«Եթե Արցախը լինի Ադրբեջանի կազմում, այստեղ հայ չի մնա». արցախցի
Մայիսի 22-ին Նիկոլ Փաշինյանը մամուլի ասուլիսի ընթացքում վերահաստատեց, որ Արցախը ճանաչում է Արդբեջանի կազմում: Այս հայտարարությանը հետևեց Արցախի Ազգային ժողովի պատասխան-հայտարարությունը, որում Ազգային ժողովի պատգամավորները քննադատել են Ն. Փաշինյանի դիրքորոշումը և կոչ են արել ձեռնպահ մնալ նման պարտվողական քաղաքականությունից: «Հետքը» զրուցել է Արցախի բնակիչների հետ՝ պարզելու, թե ինչ են մտածում Հայաստանի վարչապետի հայտարարության վերաբերյալ։
65-ամյա Յուրա Հայրապետյանը Ստեփանակերտի բուսաբանական այգում է աշխատում: Ասում է՝ մենք մեր իշխանությունների հետ ենք։
«Եթե պետք է կռվել՝ կռվենք: Եթե Ադրբեջանը կրակում է, դու էլ պետք է կրակես: Փաշինյանը հիմա պետք է հրաժարական տա: Անհնարին բան է՝ մնանք Ադրբեջանի կազմում: Եթե Արցախը լինի Ադրբեջանի կազմում, այստեղ հայ չի մնա, հաշվեք ցեղասպանություն է, կոտորելու են: Ինչ Նախիջևանում էր, նույնն էլ այստեղ են անելու: Մենք գնալու ուրիշ տեղ չունենք: Ու՞ր գնաս: Լավ, ես գնացի, բա իմ ծնողները, իմ կինը այստեղ թաղված, բա իրե՞նք: Ծնվալըս ստեղ, մեռնել պիտիս ստեղ»,- ասում է Յուրա Հայրապետյանը։
36-ամյա Ռուզան Հայրապետյանը նշում է, որ Փաշինյանի հայտարարությունը նորություն չէ իր համար։
«Իր նախորդ հայտարարությունները՝ Արցախը Հայաստան է ու վերջ, ընդամենը պոպուլիզմ էր: Նա ընդամենը եկել ու ինչ-որ պաթոսախառը հայտարարություններ էր արել: Մարդիկ, որոնք մտածում են, թե այստեղ՝ Արցախում, հայ է մնալու, եթե Ադրբեջանի կազմի մեջ լինենք, շատ են սխալվում: Հասկանում եմ, մարդիկ հոգնել են: Երբեմն ինքս ուզում եմ անջատվել, չմտածել, երբեմն նույնիսկ մտածում եմ, որ իմ կյանքն առաջվանն է, ուզում եմ, որ առաջվանը լինի: Մեր օրգանիզմի պաշտպանական արձագանքն է, այս վախի անընդհատ զգացումով կարող ես խելագարվել: Ես դրա համար մարդկանց չեմ մեղադրում, երբ շարունակում են իրենց առօրյա կյանքով ապրել, կարծես ամեն ինչ նույնն է: Բայց քայլ առ քայլ ամեն ինչ շատ ավելի վատ է լինելու, քան հիմա է: Իր հայտարարության օրը նույն մարդիկ, որ հեղափոխության ժամանակ էին դուրս եկել, պետք է հավաքվեին ու պահանջեին Փաշինյանի հրաժարականը»,- ասում է Ռուզան Հայրապետյանը։
Նա կարծում է, որ Արցախը ղեկավարի կարիք ունի։
«Մեզ մի Մոնթե է պետք, Բեկոր է պետք, մեկը, որ կռվելուց բացի նաև խելացի կլինի: Մենք հիմա ոչ զենք ունենք, ոչ զինվոր ունենք, մենք հիմա ոչինչ չունենք: Բայց մենք հիմա նորից պետք է ապացուցենք աշխարհին, որ սա հայկական հող է, որ մեր նախնիները այստեղ են ապրել, ու մենք էլ պետք է շարունակենք այստեղ ապրել»,- նշում է Ռուզան Հայրապետյանը։
28-ամյա Գայանե Սարգսյանի համար նույնպես Փաշինյանի հայտարարությունը նորություն չէր։ Համոզված է՝ Արցախում ապրողները չպետք է թույլ տան, որ ինչ-որ մեկն իրենց փոխարեն որոշումներ կայացնի։
«Ես նույնիսկ մտածում եմ, որ նման հայտարարությունները մեզ շեղում են ավելի կարևոր բաներից, ինչպես, օրինակ, սահմանին տիրող իրավիճակից, երբ գրեթե ամեն օր զոհ ենք ունենում: Ես մտածում եմ, որ եթե մենք ոտքներս պինդ դնենք այս հողին, կկարողանանք պահել Արցախը և շարունակել մնալ Արցախում: Բնականաբար, բոլորս էլ ուզում ենք, որ դա լինի առանց պատերազմի: Երբ մարդիկ պատերազմ են գոռում, պետք է վստահ լինեն, որ երբ գա պատերազմելու օրը, այստեղ են լինելու ու ոչ մի տեղ չեն գնալու։ Արցախում պայքարը չպետք է անձնավորել։ Արցախի ձայնն ինձ համար մենք ենք, ինչպես մեր ծնողներն են եղել 90-ականներին: Նրանք կռվել են ու ստացել այն, ինչ ուզել են: Նույնն էլ մենք պետք է անենք: Մեր ձայնը ինձ համար ավելի որոշիչ է, քան նախագահի կամ այլ պաշտոնյայի»,- ասում է Գայանե Սարգսյանը:

65-year-old Yura Hayrapetyan, who works in Stepanakert’s botanical garden, tells Hetq that Armenian PM Nikol Pashinyan should resign for recognizing Nagorno Karabakh as a part of Azerbaijan.
On May 22, Armenian PM Nikol Pashinyan, when pressed by reporters during a press conference, confessed that his government recognizes Nagorno Karabakh as a part of Azerbaijan.
Hayrapetyan describes Pashinyan’s position as “defeatist”, adding that he and other Karabakh residents will fight to remain free of Azerbaijani control.
"If we have to fight, we will fight. If Azerbaijan shoots, we should also shoot. Pashinyan should resign now. It is impossible to remain a part of Azerbaijan. If Artsakh is part of Azerbaijan, there will be no Armenians left here. Consider it a genocide, they will be massacred. What happened in Nakhijevan, they will do the same here. We have nowhere else to go. OK, I leave. What about my parents and my wife who are here? If you were born here, you will die here," says Hayrapetyan.
36-year-old Ruzan Hayrapetyan says Pashinyan's boast before the 2020 Karabakh war that “Artsakh is Armenia, period” was mere populism.
Ruzan Hayrapetyan believes Armenians will ultimately leave Artsakh if it becomes a part of Azerbaijan and are tired of living in constant fear of what might happen.
“Step by step everything will be much worse than it is now. On the day of his announcement, the same people who came out during the revolution should have gathered and demanded Pashinyan's resignation," says Ruzan Hayrapetyan, referring to Pashinyan’s recent bombshell announcement.
"We need a Monte, we need a Bekor. Someone who will be smart in addition to fighting. We have no weapons, no soldiers. We have nothing now. But now we must prove to the world again that this is Armenian land, that our ancestors lived here, and we must continue to live here," says Ruzan Hayrapetyan, referring to Monte Melkonian and Bekor Ashot (Ashot Ghulyan), two military leaders who fought and died during the first Karabakh war in the early 1990s.
28-year-old Gayaneh Sargsyan said Pashinyan has no right to negotiate the future of Karabakh Armenians, adding that she and others of her generation must follow the example of their parents who fought for their rights.
either. I am sure that people living in Artsakh should not allow someone to make decisions for them.
“I think that if we put our feet firmly on this land, we will be able to keep Artsakh and continue to stay in Artsakh. Naturally, we all want it to be without war. When people cry for war, they should be sure that when the day of war comes, they will be here and not going anywhere.”