Ծանր վիճակում գտնվող 9 բուժառու Արցախից տեղափոխվել է Հայաստան
Մայիսի 11-ին ծանր վիճակում գտնվող 9 բուժառու ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ և շտապ օգնության մեքենայով Արցախից տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ, իսկ ևս 21-ը դեռևս սպասում են իրենց տեղափոխման հնարավորությանը: Այս մասին հայտնում է Արցախի Առողջապահության նախարարությունը։
Այսօր ավելի վաղ, Արցախի Առողջապահության նախարարությունից «Հետքին» հայտնել էին, որ ապրիլի 29-ից դադարել է Արցախից Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ բուժառուների տեղափոխումը Հայաստանի բուժհաստատություններ։
«Հաշվի առնելով, որ ապրիլի 29-ից ադրբեջանական կողմի հարուցած խոչընդոտների պատճառով դադարեցված են Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից Արցախի բուժառուների տեղափոխությունները Հայաստան, ինչի հետևանքով առ այսօր արդեն 30 բուժառու զրկվել էր տեղափոխման հնարավորությունից, արցախյան կողմը ստիպված է եղել դիմել ռուս խաղաղապահների աջակցությանը և հրատապ կարիք ունեցող հիվանդներին տեղափոխել հայաստանյան բուժհիմնարկներ՝ նրանց կյանքը փրկելու համար:
Իսկ մնացած 21 բուժառուները գտնվում են Արցախի բժիշկների հսկողության ներքո, որոնց կողմից ձեռնարկվում են հնարավոր բոլոր միջոցները՝ նրանց առողջական վիճակի հետագա վատթարացումը կանխելու համար:
Խիստ կարևոր է, որ օր առաջ վերականգնվեն Կարմիր խաչի կողմից իրականացվող՝ հիվանդների և դեղորայքի հումանիտար փոխադրումները՝ առանց ադրբեջանցիների կողմից որևէ խոչընդոտի և հսկողական միջամտության: Դա անհրաժեշտ պայման է Արցախի առողջապահության համակարգի արդյունավետ գործունեության համար»,- ասված է Արցախի առողջապահության նախարարության հաղորդագրության մեջ։

Девять тяжелобольных пациентов перевезены из Арцаха в Армению
11 мая находящиеся в тяжелом состоянии 9 пациентов в сопровождении российских миротворцев были перевезены на машине скорой помощи из Арцаха в специализированные медцентры Республики Армения. Еще 21 пациент ожидает транспортировки. Об этом сообщает Министерство здравоохранения Арцаха.
Сегодня утром из Минздрава Арцаха Hetq.am сообщили, что с 29 апреля прекратилась транспортировка пациентов из Арцаха в медучреждения Армении при посредничестве Международного Комитета Красного Креста.
“Учитывая то обстоятельство, что из-за чинимых азербайджанской стороной препятствий с 29 апреля были прекращены перевозки пациентов из Арцаха в Армению при посредничестве МККК, вследствие чего 30 пациентов до сих пор были лишены возможности транспортировки, арцахская сторона вынуждена была обратиться за помощью к российским миротворцам и перевезти нуждающихся в срочной медицинской помощи больных в армянские клиники для спасения их жизни.
Еще 21 пациент находится под наблюдением арцахских врачей, которые делают все возможное для недопущения дальнейшего ухудшения их состояния.
Крайне важно как можно скорее возобновить перевозки больных при содействии Красного Креста и поставки лекарств без препятствий и контроля со стороны азербайджанцев. Это необходимое условие для эффективной деятельности системы здравоохранения Арцаха”,- говорится в сообщении Минздрава Республики Арцах.