Առաջին եռամսյակում Հայաստան ժամանած զբոսաշրջիկների 52.5%-ը ՌԴ քաղաքացիներ են
Այս տարվա առաջին երեք ամսվա ընթացքում՝ հունվար-մարտին, արտասահմանից Հայաստան է այցելել 451 850 զբոսաշրջիկ։ 2022 թվականի նույն ամիսների համեմատ նրանց թիվն աճել է 202 489-ով կամ 81.2%-ով։ Այս մասին տեղեկանում ենք Վիճակագրական կոմիտեից։
Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկների կեսից ավելին ՌԴ քաղաքացիներն են։ Մասնավորպես, 2023 թվականի հունվար-մարտին որպես զբոսաշրջիկ Հայաստան է այցելել 237 040 ՌԴ քաղաքացի։ Դա կազմում է Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների ընդհանուր թվի 52.5%-ը։ Ընդ որում՝ 2022 թվականի հունվար-մարտի համեմատ նրանց թիվը 2.2 անգամ աճել է։
2022 թվականի մարտի վերջերից և ապրիլի սկզբից ռուսաստանցիների նկատելի հոսք գրանցվեց դեպի Հայաստան։ Դրանից մեկ ամիս առաջ սկսվել էր ռուս-ուկրաինական պատերազմը։ Այսինքն՝ այս տարվա կտրուկ աճը դեռևս բազային էֆեկտի հաշվին է, քանի որ նախորդ տարվա առաջին երեք ամիսներին ռուսաստանցիների մեծածավալ հոսքը դեռևս չէր սկսվել։
Այս տարվա առաջին եռամսյակում Հայաստան ժամանած զբոսաշրջիկների առաջին հնգյակում են նաև՝
- Արտասահմանում ապրող, բայց Հայաստանի քաղաքացիություն ունեցողները՝ 74 186 զբոսաշրջիկ կամ զբոսաշրջիկների ընդհանուր թվի 16.4%-ը
- Վրաստանի քաղաքացիները՝ 53 707 զբոսաշրջիկ, տեսակարար կշիռը՝ 11.9%։ Ընդ որում Հայաստան ժամանած Վրաստանի քաղաքացիների թիվը 2.2 անգամ աճել է նախորդ տարվա հունվար-մարտի համեմատ։
- Իրանի քաղաքացիները՝ 25 458 զբոսաշրջիկ, տեսակարար կշիռը՝ 5.6%
- Ուկրաինայի քաղաքացիները՝ 5 705 զբոսաշրջիկ, տեսակարար կշիռը՝ 1.3%
Ինչ վերաբերում է Հայաստանից արտասահման մեկնած զբոսաշրջիկներին, ապա՝ 2023 թվականի հունվար-մարտին նրանց թիվը կազմել է 327 141, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ աճել է 2.3 անգամ։
Հիշեցնենք, որ 2022 թվականին Հաաստան է ժամանել 1 665 658 զբոսաշրջիկ: 2021 թվականի համեմատ այս թիվն աճել է 90.2%-ով: Նրանց գրեթե կեսը Ռուսաստանի քաղաքացիներ են, որոնց հաշվին էլ գրանցվել էր զբոսաշրջիկների ընդհանուր թվի աճը։

52,5% прибывших в Армению в первом квартале туристов составили граждане РФ
За первые три месяца этого года Армению посетили 451.850 иностранных туристов. Это на 202.489, или на 81.2%, больше, чем за тот же период 2022 г. Об этом сообщает Статистический комитет РА.
Больше половины приезжающих в нашу страну гостей составляют граждане РФ. Так, в январе-марте 2022 г. Армению в качестве туристов посетили 237.040 россиян, что составляет 52.5% от общего числа туристов. При этом по сравнению с первым кварталом 2022 г. этот показатель вырос в 2,2 раза.
В конце марта-начала апреля 2022 г. был зафиксирован значительный поток россиян в Армению. За неделю до этого началась российско-украинская война. То есть наблюдающийся в этом году ощутимый рост все еще обеспечивается за счет базового эффекта, поскольку в первые три месяца прошлого года россияне еще не прибывали так массово.
В первую пятерку прибывших в первом квартале этого года в Армению зарубежных туристов входят:
• лица, живущие за границей, но имеющие гражданство РА, - 74.186, что составляет 16.4% от общего числа туристов;
• граждане Грузии – 53.707 человек, удельный вес - 11.9%. При этом по сравнению с первым кварталом прошлого года число прибывших в Армению грузинских туристов выросло в 2,2 раза;
• граждане Ирана - 25.458 человек, удельный вес - 5.6%;
• граждане Украины – 5.705 человек, удельный вес - 1.3%.
Что касается отправившихся в путешествие в зарубежные страны армянских туристов, то в январе-марте 2023 г. этот показатель составил 327.141, что в 2,3 раза превышает аналогичный показатель прошлого года.
Напомним, что в 2022 г. в Армению посетило 1.665.658 гостей, что по сравнению с 2021 годом больше на 90.2%. Почти половину их составляют граждане России, за счет которых и выросло общее число туристов в нашей стране.