«Գերիների, անհետ կորածների վերաբերյալ Բրյուսելում եղել է որոշակի ըմբռնում». Փաշինյան
Մայիսի 14-ին Բրյուսելում կայացավ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպումը։ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը հանդիպումից հետո հայտարարեց, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը հաստատել են փոխադարձ տարածքային ամբողջականության ճանաչումը՝ 1991 թվականի Ալմաթիի (նախկինում՝ Ալմա-Աթա) հռչակագրի հիման վրա։ Կառավարության մայիսի 18-ի նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ այս հանդիպման արդյունքներին։
«Մայիսի 14-ին Բրյուսելում ԵՄ խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ տեղի ունեցավ իմ հանդիպումը Ադրբեջանի ղեկավարի հետ։ Ինչպես հիշում եք, 2022թ. հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում Ֆրանսիայի նախագահի, Եվրամիության խորհրդի նախագահի միջնորդությամբ տեղի ունեցած հանդիպման ընթացքում Ադրբեջանի նախագահն ու ես վերահասատատել էինք մեր երկրների հավատարմությունը ՄԱԿ-ի կանոնադրությանն ու 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրին՝ ընդգծելով, որ դրանց հիման վրա ճանաչում ենք միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը։
Նաև հաստատել էինք, որ սա հիմք է հանդիսանալու սահմանների դելիմիտացիայի հանձնաժողովների աշխատանքի համար։
Մայիսի 14-ին մենք, ըստ էության, կատարեցինք ևս մի քայլ, և ինչպես նշված է ԵՄ խորհրդի նախագահի մայիսի 14-ի հանդիպմանը հետևած հայտարարության մեջ, արձանագրեցինք, որ Ադրբեջանը ճանաչում է ՀՀ 29 800 քառ. կմ, իսկ Հայաստանը` Ադրբեջանի 86 600 քառ. կմ տարածքային ամբողջականությունը»,- հայտնեց վարչապետը։
Փաշինյանն արձանագրեց, որ սա կարևոր քայլ է համարում տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատման համար, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի տեքստի վերջնականացման և սահմանների դելիմիտացիայի առումով։
«Բայց, իհարկե, հաջորդ քայլը պիտի լինի սահմանազատման համար իրավական ուժ և նշանակություն ունեցող կոնկրետ հիմքերի նույնականացումը և համաձայնեցումը։ Ուզում եմ հատուկ ուշադրություն հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ ԵՄ խորհրդի նախագահի՝ մայիսի 14-ի եռակողմ հանդիպմանը հաջորդած հայտարարության մեջ ընդգծվել է ԼՂ հայության իրավունքների և անվտանգության շուրջ Բաքվի և Ստեփանակերտի միջև երկխոսության կարևորությունը՝ միջազգային հանրության հետ համագործակցված»,- նշեց նա։
Ըստ վարչապետի՝ այս գործընթացն էական է Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների իրական և համապարփակ կարգավորման և տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության հաստատման համար։ Հետևաբարար, դա մեծապես կարագացնի խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև։
«Պիտի ընդգծեմ, որ Բրյուսելում որոշակի դրական ըմբռնում է ձևավորվել նաև Հայաստան-Ադրբեջան երկաթուղու վերականգնման մասով, բայց, հաշվի առնելով նախկին փորձը, այս մասով որևէ կոնկրետացումից դեռ ձեռնպահ կմնամ։
Կրկին ընդգծեմ, որ ՀՀ-ն պատրաստ է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետով և հունվարի 11-ի կրկին եռակողմ հայտարարությամբ նախատեսված կոմունիկացիաների բացումն իրականացնել օր առաջ՝ կողմերի ինքնիշխանության իրավազորության, հավասարության և փոխադարձության սկզբունքների հիման վրա։
ԵՄ խորհրդի նախագահի հայատարարությունից տեղեկացել եք, որ գերիների և այլ պահվող անձանց հետագա ազատ արձակման, անհետ կորածների ճակատագրերի պարզաբանման վերաբերյալ նույնպես եղել է որոշակի ըմբռնում, բայց, հաշվի առնելով հարցի գերզգայուն լինելը, ասեմ միայն, որ այս թեմայով քննարկումները կշարունակվեն առաջիկա հանդիպումների ընթացքում»,- հայտնեց Կառավարության ղեկավարը։
Նա հիշեցրեց, որ ԱԳ նախարարների մակարդակով մայիսի 19-ին հանդիպում է սպասվում Մոսկվայում և նշեց, որ ՀՀ ԱԳ նախարարն արդեն մեկնել է Մոսկվա։
«Ռուսական կողմից ստացել ենք առաջարկ ՌԴ նախագահի միջնորդությամբ՝ բարձրագույն մակարդակով եռակողմ հանդիպում անցկացնել Մոսկվայում մայիսի 25-ին, և մենք ընդունել ենք այդ առաջարկը։ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի մասնակցությամբ հնգակողմ հանդիպում է նախատեսվում հունիսի 1-ին Քիշնևում։ Նման հնգակողմ հանդիպում նախատեսված է նաև հոկտեմբերին, Գրանադայում»,- հայտնեց վարչապետը՝ տեղեկացնելով, որ Բրյուսելում հաջորդ եռակողմ հանդիպումը նախատեսված է հուլիսին։
«Ի հեճուկս բանակցություններում որոշակի առաջընթացի՝ Ադրբեջանը շարունակում է էսկալացիոն քաղաքականություն վարել Հայաստանի հետ սահմանին։ Նախորդ օրերին մեր սահմանին հնչել են կրակոցներ, և ունենք զոհեր։ Գլուխ խոնարհելով մեր ընկած եղբայրների առաջ՝ կրկին ուզում եմ ընդգծել, որ առավել ևս մայիսի 14-ի պայմանավորվածությունների ֆոնին ավելի հրատապ է դառնում սահմանային գծից զորքերի հայելային հետքաշումը և սահմանագծի ապառազմականացումը, և մենք այս օրակարգը շարունակելու ենք ընդգծել։
Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումն Ադրբեջանի էսկալացիոն քաղաքականության ևս մեկ դրսևորում է, որը ևս մեկ անգամ ակներև է դարձնում ԼՂ-ում և Լաչինի միջանցքում միջազգային ներկայության լեգիտիմ անհրաժեշությունը»,- ասաց նա՝ նշելով, որ այս թեման քննարկում են միջազգային գործընկերների հետ։

Armenian PM Nikol Pashinyan, at a cabinet session today, said he and Azerbaijani President Ilham Aliyev reaffirmed their recognition of each other’s territorial integrity and sovereignty at last Sunday’s meeting in Brussels hosted by European Council President Charles Michel.
Many in Armenia have viewed this as a tacit understanding that Armenia recognizes Azerbaijani jurisdiction over Artsakh.
Pashinyan’s office issued the following statement today regarding Sunday’s meeting.
On May 14, my meeting with the leader of Azerbaijan took place in Brussels through the mediation of Charles Michel, the President of the European Council. As you remember, during the meeting held in Prague on October 6, 2022 at the mediation of the President of France and the President of the European Council, the president of Azerbaijan and I reaffirmed our countries' commitment to the UN Charter and the Alma Ata Declaration of 1991, stressing that we recognize the territorial integrity and sovereignty of each other based on those documents, we also confirmed that this will be the basis for the work of the border delimitation commissions.
On May 14, we took another step and, as indicated in the statement of the President of the European Council following the May 14 meeting, we noted that Azerbaijan recognizes Armenia’s territorial integrity in 29,800 square kilometers, and Armenia recognizes Azerbaijan’s territorial integrity in 86,600 square kilometers.
I must record that I consider this an important step for the establishment of stability and peace in the region, in terms of the finalization of the text of the peace treaty between Armenia and Azerbaijan and the delimitation of the borders as well. But, of course, the next step must be identifying and consenting on concrete grounds for delimitation that have legal force and significance.
I want to draw special attention to the fact that in the statement of the President of the European Council following the tripartite meeting on May 14, the importance of the dialogue between Baku and Stepanakert on the rights and security of the Armenians of Nagorno-Karabakh in cooperation with the international community was emphasized. This is a process that is essential for a real and comprehensive settlement of relations with Azerbaijan and the establishment of lasting peace in the region. Therefore, it will greatly accelerate the signing of the peace treaty between Armenia and Azerbaijan.
I should emphasize that a certain positive understanding was formed in Brussels regarding the restoration of the Armenia-Azerbaijan railway, but taking into account the previous experience, I will refrain from any specification in this regard. I would like to emphasize once again that the Republic of Armenia is ready to implement the opening of the communications provided for in paragraph 9 of the trilateral declaration of November 9, 2020 and again in the trilateral statement of January 11, as soon as possible, based on the principles of sovereignty, jurisdiction, equality and reciprocity of the parties.
You have learned from the statement of the President of the European Council that there was also a certain understanding regarding the further release of prisoners and other detained persons, clarification of the fates of the missing, but considering the extremely sensitive nature of the issue, I will only say that the discussions on this topic will continue during the upcoming meetings.
Let me remind you that a meeting at the level of foreign ministers is expected on May 19 in Moscow. The Minister of Foreign Affairs of Armenia has already left for Moscow. We have already received an offer from the Russian side to hold a tripartite meeting at the highest level in Moscow on May 25 through the mediation of the President of the Russian Federation, and we have accepted that offer.
A five-sided meeting with the participation of French President Emmanuel Macron and German Chancellor Olaf Scholz is planned for June 1 in Chișinău within the framework of the second summit of the European Political Community. Such a five-sided meeting is also scheduled for October in Granada. The next tripartite meeting in Brussels is scheduled for July.
Dear participants of the Cabinet meeting,
Despite some progress in the negotiations, Azerbaijan continues to pursue a policy of escalation on the border with Armenia. In the previous days, shots were fired at our borders and we have suffered casualties. Bowing my head to our fallen brothers, I want to emphasize again that, especially against the background of the agreements of May 14, the simultaneous withdrawal of troops from the border line and the demilitarization of the border line become more urgent. And we will continue to emphasize this agenda.
The illegal blocking of the Lachin Corridor is another manifestation of Azerbaijan's policy of escalation, which once again highlights the legitimate need for an international presence in Nagorno-Karabakh and the Lachin Corridor. We are discussing this topic with all our international partners."