Սամվել Բաբայանը խոստանում է «երկիրը տանել ճիշտ ճանապարհով», եթե դառնա Արցախի պետնախարար
Այսօր՝ մայիսի 15-ին Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում տեղի ունեցավ «Արցախի ժողովուրդն է իր ճակատագրի իրավատերը» խորագրով հանրահավաք, որի պահանջն է՝ Սամվել Բաբայանին նշանակել Արցախի պետնախարար։ Ելույթ ունենալով՝ Սամվել Բաբայանը նշեց, որ հինգ քայլ, որ պետք է անհապաղ իրականացնել Արցախում։ Սակայն անդրադարձավ դրանցից երեքին միայն։ Առաջինը պաշտպանության խնդիրն է։ Ըստ Բաբայանի՝ Արցախի պաշտպանությունը պետք է կազմակերպել պրոֆեսիոնալ բանակի միջոցով։ Երկրորդ խնդիրը ժողովրդագրական է, երրորդը՝ հասարակության խոցելի խմբերի սոցիալական հարցը։
«Բրյուսելում հայտարարում են, որ Ադրբեջանը 86․6 հազար քառ. կմ տարածք ունի, որի մեջ մտնում է նաև Արցախը։ Հայաստանը ճանաչում է Արցախը որպես Ադրբեջան։ Մենք կարող ենք դառնալ փախստական։ Եթե մենք չունենանք պատասխանատվության զգացում` լուծելու մեր խնդիրները, մենք Արցախում չենք կարողանալու ապրել։ Երկիրը պետք է լինի զարգացող և ապագա ունենա։ Ես այստեղ եմ ձեզ ծառայելու համար։ Ես երկիրը կտանեմ ճիշտ ճանապարհով։ Եվ մեր ապագան մեր ձեռքում կլինի, և ոչ թե թշնամու»,- նշեց նա իր ելույթում։
Ցույցի ընթացքում հայտարարվեց հավաքի պահանջը, որը ներկայացվել է Արցախի նախագահին։ Հայտարարության տեքստը՝ ստորև․
Մենք՝ ԱՀ մայրաքաղաք Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում սույն թվականի մայիսի 15-ին ընթացող հանրահավաքի մասնակիցներս, հայտարարում ենք․
Խիստ մտահոգված լինելով Արցախում և նրա շուրջ ստեղծված ռազմաքաղաքական, սոցիալ-տնտեսական, բարոյահոգեբանական իրավիճակի կապակցությամբ, անհամաձայնություն հայտնելով իշխանությունների՝ Արցախի մարտահրավերներին և սպառնալիքներին անհամարժեք գործողություններին, անվստահություն հայտնելով գոյութենական վտանգի պայմաններում Արցախում անհամահունչ ներքաղաքական խմորումների առնչությամբ, ինչպես նաև՝ ընդունելի համարելով 2020 թվականի հանրապետական ընտրությունների արդյունքներով հանրության վստահության քվեն ստացած խորհրդարանական երկրորդ ուժի «Միասնական հայրենիք» կուսակցության նախագահ Սամվել Բաբայանի՝ ստեղծված իրավիճակից ելքի տեսլականը, Արցախի Հանրապետության նախագահից պահանջում ենք․
Սամվել Անդրանիկի Բաբայանին նշանակել Արցախի պետական նախարարի պաշտոնում և, հիմք ընդունելով ռազմական դրության իրավական ռեժիմի մասին ԱՀ օրենքի իրավակարգավորումները, վերջինիս օժտել համարժեք լիազորությամբ։
Արցախի ժողովուրդն է իր ճակատագրի իրավատերը։
Հավաքին ներկա էր նաև Արցախի Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը, որին էլ փոխանցվեց հայտարության տեքստը։ Հավաքի մասնակիցները Վերածննդի հրապարակում սպասում են նախագահի պատասխանին մինչև օրվա վերջ։

Самвел Бабаян обещает в случае назначения госминистром Арцаха “повести страну по правильному пути”
Сегодня, 15 марта, на площади Возрождения в Степанакерте состоялся митинг под лозунгом “Народ Арцаха – хозяин своей судьбы”, в ходе которого было выдвинуто требование назначить Самвела Бабаяна госминистром Арцаха. Выступивший на митинге С.Бабаян отметил, что в Арцахе нужно срочно решить пять задач, но перечислил лишь три из них: организация обороны посредством профессиональной армии, улучшение демографической ситуации, решение социальных вопросов уязвимых групп общества.
“В Брюсселе заявили, что территория Азербайджана составляет 86․6 тыс.км, куда входит и Арцах. Армения признает Арцах частью Азербайджана. Мы можем стать беженцами. Если мы не проявим ответственность в деле решения наших задач, мы не сможем жить в Арцахе. Страна должна развиваться и иметь будущее. Я здесь, чтобы служить вам. Я поведу страну по правильному пути. И наше будущее будет в наших руках, а не в руках врага”,- заявил Самвел Бабаян.
Во время митинга было зачитано требование, адресованное президенту Арцаха.
Ниже приводим текст заявления:
“Мы, участники митинга, проходящего 15 мая на площади Возрождения в столице Арцаха Степанакерте, заявляем:
будучи крайне озабочены создавшейся в Арцахе и вокруг него военно-политической, социально-экономической, морально-психологической ситуацией, выражая несогласие с неэквивалентными действиями в ответ на вызовы и угрозы Арцаху, выражая недоверие не созвучным условиям экзистенциальной угрозы внутриполитическим процессам в Арцахе, а также считая приемлемым видение председателя второй по величине парламентской силы - партии “Единая родина”, получившей вотум доверия народа на республиканских выборах 2020 г., Самвела Бабаяна о выходе из создавшейся ситуации, требуем от президента Республики Арцах назначить Самвела Андраниковича Бабаяна государственным министром Арцаха и, основываясь на правовых регулированиях закона РА “О правовом режиме военного положения”, наделить последнего соответствующим полномочием.
Народ Арцаха – хозяин своей судьбы”.
На митинге присутствовал также председатель Национального Собрания Артур Товмасян, которому и был передан текст заявления. Участники митинга будут ждать ответа президента Арцаха на площади.