Բրյուսելում խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու հնարավորությունը շատ փոքր է. Նիկոլ Փաշինյան
Այսօր՝ ժամը 06։00-ի սահմաններում, Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները հրետանային միջոցներից կրակ են բացել Սոթքի ուղղությամբ տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ՝ հարվածներ հասցնելով ՀՀ ինքնիշխան տարածքին։ Անդրադառնալով հրադադարի ռեժիմի խախտմանը՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կառավարության ապրիլի 11-ի նիստի մեկնարկին հայտնեց, որ ակտիվ հրետակոծության ինտենսիվությունը որոշակիորեն նվազել է «Հայաստանի բանակի ադեկվատ և արդյունավետ պատասխան գործողություններից հետո»։
Փաշինյանը հայտնեց՝ հայկական կողմն ունի 4 վիրավոր, որոնց շուտափույթ ապաքինում մաղթեց։
«Ադրբեջանական կողմի գործողությունները սադրիչ են և այլոց շարքում նպատակ ունեն զրոյացնել այն առաջընթացը, որ գրանցվել է մայիսի 1-4-ը Վաշինգտոնում տեղի ունեցած բանակցությունների ընթացքում։ Այսօրվա սադրանքը նպատակ ունի նաև խաթարել կիրակի օրը Բրյուսելում եռակողմ ֆորմատով, իսկ հունիսի 1-ին Քիշնևում հնգակողմ ֆորմատով նախատեսված բանակցությունները։ Փորձը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանին բանակցային գործընթացը հարկավոր է միայն էսկալացիայի և պատերազմի պատճառաբանություն ստանալու համար, իսկ էսկալացիաներն օգտագործվում են բացառապես բանակցություններում գրանցված որևէ առաջընթաց զրոյացնելու համար։ Սա տեղի է ունենում հիմա։ Ադրբեջանի ՊՆ-ի երեկվա հաղորդագրությունները մեր բանակի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման մասին մտացածին են»,- ասաց նա։
Ըստ Փաշինյանի՝ նման տեղեկատվություն հորինվում է իրադրությունը սրելու համար։
«Եթե իրադրությունը սրելը Ադրբեջանի նախատրամադրվածությունը չէ, որևէ տեղային միջադեպ կարելի է արագ կարգավորել գոյություն ունեցող կապերով տեղեկատվությունը ճշտելու, փոխանակելու և կանխարգելիչ պայմանավորվածություններ ձեռք բերելու միջոցով։ Նախորդ օրը նման բան տեղի չի ունեցել մի պարզ պատճառով՝ որևէ միջադեպ չի գրանցվել, և ադրբեջանական դեզինֆորմացիոն մեքենան հետին թվով այդ լուրը հորինել է իրադրությունը սրելու համար։ Իսկ իրադրության սրման հիմնական նպատակը, կրկնում եմ, բանակցային գործընթացը զրոյացնելն է և հետագա բանակցությունների ընթացքը խափանելը»,- նշեց վարչապետը։
Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ սա միակ նպատակը չէ, հաջորդը միջազգային և հայաստանյան հանրության ուշադրությունը Լաչինի միջանցքում ապօրինի անցակետ տեղադրելու փաստից շեղելն է՝ նոր տեղում նոր ճգնաժամ ստեղծելու միջոցով մոռացության տալով հինը։
«Սա Ադրբեջանի փորձված մարտավարությունն է։ Սեպտեմբերյան ագրեսիան մոռացության տալու փորձ արեցին՝ կեղծ «բնապահպանական» ակտիվիստներով Լաչինի միջանցքը արգելափակելու միջոցով, ԼՂ-ում հաստատված հումանիտար ճգնաժամը մոռացության տալու փորձ արեցին Տեղ գյուղի հատվածում՝ Հայաստանի պետական սահմանը հատելու միջոցով, Տեղի հատվածում սահմանի խախտումը մոռացության տալու փորձ արեցին Լաչինի միջանցքում անցակետ դնելու միջոցով, Սոթքում իրադրությունը սրելու միջոցով նրանք փորձում են մոռացության տալ Լաչինի միջանցքում ապօրինի անցակետի տեղադրումը։ Ի հեճուկս Ադրբեջանի փորձերի՝ այս բոլոր հարցերը, բնականաբար, շարունակում են մնալ մեր առաջնային օրակարգում։ Միջազգային հանրության հետ ակտիվ կոմունիկացիան այս թեմաների վերաբերյալ պետք է շարունակվի»,- նշեց նա։
Վարչապետը տեղեկացրեց՝ այս պահի դրությամբ կիրակնօրյա բանակցությունների համար Բրյուսել մեկնելու իր որոշումը չի փոխել։
«Նաև ուզում եմ պատասխանել հետևյալ մի հարցի, որ կռահում եմ՝ առաջիկայում որոշ ուժեր կարող են փոթորկել արդեն իսկ հայտնի սցենարով, եթե մեկնեմ Բրյուսել։ Որքանո՞վ է հավանական, որ կիրակի օրն Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր կստորագրվի։
Ցավոք, նման հնարավորությունը շատ փոքր է, որովհետև «Խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» երկկողմ համաձայնագրի նախագիծը դեռ շատ նախնական տեսք ունի, և դեռ վաղ է այն ստորագրելու մասին խոսել։ Մյուս կողմից, խնդիր ունենք հնարավորինս արագ հասունացնել այդ փաստաթուղթը և այն պատրաստել ստորագրման»,- հայտնեց վարչապետը։
Փաշինյանն ընդգծեց, որ Ադրբեջանն իր այսօրվա գործողությոններով կասկածի տակ է դնում այս ընթացքում ձեռք բերված ֆունդամենտալ պայմանավորվածությունները, որոնք արձանագրվել են 2022թ․ հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում, հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում։
«Այդ փաստաթղթերում ընդգծվում է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը 1991թ․ Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա։ Հարցը, որը ծագում է այս համատեքստում, հետևյալն է․ եթե Ադրբեջանը ճանաչում է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը, ինչո՞ւ է կրակում մեր երկրի ինքնիշխան տարածքի վրա, մանավանդ որ 2022թ․ Սոչիի եռակողմ հայտարարության համաձայն՝ կողմերը պետք է զերծ մնան ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառումից։ Ադրբեջանն այսօր նույնպես կոպտորեն խախտել է այս գրավոր, հրապարակային պայմանավորվածությունները»,- ասաց վարչապետը՝ նշելով, որ դժվար է հիշել համատեղ ընդունված մի փաստաթուղթ, որն Ադրբեջանն այս ընթացքում չի խախտել։
Փաշինյանը նշեց՝ վաղ առավոտից Պաշտպանության նախարարությունը գործնականում 15-20 րոպեն մեկ, երբեմն ավելի հաճախ տեղեկատվություն է հրապարակում իրադրության մասին և կոչ արեց հետևել պաշտոնական լրահոսին ու ադրբեջանական ու ոչ ադրբեջանական կեղծ տեղեկատվություն չտարածել։
«ՊՆ-ն կշարունակի պարբերական տեղեկատվության հրապարակումը։ Ասեմ նաև, որ այս պահի դրությամբ իրադրությունը լարվածության էական նվազում է արձանագրել, բայց իրադրությունը դեռ վաղ է լիարժեք կայուն համարել»,- ասաց նա։

Вероятность подписания в Брюсселе мирного договора очень мала – Н.Пашинян
Сегодня около 06։00 подразделения вооруженных сил Азербайджана начали обстреливать из артиллерийских средств армянские позиции, дислоцированные на соткском направлении, нанеся удары по суверенной территории Республики Армения. На заседании правительства сегодня, 11 мая, премьер-министр РА Никол Пашинян, касаясь нарушения режима прекращения огня, сообщил, что “после адекватных и эффективных ответных действий армянской армии” интенсивность артобстрелов в определенной степени уменьшилась. Премьер также сообщил, что с армянской стороны ранены четверо военнослужащих, которым он пожелал скорейшего выздоровления.
“Действия азербайджанской стороны являются провокационными и направлены в том числе на обнуление прогресса, который был достигнут в ходе переговоров в Вашингтоне 1-4 мая. Сегодняшняя провокация преследовала также цель сорвать предусмотренные в воскресенье переговоры в трехстороннем формате в Брюсселе, а 1 июня – в пятистороннем формате в Кишиневе. Как показывает опыт, переговорный процесс нужен Азербайджану только для получения повода начать эскалацию и войну, а эскалация используется исключительно для обнуления какого-либо прогресса, который достигается в ходе переговоров. Именно это и происходит сейчас. Вчерашние сообщения МО Азербайджана о нарушении режима прекращения огня нашей армии были вымышленными”,- подчеркнул Пашинян, добавив, что подобная информация сочиняется с целью обострения ситуации, что, как уже было сказано, преследует цель обнулить переговорный процесс и сорвать дальнейший ход переговоров.
Другой целью создания нового кризиса, по словам главы правительства, является отвлечение внимания международной и армянской общественности от факта установки в Лачинском коридоре незаконного контрольно-пропускного пункта.
“Это проверенная тактика Азербайджана. Попытка предать забвению сентябрьскую агрессию была предпринята путем блокирования Лачинского коридора с помощью псевдоэкологов. Отвлечь внимание от возникшего в Нагорном Карабахе гуманитарного кризиса попытались посредством пересечения государственной границы Армении на участке села Тех. Этот факт решили предать забвению путем установки в Лачинском коридоре незаконного КПП. Однако вопреки попыткам Азербайджана все эти вопросы, разумеется, продолжают оставаться в нашей первоочередной повестке. Необходимо продолжать активную коммуникацию с международной общественностью по этим темам”,- сказал Никол Пашинян.
Премьер отметил, что на данный момент его решение отправиться в Брюссель для участия в воскресных переговорах остается неизменным.
“Хочу также ответить на вопрос: какова вероятность того, что в воскресенье с Азербайджаном будет подписан мирный договор? В связи с этим, как я догадываюсь, некоторые силы в ближайшее время, если я отправлюсь в Брюссель, могут поднять шум по уже знакомому сценарию.
К сожалению, вероятность этого очень мала, поскольку проект двустороннего соглашения “О мире и установлении межгосударственных отношений” имеет пока предварительный вид, и говорить о его подписании еще рано. С другой стороны, стоит задача как можно быстрее добиться “созревания” этого документа и подготовить его к подписанию”,- заявил премьер-министр.
Пашинян подчеркнул, что Азербайджан своими сегодняшними действиями ставит под сомнение достигнутые за этот период фундаментальные договоренности, которые были зафиксированы 6 октября 2022 года в Праге и 31 октября в Сочи.
“В этом документе подчеркивается, что Армения и Азербайджана признают территориальную целостность друг друга на основе Алма-Атинской декларации. В этом контексте возникает вопрос: если Азербайджан признает территориальную целостность Армении, почему он обстреливает суверенную территорию нашей страны, тем более, что, согласно сделанному в Сочи в 2022 году трехстороннему заявлению, стороны должны воздерживаться от применения силы и угрозы применения силы? Сегодня Азербайджан опять грубо нарушил эти письменные публичные договоренности”,- сказал Никол Пашинян, добавив, что трудно найти какой-либо совместно принятый документ, который Азербайджан не нарушил за этот период.
Премьер отметил, что с раннего утра Министерство обороны каждые 15-20 минут, иногда даже чаще, публикует информацию о ситуации, призывая следить только за официальными сообщениями и не распространять азербайджанскую и неазербайджанскую дезинформацию.
“На данный момент зафиксировано существенное уменьшение напряженности, однако считать ситуацию полноценно стабильной пока рано”,- сказал Н.Пашинян.