«Եթե Արցախը լինի Ադրբեջանի կազմում, այստեղ հայ չի մնա». արցախցի
Մայիսի 22-ին Նիկոլ Փաշինյանը մամուլի ասուլիսի ընթացքում վերահաստատեց, որ Արցախը ճանաչում է Արդբեջանի կազմում: Այս հայտարարությանը հետևեց Արցախի Ազգային ժողովի պատասխան-հայտարարությունը, որում Ազգային ժողովի պատգամավորները քննադատել են Ն. Փաշինյանի դիրքորոշումը և կոչ են արել ձեռնպահ մնալ նման պարտվողական քաղաքականությունից: «Հետքը» զրուցել է Արցախի բնակիչների հետ՝ պարզելու, թե ինչ են մտածում Հայաստանի վարչապետի հայտարարության վերաբերյալ։
65-ամյա Յուրա Հայրապետյանը Ստեփանակերտի բուսաբանական այգում է աշխատում: Ասում է՝ մենք մեր իշխանությունների հետ ենք։
«Եթե պետք է կռվել՝ կռվենք: Եթե Ադրբեջանը կրակում է, դու էլ պետք է կրակես: Փաշինյանը հիմա պետք է հրաժարական տա: Անհնարին բան է՝ մնանք Ադրբեջանի կազմում: Եթե Արցախը լինի Ադրբեջանի կազմում, այստեղ հայ չի մնա, հաշվեք ցեղասպանություն է, կոտորելու են: Ինչ Նախիջևանում էր, նույնն էլ այստեղ են անելու: Մենք գնալու ուրիշ տեղ չունենք: Ու՞ր գնաս: Լավ, ես գնացի, բա իմ ծնողները, իմ կինը այստեղ թաղված, բա իրե՞նք: Ծնվալըս ստեղ, մեռնել պիտիս ստեղ»,- ասում է Յուրա Հայրապետյանը։
36-ամյա Ռուզան Հայրապետյանը նշում է, որ Փաշինյանի հայտարարությունը նորություն չէ իր համար։
«Իր նախորդ հայտարարությունները՝ Արցախը Հայաստան է ու վերջ, ընդամենը պոպուլիզմ էր: Նա ընդամենը եկել ու ինչ-որ պաթոսախառը հայտարարություններ էր արել: Մարդիկ, որոնք մտածում են, թե այստեղ՝ Արցախում, հայ է մնալու, եթե Ադրբեջանի կազմի մեջ լինենք, շատ են սխալվում: Հասկանում եմ, մարդիկ հոգնել են: Երբեմն ինքս ուզում եմ անջատվել, չմտածել, երբեմն նույնիսկ մտածում եմ, որ իմ կյանքն առաջվանն է, ուզում եմ, որ առաջվանը լինի: Մեր օրգանիզմի պաշտպանական արձագանքն է, այս վախի անընդհատ զգացումով կարող ես խելագարվել: Ես դրա համար մարդկանց չեմ մեղադրում, երբ շարունակում են իրենց առօրյա կյանքով ապրել, կարծես ամեն ինչ նույնն է: Բայց քայլ առ քայլ ամեն ինչ շատ ավելի վատ է լինելու, քան հիմա է: Իր հայտարարության օրը նույն մարդիկ, որ հեղափոխության ժամանակ էին դուրս եկել, պետք է հավաքվեին ու պահանջեին Փաշինյանի հրաժարականը»,- ասում է Ռուզան Հայրապետյանը։
Նա կարծում է, որ Արցախը ղեկավարի կարիք ունի։
«Մեզ մի Մոնթե է պետք, Բեկոր է պետք, մեկը, որ կռվելուց բացի նաև խելացի կլինի: Մենք հիմա ոչ զենք ունենք, ոչ զինվոր ունենք, մենք հիմա ոչինչ չունենք: Բայց մենք հիմա նորից պետք է ապացուցենք աշխարհին, որ սա հայկական հող է, որ մեր նախնիները այստեղ են ապրել, ու մենք էլ պետք է շարունակենք այստեղ ապրել»,- նշում է Ռուզան Հայրապետյանը։
28-ամյա Գայանե Սարգսյանի համար նույնպես Փաշինյանի հայտարարությունը նորություն չէր։ Համոզված է՝ Արցախում ապրողները չպետք է թույլ տան, որ ինչ-որ մեկն իրենց փոխարեն որոշումներ կայացնի։
«Ես նույնիսկ մտածում եմ, որ նման հայտարարությունները մեզ շեղում են ավելի կարևոր բաներից, ինչպես, օրինակ, սահմանին տիրող իրավիճակից, երբ գրեթե ամեն օր զոհ ենք ունենում: Ես մտածում եմ, որ եթե մենք ոտքներս պինդ դնենք այս հողին, կկարողանանք պահել Արցախը և շարունակել մնալ Արցախում: Բնականաբար, բոլորս էլ ուզում ենք, որ դա լինի առանց պատերազմի: Երբ մարդիկ պատերազմ են գոռում, պետք է վստահ լինեն, որ երբ գա պատերազմելու օրը, այստեղ են լինելու ու ոչ մի տեղ չեն գնալու։ Արցախում պայքարը չպետք է անձնավորել։ Արցախի ձայնն ինձ համար մենք ենք, ինչպես մեր ծնողներն են եղել 90-ականներին: Նրանք կռվել են ու ստացել այն, ինչ ուզել են: Նույնն էլ մենք պետք է անենք: Մեր ձայնը ինձ համար ավելի որոշիչ է, քան նախագահի կամ այլ պաշտոնյայի»,- ասում է Գայանե Սարգսյանը:

“Если Арцах будет в составе Азербайджана, армян здесь не останется”
На пресс-конференции 22 мая премьер-министр Армении Никол Пашинян подтвердил, что признает Арцах в составе Азербайджана. За этим заявлением последовало ответное заявление Национального Собрания Арцаха, в котором депутаты подвергли критике позицию Н.Пашиняна и призвали его воздержаться от капитулянтской политики. Hetq.am поинтересовался у жителей Арцаха, что они думают о заявлении премьер-министра Армении.
65-летний Юра Айрапетян, который работает в ботаническом саду Степанакерта, сказал, что арцахцы поддерживают свою власть. “Если надо будет, мы пойдем сражаться. Если Азербайджан стреляет, ты тоже должен стрелять. Пашинян должен подать в отставку. Мы не можем остаться в составе Азербайджана. Если Арцах будет в составе Азербайджана, армян здесь не останется. Будет геноцид, будут погромы. То, что они сделали в Нахиджеване, сделают и здесь. Нам некуда уходить. Куда мы пойдем? Предположим, я уеду, но ведь здесь похоронены мои родители, моя жена... Мы родились здесь, здесь и должны умереть”,- сказал мой собеседник.
Для 36-летней Рузан Айрапетян заявление Пашиняна не стало новостью. “Его предыдущие заявления о том, что Арцах – это Армения и точка, были просто популизмом. Он приехал и сделал какие-то пафосные заявления. Те, кто думают, что если Арцах будет в составе Азербайджана, здесь останутся армяне, глубоко ошибаются. Я понимаю, что люди устали. Иногда и мне хочется ни о чем не думать, жить так, как я жила раньше. Это защитная реакция нашего организма. От постоянного чувства страха можно сойти с ума. Поэтому я не виню тех, кто продолжает жить своей обыденной жизнью, как будто ничего не изменилось. Но шаг за шагом все будет хуже, чем сейчас. В день, когда Пашинян сделал такое заявление, люди, выходившие на улицу во время революции, должны были собраться и потребовать его отставки”,- отметила Рузан, добавив, что Арцах нуждается в руководителе.
“Нам нужен Монте, нужен Бекор, человек, который помимо умения сражаться будет обладать и умом. Сегодня у нас нет ни оружия, ни солдат, ничего нет. Но мы вновь можем доказать миру, что это армянская земля, что здесь жили наши предки, и мы должны продолжать здесь жить”,- подчеркнула Рузан Айрапетян.
Для 28-летней Гаяне Саргсян заявление Пашиняна тоже не стало новостью. Девушка убеждена, что жители Арцаха не должны позволить, чтобы кто-то принимал решения вместо них.
“Я даже думаю, что подобные заявления отвлекают нас от более важных вещей – например, от ситуации на границе, где мы каждый день несем потери. Мне кажется, что если мы будем твердо стоять на этой земле, нам удастся отстоять Арцах и продолжать жить здесь. Борьбу в Арцахе не следует связывать с личностями. Для меня голос Арцаха – это мы, как в 90-е голосом Арцаха были наши родители. Они воевали и получили то, что хотели. То же самое должны сделать мы. Для меня наш голос является более решающим, чем голос президента или какого-либо другого должностного лица”,- сказала Гаяне Саргсян.