13 հայ հասարական գործիչ տուժել է Pegasus լրտեսական ծրագրից
Իրավապաշտպան կազմակերպությունների և ՏՏ անվտանգության մասնագետների համատեղ հետաքննությունը ցույց է տվել, որ առնվազն 13 հայ հասարակական գործիչ և պաշտոնատար անձ, այդ թվում` լրագրողներ և իրավապաշտպաններ, 2020 թվականի նոյեմբերից մինչև 2022 թվականի դեկտեմբեր ամիսները, Ղարաբաղյան հակամարտության ժամանակ, դարձել են իսրայելական NSO Group-ի Pegasus լրտեսական ծրագրի համար թիրախ։ Access Now-ի, Citizen Lab-ի, մոբայլ անվտանգության մասնագետներ Ռուբեր Մուրադյանի, CyberHUB-AM-ի, Amnesty International-ի անվտանգության լաբորատորիայի հետ իրականացրած հետաքննությունը հիմքեր է տալիս ենթադրելու, որ հակամարտությունը կարող էր լինել այդ լրտեսության համար պատճառ։
Amnesty International-ի անվտանգության լաբորատորիան հայտնաբերել է, որ «Ազատություն» ռադիոկայանի հայկական ծառայության երկու լրագրողների՝ Կառլեն Ասլանյանի և Աստղիկ Բեդևյանի հեռախոսները եղել են լրտեսական ծրագրով վարակված։ Վարակման նմանատիպ դեպքեր հայտնաբերվել են նաև Արցախի մարդու իրավունքների նախկին պաշտպանի, ՄԱԿ-ի աշխատակիցների, ՀՀ ԱԳՆ մամուլի նախկին քարտուղարի և քաղհասարակության ևս 7 ներկայացուցիչների մոտ։
Amnesty International-ը ապացույցներ ունի այն մասին, որ լրտեսական մեկ այլ ծրագիր՝ Predator անվամբ, որը մշակվել է Intellexa ընկերության կողմից, գործարկվել է սերվերային ենթակառուցվածքից, որը տեղակայված է Հայաստանում։ Meta ընկերության անվտանգության մասնագետները պարզել են Հայաստանում Predator-ի հավանական հաճախորդին։
Հայաստանում իրականացված հետաքննությունը սկսվել է, երբ 2021 թվականի նոյեմբեր ամսին Apple-ը իր օգտատերերին ուղարկեց ծանուցում՝ զգուշացնելով լրտեսական ծրագրային ապահովման միջոցով նրանց հնարավոր թիրախային լրտեսության վերաբերյալ։ CyberHUB-AM-ը և Access Now-ն, Citizen Lab-ի հետ փոխգործակցությամբ, հետաքննության արդյունքում հաստատել են, որ այդ որոշ գործիչների Apple սարքավորումները վարակված են եղել Pegasus լրագրողական ծրագրով։
Լրագրողներ, իրավապաշտպաններ և պաշտոնյաներ, որոնք դարձել են լրտեսական ապահովման տուժածներ
Ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ սարքավորումների վարակումը կապված է եղել ղարաբաղյան հակամարտության հետ։ Հայաստանում Pegasus-ով վարակման առաջին խումբը կապ է ունեցել քաղաքական ճգնաժամի հետ, որը 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ավարտից հետո սկսվել էր Հայաստանում և ձգվում էր մինչև 2021 թվականի կեսերը։ Վարակման երկրորդ խումբը տեղի է ունեցել 2022 թվականին, ինչը համընկնում էր Սոչիում և Պրահայում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության բանակցություններին և հակամարտության գոտում լուրջ բախումների, ինչպես նաև նախորդ տարվա դեկտեմբերից Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շարունակվող շրջափակման հետ։
Հայաստանում Pegasus-ով վարակման առաջին ալիքի ժամանակ հետաքննությունը հատնաբերել է 10 մարդու, որոնք 2020-2021 թվականներին դարձել են վարակման թիրախ։ Այդ ընթացքում հայտնաբերվել է մոբայլ սարքավորումների վարակման 17 հաջող դեպք։
Հարձակման ենթարկված գործիչների թվում են.
- «Ազատություն» ռադիոկայանի լրագրողներ Կառլեն Ասլանյանը և Աստղիկ Բեդևյանը, որոնց սարքավորումները վարակվել են, համապատասխանաբար, 2021 թվականի ապրիլին և մայիսին։ Սա այն ժամանակահատվածն է, երբ նրանք լուսաբանում էին Հայաստանում քաղաքական ճգնաժամը և ղարաբաղյան հակամարտության հետևանքները։
- Արցախի մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը։ Նրա սարքավորումը վարակվել է 2021 թվականի մայիսին, այն ժամանակ, երբ վերջինս ակտիվորեն հետևում էր Հայաստանում խորհրդարանական ընտրություններին։
- 2021 թվականի մայիս-հուլիս ամիսներին արտաքին գործերի նախարարության մամուլի նախկին խոսնակ Աննա Նաղդալյանի սարքավորումը մի քանի անգամ վարակվել՝ ղարաբաղյան ճգնաժամի վերաբերյալ բանակցություններին նրա մասնակության ժամանակ։
- Պատմական գիտությունների թեկնածու և թյուրքագետ Վարուժան Գեղամյանի iPhone-ը վարակվել է 2021 թվականի հունիսին այն ժամանակ, երբ վերջինս դասախոսություններ էր կարդում Ադրբեջանի տարածաշրջանի ու արտաքին քաղաքականության ժամանակ։
- 2022 թվականի հունիսին, վարակման երկրորդ փուլի ժամանակ, վարակվել էր նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարության քննադատներից մեկի՝ ArmNews TV-ի համահիմնադիր Սամվել Ֆարմանյանի սարքավորումը։
- ՀՀ մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Քրիստինե Գրիգորյանի սարքավորումը, որը հայտարարություններ էր անում ադրբեջանական զինուժի հնարավոր հանցագործությունների վերաբերյալ, վարակվել է 2022 թվականի հոկտեմբերին և նոյեմբերին։
13-ից 6-ը, որոնց սարքավորումներում հայտնաբերվել է լրտեսական ծրագրային ապահովումը և որոնք մասնակցել են հետաքննությանը, նախընտրել են մնալ անանուն, ներառյալ լրավամիջոցների ներկայացուցիչների, մեկ ակտիվիստի, քաղհասարակության մեկ ներկայացուցչի և ՄԱԿ-ի երկու աշխատակցի։ Մյուս անձինք, ինչպես, օրինակ, լրագրող Վիտալի Գրիգորյանը, Apple-ից ծանուցում են ստացել, որը զգուշացնում է հնարավոր վարակման մասին, բայց նրանց սարքավորման նկատմամբ լրտեսությունը մնում է անհամոզիչ՝ դրանց տվյալներին սահմանափակ հասանելիության պատճառով։

13 армянских общественных деятелей пострадали от слежки с помощью ПО Pegasus - расследование AI
Совместное расследование правозащитных организаций и специалистов по IT-безопасности показало, что по меньшей мере тринадцать армянских общественных деятелей и должностных лиц, в том числе журналисты и правозащитники, стали мишенью для шпионского ПО Pegasus израильской группы NSO вовремя конфликта в Нагорном Карабахе в период с ноября 2020 года по декабрь 2022 года. Расследование, проведённое Access Now, Citizen Lab, исследователем мобильной безопасности Рубеном Мурадяном, CyberHUB-AM совместно с Лабораторией безопасности Amnesty International, даёт основания предполагать, что конфликт мог быть причиной для такой слежки.
Лаборатория безопасности Amnesty International обнаружила заражение устройств у двух журналистов армянской службы “Радио Свободная Европа/Радио Свобода” (RFE/RL) - Карлена Асланяна и Астхик Бедевян. Среди других жертв – карабахский омбудсмен, сотрудники Организации Объединённых Наций, бывший пресс-секретарь МИД Армении и ещё семь представителей армянского гражданского общества.
Amnesty International получила доказательства того, что другой шпионский продукт под названием Predator, разработанный компанией Intellexa, был развёрнут с серверной инфраструктуры, расположенной в Армении. Исследователи безопасности из Meta также определили вероятного клиента Predator в Армении.
Расследование в Армении началось, когда в ноябре 2021 года Apple разослала пользователям уведомления, предупреждая их о возможной прицельной слежке за ними с помощью шпионского ПО. CyberHUB-AM и Access Now при содействии Citizen Lab впоследствии подтвердили, что устройства Apple некоторых из этих людей были заражены Pegasus.
Журналисты, правозащитники и чиновники стали жертвами шпионского ПО
Изучение дел пострадавших показывает, что заражение устройств было связано с нагорно-карабахским конфликтом. Первая группа заражений Pegasus в Армении имела место во время политического кризиса после поражения страны в нагорно-карабахском конфликте 2020 года с Азербайджаном и на протяжении последующего 2021 года. Вторая группа заражений имела место в 2022 году, совпав с серьёзной эскалацией в зоне конфликта и мирными переговорами между Арменией и Азербайджаном в Сочи и Праге, а также с продолжающающейся с декабря прошлого года блокадой Азербайджаном Лачинского коридора.
Во время первой волны заражений Pegasus в Армении расследование выявило десять человек, которые стали мишенями в период с 2020 по 2021 год, были установлены 17 случаев успешных заражений их мобильных устройств.
Всего пострадали:
- Карлен Асланян и Астхик Бедевян, журналисты «Радио Азатутюн», армянской службы «Радио Свободная Европа/Радио Свобода», чьи устройства были заражены в апреле и мае 2021 года соответственно, в период, когда они освещали политический кризис в Армении и последствия нагорно-карабахского конфликта.
- Рубен Меликян, бывший уполномоченный по правам человека самопровозглашённой Республики Арцах (Нагорный Карабах), – его устройство было заражено в мае 2021 года, в период, когда он активно наблюдал за парламентскими выборами в Армении.
- В период с мая по июль 2021 года устройство бывшего пресс-секретаря министерства иностранных дел Анны Нагдалян несколько раз заражалось в период её участия в переговорах, связанных с нагорно-карабахским кризисом.
- iPhone Варужана Гегамяна, кандидата исторических наук и тюрколога, был заражён в июне 2021 года, в период, когда он читал лекции о региональной и внешней политике Азербайджана.
- Самвел Фарманян, соучредитель ArmNews TV, известный критик администрации премьер-министра Армении Никола Пашиняна, - его устройство было заражено Pegasus в июне 2022 года во время второй волны заражений.
- Кристине Григорян, бывшая уполномоченная по правам человека в Армении, делавшая заявления о возможных преступлениях со стороны азербайджанских сил во время конфликта, пострадала от заражения в октябре и ноябре 2022 года.
Шестеро из 13 человек, на чьих устройствах было обнаружено шпионское ПО и которые участвовали в расследовании, предпочли остаться анонимными, включая представителей СМИ, одного активиста, одного деятеля гражданского общества и двух сотрудников ООН. Другие лица, такие как журналист Виталий Григорян, получали уведомления от Apple, предупреждающие о возможном заражении, но подтверждение слежки за их устройствами остаётся неубедительным из-за ограниченного доступа к их данным.