получается, что срок хранения куриного мяса армянского производства составляет максимум три дня, а импортируемого, которое в действительности не является охлажденным и реализуется в течение 10-15 дней, стоит дешевле”,- отметил в беседе с нами председатель Союза птицеводов Сергей Степанян.
В этой ситуации с одной стороны потребители оказываются в заблуждении, покупая замороженное мясо под видом свежего, с другой стороны страдают местные производители.
Члены Союза птицеводов и специалисты Инспекционного органа продовольственной безопасности провели мониторинг и выяснили, что в большинстве супермаркетов на этикетках импортированного из Грузии мяса курицы не были указаны ни срок производства, ни производитель. Лишь в некоторых магазинах на этикетках было написано, что куриное мясо произведено в Грузии.
В Союз птицеводов входят 18 производителей, в том числе известные крупные производители мяса курицы. В беседе с нами они отметили, что неоднократно предупреждали о создавшейся ситуации, писали письма, встречались с министром экономики Вааном Керобяном, его заместитедем Арманом Ходжояном, руководителями ИОПБ, выдвигали предложения по урегулированию ситуации на рынке, однако решение проблемы, по их мнению, искусственно затягивается.
“Импорт как бизнес стал более прибыльным. В странах Евразийского экономического союза самая низкая ставка таможенной пошлины на импорт куриного мяса составляет 20%. И это правильно, поскольку тем самым обеспечивается защита местных производителей. В Армении противоположный подход: таможенная пошлина составляет 0%. За последний год в привилегированном положении оказались два хозяйствующих субъекта, импортирующих мясо курицы грузинской компании “Чирина”. Замороженное куриное мясо они привозят в Армению под видом свежего охлажденного”,- отметил Сергей Степанян.
На днях мы изучили цены и этикетки на продаваемом в магазинах свежем охлажденном курином мясе. На всех этикетках мяса местного производства было указано название производителя. На расфасованном товаре также имелись все необходимые данные – срок производства, название производителя, адрес компании. Рядом со свежим охлажденным куриным мясом была выставлена продукция грузинского производства. На этикетках, однако, можно было прочитать лишь страну-производителя, дата производства отсутствовала, а сам товар был упакован в одноразовые полиэтиленовые пакеты. И лишь в одном супермаркете на этикетке были указаны и страна-производитель – Грузи, и дата упаковки, и срок годности – 5 дней.
Источник, пожелавший остаться неназванным, предоставил нам фото еще не размороженных кур, которые были импортированы в Армению из Грузии. На нем четко видно, что куры не свежие и не охлажденные (нижнее фото).
В связи с поступившими от Союза птицеводов сигналами Hetq.am направил запрос министру экономики Ваану Керобяну, чтобы выяснить, знаком ли он с проблемой и какие шаги предпринимаются для ее решения.
Запросы мы направили также Инспекционному органу продовольственной безопасности и Комиссии по защите конкуренции. Ответы представим сразу по их получении.
В Армении местное производство обеспечивает лишь 30% потребляемого мяса курицы
По данным Статистического комитета РА, в 2022 г. в Армению было импортировано 38 тысяч тонн куриного мяса. За этот же период в стране было произведено 15 тысяч тонн этой продукции.
Данные импорта и производства за последние пять лет показывают, что в стране ежегодно потребляется 50-55 тысяч тонн курятины, и лишь 30% от этого количества составляет местное производство.
Армянские птицеводы недовольны тем, что доля местной продукции на рынке мяса птицы составляет лишь треть от общего объема. Нулевая таможенная пошлина на импорт и злоупотребления в вопросе качества импортируемого товара делают местных производителей еще более уязвимыми.
По данным СП, 85-87% курятины местного производства составляет свежее охлажденное мясо. Ежедневно на прилавки магазинов поступает 45-50 тонн акцизированного свежего охлажденного мяса курицы.