Բժշկական օգնություն ստանալուն խոչընդոտելը դեմ է բոլոր միջազգային փաստաթղթղերին. Անահիտ Ավանեսյան
Այսօր՝ հունիսի 16-ին, Կառավարության նիստին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնեց, որ Ադրբեջանը թույլ չի տալիս Արցախից Հայաստան տեղափոխել նույնիսկ ծայրահեղ ծանր հիվանդներին։
Անդրադառնալով այս հարցին՝ Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ փորձում են բժիշկների հետ կապի միջոցով հնարավորինս ապահովել միասնական բժշկական օգնություն տրամադրումը, բայց, դա լուծում չէ։
«Խոստորեն դատապարտելով՝ ասում եմ, որ պացիենտների բժշկական օգնության խոչընդոտումը դեմ է բոլոր միջազգային փաաստաթղթղերին և հումանիտար որևէ սկզբունքի մեջ չի տեղավորվում»,- ասաց նախարարը։
Ավանեսյանի խոսքով՝ այս պահին պարզ չէ՝ ե՞րբ հիվանդները կարող են տեղափոխվել ՀՀ մասնագիտացված կենտրոններ։

Препятствование получению медицинской помощи противоречит всем международным документам – А.Аванесян
Азербайджан не разрешает перевозку из Арцаха в Армению даже больных, находящихся в крайне тяжелом состоянии. Об этом сообщил на сегодняшнем заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян.
Министр здравоохранения Анаит Аванесян, касаясь на встрече с журналистами этого вопроса, отметила, что врачи пытаются посредством онлайн-связи максимально обеспечить оказание совместной медицинской помощи. Тем не менее это не решение проблемы, добавила министр.
“Решительно осуждая эти действия, я подчеркиваю, что препятствование оказанию медицинской помощи пациентам противоречит всем международным документам и гуманитарным принципам”,- подчеркнула глава Минздрава.
По словам Анаит Аванесян, на данный момент неясно, когда можно будет доставить больных в специализированные медицинские центры Республики Армения.