Արցախի ժողովուրդը չի կարող ապրել Ադրբեջանի կազմում. հանրային պահանջ՝ միջազգային կառույցներին եւ պետությունների ղեկավարներին
Ապրիլի 28-ին Արցախում մեկնարկել է «Ո՛չ Արցախի էթնիկ զտմանը» խորագրով ստորագրահավաք: Հայկ Հարությունյանը ստորագրահավաքը նախաձեռնող երիտասարդներից մեկն է: Պատերազմից հետո թողել է համալսարանում կրթությունը և սկսել է զբաղվել փաստագրական լուսանկարչությամբ: Ասում է՝ Արցախի ժողովրդի ձայնը լսելի դարձնելու համար են սկսել այս նախաձեռնությունը:
«Եթե ներկա պահին մենք կարողանանք հավաքել 60 հազար ստորագրություն կամ նույնիսկ ավելի շատ, ստացվելու է, որ Արցախի ժողովուրդը իր կառավարությունից դուրս անձամբ է արտահայտում իր կամքը: Դա փուչիկի նման կառավարության կոչ չի լինի, դա Արցախում ապրող ամեն մի մարդու ձայնն է լինելու: Մենք հույս ունենք, որ այս ամենը մի արդյունք տալու է: Ստորագրությունների թղթերը հավաքելու ենք և ուղարկելու միջազգային ատյաններ: Եթե Հայաստանում Եվրամիության դեսպանը  ինչ-որ կայք է բացում ու տեսնում այսքան ստորագրություն, ուրիշ ձև է ընկալվում, իսկ երբ 100 000 ստորագրությունն արկղերում իր առջև դրված է լինում՝ լրիվ ուրիշ ձև: Այդպես դեռ ոչ ոք նրանց ինչ-որ բան հասցնող չի եղել: Եվ ինչո՞ւ չփորձել, հնարավոր է՝ մի բան ստացվի: Սա հաստատ ձեռքերը թափ տալուց ու տանը նստելուց ավելի լավ է»,- ասում է Հայկը:
Ստորագրահավաք կազմակերպելու պատճառը Հակարի կամրջի վրա ադրբեջանական անցակետի տեղադրումն է, որն, ըստ Հայկի, ամենավերջին գիծն է:
«Եթե ակտիվիստները կարող էին մի օր պարզապես հավաքվել ու գնալ, ապա անցակետն այդքան էլ հեշտ չէ այնտեղից քանդելը: Հասկացանք, որ սա այն ամենաճակատագրական պահն է: Մենք հավաքվել ենք, քննարկել, որ հասկանանք՝ ինչ պետք է անենք: Մեզ հետ եղել են դասախոսներ ԱրՊՀ-ից, Մեսրոպ Մաշտոց համալսարանից, ուսուցիչներ՝ «Դասավանդի՛ր, Հայաստանից»՝ մեզ ուղղություն տալու համար: Ընդգրկված են եղել «Ֆրոնտ Արցախ» երիտասարդական կազմակերպությունը, «Բեկոր» երիտասարդական ակումբը, որտեղ բավական մեծ թվով երիտասարդներ ունենք: Կազմակերպությունները, տեսնելով իրենց երիտասարդների ներգրավվածությունը, սկսել են օգնել մեզ»,- պատմում է Հայկը:
Նրա խոսքով՝ Արցախը հիմա պատերազմ սկսելու ռեսուրսներ չունի:
«Երբ պահը գա՝ նորից պատերազմ լինի, բոլորս էլ վերցնելու ենք զենքը՝ գնանք կռվելու: Եթե ես կազմակերպում ու մասնակցում եմ այս ստորագրահավաքին, դա չի նշանակում, որ իմ ռադիոսարքն ու սաղավարտը գիշերը կողքիս դրված չեն լինում: Ես արդեն տարուց ավելի է՝ այդպես եմ քնում: Ամեն առավոտ սպասում եմ, որ նորից պատերազմ է սկսելու: Այսինքն, մեկը մյուսին չի խանգարում: Եթե մենք անում ենք սա, դեռևս չի նշանակում, որ ավելի վատ ելքերի չենք պատրաստվում»,- նշում է նա:
Ստեփանակերտ քաղաքում ստորագրահավաքի չորս կետեր են տեղադրել: Ստորագրահավաքն իրականացվում է նաև Մարտունի ու Ասկերան քաղաքներում: Աշխատանքներն ավարտվելու են մայիսի 8-ին: Մինչ այդ նախատեսում են օրական 8-10 հազար ստորագրություն հավաքել:
«Ուզում ենք 80 հազար ստորագրություն հավաքել: Երեկ մարդիկ այդքան էլ տեղյակ չէին, այսօր գրեթե չեն հարցնում՝ ինչի համար է, արդեն գիտեն ու միանգամից ստորագրում են: Հավաքված ստորագրությունններն ուղարկելու ենք Երևան՝ տարբեր երկրների դեսպանատներ, միջազգային կառույցներ: Միայն այն, որ նրանք դա տեսնելու են, իմանալու են ու հնարավոր է նաև ինչ-որ ձև արձագանքելու են, արդեն մեծ օգուտ է մեզ համար»,- ասում է Հայկը:
Վալերի Հարությունյանը 72 տարեկան է: Ստեփանակերտի հիվանդանոցում աշխատում է որպես վիրաբույժ: Ասում է՝ ստորագրահավաքին չի մասնակցում: «Ես չեմ ստորագրում, որովհետև ես վաղուց եմ ստորագրել: Մեր սերնդին այդ հարցը չպետք է տան՝ ուզու՞մ ենք Ադրբեջանի կազմում լինել, թե՝ չէ: Չէ՞ որ մենք 98 տոկոսով ենք կատարել այդ ընտրությունը»,- ասում է Վալերի Հարությունյանը: Նրա խոսքով՝ ներկայիս երիտասարդությունը պետք է խուսափի իր սերնդի սխալները կատարելուց և ավելի կոշտ լինի իշխանությունների նկատմամբ ու չլռի նրանց սխալների մասին:
Էդիկ Բալայանը 63 տարեկան է: Մինչև շրջափակումն աշխատում էր Իվանյանում՝ որպես շինարար: Շինանյութ չլինելու պատճառով ներկա պահին չի աշխատում։ Ասում է՝ անկախ նրանից՝ օգուտ կտա՞, թե՝ չէ, մասնակցում է ստորագրահավաքին:
«Լավ կլինի, եթե սա ինչ-որ օգուտ տա: Եթե սա էլ է պետք՝ սա էլ կանենք: Ավելի շատ օգուտն այն կլինի, եթե փոխենք մեր իշխանությունը։ Այնքան են սպասել, որ թուրքն է եկել ու անցակետ դրել: Բայց մինչև հիմա նոր ճանապարհը չեն կառուցել»,- ասում է Էդիկ Բալայանը:
Արցախցիների դիմում-պահանջի ամբողջական տեքստը ստորև.
Պահանջում ենք դադարեցնել Արցախում Ադրբեջանի էթնիկ զտման ու ցեղասպանական քաղաքականությունը
ՊԱՀԱՆՋՈՒՄ ԵՆՔ դադարեցնել Արցախում Ադրբեջանի վարած՝ հայերի էթնիկ զտման ու ցեղասպանական քաղաքականությունը և ապահովել 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կատարումը։
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամ  պետություններին
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության անդամ երկրների՝ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների, Ֆրանսիայի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության ղեկավարներին
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահին՝ որպես Արցախում խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող երկրի ղեկավարի
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետին՝ որպես ՀՀ անկախության հռչակագրով Արցախի Հանրապետության հարցում իրավական եւ քաղաքական պատասխանատվություն ստանձնած պետության կառավարության ղեկավարի
2020թ. նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիեւի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կողմից եռակողմ հայտարարության (այսուհետ՝ Եռակողմ հայտարարություն) ստորագրումից  ի վեր Ադրբեջանը պարբերաբար խախտել ու շարունակում է  անպատիժ խախտել այդ փաստաթղթի  մի շարք դրույթներ՝ սպանելով Արցախի Հանրապետության բնակիչներին, բռնազավթելով նոր տարածքներ, կրակելով գյուղատնտեսական աշխատանքներով զբաղվող խաղաղ բնակիչների վրա,  2022թ. դեկտեմբերի 12-ից շրջափակման մեջ պահելով Արցախը, իսկ ապրիլի  23-ին հսկիչ անցակետ դնելով  Բերձորի (Լաչինի) միջանցքում՝ամբողջությամբ կտրելով Արցախի կապը արտաքին աշխարհի հետ:
Արցախում  ներկայումս  ոչ միայն լուրջ  հումանիտար ճգնաժամ է, այլև Ադրբեջանն  իր գործողություններով  բացահայտ իրականացնում է էթնիկ զտման և Արցախի բնիկ ժողովրդին իր հայրենիքից զրկելու՝ ցեղասպանական քաղաքականություն:
Եռակողմ հայտարարության  ստորագրումից ի վեր Ադրբեջանը կոպտորեն խախտել է հետևյալ կետերը.
• Առաջին կետի համաձայն՝ կողմերը պետք է կանգ առնեին իրենց զբաղեցրած դիրքերում և պետք է  պահպանվեր ամբողջական հրադադարի  ռեժիմը:
Սակայն ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումների հարձակումների արդյունքում Արցախի  Հանրապետության Խծաբերդ, Հին Թաղեր, Փառուխ և Քարագլուխ բնակավայրերը Եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո անցան Ադրբեջանի վերահսկողության տակ: Ադրբեջանական զինված ուժերը բռնազավթեցին նաև այլ տարածքներ:
• Փաստաթղթի 6-րդ կետով՝ «Լաչինի միջանցքը» (5 կմ լայնությամբ), ապահովելու էր Լեռնային Ղարաբաղի կապը Հայաստանի հետ և գտնվելու էր Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի վերահսկողության ներքո:
Ադրբեջանը 2022 թ. դեկտեմբերի 12-ից փակել է «Լաչինի միջանցքը», իսկ ապրիլի 23-ից միակողմանիորեն հսկիչ անցակետ տեղադրել այնտեղ՝  120 հազար արցախահայությանը, այդ թվում՝ շուրջ 30 հազար երեխաների պահելով պատանդի վիճակում։
• Փաստաթղթի 7-րդ կետի համաձայն՝ ներքին տեղահանված անձինք և փախստականները վերադառնում են Լեռնային Ղարաբաղի տարածք և հարակից շրջաններ՝ ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի վերահսկողության ներքո:
• Փաստաթղթի 8-րդ կետով իրականացվում է ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց, ինչպես նաև զոհվածների մարմինների փոխանակում:
Ադրբեջանը բոլոր հնարավոր միջոցներով խոչընդոտում է այս երկու կետերի իրականացմանը Եռակողմ հայտարարության ստորագրման առաջին իսկ օրվանից:
Ավելին, ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանը 2021թ-ի դեկտեմբերի 7-ին և 2023թ-ի փետրվարի 22-ին կայացրել է երկու միջանկյալ միջոց՝ պահանջելով Ադրբեջանից անհապաղ վերացնել միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտումները։ Նման միջանկյալ որոշումներ կայացրել է նաև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը 2020-2022թթ-ին։
Սակայն Ադրբեջանը մինչև օրս չի կատարում այս երկու դատական ատյանների որոշումները, թեև դրանք անհապաղ կատարման ակտեր են։
Մենք՝ Արցախի Հանրապետության քաղաքացիներս, սույն դիմում-պահանջով վերոնշյալ երկրների ղեկավարների և ողջ միջազգային հանրության ուշադրությունն ենք  հրավիրում  Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության հայերի էթնիկ զտումների ու ցեղասպանության քաղաքականության իրականացման, ինչպես նաև այդ նպատակով Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից եռակողմ հայտարարության դրույթների կոպտագույն խախտումների վրա, և պահանջում ենք առանց հետաձգելու կիրառել բոլոր միջազգային մեխանիզմները՝ ապահովելով  այդ փաստաթղթի կետերի, ինչպես նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի և ՄԻԵԴ-ի որոշումների կատարումը:
Հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը՝ մենք, Արցախի ողջ բնակչության անունից,
ՊԱՀԱՆՋՈՒՄ ԵՆՔ՝
Ապահովել 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային  դատարանի 2021թ-ի դեկտեմբերի 7-ի, 2023թ-ի փետրվարի 22-ի և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի 2020-2022թթ որոշումների կատարումը՝
• Ադրբեջանական զինված ուժերի դուրս բերում նոյեմբերի 9-ից հետո օկուպացված հայկական տարածքներից,
• Հրադադարի ռեժիմի ամբողջական պահպանում,
• Միջանցքի անհապաղ  ապաշրջափակում, 5 կմ լայնությամբ միջանցքով Հայաստանի հետ անխափան կապի ապահովում, ադրբեջանական անցակետի ապամոնտաժում,
• Գերության մեջ պահվող անձանց և փախստականների՝ իրենց հայրենիք վերադարձի իրավունքի ապահովում:
Եթե այս հանրային դիմում-պահանջի հրապարակումից հետո՝ 7 oրվա ընթացքում հասցեատերերի կողմից գործնական քայլեր չձեռնարկվեն նշված կետերը կատարելու ուղղությամբ, մենք ստիպված ենք  լինելու դիմել բոլոր անհրաժեշտ միջոցների ու մեթոդների՝ հայրենիքում ապրելու մեր իրավունքը, մեր երեխաների ապագան պաշտպանելու համար:

Народ Арцаха не может жить в составе Азербайджана: общественное требование к руководителям международных структур и государств
28 апреля в Арцахе начался сбор подписей под требованием “Нет этнической чистке Арцаха!”. Одним из инициаторов этой акции является Айк Арутюнян. После войны 2020 года Айк оставил учебу в университете и занялся документальной фотографией. По его словам, цель этой инициативы – сделать слышимым голос народа Арцаха.
“Если сейчас нам удастся собрать 60 тысяч и больше подписей, то получится, что народ Арцаха выражает свою волю вне зависимости от правительства. Это будет не призыв к похожему на мыльный пузырь правительству, а голос каждого жителя Арцаха. Мы надеемся, что все это даст результат. Мы соберем листы с подписями и отправим их в международные инстанции. Одно дело, когда посол Евросоюза в Армении заходит на какой-либо сайт и видит такое количество подписей, и совсем другое дело, когда перед ним ставят коробки со 100 тысячами подписей. Таким способом никто ничего не доводил до их сведения. А почему не попытаться, вдруг что-то получится. Это однозначно лучше, чем сидеть дома сложа руки”,- сказал Айк.
По его словам, поводом для организации сбора подписей стала установка контрольно-пропускного пункта на мосту через реку Акари, что явилось последней каплей.
“Если активисты могли в какой-то день собраться и уйти, то убрать оттуда КПП не так-то легко. Мы поняли, что это судьбоносный момент. И тогда мы собрались, обсудили и поняли, что нужно что-то делать. С нами были преподаватели из Арцахского государственного университета, университета имени Месропа Маштоца, учителя, участвующие в программе “Преподавай, Армения!”, которые помогали нам советами. В инициативе участвуют также члены молодежной организации “Фронт – Арцах”, молодежного клуба “Бекор”, который охватывает довольно большое число молодых людей. Организации, видя участие молодежи, начали помогать нам”,- рассказал Айк.
По его словам, сегодня у Арцаха нет ресурсов, чтобы начать войну. “Когда наступит момент, снова начнется война, и мы возьмем в руки оружие и пойдем сражаться. Просыпаясь каждое утро, я жду начала войны. И то, что мы организуем такую акцию, вовсе не означает, что мы не готовимся к худшим сценариям”,- сказал наш собеседник.
В Степанакерте открыты четыре точки организации сбора подписей. Акция проводится также в городах Мартуни и Аскеран. Работы закончатся 8 мая. А пока организаторы планируют собирать ежедневно по 8-10 тысяч подписей.
“Мы хотим собрать 80 тысяч подписей. Вчера люди не были осведомлены о цели акции. Сегодня многие уже знали, для чего это делается, и подписывали не спрашивая. Собранные подписи мы отправим в Ереван, в посольства различных стран, международные структуры. Одно то, что они узнают об этой акции и, возможно, как-то отреагируют, уже будет полезно для нас”,- сказал Айк.
72-летний Валерий Арутюнян работает хирургом в степанакертской больнице. Он не собирается ставить свою подпись, так как утверждает, что давно подписался под этим требованием. “Нашему поколению не надо задавать вопрос о том, хотим ли мы быть в составе Азербайджана или нет. Этот выбор сделало 98 процентов нашего народа”,- заявил Валерий Арутюнян. По словам врача, сегодняшняя молодежь должна избежать ошибок, которые совершило их поколение, и более требовательно относиться к властям, не молчать об их просчетах.
Эдику Балаяну 63 года. До блокады он работал строителем в селе Иванян. Из-за отсутствия стройматериалов сегодня у него нет работы. Независимо от того, принесет ли сбор подписей пользу или нет, Эдик Балаян примет в нем участие. “Очень хотелось бы, чтобы эта акция принесла пользу. Но если мы сменим власть, то пользы будет больше. Они ждали до тех пор, пока азерабйджанцы установили пропускной пункт, однако сами дорогу так и не построили”,- сказал Э.Балаян.
Ниже приводим полный текст заявления-требования арцахцев
Требуем прекратить политику Азербайджана по осуществлению этнической чистки и геноцида в Арцахе
ТРЕБУЕМ прекратить политику Азербайджана по осуществлению этнической чистки и геноцида армян в Арцахе и обеспечить выполнение трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 г.
Государствам-членам Совета безопасности ООН, руководителям стран-членов сопредседательства Минской группы ОБСЕ – Соединенных Штатов Америки, Франции, Российской Федерации,
Президенту Российской Федерации как руководителю страны, выполняющей миротворческую миссию в Арцахе,
Премьер-министру Республики Армения как руководителю правительства государства, которое Декларацией о независимости РА взяло на себя правовую и политическую ответственность в вопросе Республики Арцах
После подписания 9 ноября 2020 г. премьер-министром РА Николом Пашиняном, президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым и президентом Российской Федерации Владимиром Путиным Трехстороннего заявления Азербайджан регулярно нарушал и продолжает безнаказанно нарушать ряд положений этого документа, убивая жителей Республики Арцах, захватывая новые территории, стреляя по выполняющим сельскохозяйственные работы мирным жителям, осуществляя с 12 декабря 2022 г. блокаду Арцаха, а с 23 апреля установив контрольно-пропускной пункт в Бердзорском (Лачинском) коридоре, тем самым полностью отрезав связь Арцаха с внешним миром.
В настоящее время в Арцахе возник гуманитарный кризис, кроме того, Азербайджан своими действиями открыто осуществляет этническую чистку и геноцид исконного народа Арцаха, лишая его родины.
С момента подписания Трехстороннего заявления Азербайджан грубо нарушал следующие пункты.
Согласно первому пункту, стороны должны были остановиться на занимаемых ими позициях и соблюдать режим полного прекращения огня. Однако в результате нападений, совершенных подразделениями вооруженных сил Азербайджана после подписания заявления, населенные пункты Хцаберд, Хин Тагер, Парух и Караглух Республики Арцах перешли под контроль Азербайджана. Азербайджанские вооруженные силы захватили и другие территории.
6-ым пунктом документа Лачинский коридор шириной 5 км должен был обеспечивать связь Нагорного Карабаха с Арменией и находиться под контролем миротворческого контингента Российской Федерации.
12 декабря 2022 г. Азербайджан перекрыл Лачинский коридор, а 23 апреля в одностороннем порядке установил там контрольно-пропускной пункт, сделав заложниками 120 тысяч арцахских армян, в том числе около 30 тысяч детей.
Согласно 7-му пункту документа, внутренне перемещенные лица и беженцы под контролем офиса Верховного комиссара по делам беженцев ООН должны были вернуться на территорию Нагорного Карабаха и сопредельные с ними районы.
8-м пунктом документа осуществлялся обмен военнопленными, заложниками, другими удерживаемыми лицами, а также телами погибших.
С первого же дня подписания Трехстороннего заявления Азербайджан всеми возможными средствами препятствует выполнению этих двух пунктов.
Более того, 7 декабря 2021 г. и 22 февраля 2023 г. Международный уголовный суд ООН принял два промежуточных средства, потребовав от Азербайджана немедленно устранить грубые нарушения международного права. Аналогичные промежуточные решения были приняты Европейским судом по правам человека в 2020-2022 гг.
Однако Азербайджан до сих пор не выполнил решения этих двух судебных инстанций, хотя они являются актами, подлежащими немедленному выполнению.
Мы, граждане Республики Арцах, данным заявлением-требованием обращаем внимание руководителей вышеупомянутых стран и всей международной общественности на проведение Азербайджаном политики этнических чисток и геноида армян Республики Арцах, а также на грубые нарушения военно-политическим руководством Азербайджана положений Трехстороннего заявления, и требуем безотлагательно задействовать все международные механизмы для обеспечения выполнения пунктов данного документа, а также решений Международного уголовного суда ООН и ЕСПЧ.
Учитывая создавшуюся ситуацию, мы от имени всего населения Арцаха ТРЕБУЕМ:
обеспечить выполнение положений Трехстороннего завления от 9 ноября 2020 г., решений Международного уголовного суда ООН от 7 декабря 2021 г. и 22 февраля 2023 г. Европейского суда по правам человека 2020-2022 гг.,
вывести азербайджанские вооруженные силы с армянских территорий, которые были оккупированы после 9 ноября 2020 г.,
обеспечить полное соблюдение режима прекращения огня,
немедленно разблокировать Лачинский коридор, обеспечить бесперебойную связь с Арменией по коридору шириной 5 км, демонтировать азербайджанский КПП,
обеспечить выполнение права удерживаемых в плену лиц и беженцев вернуться на свою родину.
Если в течение 7 дней после публикации общественного заявления-требования адресатами не будут предприняты практические шаги по выполнению указанных пунктов, мы будем вынуждены прибегнуть ко всем необходимым средствам и методам защиты нашего права жить на своей родине и будущего наших детей.