Միրզոյանը հրաժարվեց Էրդողանի խոսքը «Զանգեզուրի միջանցքի» վերաբերյալ մեկնաբանելուց
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Մինասյանին մտահոգել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի ասուլիսի այն հատվածը, որը վերաբերում է, այսպես կոչված, «Զանգեզուրի» միջանցքին: Վերջինս ասել է, թե «Զանգեզուրի միջանցքի» հարցով խնդիրը Հայաստանի հետ չէ, այլ՝ Իրանի: Պատգամավորը Կառավարության անդամների հետ հարցուպատասխանի ժամանակ Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանից դիրքորոշում հարցրեց:
Արարատ Միրզոյանն ասաց, որ չի մեկնաբանի Թուրքիայի նախագահի հայտարարությունը հատկապես այն հատվածը, որը վերաբերում է երրորդ երկրներին և ինտեգրումներին: Սակայն «շատ լավ հնարավորություն» համարեց բարձրաձայնելու Հայաստանի դիրքորոշումը, որ ՀՀ-ն մեծապես շահագրգռված է տարածաշրջանում տրանսպորտային, տնտեսական ապաշրջափակմամբ:
«Ակնհայտ է, որ այդ ենթակառուցվածքները պետք է ապաշրջափակվեն մի քանի հայտնի սկզբունքների հիման վրա»,- ասաց Արարատ Միրզոյանը՝ հավելելով, որ ենթակառուցվածքները պետք է գտնվեն այն երկրների իրավազորության ներքո, որտեղով անցնում են և այլն:
Արարատ Միրզոյանի սուբյեկտիվ կարիծիքն այն է, որ ապաշրջափակման ուղղությամբ առաջընթաց կա, սակայն վերջնական արդյունք չկա, և այդ պատաճառով չեն կարող հանրայնացնել:

А.Мирзоян отказался комментировать слова Эрдогана о так называемом “Зангезурском коридоре”
Депутат фракции “Гражданский договор” Лилит Минасян сегодня во время правительственного часа в Национальном Собрании выразила обеспокоенность той частью пресс-конференции президента Турции Реджепа Эрдогана, которая касалась так называемого “Зангезурского коридора”. Эрдоган заявил, что в этом вопросе проблема связана не с Арменией, а с Ираном. Депутат попросила министра иностранных дел Арарата Мирзояна прокомментировать эти слова турецкого президента.
Однако глава МИД отказался сделать это в отношении той части заявления Эрдогана, которая касалась третьих стран и интеграций. Вместе с тем Арарат Мирзоян отметил, что появилась “хорошая возможность” заявить о позиции Армении, которая заключается в заинтересованности нашей страны в транспортном и экономическом разблокировании региона.
“Очевидно, что эти инфраструктуры должны быть разблокированы на основании нескольких известных принципов”,- заявил глава МИД, добавив, что инфраструктуры должны находиться под юрисдикцией тех стран, по территории которых проходят.
По утверждению А.Мирзояна, в вопросе разблокирования есть прогресс, однако из-за отсутствия окончательного результата говорить об этом пока следует.