Արդեն 11 օր է՝ Կարմիր խաչը չի կարողանում հիվանդներ տեղափոխել Արցախից
Անցակետի տեղադրումից հետո Ադրբեջանը հնարավոր բոլոր միջոցներով խոչընդոտում է Կարմիր խաչի գործունեությունը Արցախում։ Այս մասին թվիթերյան իր էջում գրել է Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը։
«Արդեն 11 օր է՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն չի կարողանում ծայրահեղ վիճակում գտնվող բուժառուներին տեղափոխել ՀՀ բուժհաստատություններ»,- նշել է Արցախի ՄԻՊ-ը։
Հիշեցնենք, որ 2023 թվականի ապրիլի 23-ին Ադրբեջանն անցակետ է տեղադրել Հայաստանի հետ սահմանային գոտում՝ Հակարի գետի կամրջի վրա։ Մինչ այդ էլ՝ 2022թ․ դեկտեմբերի 12-ից, ադրբեջանական կողմը, բնապահպանական ակցիայի քողի տակ, արգելափակել էր Լաչինչի միջանցքը՝ շրջափակման մեջ պահելով Արցախը։

Уже 11 дней МККК не может перевозить больных из Арцаха в Армению
После установки контрольно-пропускного пункта Азербайджан всеми возможными средствами препятствует деятельности Международного Комитета Красного Креста в Арцахе. Об этом на своей странице в Твиттере сообщил Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян.
“Уже 11 дней Международному Комитету Красного Креста не удается перевезти в медучреждения Армении пациентов, находящихся в крайне тяжелом состоянии”,- написал омбудсмен.
Напомним, что 23 апреля 2023 года Азербайджан установил на мосту через реку Акари, в приграничной с Арменией зоне, контрольно-пропускной пункт. До этого, 12 декабря 2022 г., азербайджанская сторона под видом акции экологов перекрыла Лачинский коридор, вследствие чего Арцах до сих пор находится в блокаде.