«Գերիների, անհետ կորածների վերաբերյալ Բրյուսելում եղել է որոշակի ըմբռնում». Փաշինյան
Մայիսի 14-ին Բրյուսելում կայացավ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպումը։ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը հանդիպումից հետո հայտարարեց, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը հաստատել են փոխադարձ տարածքային ամբողջականության ճանաչումը՝ 1991 թվականի Ալմաթիի (նախկինում՝ Ալմա-Աթա) հռչակագրի հիման վրա։ Կառավարության մայիսի 18-ի նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ այս հանդիպման արդյունքներին։
«Մայիսի 14-ին Բրյուսելում ԵՄ խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ տեղի ունեցավ իմ հանդիպումը Ադրբեջանի ղեկավարի հետ։ Ինչպես հիշում եք, 2022թ. հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում Ֆրանսիայի նախագահի, Եվրամիության խորհրդի նախագահի միջնորդությամբ տեղի ունեցած հանդիպման ընթացքում Ադրբեջանի նախագահն ու ես վերահասատատել էինք մեր երկրների հավատարմությունը ՄԱԿ-ի կանոնադրությանն ու 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրին՝ ընդգծելով, որ դրանց հիման վրա ճանաչում ենք միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը։
Նաև հաստատել էինք, որ սա հիմք է հանդիսանալու սահմանների դելիմիտացիայի հանձնաժողովների աշխատանքի համար։
Մայիսի 14-ին մենք, ըստ էության, կատարեցինք ևս մի քայլ, և ինչպես նշված է ԵՄ խորհրդի նախագահի մայիսի 14-ի հանդիպմանը հետևած հայտարարության մեջ, արձանագրեցինք, որ Ադրբեջանը ճանաչում է ՀՀ 29 800 քառ. կմ, իսկ Հայաստանը` Ադրբեջանի 86 600 քառ. կմ տարածքային ամբողջականությունը»,- հայտնեց վարչապետը։
Փաշինյանն արձանագրեց, որ սա կարևոր քայլ է համարում տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատման համար, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի տեքստի վերջնականացման և սահմանների դելիմիտացիայի առումով։
«Բայց, իհարկե, հաջորդ քայլը պիտի լինի սահմանազատման համար իրավական ուժ և նշանակություն ունեցող կոնկրետ հիմքերի նույնականացումը և համաձայնեցումը։ Ուզում եմ հատուկ ուշադրություն հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ ԵՄ խորհրդի նախագահի՝ մայիսի 14-ի եռակողմ հանդիպմանը հաջորդած հայտարարության մեջ ընդգծվել է ԼՂ հայության իրավունքների և անվտանգության շուրջ Բաքվի և Ստեփանակերտի միջև երկխոսության կարևորությունը՝ միջազգային հանրության հետ համագործակցված»,- նշեց նա։
Ըստ վարչապետի՝ այս գործընթացն էական է Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների իրական և համապարփակ կարգավորման և տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության հաստատման համար։ Հետևաբարար, դա մեծապես կարագացնի խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև։
«Պիտի ընդգծեմ, որ Բրյուսելում որոշակի դրական ըմբռնում է ձևավորվել նաև Հայաստան-Ադրբեջան երկաթուղու վերականգնման մասով, բայց, հաշվի առնելով նախկին փորձը, այս մասով որևէ կոնկրետացումից դեռ ձեռնպահ կմնամ։
Կրկին ընդգծեմ, որ ՀՀ-ն պատրաստ է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետով և հունվարի 11-ի կրկին եռակողմ հայտարարությամբ նախատեսված կոմունիկացիաների բացումն իրականացնել օր առաջ՝ կողմերի ինքնիշխանության իրավազորության, հավասարության և փոխադարձության սկզբունքների հիման վրա։
ԵՄ խորհրդի նախագահի հայատարարությունից տեղեկացել եք, որ գերիների և այլ պահվող անձանց հետագա ազատ արձակման, անհետ կորածների ճակատագրերի պարզաբանման վերաբերյալ նույնպես եղել է որոշակի ըմբռնում, բայց, հաշվի առնելով հարցի գերզգայուն լինելը, ասեմ միայն, որ այս թեմայով քննարկումները կշարունակվեն առաջիկա հանդիպումների ընթացքում»,- հայտնեց Կառավարության ղեկավարը։
Նա հիշեցրեց, որ ԱԳ նախարարների մակարդակով մայիսի 19-ին հանդիպում է սպասվում Մոսկվայում և նշեց, որ ՀՀ ԱԳ նախարարն արդեն մեկնել է Մոսկվա։
«Ռուսական կողմից ստացել ենք առաջարկ ՌԴ նախագահի միջնորդությամբ՝ բարձրագույն մակարդակով եռակողմ հանդիպում անցկացնել Մոսկվայում մայիսի 25-ին, և մենք ընդունել ենք այդ առաջարկը։ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի մասնակցությամբ հնգակողմ հանդիպում է նախատեսվում հունիսի 1-ին Քիշնևում։ Նման հնգակողմ հանդիպում նախատեսված է նաև հոկտեմբերին, Գրանադայում»,- հայտնեց վարչապետը՝ տեղեկացնելով, որ Բրյուսելում հաջորդ եռակողմ հանդիպումը նախատեսված է հուլիսին։
«Ի հեճուկս բանակցություններում որոշակի առաջընթացի՝ Ադրբեջանը շարունակում է էսկալացիոն քաղաքականություն վարել Հայաստանի հետ սահմանին։ Նախորդ օրերին մեր սահմանին հնչել են կրակոցներ, և ունենք զոհեր։ Գլուխ խոնարհելով մեր ընկած եղբայրների առաջ՝ կրկին ուզում եմ ընդգծել, որ առավել ևս մայիսի 14-ի պայմանավորվածությունների ֆոնին ավելի հրատապ է դառնում սահմանային գծից զորքերի հայելային հետքաշումը և սահմանագծի ապառազմականացումը, և մենք այս օրակարգը շարունակելու ենք ընդգծել։
Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումն Ադրբեջանի էսկալացիոն քաղաքականության ևս մեկ դրսևորում է, որը ևս մեկ անգամ ակներև է դարձնում ԼՂ-ում և Լաչինի միջանցքում միջազգային ներկայության լեգիտիմ անհրաժեշությունը»,- ասաց նա՝ նշելով, որ այս թեման քննարկում են միջազգային գործընկերների հետ։

“В Брюсселе было достигнуто определенное понимание по вопросу пленных и без вести пропавших” – Н. Пашинян
14 мая в Брюсселе состоялась трехсторонняя встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, председателя Европейского Совета Шарля Мишеля и президента Азербайджана Ильхама Алиева. После встречи Шарль Мишель заявил, что Армения и Азербайджан четко заявили о признании территориальной целостности друг друга на основе Алма-Атинской декларации 1991 года. На заседании правительства 18 мая Н.Пашинян коснулся результатов этой встречи.
“Как вы помните, во время встречи, которая состоялась в Праге 6 октября 2022 г. при посредничестве президента Франции и председателя Европейского совета, президент Азербайджана и я подтвердили приверженность наших стран Уставу ООН и Алма-Атинской декларации, подчеркнув, что признаем основанную на них территориальную целостность и суверенитет друг друга.
Мы также подтвердили, что это станет основанием для работы комиссии по делимитации границ.
14 мая мы, по сути, сделали еще один шаг, и, как отмечено в заявлении, принятом на встрече с председателем Евросовета 14 мая, констатировали, что Азербайджан признает территориальную целостность Армении на площади 29.900 кв.км, а Армения – территориальную целостность Азербайджана на площади 86.600 кв.км”,- сообщил премьер-министр.
По словам Пашиняна, это важный шаг к утверждению в регионе стабильности и мира, окончательному уточнению договора о мире между Арменией и Азербайджаном, делимитации границ.
“Следующими шагами, разумеется, должны стать идентификация и согласование конкретных основ, имеющих правовую силу и значение для делимитации границ. Хочу обратить особое внимание на то обстоятельство, что в заявлении председателя Евросовета, последовавшее за трехсторонней встречей 14 мая, была подчеркнута важность диалога между Баку и Степанакертом вокруг вопросов прав и безопасности армян НК при сотрудничестве с международной общественностью”,- отметил Н.Пашинян.
По словам премьера, этот процесс имеет существенное значение для реального и всеобъемлющего урегулирования отношений и продолжительного установления мира в регионе. Следовательно, это в значительной степени ускорит подписание договора о мире между Арменией и Азербайджаном. “Должен подчеркнуть, что в Брюсселе было достигнуто определенное положительное понимание также по части железной дороги Армения-Азербайджан, однако, учитывая прежний опыт, я воздержусь от какой-либо конкретизации по этой части.
Еще раз подчеркну, что РА готова максимально быстро открыть коммуникации, предусмотренные пунктом 9 трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 г., и трехсторонним заявлением от 11 января.
Из заявления председателя Европейского совета нам стало известно, что определенное понимание достигнуто и в вопросе дальнейшего освобождения пленных и других удерживаемых лиц, установления судеб без вести пропавших. Но, учитывая крайнюю деликатность этой темы, скажу лишь, что обсуждение этих вопросов будет продолжено также в ходе предстоящих встреч”,- сообщил глава правительства.
Пашинян напомнил, что 19 мая в Москве ожидается встреча министров иностранных дел, сообщив, что глава МИД Армении уже отбыл в российскую столицу.
“От российской стороны мы получили предложение провести в Москве 25 мая при посредничестве президента РФ встречу на высшем уровне, и мы приняли это предложение. 1 июня в Кишиневе предусмотрена встреча с участием президента Франции Эммануэля Макрона и канцлера Германии Олафа Шольца. Аналогичная пятисторонняя встреча запланирована также в октябре в Гренаде”,- сказал Никол Пашинян, добавив, что следующая трехсторонняя встреча состоится в Брюсселе в июле.
“Вопреки достигнутому на переговорах определенному прогрессу Азербайджан продолжает проводить эскалационную политику на границах Армении. Преклоняя голову перед памятью наших павших братьев, хочу еще раз подчеркнуть, что особенно на фоне договоренностей от 14 мая особенно актуальным становится зеркальный отвод войск от пограничной линии и ее демилитаризация. И мы будем продолжать делать акцент на этой повестке.
Незаконное блокирование Лачинского коридора – еще одно проявление эскалационной политики Азербайджана, которое еще раз показывает необходимость легитимного международного присутствия в Нагорном Карабахе и Лачинском коридоре”,- заявил Н,.Пашинян, отметив, что обсуждает этот вопрос с международными партнерами.