Ադրբեջանի կողմից հայ զինծառայողների ապօրինի առևանգման հանգամանքները բացահայտելու ուղղությամբ աշխատանք է տարվում. ՊՆ
ՊՆ հաղորդմամբ՝ միջդիրքային ճանապարհին հայտնաբերվել է մայիսի 26-ին՝ ժամը 19:00-ից որոնվող ՀՀ ԶՈՒ 2 զինծառայողների կողմից շահագործվող թիկունքային մատակարարման ավտոմեքենան, որը բեռնված էր սննդով և ջրով՝ նախատեսված մարտական հենակետերի համար:
«Մայիսի 26-ին` ադրբեջանական լրատվամիջոցները, ապա Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայությունը ապատեղեկատվություն տարածեցին այն մասին, թե իբր հայկական կողմը դիվերսիոն ներթափանցման փորձ է կատարել, ձերբակալվել է ՀՀ ԶՈՒ 2 զինծառայող:
Կրկին հայտնում ենք, որ Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայության տարածած հաղորդագրությունն այն մասին, թե իբր հայկական կողմը դիվերսիոն ներթափանցման փորձ է կատարել, բացարձակ սուտ և ապատեղեկատվություն է. հայկական կողմն ունի բավարար ապացույցներ այն հերքելու համար, որոնք կներկայացվեն միջազգային գործընկերներին:
Հայտնաբերված մեքենայում նաև առկա է զինծառայողներից մեկին ամրակցված զենքը, ինչը փաստում է, որ անգամ մեքենայից դուրս գալու և տեղանքում չկողմնորոշվելու դեպքում զինծառայողները չէին կարող դիվերսիոն նպատակներ ունենալ:
Ադրբեջանի կողմից հայ զինծառայողների ապօրինի առևանգման հանգամանքները բացահայտելու ուղղությամբ տարվում է լայնածավալ աշխատանք»,- ասված է ՊՆ հաղորդագրությունում։

Ведется широкомасштабная работа по установлению обстоятельств незаконного похищения армянских военнослужащих Азербайджаном – МО
На межпозиционной дороге найден грузовик с продовольствием и водой для боевых опорных пунктов, который эксплуатировали двое военнослужащих вооруженных сил Республики Армения, чьи поиски ведутся с 19:00 26 мая.
“26 мая азербайджанские СМИ, а затем и пограничная служба Азербайджана распространили дезинформацию о том, что якобы армянская сторона предприняла попытку диверсионного проникновения, задержаны двое военнослужащих ВС РА. Мы еще раз заявляем, что распространенное пограничной службой Азербайджана сообщение о том, что якобы армянская сторона предприняла попытку диверсионного проникновения, является абсолютной ложью и дезинформацией. Армянская сторона располагает опровергающими это сообщение достаточными доказательствами, которые будут представлены международным партнерам.
В обнаруженной машине имелось закрепленное за одним из военнослужащих оружие, что свидетельствует о том, что даже в случае выхода из автомобиля и неспособности сориентироваться на месте военнослужащие не могли иметь целью совершение диверсии.
Ведется широкомасштабная работа по установлению обстоятельств незаконного похищения Азербайджаном армянских военнослужащих”,- говорится в сообщении Минобороны РА.