««Նեմեսիս» արձանի ապամոնտաժումը կնշանակի այլ երկրի օրակարգը սպասարկել սեփական երկրում». Երևանի ավագանու անդամ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Նեմեսիս» հուշակոթողի տեղադրումը համարել է սխալ որոշում։ «Ազատություն ռադիոկայանին տված հարցազրույցում նա մասնավորապես ասել է․ «Եթե իմ կարծիքն եք ուզում իմանալ, ես կարծում եմ, որ կայացվել է սխալ որոշում, և այդ որոշման իրականացումն էլ եղել է սխալ»։
Մինչդեռ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, կարծես թե, այդքան էլ համաձայն չէ Փաշինյանի տեսակետին։ Երեկ՝ մայիսի 9-ին, «Հաղթանակ» զբոսայգում լրագրողների հետ զրույցում ԱԽ քարտուղարն ասել էր, թե արձանի տեղադրումը Հայաստանի ներքին հարցն է, և որևէ մեկն իրավունք չունի դրան խառնվել՝ նկատի ունենալով Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլյութ Չավուշօղլուի հայտարարությունները։
Արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Անի Բադալյանը «Հետքի» հետ զրույցում նշեց, որ վարչապետ Փաշինյանի մեկնաբանությունից զատ նախարարությունն, այս պահին ավելացնելու ոչինչ չունի։
Հարցին, թե արդյո՞ք ԱԳՆ-ն համակարծիք է վարչապետ Փաշինյանի տեսակետին, որ արձանի տեղադրումը սխալ որոշում էր, մամուլի խոսնակը պատասխանեց. «Վարչապետի մակարդակով ինչ հայտարարվել է, դա է, այս պահին, ավելացնելու ոչինչ չկա»։ Մինչդեռ այստեղ հետաքրքրականն այն է, որ նախքան արձանի տեղադրումը դրա նախագիծը ուղարկվել է արտգործնախարարություն, և այնտեղից որևէ առարկում չի եղել։
Հիշեցնենք, որ «Նեմեսիս» գործողությանը նվիրված արձանը բացվել է Երևանի Օղակաձև զբոսայգու չորրորդ հատվածում՝ ապրիլի 25-ին։ Հուշակոթողի վրա գրված են Հայոց ցեղասպանությունը կազմակերպած և իրականացրած երիտթուրքերի պարագլուխներից և 1918թ. Բաքվի հայերի ջարդի կազմակերպիչներից վրեժ լուծածների անունները։
Արձանի տեղադրումից հետո Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլյութ Չավուշօղլուն բացասական արձագանք էր տվել և ասել, որ Թուրքիան անհրաժեշտ քայլեր է ձեռնարկել՝ լավացնելու հայ-թուրքական հարաբերությունները, մինչդեռ Հայաստանը, արձանը տեղադրելով, ևս մեկ անգամ ապացուցել է, որ անկեղծ չէ։ Բացի այդ, արձանի տեղադրմամբ պայմանավորված՝ Թուրքիան փակել էր օդային տարածքը հայկական ինքնաթիռների համար։
Չավուշօղլուն նաև սպառնացել էր հայկական կողմին․ «Նրանց ասել ենք` եթե արձանը չհանեք, կարգավորումը չէ, դեռ մի բան էլ պատասխան քայլեր կանենք»։
Երևանի ավագանու անդամ Իզաբելլա Աբգարյանը նշում է, որ արձանի տեղադրման գործընթացը տևել է շատ երկար, նախագիծն ուղարկել են ԱԳՆ, կառույցից որևէ առարկում չի եղել։ Երևանի ավագանու նիստում էլ նախագիծը միաձայն ընդունվել է։
«Երբ նախագիծը նոր էր ներկայացվում, ես դեռ «Իմ քայլի» անդամ էի էդ ժամանակ, դա մինչև պատերազմն է եղել և ճնշող մեծամասնությունը կողմ էր, իսկ պատերազմից հետո երբ քննարկվեց, միաձայն կողմ էին բոլորը»,- նշեց ավագանու անդամը։
Կառավարության շենքի դիմաց լրագրողների հետ զրույցում Երևանի նախկին քաղաքապետ, այժմ վարչապետի խորհրդական Հրաչյա Սարգսյանը ասել է, թե Նիկոլ Փաշինյանին չէր տեղեկացրել «Նեմեսիս» հուշարձանի մասին։ Այս մասին Իզաբելլա Աբգարյանը նշեց՝ քանի որ եղել է քվեարկություն, հնարավոր չէ, որ վարչապետն այս մասին տեղյակ չլիներ։ Քաղաքապետրանը արձանի տեղադրման համար տարածք է տրամադրել, իսկ Հրաչյա Սարգասյանն էլ, Աբգարյանի խոսքով, այդքան էլ չի առնչվել գործընթացներին։
«Թե՛ նախագծի գաղափարը, թե՛ քվեարկությունը Հայկ Մարությանի օրոք է եղել, իսկ աշխատանքներն արել են նախաձեռնողները՝ լրիվ իրենց հաշվին, ֆինանսավորումից սկսած։ Դա համայնքը չի արել, իհարկե, Երևանի քաղաքապետարանը վերահսկել է աշխատանքները»,- ասաց Աբգարյանը։
Արձանի ապամոնտաժման մասին շրջանառվող լուրերի վերաբերյալ ավագանու անդամը շեշտեց, որ չի կարծում, թե կգնան նման քայլի, քանի որ դա կնշանակի այլ երկրի օրակարգը սպասարկել սեփական երկրում։
«Եթե Հայաստանը ինքնիշխան պետություն է, ապա չի կարող մի երկրի թելադրանքով որոշել, թե ինչ արձան դնի, առավել ևս Երևան քաղաքը, որն ունի ինքնակառավարման անկախ մարմին։ Երևան քաղաքը կարող է ցանկացած արձան դնել, դա կարող է Նիկոլ Փաշինյանին դուր չգալ, բայց եթե ավագանին որոշեց, դա կդրվի, և որևէ մեկը Կառավարությունից իրավունք չունի ձեռք տալու այդ արձանին»,- եզրափակեց Իզաբելլա Աբգարյանը։

“Демонтаж памятника исполнителям операции “Немезис” будет означать обслуживание в своей стране повестки другой страны” – член совета старейшин Еревана
Премьер-министр Никол Пашинян назвал ошибочным решение об установке в Ереване памятника исполнителям операции “Немезис” – актов возмездия в отношении лидеров турецкой партии "Единение и прогресс", виновных в организации и осуществлении Геноцида армян 1915 года. “Если хотите знать мое мнение, то я думаю, что было принято ошибочное решение, и выполнение этого решения тоже было ошибочным”,- сказал премьер.
Иное мнение выразил секретарь Совета безопасности Армен Григорян. На брифинге, организованном 9 мая в парке Победы в Ереване, секретарь СБ, касаясь заявлений министра иностранных дел Турции Мевлюта Чавушоглу, отметил, что установка памятника – внутреннее дело Армении, в которое никто не имеет права вмешиваться.
Пресс-секретарь Министерства иностранных дел РА Ани Бадалян на вопрос Hetq.am, согласны ли в МИД с точкой зрения Пашиняна о том, что решение об установке памятника было ошибочным, сказала: “Имеем заявление на уровне премьер-министра, к которому на данный момент нечего добавить”. Примечательно, однако, что до установки памятника его проект был передан во внешнеполитическое ведомство, которое никаких возражений не высказало. Напомним, что 25 апреля в четвертом секторе Кольцевого бульвара в Ереване открылся памятник, посвященный операции “Немезис”. На мемориале выгравированы имена армянских деятелей, которые осуществили акт возмездия в отношении организовавших и совершивших Геноцид армян в 1915 году руководителей младотурок и организаторов армянских погромов в Баку в 1918 году.
После установки памятника министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу негативно высказался о памятнике, заявив, что Турция предприняла необходимые шаги по улучшению армяно-турецких отношений, между тем Армения, установив памятник, еще раз доказала свою неискренность. Кроме того, в связи с установкой памятника Турция закрыла свое воздушное пространство для армянских самолетов.
Чавушоглу также пригрозил армянской стороне: “Мы сказали им: если не демонтируете памятник, то не только урегулирования не будет, но мы еще и предпримем ответные шаги”.
Член совета старейшин Еревана Изабелла Абгарян отметила, что процесс установки памятника длился очень долго. Проект был направлен в МИД, откуда никаких возражений не поступило. На заседании совета старейшин проект был утвержден единогласно.
“Когда проект в первый раз был представлен, я еще состояла во фракции “Мой шаг”. Это было до войны, и подавляющее большинство поддержало инициативу. После войны, когда этот вопрос вновь был вынесен на рассмотрение, проект уже приняли единогласно”,- рассказала г-жа Абгарян.
Бывший мэр Еревана, ныне советник премьер-министра Грачья Саргсян на встрече с журналистами перед зданием правительства заявил, что не сообщал Николу Пашиняну о памятнике “Немезис”. В связи с этим Изабелла Абгарян отметила, что было проведено голосование, так что премьер не мог не знать об этом.
“Идея памятника была выдвинута при Айке Марутяне, при нем же было проведено голосование. Что касается работ по установке мемориала, то их осуществили инициаторы проекта, причем полностью за свой счет. Проект реализовала не община, но мэрия, разумеется, контролировала работы”,- отметила И.Абгарян.
Касаясь слухов о демонтаже мемориала, член совета старейшин высказала сомнение в принятии такого решения, отметив, что это будет означать обслуживание в своей стране повестки другой страны.
“Если Армения суверенное государство, то она не станет под диктовку другой страны принимать решение о том, какой памятник устанавливать. Тем более это касается Еревана, имеющего свой независимый орган самоуправления. Ереван может установить любой памятник, независимо от того, понравится это Николу Пашиняну или нет. И никто из членов правительства не имеет права поступить с этим памятником так, как ему захочется”,- сказала в заключение Изабелла Абгарян.