Պատերազմում զոհված 90 մարդու մասունք նույնականացված է, բայց մինչ օրս հուղարկավորված չէ
44-օրյա պատերազմի հետևանքով զոհված 90 անձի մարմին/մասունք նույնականացված է, բայց հուղարկավորված չէ։ Այս մասին «Հետք»-ին հայտնել են Քննչական կոմիտեից։
Անհետ կորած է 195 մարդ, որոնցից 175-ը զինծառայող է, 20-ը՝ քաղաքացիական անձ։
Քննչական կոմիտեն ավելի վաղ՝ անհետ կորածների ծնողների հետ հանդիպման ժամանակ, հայտնել էր, որ անհետ կորած զինվորականներից 33-ը գերեվարված է։
Առողջապահության նախարարությունը հրաժարվում է տեղեկություն տրամադրել պատերազմում զոհվածների մասունքների վերաբերյալ
«Հետքը» գրավոր հարցմամբ դիմել էր Առողջապահության նախարարություն և խնդրել պատասխանել հետևյալ հարցերին․
- 2023թ. մայիսի 8-ի դրությամբ 44-օրյա պատերազմի զոհերի քա՞նի չնույնականացված մասունք կա։
- 2022թ. սեպտեմբերին տեղի ունեցած ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով քա՞նի չնույնականացված մարմին, մասունք կա։
- 44-օրյա պատերազմի զոհերի քա՞նի նույնականացված մասունք կա, որ հուղարկավորված չէ, և ո՞րն է պատճառը։
- Կա՞ն, արդյոք, մասունքներ, որոնք կրկնակի, եռակի փորձաքննության կարիք ունեն, եթե այո, ապա քա՞նի մասունքի մասին է խոսքը։ Ի՞նչ քայլեր են ձեռնարկվում։
- Կա՞ն մասունքներ, որոնց նույնականացումն անհնար է եղել։ Ինչո՞ւ։ Ի՞նչ քայլեր եք ձեռնարկել։
Չնայած Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցներում, Կառավարության նիստերում ժամանակ առ ժամանակ նման տվյալներ հայտնել է, նախարարությունը չի պատասխանել վերոնշյալ հարցերին՝ պատճառաբանելով, թե զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց մահվան փաստով Քննչական կոմիտեում հարուցվել են քրեական գործեր, ընթանում է նախաքննություն։ Առողջապահության նախարարությունը մեզ հորդորել է դիմել Քննչական կոմիտե։
Մեր այն դիտարկմանը, որ Առողջապահության նախարարը բազմիցս հայտնել է նման տվյալներ, նախարարի խոսնակ Հռիփսիմե Խաչատրյանը պատասխանեց․ «Առողջապահության նախարարի պաշտոնն իրավունք է տալիս տվյալներ հայտարարել, նախարարությունից պաշտոնական ցուցանիշներ դուրս գալու իրավունք չկա, որովհետև դրան տիրապետում է քննչական մարմինը, նախաքննության շրջանակում որևէ տեղեկատվություն տրամադրելու իրավասություն չունենք»։
Անահիտ Ավանեսյանն իր ճեպազրույցներում նշել է, որ կան նույնականացված մասունքներ, սակայն զոհվածների հարազատները հրաժարվում են ընդունել ԴՆԹ արդյունքները։ Նախարարը նաև հայտնել է, որ կան մասունքներ, որոնց նույնականացումն անհնար է եղել իրականացնել։
«Հետք»-ը նույն հարցերն ուղղել է Քննչական կոմիտեին։ Սակայն, բացի չհուղարկավորված մասունքների և անհետ կորածների վերաբերյալ տվյալներից, ՔԿ-ն համարել է, որ մնացած տեղեկությունները հրապարակման ոչ ենթակա նախնական քննության տվյալներ են, ուստի մերժել է տեղեկատվության տրամադրումը։

Останки 90 погибших во второй арцахской войне идентифицированы, но до сих пор не захоронены
Останки и тела 90 погибших во время 44-дневной войны идентифицированы, но не захоронены. Об этом Hetq.am сообщили из Следственного комитета РА.
Без вести пропали 195 человек, из них 175 – военнослужащие, 20 – гражданские лица.
Ранее представители СК сообщили родителям без вести пропавших, что имеющие такой статус 33 военнослужащих находятся в азербайджанском плену.
Министерство здравоохранения отказалось предоставить информацию об останках погибших в 44-дневной войне
Hetq.am направил в Минздрав запрос, которым просил ответить на следующие вопросы:
1. сколько не идентифицированных останков погибших в 44-дневной войне имеется по состоянию на 8 мая 2023 года?
2. сколько имеется не идентифицированных останков и тел погибших вследствие азербайджанской агрессии в сентябре 2022 г.?
3. сколько имеется идентифицированных останков погибших в 44-дневной войне, которые не захоронены и по какой причине?
4. есть ли останки, которые нуждаются в двойной, тройной экспертизе? если да, о каком числе идет речь? какие шаги предпринимаются в этом направлении?
5. есть ли останки, идентификация которых невозможна и почему? какие шаги предприняты в этом направлении?
Несмотря на то, что на брифингах, которые проходили по завершении заседаний правительства, министр здравоохранения Анаит Аванесян несколько раз предоставляла такого рода информацию, Минздрав не ответил на вышеперечисленные вопросы, сославшись на то, что в СК возбуждены уголовные дела по фактам смерти военнослужащих и гражданских лиц, ведется предварительное следствие. Министерство здравоохранения порекомендовало нам обратиться в Следственный комитет.
Пресс-секретарь министра здравоохранения Рипсиме Хачатрян в ответ на наше напоминание о том, что министр несколько раз предоставляла такие данные, отметила: “Должность министра здравоохранения дает право сообщать данные. Право разглашать официальные показатели министерство не имеет, поскольку ими располагает следственный орган. У нас нет полномочий предоставлять какую-либо информацию в рамках предварительного следствия”.
А.Аванесян на брифингах отмечала, что имеются идентифицированные останки погибших, родственники которых отказывают признавать результаты анализов ДНК. Есть также останки, идентификация которых невозможна.
Аналогичный запрос Hetq.am направил и в Следственный комитет. Однако СК посчитал, что публикации подлежат только данные о не захороненных останках и пропавших без вести, остальные данные относятся к предварительному следствию и не могут быть разглашены, на основании чего в предоставлении информации нам было отказано.