Շրջափակման մեջ գտնվող 4 գյուղերում սննդի եւ դեղորայքի պակաս կա
Ապրիլի 23-ին Ադրբեջանի կողմից Հակարիի կամրջի մոտ հսկիչ անցակետ տեղադրելու հետեւանքով Արցախի 4 համայնքներ՝ Եղցահող, Լիսագոր, Հին Շեն եւ Մեծ Շեն, հայտնվել են շրջափակման մեջ թե՛ Հայաստանի հետ սահմանից, թե՛ Շուշիի կողմից։ Մինչեւ ապրիլի 23-ը Շուշիի շրջանի այս գյուղերը կապ ունեին Գորիսի հետ։
Արցախի ԱԺ պատգամավոր, «Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ» խմբակցության անդամ Վլադիմիր Կասյանը, որը 1994-1996, 1998-2007 եւ 2012-2020 թթ. եղել է Շուշիի շրջանի վարչակազմի ղեկավար ու ծնունդով հենց Հին Շենից է, ասում է, որ մինչեւ ապրիլի 23-ը գյուղացիները գնում-գալիս էին Գորիս, առեւտուր էին անում։ Իսկ անցակետի տեղադրումից հետո այդ կապն էլ է կտրվել, ու հիմա համայնքերը փաստացի կապ չունեն ո՛չ Ստեփանակերտի, ո՛չ Գորիսի հետ։
Արցախցի պատգամավորը պատմում է, որ անցակետի տեղադրման ժամանակ Լիսագորի համայնքապետն ու տասից ավելի գյուղացիներ գտնվում էին Գորիսում։ Մեկ շաբաթից ավելի նրանք ստիպված էին մնալ այնտեղ, քանի որ գյուղ վերադառնալու հնարավորություն չկար։ ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի հետ պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել գյուղ վերադառնալու համար, եւ հայերին վստահեցրել էին, որ վերադառնալիս ադրբեջանցիները չեն կանգնեցնելու։ Սակայն պայմանավորվածությունը խախտվել էր, ավելին՝ ադրբեջանցիները քարոզչական նպատակներով նկարահանել ու տարածել էին, թե ինչպես են հայերն անձնագրային ստուգում անցնում անցակետում։
Դա եղել է միակ շարժը, ինչից հետո մինչ օրս ելումուտ չկա գյուղերից։
Քանի որ նշված 4 համայնքները կապ ունեին Գորիսի հետ, նախապես չեն մտածել սնունդ պահեստավորելու մասին։ Սրա հետեւանքով ներկայում արդեն սննդի ու դեղորայքի պակաս է նկատվում այս գյուղերում։
Շուշիի շրջվարչակազմի ղեկավար Գրիշա Հովհաննիսյանը «Հետքի» հետ զրույցում նշում է, որ այս պահին 4 համայնքներում առաջին անհրաժեշտության ապրանքների՝ ալյուր, շաքարավազ, ձեթ, մակարոնեղեն, ձավարեղեն եւ այլն, ու դեղամիջոցների պակաս կա։ Բացի դրանից՝ անասնակերի խնդիր է առաջացել, որը Հայաստանից էին ներկրում։
«Հետքի» զրուցակցի փոխանցմամբ՝ 4 համայնքներում 385 բնակիչ կա։ Քանի որ հողահանդակները քիչ են, բնակիչները հացահատիկ չեն աճեցնում, ալյուրի ներկրումն էլ Հայաստանից էր կատարվում։
Հովհաննիսյանի խոսքով՝ պահանջված ապրանքների, դեղերի ցուցակն արդեն ներկայացրել են Արցախի կառավարությանը։
Վլադիմիր Կասյանն ասում է, որ նշված 4 համայնքներում հիվանդ մարդիկ կան, որոնք բուժօգնության կարիք ունեն։ Մեր զրույցից հետո նա պատրաստվում էր այդ հարցով հանդիպել պետնախարարի Գուրգեն Ներսիսյանին։
Անդրադառնալով անցակետը հանելու հավանականությանը՝ արցախցի պատգամավորն ասում է․ «Հնարավոր է, հնարավոր չէ՝ այդ անցակետը պարտադիր պետք է հանեն։ Եթե մտածում են, որ էդպես ժողովրդին նեղացնելով կամ շանտաժով կարող է ժողովուրդը դուրս գա, էդպիսի բան չկա, կարող է մարդիկ լինեն, հուսահատված են, բայց մեր ժողովուրդը մինչեւ վերջ մնալու է»։
Վ. Կասյանի փոխանցմամբ՝ տեղեկություններ ունի, որ ՌԴ զորախմբի նորանշանակ հրամանատարն այժմ գտնվում է Բաքվում, իսկ թե ինչ պայմանավորվածություններ ձեռք կբերի, հայտնի կդառնա առաջիկայում։ Պատգամավորի խոսքով՝ այժմ սպասողական վիճակ է։

В четырех заблокированных селах Арцаха не хватает продовольствия и лекарств
Вследствие установки Азербайджаном 23 апреля контрольно-пропускного пункта на мосту через реку Акари четыре общины Арцаха – Ехцаох, Лисагор, Хин Шен и Мец Шен оказались в блокаде как со стороны границы с Арменией, так и со стороны Шуши. До 23 апреля эти села Шушинского района имели связь с городом Горис.
Депутат фракции “Свободная Родина-ОГС” Национального Собрания Арцаха Владимир Касян, который в 1994-1996, 1998-2007 и 2012-2020 гг. был руководителем администрации Шушинского района и сам является уроженцем села Хин Шен, отметил, что до 23 апреля местные жители могли ездить в Горис и закупать там продукты. После установки КПП эта сообщение прервалось, и сейчас общины не имеют связи ни со Степанакертом, ни с Горисом.
По словам депутата, во время установки КПП староста и более десяти жителей Лисагора находились в Горисе, где вынуждены были остаться больше недели, так как вернуться домой было невозможно. С российскими миротворцами была достигнута договоренность о возвращении в Лисагор. Армян заверили, что при возвращении азербайджанцы их не остановят. Однако договоренность была нарушена. Более того, азербайджанцы в пропагандистских целях сняли на видео проверку паспортов армян и распространили этот ролик в Сети. С того дня и до сих пор никаких перемещений не было.
Поскольку указанные четыре общины поддерживали связь с Горисом, там не подумали о том, чтобы заранее запастись продуктами. Сейчас в этих селах ощущается нехватка продовольствия и лекарств.
Руководитель Шушинской районной администрации Гриша Ованнисян в беседе с Hetq.am сообщил, что на данный момент в четырех общинах не хватает муки, сахарного песка, растительного масла, макаронных изделий, круп, других продуктов, а также медикаментов. Кроме того, возникла проблема с кормом для скота, который доставляли из Армении.
По словам нашего собеседника, в четырех общинах проживает 385 человек. Поскольку земли в этом районе не так много, фермеры не сажали пшеницу, а муку привозили из Армении.
Список необходимых продуктов и лекарств уже передан в правительство Арцаха.
Владимир Касян отметил, что в заблокиованных селах есть больные люди, которые нуждаются в медицинской помощи. После беседы с нами он собирался встретиться с госминистром Гургеном Нерсисяном для обсуждения этого вопроса.
Касаясь вероятности снятия КПП, арцахский депутат сказал: “Возможно это или нет, но пропускной пункт они должны убрать. Если им кажется, что, подвергая народ шантажу, они заставят людей уйти, то ничего этого не будет. Возможно, кто-то потерял надежду, но наш народ останется здесь до конца”.
По словам В.Касяна, есть сведения, что новоназначенный командующий миротворческим контингентом РФ сейчас находится в Баку. О том, какие договоренности будут достигнуты, станет известно в ближайшее время. Сейчас все находятся в ожидании, добавил депутат.