«Ադրբեջանը սրում է իրավիճակը հետագա բանակցություններում բարենպաստ դիրքում գտնվելու համար»․ Արմեն Խաչատրյան
Ադրբեջանն, այժմ սրելով իրավիճակը, փորձում է ուժի գերակայության դիրքերից կառուցել հետագա բանակցությունները՝ ավելի արդյունավետ և բարենպաստ դիրքերում գտնվելու համար։ «Հետքի» հետ զրույցում այսպիսի կարծիք հայտնեց ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Արմեն Խաչատրյանը։
Հիշեցնենք՝ մայիսի 11-ի առավոտյան ադրբեջանական զինուժը հրետանային և ականանետային միջոցներից կրակ բացեց Սոթքի հայկական դիրքերի ուղղությամբ: Հայկական կողմը հայտնեց 4 վիրավորի մասին։ Այսօր առավոտյան ՊՆ-ն կրկին հաղորդեց հրադադարի խախտման մասին՝ նշելով, որ ադրբեջանական կողմը կիրառել է ԱԹՍ, որի հետևանքով վիրավորվել է ևս 2 զինծառայող։
«Ամեն բանակցություններից առաջ սադրանքներ են իրականացնում, որպեսզի, իրենց պատկերացմամբ, կարողանան ավելի բարենպաստ դիրքեր ունենալ, ինչն, իհարկե, անընդունելի է, հատկապես՝ բանակցություններից առաջ»,- ասաց Արմեն Խաչատրյանը։
Ըստ պատգամավորի՝ Ադրբեջանն իր նպատակին չի կարողացել հասնել։
Հարցին, թե որքան է հավանական Ադրբեջանի կողմից լայնածավալ պատերազմ սկսելը, Արմեն Խաչատրյանը նշեց․
«Լայնածավալ պատերազմի հավանականություն միշտ էլ կա։ Մեր պաշտպանական գերատեսչությունը բավական գերծանրաբեռնված ռեժիմով իրականացնում է իր առջև դրված խնդիրները, նաև բանակում մեծածավալ բարեփոխումներ են իրականացվում»։

“Азербайджан обостряет ситуацию с целью добиться более благоприятных позиций на дальнейших переговорах“ – Армен Хачатрян
Азербайджан, обостряя сейчас ситуацию, пытается строить дальнейшие переговоры с позиций преобладания силы, чтобы добиться для себя более результативных и благоприятных позиций. Такое мнение высказал в беседе с Hetq.am депутат правящей фракции “Гражданский договор” Национального Собрания, заместитель председателя постоянной парламентской комиссии по вопросам обороны и безопасности Армен Хачатрян.
Напомним, что утром 11 мая вооруженные силы Азербайджана обстреляли из артиллерийских и минометных средств армянские позиции в районе Сотка. С армянской стороны ранения получили четверо военнослужащих. Сегодня утром Министерство обороны Армении вновь сообщило о нарушении Азербайджаном режима прекращения, отметив, что азербайджанская сторона применила беспилотник, вследствие чего были ранены еще двое армянских военнослужащих.
“Каждый раз перед переговорами они организуют провокацию, чтобы, как им кажется, добиться более благоприятных позиций. Разумеется, это неприемлемо, особенно перед переговорами”,- сказал Армен Хачатрян, подчеркнув, что Азербайджан не может достичь своей цели.
На вопрос, какова вероятность начала широкомасштабной войны Азербайджаном, наш собеседник сказал: “Вероятность широкомасштабной войны есть всегда. Наше оборонное ведомство в сверх напряженном режиме выполняет поставленные перед ним задачи. В то же время в армии проводятся масштабные реформы”.
Армен Хачатрян также сообщил, что на данный момент ситуация в области Гегаркуник относительно спокойная.