Ովքեր են Վահան Քերոբյանի հայտարարած ներդրողները Երասխում
Արարատի մարզի Երասխ գյուղում կառուցվում է մետալուրգիական գործարան, որտեղ կվերամշակվեն և կարտադրվեն սև մետաղներ, ամրաններ, անկյունակներ և խողովակներ։ Օրեր առաջ գործարանի մասին ֆեյսբուքյան էջում հայտնել է Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
«Երասխում կառուցվում է 70 մլն ԱՄՆ դոլար ներդրմամբ խոշոր հայ-ամերիկյան մետալուրգիական գործարան, զրոյից։ Արտադրամասը 30 մ բարձրությամբ ու 16 500 քմ մակերեսով շենք է, որտեղ տարեկան թողարկվելու է 180 000 տոննա արտադրանք։ Արդեն աշխատում է 200 մարդ, գործարկելուց հետո կաշխատի 1000»,- գրել է նախարարը։
Երասխում կառուցվող գործարանի մասին «Հետք»-ը գրել է դեռևս 2022 թվականի նոյեմբերին։ Այդ ժամանակ հայտնի դարձավ, որ Վազգեն Սարգսյանի եղբոր՝ Արմեն Սարգսյանի դուստրը ԱՄՆ քաղաքացի հանդիսացող հնդիկ գործարարի հետ սև մետաղի ջարդոն է վերամշակելու Հայաստան-Նախիջևան սահմանին:
Էկոնոմիկայի նախարարությունից հաստատեցին, որ խոսքը նույն գորածարանի մասին է։ Այն կառուցող ընկերության բաժնետերերի ցանկում փոփոխություն է գրանցվել, սակայն «վերջնական» սեփականատերերը, ըստ ընկերությունից ստացված տվյալների, կրկին նույն գործարարներն են՝ ԱՄՆ քաղաքացի Բոբբի Սինգհ Կանգը և այս անգամ արդեն՝ Վազգեն Սարգսյանի եղբոր փեսան։
Երասխում մետալուրգիական գորածարանը կառուցում է «Ջի Թի Բի Սթիլ» ՍՊԸ-ն։
Ընկերությունը հիմնադրվել է 2022 թվականի հուլիսին։ Ըստ իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի՝ ընկերության 50% բաժնեմասը ներկայում պատկանում է ԱՄՆ-ում գրանցված «Սիէսի գլոբալ ինվեսթմենթս» ՍՊԸ-ին, մյուս 50%-ը՝ կրկին ԱՄՆ-ում գրանցված «Վիրտուալ ֆոնդինգ» ՍՊԸ-ին։
Այս երկու ընկերությունները «Ջի Թի Բի Սթիլ»-ի բաժնետերերն են այս տարվա մայիսից (2023-05-05)։
«Ջի Թի Բի Սթիլ» ընկերությունից մեր հարցմանն ի պատասխան՝ հայտնել են, որ ընկերության բաժնետեր հանդիսացող «Սիէսի գլոբալ ինվեսթմենթս»-ի սեփականատերը ԱՄՆ քաղաքացի Բոբբի Կանգն է։
Իսկ մյուս բաժնետեր հանդիսացող «Վիրտուալ ֆոնդինգ» ընկերության սեփականատերը ՀՀ քաղաքացի Գրիգոր Տեր-Ղազարյանն է։ Նա ՀՀ նախկին վարչապետ Վազգեն Սարգսյանի եղբոր՝ Արմեն Սարգսյանի փեսան է, Նոնո Սարգսյանի ամուսինը։
Մինչ այս տարվա մայիսը «Ջի Թի Բի Սթիլ»-ի 100% բաժնետերը եղել է Հայաստանում գրանցված «Ջի Թի Բի Հոլդինգս» ՍՊԸ-ն, որը պատկանում է Նոնո Սարգսյանին և գործարար Բոբբի Կանգին, որն, ըստ համացանցում եղած տեղեկությունների, ազգությամբ հնդիկ է։
Էկոնոմիկայի նախարարություն. «Ընկերությունն անցել է շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման բոլոր փուլերը»
Շրջակա միջավայրի նախարարության կայքում մի քանի անգամ հրապարակվել է «Ջի Թի Բի սթիլ» ՍՊԸ-ի ներկայացրած՝ Երասխ գյուղում նախատեսվող ենթակայանի կառուցման շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման հաշվետվությունը։
Հաշվետվություններում նշվում է, որ տարածքը գտվում է սահմանագոտում, Նախիջևանի սահմանից մոտ 800 մ հեռավորության վրա։ Նախկինում օգտագործվել է որպես պահեստարան։
Այս տարածքում, ըստ ընկերության հաշվետվությունների, բացակայում է կենդանական և բուսական աշխարհը, հողի բերրի շերտը, մոտակայքում չկան պատմական հուշարձաններ ու բնության պահպանվող տարածքներ։
«Փաստացի, երկաթի ջարդոնի տոննան 40 000 - 45 000 դր վաճառում ենք արտերկրներին և նրանցից 9-10 անգամ ավելի գնով գնում պատրաստի ապրանք։ Հետևաբար, անհրաժեշտ է երկրի ներսում զարգացնել սեփական երկրորդական հումքի օգտագործումը, ինչը թույլ կտա ստեղծել հանրապետությունում լրացուցիչ աշխատատեղեր, ավելացնել ուղղակի և անուղղակի մուտքերը բյուջե, մրցակցության հաշվին նվազեցնել տվյալ արտադրանքի գները տեղական շուկայում»,- նշված է այս տարվա հունվարին հրապարակված հաշվետվության մեջ։
Գործարանի համար հումք է հադիսանում սև մետաղի ջարդոնը, որը գնվում է հիմնականում ջարդոնների ընդունման կետերից։
Էկոնոմիկայի նախարարությունից «Հետք»-ին հայտնում են, որ ընկերությունն անցել է շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման բոլոր փուլերը։

Кто инвесторы для строительства завода в Ерасхе?
В селе Ерасх Араратской области строится металлургический завод по переработке и производству черных металлов, угольников, труб. На днях о строительстве завода сообщил на своей фейсбуковской странице министр экономики Ваан Керобян.
“В Ерасхе с нуля строится крупный армяно-американский металлургический завод, в который будет инвестировано 70 млн долларов США. Завод, который разместится в здании высотой 30 метров и площадью 16.500 кв.м, будет производить в год 180 тысяч тонн продукции. В строительстве предприятия уже задействованы 200 человек, а после его запуска число работников достигнет 1000 человек”,- написал Керобян.
О строящемся в Ерасхе заводе Heq.am написал еще в ноябре 2022 г. Тогда стало известно, что дочь Арама Саргсяна, брата покойного министра обороны, Спарапета Вазгена Саргсяна, вместе с предпринимателем из США, индусом по национальности, собирается организовать на границе Армении и Нахиджевана переработку лома черных металлов.
В Министерстве экономики подтвердили, что речь идет об одном и том же заводе. Министерство внесло изменение в список акционеров компании-застройщика, однако “окончательные” собственники, по данным компании, остались те же – гражданин США Бобби Сингх Канг и на этот раз уже зять брата Вазгена Саргсяна.
Металлургический завод в Ерасхе строит ООО “Джи Ти Би Стил”
Компания была основана в июле 2022 г. По данным госреестра юридических лиц, 50% компании в настоящее время принадлежат зарегистрированному в США ООО “СиЭс Глобал инвестментс”, остальные 50% - опять-таки зарегистрированному в Соединенных Штатах ООО “Виртуал фондинг”.
Обе компании стали акционерами “Джи Ти Би Стил” в мае этого года (2023-05-05).
В ответ на наш запрос компания сообщила, что собственником ее акционера ООО “СиЭс Глобал инвестментс” является гражданин США Бобби Канг.
Собственник второго акционера, компании “Виртуал фондинг”, - гражданин Армении Григор Тер-Казарян, зять брата Спарапета Армена Саргсяна, муж его дочери Ноно Саргсян.
До мая этого года 100-процентным акционером “Джи Ти Би Стил” было зарегистрированное в Армении ООО “Джи Ти Би Холдингс”, принадлежащее Ноно Саргсян и предпринимателю, индусу по национальности Бобби Кангу.
“Компания прошла все этапы оценки воздействия на окружающую среду” – Минэкономики
На сайте Министерства окружающей среды несколько раз размещался отчет ООО “Джи Ти Би стил” о воздействии на окружающую среду строящейся в селе Ерасх подстанции. Согласно отчету, территория находится приграничной зоне, в 800 метрах от границы с Нахиджеваном. Здесь отсутствуют флора и фауна, плодородный слой почвы, поблизости нет исторических памятников и охраняемых природных зон.
“Металлолом мы фактически продаем за границу по цене 40.000-45.000 драмов за тонну, а готовую продукцию покупаем в 9-10 раз дороже. Поэтому необходимо развивать в стране использование собственного вторичного сырья, что позволит создать дополнительные рабочие места, увеличить прямые и косвенные поступления в бюджет, снизить за счет конкуренции цены на данную продукцию на местном рынке”,- говорится в опубликованном в январе этого года отчете.
Сырьем для завода послужит лом черных металлов, который закупается в основном в пунктах приема металлолома.