Արտակ Սարգսյանի որդիները Երևանում առևտրի կենտրոն կկառուցեն
Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր, խոշոր գործարար Արտակ Սարգսյանի որդիները Երևանում բազմաֆունկցիոնալ առևտրի կենտրոն կկառուցեն։ «Հետքը» պարզել է, որ գործարարի որդիները հողատարածք են ձեռք բերել Նոր Նորք վարչական շրջանում՝ «Ջրաշխարհ» ժամանցի վայրի հարևանությամբ։
Մյասնիկյան պողոտայում գտնվող 7323 քառակուսի մետր (0.7 հա) հողատարածքի սեփականատերերն են Արտակ Սարգսյանի որդիները՝ Դավիթ, Տիգրան, Սամվել Սարգսյանները և «Լուիզաս» ՍՊԸ-ն։ Նշված ընկերության 100 % բաժնետոմսերը պատկանում են գործարարի որդիներից Տիգրան Սարգսյանին, որը Վանուատուի Հանրապետության քաղաքացի է։ 243 հազար բնակիչ ունեցող Վանուատուն խաղաղօվկիանոսյան պետություն է։
Երևանի քաղաքապետարանը Սարգսյաններին տվել է առևտրի կենտրոնի նախագծման թույլտվություն, որից հետո կառուցապատողները նախագիծ են կազմել, որը դեռ պետք է փորձաքննության ենթարկվի։
Ըստ նախագծման հայտի՝ կառուցվելիք բազմաֆունկցիոնալ համալիրում նախատեսվում են սուպերմարկետ, ֆուդ կորտ և օժանդակ շինություններ: Մինչև 3 վերգետնյա հարկերով նախագծվող համալիրում ստորգետնյա և վերգետնյա կայանատեղիներ կլինեն։
50-ամյա գործարար Արտակ Սարգսյանը 1997 թ․-ին հիմնադրել է «ՍԱՍ-Գրուպ» ընկերությունը, իսկ 2004 թ․-ից գործարարությունը համատեղել է քաղաքականության հետ։ Եղել է Ազգային ժողովի «Օրինաց երկիր» և «Հանրապետական» խմբակցությունների պատգամավոր, ՀՀԿ անդամ։ 2018 թ․-ին Արտակ Սարգսյանը ՀՀԿ-ն առաջինը լքած գործիչներից մեկն է եղել։ 2018 թ․-ի քաղաքական փոփոխություններից հետո Արտակ Սարգսյանի բիզնես գործունեությունը ընդլայնվեց։ Գործարարը հասցրեց Երևանի Հալաբյան փողոցում առևտրի և սննդի նոր կենտրոնի կառուցումն ավարտել, ավարտին է մոտենում նաև Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի Անդրանիկի փողոցում կառուցվող սննդի կետի շինարարությունը, ներկայում վերակառուցում է Արշակունյաց պողոտայում գտնվող բազմաֆունկցիոնալ համալիրը։

Сыновья Артака Саргсяна построят в Ереване крупный торговый центр
Сыновья бывшего депутата Национального Собрания, известного предпринимателя Артака Саргсяна построят в Ереване многофункциональный торговый центр. Hetq.am удалось выяснить, что сыновья А.Саргсяна приобрели земельный участок рядом с развлекательным центром “Водный мир” в столичном административном округе Нор Норк.
Собственниками участка площадью 7323 (0.7 га) на проспекте Мясникяна являются сыновья бизнесмена Давид, Тигран, Самвел Саргсяны, а также ООО “Луизас”. Акции этой компании на 100% принадлежит Тиграну Саргсяну, являющемуся гражданином Республики Вануату. Эта страна с населением 243 тысяч человек находится в южной части Тихого океана, недалеко от восточного побережья Австралии.
Мэрия Еревана дала Саргсянам разрешение на проектирование торгового центра. Застройщики уже составили проект, который еще должен пройти экспертизу.
Согласно заявке на проектирование, в 3-этажном многофункциональном торговом комплексе будут действовать супермаркет, фуд-корт, вспомогательные постройки, также предусмотрены подземные и наземные парковки.
В 1997 г. Артак Саргсян основал компанию “САС Групп”, а с 2004 года начал совмещать бизнес с политикой. Как депутат парламента он состоял во фракциях “Оринац еркир” и Республиканской партии Армении, был также членом РПА. После смены власти в 2018 году Артак Саргсян одним из первых покинул правящую тогда Республиканскую партию. В период политических изменений Саргсян расширил свой бизнес. Он успел завершить строительство нового торгового центра на улице Алабяна в Ереване, заканчивает строительство фуд-корта на улице Андраника, а также осуществляет перестройку многофункционального комплекса на проспекте Аршакуняц.