Հայ զինծառայողների առեւանգումը կատարվել է Շիկահողից 2-3 կմ հյուսիս-արեւելք
Ադրբեջանի կողմից հայ զինծառայողների ենթադրյալ առեւանգումը, ըստ «Հետքի» երեք աղբյուրների, տեղի է ունեցել Հայաստան-Ադրբեջան առաջնագծի հարավարեւելյան ուղղության Շիկահողի հատվածում, ավելի կոնկրետ, ինչպես նշել է աղբյուրներից մեկը, դեպքը գրանցվել է Ճակատեն եւ Շիկահող գյուղերի միջակայքում՝ Կռնասիխութ սարից ոչ շատ հեռու:
Ճակատեն-Շիկահող հատվածում հակամարտ զորքերի որոշ դիրքեր գտնվում են անտառապատ տեղամասերում, ինչը դիվերսիոն ներթափանցման ժամանակ քողարկման լավ հնարավորություն է ընձեռում:
Ի՞նչ է հայտնի պաշտոնական տեղեկատվությունից
Մայիսի 26-ի երեկոյան ՀՀ ՊՆ-ն հերքեց ադրբեջանական կողմի լուրերն այն մասին, թե իբր սահմանագոտու հարավարեւելյան հատվածում հայկական կողմը դիվերսիոն ներթափանցման փորձ է կատարել: Քիչ ավելի ուշ ՊՆ-ն հայտարարեց, որ մայիսի 26-ին՝ ժամը 19:00-ից, ընդհատվել է կապը մարտական դիրքեր սնունդ մատակարարող ԶՈւ 2 զինծառայողի հետ: Այս երկրորդ հաղորդագրության մեջ ՊՆ-ն չի կոնկրետացրել առաջնագծի ուղղությունը, սակայն տրամաբանական էր ենթադրել, որ երկու հաղորդագրությունները նույն ուղղությանն են առնչվում եւ կապ ունեն միմյանց հետ:
Մայիսի 27-ին ՊՆ-ն հաղորդեց, որ հայտնաբերվել է կորած զինծառայողների կողմից շահագործվող թիկունքային մատակարարման ավտոմեքենան, որը բեռնված է եղել մարտական հենակետերի համար նախատեսված սննդով ու ջրով:
«Մայիսի 26-ին ադրբեջանական լրատվամիջոցները, ապա Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայությունը ապատեղեկատվություն տարածեցին այն մասին, թե իբր հայկական կողմը դիվերսիոն ներթափանցման փորձ է կատարել, ձերբակալվել են ՀՀ ԶՈւ 2 զինծառայողներ: Կրկին հայտնում ենք, որ Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայության տարածած հաղորդագրությունն այն մասին, թե իբր հայկական կողմը դիվերսիոն ներթափանցման փորձ է կատարել, բացարձակ սուտ եւ ապատեղեկատվություն է. հայկական կողմն ունի բավարար ապացույցներ այն հերքելու համար, որոնք կներկայացվեն միջազգային գործընկերներին: Հայտնաբերված մեքենայում նաեւ առկա է զինծառայողներից մեկին ամրակցված զենքը, ինչը փաստում է, որ անգամ մեքենայից դուրս գալու եւ տեղանքում չկողմնորոշվելու դեպքում զինծառայողները չէին կարող դիվերսիոն նպատակներ ունենալ: Ադրբեջանի կողմից հայ զինծառայողների ապօրինի առեւանգման հանգամանքները բացահայտելու ուղղությամբ տարվում է լայնածավալ աշխատանք»,- հայտարարեց ՊՆ-ն՝ հրապարակելով նաեւ անտառում լքված բեռնատարի լուսանկարներ, որի թափքում երեւում են ջրով լի տարաներ, իսկ վարորդի խցիկում՝ «ԱԿ-74» տիպի ինքնաձիգ:
Ավելի ուշ պաշտպանական գերատեսչությունը հրապարակեց ենթադրաբար ադրբեջանցիների կողմից առեւանգված հայ զինծառայողների անունները՝ Հարություն Յուրիկի Հովագիմյան եւ Կարեն Աշոտի Ղազարյան: Կապանի համայնքապետ Գեւորգ Փարսյանը «Հետքին» հայտնել է, որ Հ. Հովագիմյանը կապանցի է, պայմանագրային զինծառայող, իսկ Կ. Ղազարյանը պարտադիր ժամկետային զինծառայող է:
Մայիսի 27-ին հաղորդագրություն տարածեց Քննչական կոմիտեն՝ հայտնելով, որ դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ: Ըստ հաղորդագրության՝ զինծառայողներ Հովագիմյանը եւ Ղազարյանը մայիսի 26-ին՝ ժամը 18:30-ին, «ԿամԱԶ-43114» մեքենայով սնունդ են տեղափոխել իրենց զորամասի պահպանության տեղամասի՝ ՀՀ հարավարեւելյան ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքերից մեկը, ինչից հետո դիրքից վերադառնալիս նրանց հետ կապը կորել է։ Ձեռնարկված որոնողական աշխատանքների արդյունքում ավտոմեքենան գտնվել է մարտական դիրք տանող ճանապարհին՝ ՀՀ ԶՈւ դիրքերի թիկունքում գտնվող հատվածում՝ շարժիչը գործարկված վիճակում, մեքենայի մեջ հայտնաբերվել է մեկ միավոր «ԱԿ-74» ինքնաձիգ, սակայն զինծառայողները չեն գտնվել: Նախնական տվյալներով, ըստ ՔԿ-ի, հակառակորդի զինված խումբը հատել է ՀՀ սահմանը եւ առեւանգել հայ զինծառայողներին:
«Հաշվի առնելով, որ առկա են Ադրբեջանի ԶՈւ զինծառայողների կողմից ՀՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելու, զինծառայողներին առեւանգելու, նրանց կամքին հակառակ կամ նրանց կամքն անտեսելով տեղափոխելու հանցավոր արարքների հատկանիշներ պարունակող տվյալներ՝ ՔԿ զինվորական քննչական գլխավոր վարչության 9-րդ կայազորային քննչական բաժնում ՔՕ 191-րդ հոդվածի (մարդուն առեւանգելը) 2-րդ մասի 1-ին, 5-րդ, 6-րդ, 9-րդ կետերի, 469-րդ հոդվածի (պետական սահմանն ապօրինի հատելը) 3-րդ մասի 2-րդ կետի հատկանիշներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ,- հաղորդել է Քննչական կոմիտեն,- իրականացվում են վարութային եւ ապացուցողական անհրաժեշտ ծավալուն միջոցառումներ՝ Ադրբեջանի ԶՈւ զինծառայողների կողմից սահմանն ապօրինի հատելու եւ զինծառայողների առեւանգման հանգամանքները լիարժեք պարզելու ուղղությամբ»:
Կռնասիխութի ուղղության հայկական դիրքերը
Համայնքապետ Գ. Փարսյանը «Հետքի» հետ զրույցում հաստատել է, որ միջադեպը գրանցվել է Կապան խոշորացված համայնքի տարածքում, բայց հրաժարվել է որեւէ հստակեցում անել կոնկրետ տեղանքի վերաբերյալ: Հայկական լրատվամիջոցներում, սակայն, շրջանառվել է Կապանի կազմում ներառված Շիկահող գյուղի անունը: «Ազատություն» ռադիոկայանը, օրինակ, հայտնել է, որ դեպքը տեղի է ունեցել այս գյուղից մի քանի կիլոմետր հեռավորության վրա: Շիկահողցի Սամվել Աղաբեկյանը լրատվամիջոցին ասել է, որ այդ հատվածում ավելի բարձր տեղակայված հայկական դիրքեր կան, ու ենթադրել է, որ ադրբեջանցիները հաջողացրել են դարանակալել խիտ անտառում. «Խիտ անտառ ա, ճանապարհն էլ անտառի միջով գնում ա»։ Նկատենք, որ Ճակատեն, Շիկահող, Սրաշեն, Ներքին Հանդ ու Ծավ գյուղերի տարածքները շրջապատված են «Շիկահող» պետական արգելոցի անտառներով:
«Հետքի» կապանյան աղբյուրներից մեկը հստակեցրել է, որ ենթադրյալ առեւանգումը եղել է Ճակատեն ու Շիկահող գյուղերի միջնամասում՝ Կռնասիխութ (Կռնասիքար) սարի ուղղությամբ: Կռնասիխութն այն սար-տեղամասն է, որտեղ Ճակատենից եկող Մ-17 ավտոմայրուղին բարձրանում է շուրջ 1300 մ բարձրություն ունեցող թմբի վրա, ապա իջնում Շիկահող: Կռնասիխութից Շիկահողը երեւում է, ինչպես ափի մեջ: Թմբից մինչեւ գյուղի սկզբնամաս մայրուղու երկարությունը 3,4 կմ է, մեքենայով՝ 5 րոպեի ճանապարհ:
Կարմիր շրջանակի մեջ Կռնասիխութ տեղամասն է, սլաքները ցույց են տալիս դիրքերի թիկունքային ուղիները
«Հետքն» ուսումնասիրել է Ճակատեն-Շիկահող-Սրաշեն հատվածում հայ-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի տեղակայումները: Քանի որ ՀՀ ԶՈւ «ԿամԱԶ-43114» բեռնատարը հայտնաբերվել է հայկական դիրքերի թիկունքային ճանապարհին, ուշադրություն ենք դարձրել առաջապահ դիրքերը թիկունքին կապող այն գրունտային ուղիներին, որոնք անցնում են անտառապատ տեղանքով:
Թե՛ մեր աղբյուրի, թե՛ «Ազատության» հետ զրուցած շիկահողցի Ս. Աղաբեկյանի ներկայացրածը համընկնում է Շիկահող գյուղից հյուսիս-արեւելք գտնվող հայկական հենակետերը թիկունքին կապող գրունտային ճանապարհներին: Ինչպես կարելի է տեսնել «Google Maps»-ում, այդ ճանապարհների հեռավորությունը դեմարկացիա չանցած Հայաստան-Ադրբեջան սահմանից մի քանի հարյուր մետր է եւ 1 կմ-ի չի հասնում: Ընդ որում՝ այս հատվածի հայկական հենակետերը մնացած դիրքերից համեմատաբար կտրված են, իսկ թիկունքին կապող ուղիներն անցնում են բավականին խիտ անտառով: Այս եւ դրանցից հարավ-արեւելք գտնվող մյուս հայկական դիրքերից եկող գրունտային ճանապարհները Կռնասիխութի մոտ միանում են Հայաստան-Իրան միջպետական Մ-17 ավտոմայրուղուն:
Այսպիսով՝ մեր եւ այլ լրատվամիջոցների աղբյուրների տվյալների համադրությամբ ենթադրում ենք, որ դեպքը տեղի է ունեցել Շիկահող գյուղից 2-3 կմ դեպի հյուսիս-արեւելք՝ հայկական երկու հենակետերից մեկի թիկունքային ճանապարհին:
Ի՞նչ կապ ունի Ռազդարան տեղի ունեցածի հետ
Ադրբեջանական քարոզչամեքենան շտապել է հայտարարել, թե իբր 2 հայ զինծառայողները գործել են ոչ թե երկուսով, այլ խմբի կազմում: Ըստ այդ երկրի գլխավոր դատախազության ու պետական սահմանապահ ծառայության, որը մարտական հերթապահություն է իրականացնում առաջնագծի այս հատվածում, հայ զինծառայողներն իբր կրակ են բացել Զանգելանի շրջանի Ռազդարա գյուղի (ԼՂՀ Քաշաթաղի շրջանի Արցախամայր գյուղի) տարածքում տեղակայված սահմանապահ զորքերի ուղղությամբ: Բնականաբար, ադրբեջանցիները որեւէ ապացույց չեն ներկայացրել, որ հայերը կրակել են իրենց զինյալների ուղղությամբ, ինչպես նաեւ առ այն, որ դեպքը տեղի է ունեցել այդ հատվածում:
Հարցն այն է, որ Ռազդարան գտնվում է Շիկահող գյուղից եւ դրա հյուսիսարեւելյան դիրքերից բավական հեռու: Այդ նախկին բնակավայրն ուղիղ գծով ընդամենը 3 կմ է հեռու Ներքին Հանդից, իսկ այդ ուղղության ադրբեջանական դիրքերն ավելի մոտ են Ներքին Հանդին ու Սրաշենին, բայց ոչ Շիկահողին: Ավելին՝ այս հատվածում անտառը չունի այնպիսի խտություն, ինչպես Շիկահողից հյուսիս-արեւելք, եւ հայկական դիրքերը թիկունքին կապող ճանապարհներն ավելի բաց ու դիտարկելի են, ինչը նվազեցնում է թշնամու կողմից այս տեղանքում դիվերսիոն ներթափանցման միջոցով հայ զինծառայողների առեւանգման հավանականությունը:
Դժվար է ասել, թե որն է եղել Ռազդարայի անունը նշելու ադրբեջանցիների նպատակը. գուցե այն, որ դրանով փորձեն շեղել ուրիշների ուշադրությունը սեփական դիվերսանտների գործողություններից, որոնք կատարվել են մեկ այլ վայրում:
Վերեւում ներկայացված քարտեզում կարելի է տեսնել ոչ միայն կարմիր (հայկական) ու կապույտ (ադրբեջանական), այլեւ մանուշակագույն դիրքեր: Այս վերջիններն այն հայկական հենակետերն են, որոնք թշնամին գրավել է 2022 թ. սեպտեմբերյան ագրեսիայի ժամանակ: Նկատենք, որ սրանք այդ օրերին մերոնց կորցրած բազմաթիվ դիրքերից մի քանիսն են միայն: Ընդ որում՝ այս դիրքերը գտնվում են շրջապատի հանդեպ գերիշխող բարձունքի վրա: Մասնավորապես՝ մոտ 1300 մ բարձրություն ունեցող գագաթից (մանուշակագույն կետերից ամենահյուսիսայինն է), որն անցել է թշնամու վերահսկողության տակ, դիտարկվում են Շիկահող, Սրաշեն, Ներքին Հանդ գյուղերը, Մ-17 միջպետական մայրուղին:
Այն բանից հետո, երբ հայկական կողմը կորցրել է վերահսկողությունը գերիշխող բարձունքի եւ դրա վրա տեղակայված սեփական դիրքերի նկատմամբ, ստիպված է եղել նոր հենակետեր տեղակայել ստորոտում՝ Սրաշեն գյուղի ու ադրբեջանցիների գրաված դիրքերի միջակայքում:
Իրենց հերթին ադրբեջանցիները ճանապարհ են հարթել իրենց դիրքերի եւ գրաված հայկական հենակետերի միջեւ: Դիրքային այս փոփոխությունները կարելի է տեսնել 2022 թ. սեպտեմբերի 5-ից մինչեւ 2023 թ. մայիսի 28-ն արված արբանյակային պատկերներում, որոնց աղբյուրը եվրոպական «Sentinel-2» արբանյակն է:
Հավելենք, որ մայիսի 28-ին Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակը ՄԻԵԴ է ներկայացրել Ադրբեջանի իրավասության ներքո գտնվող հայ զինծառայողների հիմնարար իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ դիմում ու պահանջել, որպեսզի դատարանը միջանկյալ միջոց կիրառի Ադրբեջանի նկատմամբ՝ զերծ մնալու հայ զինծառայողների իրավունքների խախտումներից: Միաժամանակ պահանջ է ներկայացվել տրամադրելու տեղեկատվություն վերջիններիս պահման վայրի, պայմանների եւ առողջական վիճակի վերաբերյալ:

Армянские военнослужащие были похищены в двух-трех километрах к северо-востоку от Шикаоха
Предполагаемое похищение азербайджанской стороной армянских военнослужащих, согласно трем источникам Hetq.am, произошло на Шикаохском участке юго-восточного направления границы Армения-Азербайджан. Если говорить более конкретно, то, как утверждает один из наших источников, инцидент произошел на территории между селами Чакатен и Шикаох, недалеко от горы Крнасихут.
На участке Чакатен-Шикаох некоторые позиции конфликтующих войск находятся в лесистой местности, что создает хорошую возможность для диверсионного проникновения.
Что сообщают официальные источники?
Вечером 26 мая Министерство обороны Армении выступило с опровержением сообщений азербайджанской стороны о том, что якобы армянская сторона предприняла на юго-восточном участке границы попытку диверсионного проникновения. Чуть позже Минобороны сообщило, что с 19:00 26 мая прервалась связь с двумя военнослужащими вооруженных сил РА, доставлявшими продовольствие на боевые позиции. Во втором сообщении МО не конкретизировало направление передовой линии, однако можно было предположить, что оба сообщения касаются одного и того же направления и взаимосвязаны между собой.
27 мая Минобороны сообщило об обнаружении автомобиля тылового обеспечения с продовольствием и водой для боевых опорных пунктов, который эксплуатировался пропавшими военнослужащими.
“26 мая азербайджанские СМИ, а затем и Пограничная служба Азербайджана распространили дезинформацию о том, что якобы армянская сторона предприняла попытку диверсионного проникновения и что задержаны двое военнослужащих ВС РА. Еще раз сообщаем, что распространенное Пограничной службой Азербайджана сообщение о якобы предпринятой армянской стороной попытке диверсионного проникновения являются абсолютной ложью и дезинформацией. Армянская сторона располагает опровергающими эту дезинформацию достаточными доказательствами, которые будут предоставлены международным партнерам. В обнаруженной машине находилось также закрепленное за одним из военнослужащих оружие, что свидетельствует о том, что даже в случае выхода из машины и неспособности сориентироваться в местности военнослужащие не могли иметь целью совершение диверсии. Проводится широкомасштабная работа по установлению обстоятельств незаконного похищения армянских военнослужащих Азербайджаном”,- говорится в заявлении Министерства обороны.
Ведомство также опубликовало снимки найденного грузового автомобиля, в кузове которого видны тары с водой, а в кабине водителя можно увидеть автомат “АК-74”.
Позже МО опубликовало имена предположительно похищенных азербайджанцами армянских военнослужащих – Арутюн Юрикович Овагимян и Карен Ашотович Казарян.
В беседе с нами глава общины Капан Геворк Парсян сообщил, что Овагимян – житель их города, служит по контракту, К.Казарян – военнослужащий срочной службы.
Следственный комитет РА возбудил по данному факту уголовное производство. В сообщении от 27 мая отмечалось, что 26 мая военнослужащие Овагимян и Казарян выехали в 18:30 на автомобиле КамАЗ-43114 для доставки продовольствия на одну из боевых позиций, дислоцированных на юго-восточном направлении границы Республики Армения. На обратном пути связь с военнослужащими прервалась. В результате поисковых работ автомобиль с включенным двигателем был найден на дороге, ведущей к боевой позиции. В нем находился один автомат “АК-74”, однако военнослужащих не было. По предварительной версии СК, вооруженная группа противника пересекла границу РА и похитила армянских военнослужащих.
Главное военное следственное управление СК возбудило уголовное производство, осуществляются мероприятия по установлению всех обстоятельств незаконного пересечения границы военнослужащими вооруженных сил Азербайджана и похищения армянских военнослужащих.
Армянские позиции в направлении Крнасихута
В беседе с нами Геворк Парсян подтвердил, что инцидент произошел на территории укрупненной общины Капан, но отказался назвать точное место происшествия. Между тем в армянских СМИ циркулировало название входящего в состав Капана села Шикаох.
Так, по сообщению радио “Свобода” инцидент произошел в нескольких километрах от вышеупомянутого села. Житель Шикаоха Самвел Агабекян сообщил СМИ, что на этом участке имеются дислоцированные на высотах армянские позиции, и что азербайджанцам предположительно удалось устроить засаду в местности, покрытой густым лесом. Отметим, что села Чакатен, Шикаох, Срашен, Неркин Анд и Цав окружены лесами государственного заповедника “Шикаох”.
Один из капанских источников Hetq.am уточнил, что предполагаемое похищение было совершено на территории между селами Чакатен и Шикаох, в направлении горы Крнасихут. На этой горе идущая из Чакатена автомагистраль М-17 поднимается на высоту около 1300 м, после чего спускается до Шикаоха. С этой высоты Шикаох виден как на ладони. Протяженность дороги от вершины до начала села составляет 3,4 км. На машине это 5 минут езды.
В красном кружке – участок Крнасихут, стрелками обозначены тыловые пути к позициям
Мы изучили дислокацию конфликтующих армянских и азербайджанских войск на участке Чакатен-Шикаох-Срашен. Поскольку грузовик КамАЗ-43114 вооруженных сил РА был обнаружен на тыловой дороге армянских позиций, мы обратили внимание на те грунтовые дороги, связывающие передовые позиции с тылом, которые пролегают через лесистую местность.
То, что сообщил наш источник, а также С.Агабекян в интервью радио “Свобода”, соответствует грунтовым дорогам, ведущих к расположенным к северо-востоку от села Шикаох опорным пунктам.
Согласно Google Maps, расстояние до этих дорог составляет несколько сотен метров от недемаркированной границы Армения-Азербайджан. При этом армянские опорные пункты на данном участке в какой-то степени отрезаны от остальных позиций, а связывающие с тылом дороги проходят через довольно густой лес. Грунтовые дороги, идущие как от указанных, так и от расположенных к юго-востоку от них остальных армянских позиций, соединяются у горы Крнасихут с межгосударственной автомагистралью М-17 Армения-Иран.
Таким образом, сопоставление данных наших источников и источников других СМИ позволяет предположить, что случай произошел в 2-3 км к северо-востоку от села Шикаох, на тыловой дороге к одному из двух армянских опорных пунктов.
Какая связь между Раздара и произошедшим инцидентом?
Азербайджанская пропагандистская машина поспешила заявить, что якобы двое армянских военнослужащих действовали в составе группы. Согласно Генпрокуратуре и Государственной пограничной службе Азербайджана, которая организует дежурство на этом участке передовой линии, армянские военнослужащие якобы открыли огонь по пограничным войскам, размещенным на территории села Раздара (село Арцахамайр Кашатахского района Нагорно-Карабахской Республики). Азербайджанцы, разумеется, не представили какие-либо доказательства того, что армяне стреляли в направлении их военных, и что инцидент произошел именно на этом участке.
Дело в том, что село Раздара расположено довольно далеко от села Шикаох и его северо-восточных позиций. Этот бывший населенный пункт находится в трех километрах по прямой от села Неркин Анд, а на этом направлении азербайджанские позиции гораздо ближе к Неркин Анду и Срашену, нежели к Шикаоху. Мало того, лес на этом участке не такой густой, как к северо-востоку от Шикаоха, к тому же дороги, связывающие армянские позиции с тылом, просматриваются лучше, что уменьшает вероятность похищения армянских военнослужащих в результате диверсионного проникновения врага на этот участок.
Трудно сказать, какую цель преследовали азербайджанцы, ссылаясь на село Раздара. Возможно, они пытались отвлечь внимание от собственных диверсионных действий, совершенных в другом месте.
На представленной выше карте можно увидеть не только красные (армянские) и синие (азербайджанские), но и фиолетовые позиции. Последние – те армянские опорные пункты, которые были захвачены врагом во время агрессии в сентябре 2022 г. Отметим, что это лишь некоторые из многочисленных позиций, которые потеряла в те дни армянская сторона. При этом указанные позиции находятся на господствующей вершине, а из самой высокой точки (примерно 1300 м, самая северная из фиолетовых точек на карте) просматриваются села Шикаох, Срашен, Неркин Анд, межгосударственная автомагистраль М-17.
После того, как армянская сторона потеряла контроль над этой вершиной и размещенными на ней своими позициями, она была вынуждена разместить новые опорные пункты у подножия горы, между селом Срашен и захваченными азербайджанцами позициями.
В свою очередь азербайджанцы проложили дорогу между своими позициями и захваченными армянскими опорными пунктами. Эти позиционные изменения можно увидеть на спутниковых снимках, сделанных в период с 5 сентября 2022 г. по 28 мая 2023 г., источником которых является европейский спутник “Sentinel-2”.
Отметим, что 28 мая Офис представителя по международным правовым вопросам передал в Европейский суд по правам человека заявление о защите основополагающих прав находящихся под юрисдикцией Азербайджана армянских военнослужащих и потребовал, чтобы Суд применил в отношении Азербайджана промежуточную меру, которая заставит эту страну воздержаться от нарушения прав армянских военнослужащих. В то же время представлено требование предоставить информацию о месте, условиях содержания и состоянии здоровья армянских военнослужащих.